Güneş nereye gidiyor?

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Lan amma kıymetli başlığın varmış, iki maytap geçelim dedik hemen kıskandın başlığım da başlığım diye tutturdun! Sanki altın çıkarıyon maden sanki başlığın ha! Tamam senin olsun zaten ben istifa ettim elçilikten, yapmayacam. Kimi bulursan bul ben çekemem zaten İlber hocam da çok kızıyo, lan Demo cahildin bi de salak oldun diye haşlıyo beni dedim.

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Lan amma kıymetli başlığın varmış, iki maytap geçelim dedik hemen kıskandın başlığım da başlığım diye tutturdun! Sanki altın çıkarıyon maden sanki başlığın ha! Tamam senin olsun zaten ben istifa ettim elçilikten, yapmayacam. Kimi bulursan bul ben çekemem zaten İlber hocam da çok kızıyo, lan Demo cahildin bi de salak oldun diye haşlıyo beni dedim.
Hocaaaam. Bizi engin bilgilerinizle aydınlatın :(
O nur yüzlü, kartal gözlü bakışlarını hasret kaldık...

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Başlığın pek kıymetliyse @Mete Turan a rica edelim benim iletileri "dini mizah" başlığı altında başka bir başlığa taşısın! 😆

Lan başlık değil elmas taşlı altın taç haaa! Amaniiiin dokunmayın! Tapusunu da isten mi!

😁😆😁😆😁😆

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hele şükür elini vicdanına koydun da olumlu tepki verdin @FİLEozof ! 😁 Neredeyse "gelme bir daha başlığıma saçma sapan yok elçi oldum yok allahla konuştum yok bilmem ne diye, yallah psikiyatri kliniğine naş" diyeceksin sanmıştım! 😄

bilgelikyolunda

lll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
''Peygamber günbatımında bana sordu: "Güneşin nereye gittiğini (gün batımında) biliyor musun?" "Allah ve elçisi daha iyi bilir" dedim. Dedi ki, "Arştaki tahtın altına secde edinceye ve tekrar doğma iznini alana kadar gider (yani seyahat eder) ve buna izin verilir ve sonra (gelecek bir zamanda) secdeye varacak, ancak secdesi kabul edilmeyecektir.Ve yoluna devam etmek için izin isteyecek ama buna izin verilmeyecek. Fakat geldiği yere dönmesi emredilecek ve böylece batıda yükselecektir. Ve bu Allah'ın sözünün tefsiridir: Ve güneş bir dönem için sabit seyrinde koşar. Bu, aziz ve alim olanın takdiridir.' '' (Kuran, 36:38)

Görüldüğü gibi saraylılar dahi güneşin döndüğü göz yanılgısına kapılmış. Dünyanın döndüğünü nereden bilecek cahiller?

Bu arada harbiden güneş nereye gidiyor? :D
Şair burada ne demek istiyor? Özelikle bir dönem için derken. Sanki heran duracak secdesi kabul olacak :D
Kur'an-ı Kerim, bütün mevcudatın ibadet yaptığını belirtirken(İsra, 17/44) güneşi secde edenler arasında be-tahsis zikreder (Hac, 22/18)

Mahlukatın ibadeti: "Fıtri amelleridir, yani hangi iş ve vazife için yaratılmışsa o şeyi yaptı mı ibadet etmiş olur.”

Şu halde, güneş her an ışık neşretme vazifesini yerine getirmekle ibadetini yapmakta, secdede bulunmaktadır. Bize nisbetle batması, ışık neşri vazifesini bizden kesmesi demektir. Ama dünyanın başka kıtalarında aynı vazifeyi yapmaya (secde etmeye) gidiyor demektir.

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Kur'an-ı Kerim, bütün mevcudatın ibadet yaptığını belirtirken(İsra, 17/44) güneşi secde edenler arasında be-tahsis zikreder (Hac, 22/18)

Mahlukatın ibadeti: "Fıtri amelleridir, yani hangi iş ve vazife için yaratılmışsa o şeyi yaptı mı ibadet etmiş olur.”

