Göktanrıcılık Nedir?

kavak

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Şu sıralar Tengrizm/Şamanizm ile ilgili bilgiler toplama safhasındayım.
Yeterince vaktim olunca, "Dünyanın dört bir yanından dinsel ritüeller.." konu başlığına ilave etmeyi planlıyorum.
Haberiniz olsun...:)

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yapacak bir şey varsa söyle dedim. Bir sessizlik oldu. Sonra bu konuyu kapattık.
Bazen sessizlik de lazım! Bir dilli düdüğün ötüp durmasından çok daha iyidir. Sen sus hiç bir şey söyleme sen sus da gözlerin konuşsun diye boşuna dememişler! (:D

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Tanrı var demekle olmayacağına göre...
Evet, Yaratıcı var demekle var olmaz, yok demekle de yok olmaz. :)

Yaratıcının varlığını inkar etmek, tüm bilimleri inkar etmedikçe mümkün değil.

Kainatın her yerinde matematik varken, matematik hesap kitabı, hesap kitap tasarımı, tasarım da Yaratıcıyı gösterir. Yaratıcıyı inkar etmek için, kainatta matematik olduğunu gösteren bütün bilimleri inkar etmek gerekir.
Cennet huri hepsi palavra.
Burada yazanların yanlış olduğunu şimdiye kadar kimse gösteremedi. Demek ki ahiret kesinlikle var

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Şu sıralar Tengrizm/Şamanizm ile ilgili bilgiler toplama safhasındayım.
Yeterince vaktim olunca, "Dünyanın dört bir yanından dinsel ritüeller.." konu başlığına ilave etmeyi planlıyorum.
Haberiniz olsun...:)
Şaman/Kaman davulundan, üzerlik otu tütsüsünden bahsetmeyi sakın unutma.

Üzerlik otu tütsüsünün kokusunu hayal meyal hatırlıyorum. Fena değildir, güzel kokar. Ben bunu Yörüklerde gördüm. Yörüklerde hâlen Orta Asya Türk tipli insanlar var. Ama karışıp yok olmak üzereler. Son örnekleri yaşıyor. Onlar da ölünce Anadolu'da Orta Asya Türk tipi tamamen kaybolacak. Tabii Orta Asya'dan gelmeye devam edenler hariç.

Davullar ise artık Şaman desenli değil. Normal bildiğin davul. Çünkü bu ramazanda da çalınıyor, millete şimdi şaman davulu mu çalacaklar tövbe tabii! :ggsy:

Türkler kadar benliğini yitirmiş başka bir kültüre köle olmuş toplum var mı, bence yoktur. Atatürk Araplaşmayı önledi diye kudur kudur kuduruyorlar. Yeniden Araplaştırmak için yırtınıyorlar!

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Antalya'da bir kadın sanatçı Şaman davulu üretimine başladı ve dünyaya ihraç ediyor!

Adı Burcu Barış Künar ve Fotoğrafçılık fakültesi mezunu.

BBYXVJt[1].jpg

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Tengricilik doğa dini zaten. Bozkurtu kutsal sayması bu yüzden. Bozkurdun diğer kara kurtlardan farklı özellikleri var.

Doğa dinlerinde aslında ruhlara inanılır. Tengri tek ve çok büyük bir ruh değildir, tüm ruhların toplamı olan doğadır. Bu yüzden tengriye tapınılmaz, tengri sembolize edilmez, bir merkeze yerleştirilmez ve orası ziyaret edilmez. Tengri her yerdedir, doğadır. Tengriye dua da edilmez, çünkü doğa kurallarını değiştirmez.

Yardım ataların ruhlarından istenir. Onların ruhlarının etrafta dolaştığına inanılır. Cansızların, insandan başka canlıların da ruhları vardır. Ruhlar varlıklarda devreder durur. Reenkarnasyon geçerlidir yani.

Tengriciliğe en yakın din olarak Budizmi gösteririm. Ama karışık işler yani, bunları nasıl organize edip bin yıldır allaha dua eden insanları ataların ruhlarından yardım istemeye nasıl yönelteceksin, olacak iş değil. Eeeey atalarımızın ruhları! Bana yardım edin! Pek olacak bir iş değil bu.