Güncel Arkeoloji Haberleri

kavak

Vl ☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
M.S. 132 yılına ait Yunanca yazılmış İncil parçaları bulunmuş. Yani tercüme edilmiş hali.

Yazan tarafından düzenlendi:

kavak

Vl ☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Çin´de 4300 sene eski şehir kalıntısı keşfedildi. Arkeoloğlar bu keşfin Çin medeniyetinin başlangıcına ışık tutacağını ve çok önemli olduğunu vurguluyor.

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
M.S. 132 yılına ait Yunanca yazılmış İncil parçaları bulunmuş. Yani tercüme edilmiş hali.
Tanahın tercümesi doğru mu?

@vld_ackrmn Hocam tarihsel açıdan önemli bir bulgu mudur?

vld_ackrmn

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik

@vld_ackrmn Hocam tarihsel açıdan önemli bir bulgu mudur?
Ölü Deniz Elyazmaları önemli bir bulgudur. Ben otantiklik açısından bakmıştım bir ara bunlara fark göremedim. Aramicesi vardı okuyamadım. İbranicesi zor okunuyor çünkü nikkud yok. Grekçe var. Apokrif, Pseudo-Epigrafik yazılarda var. M.Ö 3-yüzyıl ile M.Ö 1 arasına tarihleniyor.

kavak

Vl ☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
İsrailli yetkililere göre, buluntu On İki Peygamber Kitabı'ndan, örneğin Zekeriya ve Nahum kitaplarından alıntılar içeriyor. Mevcut araştırma durumuna göre, Nahum kitabından olan alıntılar metnin diğer hayatta kalan versiyonlarından bazı sapmalar gösteriyor. Ancak her tercümenin şahsi yorumları da kapsadığını söylüyorlar. Bu nedenle bazı farkların ortaya çıkabileceğine vurgu yapıyorlar.

vld_ackrmn

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
İsrailli yetkililere göre, buluntu On İki Peygamber Kitabı'ndan, örneğin Zekeriya ve Nahum kitaplarından alıntılar içeriyor. Mevcut araştırma durumuna göre, Nahum kitabından olan alıntılar metnin diğer hayatta kalan versiyonlarından bazı sapmalar gösteriyor. Ancak her tercümenin şahsi yorumları da kapsadığına söylüyorlar. Bu nedenle bazı farkların ortaya çıkabileceğine vurgu yapıyorlar.
Bu doğru evet. Hatırlattığın için sağol. Ölü Deniz Elyazmaları veri tabanını kapattılar galiba o yüzden siteye giremiyorum. Ama Torah ve Tevrat pasajlarının bir farklılığını göremedim. Varsa kaynak okuyabilirim metinleri.

kavak

Vl ☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Bu doğru evet. Hatırlattığın için sağol. Ölü Deniz Elyazmaları veri tabanını kapattılar galiba o yüzden siteye giremiyorum. Ama Torah ve Tevrat pasajlarının bir farklılığını göremedim. Varsa kaynak okuyabilirim metinleri.
Haber henüz çok yeni (Mart 2021) ve elimde sadece yukarıdakı bağlantılar var. Sanırım ileride bu mevzu hakkında daha fazla bilgilere sahip olacağız.

vld_ackrmn

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Haber henüz çok yeni (Mart 2021) ve elimde sadece yukarıdakı bağlantılar var. Sanırım ileride bu mevzu hakkında daha fazla bilgilere sahip olacağız.
Benim bildiğim kadarıyla 12 muhabbeti var orada. 12 havari konusu gibi ve onlardan 3'ü seçilmiş. Hristiyanlıkla ilgili şeyler de var bakmaya fırsatım olmadı. Çünkü 11 mağaradan çıkan parşomenler var ve bunların sayısı çok. Hepsini incelemek zaman alır.

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Benim bildiğim kadarıyla 12 muhabbeti var orada. 12 havari konusu gibi ve onlardan 3'ü seçilmiş. Hristiyanlıkla ilgili şeyler de var bakmaya fırsatım olmadı. Çünkü 11 mağaradan çıkan parşomenler var ve bunların sayısı çok. Hepsini incelemek zaman alır.
Hocam şu incilin MS.5 MS.50 arasına tarihli bir nüshası bulunsa dünyada bir çok şey değişir.

vld_ackrmn

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Hocam şu incilin MS.5 MS.50 arasına tarihli bir nüshası bulunsa dünyada bir çok şey değişir.
Evet bir çok şey değişir. Otantikliği filan. Bunu mesela Kur'ana uygulamak kolay çünkü MS 7. yüzyıl dünyası kayıt altına alınan dönemler arasında gelir. Yahudileri ve heretikleri hafife almamak lazım. Adamlar saklama konusunda titizler. Ben şahsen gözümle görmüş birisiyim. Adam bilmem kaç kuşak öncesine ait eşyayı saklamıştı. Hatta Yahudi hahamlarında şöyle bir şey var bunlar rulolara büküyorlar yazıları. Sonra bunu yeniden kopyalayıp dağıtıyorlar. Eee malum tarihte her şey yerli-yerinde kalmaz. Ortaçağ kilise baskısı nedeniyle bir çok yahudi geleneğine ait metin yaktırıldı. Önemli bulgular vardı belki orada.

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
İlk tam 100% nüsha mevzusu aslında günümüzdeki tüm kustal kitaplar geçerli ki ortaya çıkacak manzara harbiden çok ilginç olurdu.
Aslında olay İncil içinm daha önemli. Çünkü müslümanların savunduğu vahiy incili olan bir mushaf çıkarsa dünya yerinden oynar.

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
İslami şarap tüccarları, belirli bir amfora türü kullanarak Sicilya şarabına yeni bir “marka” kimliği vermiş görünüyor. C: York Üniversitesi. İslam işgalinden önce Sicilya’da bir şarap ticareti vardı. Ancak tüketimin üretimden fazla olması sebebiyle ithalat ağır basmaktaydı. Yeni arkeolojik veriler İslami toplumun bunu bir fırsat olarak gördüğünü ve dikkatlerini üretim ve ihracatın artırılmasına çevirdiklerini öneriyor.

Ancak yine de Müslüman toplumun ticaretini yaptıkları şarabı tükettiklerine dair bir kanıt yok

@kavak @vld_ackrmn Ben bu haberi anlamadım ya cidden. :) İslami şarap tüccarı nasıl oluyor gerçekten.

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Malum kefereler bunlar. Aga adam içmese bile şaraptan iyi para kırpar. O zamanlar market yoktu sonuçta.
Hocam şimdiki sünniler içki satılan süpermarkette bile çalışmayı yasaklıyor. Bu müslüman abiler ise şarap ticaretinden cukkayı götürmüş. :)

vld_ackrmn

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Hocam şimdiki sünniler içki satılan süpermarkette bile çalışmayı yasaklıyor. Bu müslüman abiler ise şarap ticaretinden cukkayı götürmüş. :)
Erken İslam tarihi bana göre bize anlatılan gibi değil. Adamlar bir çok konuda rahatmış bu da bir örnek. Rejim olmasaydı belki farklı bir tür sistem olurdu bilemem sonuçta.

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Erken İslam tarihi bana göre bize anlatılan gibi değil. Adamlar bir çok konuda rahatmış bu da bir örnek. Rejim olmasaydı belki farklı bir tür sistem olurdu bilemem sonuçta.
Aynen hocam kesin Emevi parmağı var bu günkü algıda. Tarih biliminin teoloji için çok önemli olduğuna inanıyorum hocam.

Son konular