Şu halde, güneş her an ışık neşretme vazifesini yerine getirmekle ibadetini yapmakta, secdede bulunmaktadır. Bize nisbetle batması, ışık neşri vazifesini bizden kesmesi demektir. Ama dünyanın başka kıtalarında aynı vazifeyi yapmaya (secde etmeye) gidiyor demektir.
Gece ve gündüz güneşin hareketiyle oluşuyor. Bak onu atlamışım :.(

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist

Gece ve gündüz güneşin hareketiyle oluşuyor. Bak onu atlamışım :.(
Ne demek istediğimi biraz daha açayım.
Güneşin gece ve gündüzü oluşturmadığı doğru. Bunda yanlış var mı?
Fakat geldiği yere dönmesi emredilecek ve böylece batıda yükselecektir.
Hadiste geçene göre güneşin batıda yükselmesi (doğması) güneşin hareketiyle açıklanıyor. Bunda yanlış var mı?

Bilimsel olarak güneşin doğması güneşin hareketiyle sağlanmadığı için hadis bilimsel olarak yanlıştır.

İlk iki önermede yanlış yoksa 3. önerme ikisinin sentezi olduğundan doğru olmak zorunda.

Gördünüz mü? Mevcut bilimsel veriler ışığında hadisin doğru bilgiler içermediği ortaya çıkıyor.

@kavak Efendi! Misillemem nasıl olmuş? 😛🤪

bilgelikyolunda

lll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Ne demek istediğimi biraz daha açayım.
Güneşin gece ve gündüzü oluşturmadığı doğru. Bunda yanlış var mı?

Hadiste geçene göre güneşin batıda yükselmesi (doğması) güneşin hareketiyle açıklanıyor. Bunda yanlış var mı?

Bilimsel olarak güneşin doğması güneşin hareketiyle sağlanmadığı için hadis bilimsel olarak yanlıştır.

İlk iki önermede yanlış yoksa 3. önerme ikisinin sentezi olduğundan doğru olmak zorunda.

Gördünüz mü? Mevcut bilimsel veriler ışığında hadisin doğru bilgiler içermediği ortaya çıkıyor.

@kavak Efendi! Misillemem nasıl olmuş? 😛🤪
Hadiste gece ve gündüzün oluşumunun sadece güneşin hareketine bağlı olduğu iddia edilmiyor, bunu siz uydurdunuz :)

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
sadece güneşin hareketine bağlı olduğu iddia edilmiyor, bunu siz uydurdunuz
Sadece diye bir ifade kullanmadım.

1-) Bu neyi değiştirir?
2-) Gece ve gündüzü güneşin hareketi mi oluşturur?
3-) Bu hadiste gece ve gündüz oluşumunu açıklayan başka ne var?

bilgelikyolunda

lll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
1-) Bu neyi değiştirir?
Doğru bir ifadeyi yanlış hal getirir
2-) Gece ve gündüzü güneşin hareketi mi oluşturur?
Sadece güneşin hareketi oluşturmaz ama bu da etkilidir. Güneş şu anki gibi değil başka türlü hareket etseydi veya hareket etmeseydi merkez kaç kuvveti dahil tüm kuvvetler şimdikinden farklı olur, dolayısıyla Güneş sistemi bambaşka bir hal alırdı.
3-) Bu hadiste gece ve gündüz oluşumunu açıklayan başka ne var?
Hadisin gece gündüzü açıklamak gibi bir derdi olduğunu siz uydurdunuz.

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Olayın gece gündüzle de alakalı olması hadisin derdinin gece gündüzü açıklamak olduğu anlamına gelmez ki :)
Kimse derdinin bu olduğunu söylemiyor. Hadisin amacı kıyameti açıklamak.
Güneş gidiyor gidiyor gidiyor diyor.
Eee? Eesi var mı? Tersine döndüğünde batıda yükselecek.

Ne çıkıyor buradan? “Güneşin doğması güneşin ileriye doğru hareketiyle oluşur.” şeklinde bir sonuç çıkıyor.
Güneşin batıdan doğması güneşin tersi yönde hareket etmesine bağlanıyor çünkü :)

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Eski çağlarda güneşin küçük bir ateş topu olduğuna ve dünyanın etrafında döndüğüne inanılırdı elbette. Arapların da buna inanıyor oldukları elbette kuşku bile götürmez. Kuran da elbette bu inanç doğrultusunda yazıldı, hadisler de.

Güneş dünyanın altına geçince yakıtla dolduruluyor ve gün boyu bunu yakıyordu! 😄Tabii dünyanın tepsi gibi düz olduğunu söylemeye gerek bile yok! 😆

Pite giren yarış arabasına yükleme yapan teknisyenler gibi eski dinlerde tanrılar, sonrakilerde melekler güneşe yükleme yapıyorlardı! 😁

Güneş dünyaya veya dünyanın altından aşağı niye düşmüyordu, allağın hikmeti tabii. Sonra bir dâhi geldi dünyaya ve dünyanın yuvarlak bir gezegen olduğunu diğer gezegenler gibi güneşin etrafında döndüğünü ilan etti. Kopernik. Ama o bu gerçeği anlayan ilk kişi değildi.

Yunan filozoflarının bir kaç tanesi bu gerçeği anlamışlardı. Sokrates ünlü ironi yöntemiyle herkese gerçeği anlatıyordu. Sen diyordu yiyeceğini pişirirken ateşi onun etrafında mı döndürüyorsun? Karşıdaki gülüyordu öyle saçma iş mi olur diye. Peki güneşi niye dünya etrafında döndürüyorsun diye soruyordu.

Bu ironi yöntemi onu idama götürdü. Karısı çok uyardı, seni idam edecekler vaz geç dedi. Vaz geçmedi. Son nefesine kadar gerçeği söyledi ve baldıran zehirini de kendi eliyle içti. Dünyaya böyle büyük beyinler çok çok çok az geliyor.

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Peki elinde hiç bir gözlem aracı yokken Sokrates dünyanın yuvarlak olduğunu ve güneş etrafında döndüğünü nasıl anladı? Demokritos daha da ileri gidip Samanyolu'nun yıldızlardan oluştuğunu bilebilmiştir! İnanılır gibi değil! Hadi bu ancak bir tahmin ve doğru tahmin ama onların dünyanın yuvarlak olup güneş etrafında döndüğü bilgisi tahminden öte, kesin bildikleri bir gerçek. Peki ama buna nasıl ulaşabildiler?

Yanıt zeka... Bunlar dünyada gelmiş geçmiş sayılı dehâlar. Gerçeklerin bu kadar keskin zekalardan saklanmasının bir yolu yoktu. Ellerinde hiç bir gözlem aracı olmaksızın sırf zekaları ile gerçeğe ulaştılar. Çıplak gözle görebildikleri onlara yetiyordu! İnanılmaz zeka!

Zaman Kopernik'e geldiğinde bu muhteşem zeka ise matematiği öyle iyi kullandı ki güneş sisteminin matematik hesaplarla neredeyse modelini çizdi! Öyle ki, güneşin sistemin merkezinde olmadığını bile hesaplayabildi! Yani dünya ve gezegenlerin güneşe uzaklıklarının sabit olmadığını, yani eliptik yörüngede döndüklerini bile anladı!

Muhteşem... Daha ne diyebilirim muhteşem... Bu kadar parlak zekalı insanlar nasıl ortaya çıkıyor şaşıyorum. Çağını bu kadar aşan dehalar olması müthiş!

Kopernik Tycho Brahe ölünce onun yerine geçti ve onun tüm gözlem kayıtları kendisine miras kaldı. Tycho da çok zeki bir adamdı ama zihnini tanrı saplantısından kurtaramadan öldü. Bu saplantı onu kıskıvrak yakaladı ve onca gözleme rağmen gerçeği göremedi. Kopernik ise onun gözlem kayıtları üzerinden güneş sisteminin yapısını hesapladı!

Müthiş, başka ne diyeyim müthiş! Kopernik ölüm döşeğine düşünceye kadar bulduğu gerçekleri kiliseden korkusundan yayınlayamadı. Ölüm döşeğinde yatarken bir dostu takma adla yayınladı. Ölmeden önce Kopernik basılmış kitabını ölüm döşeğinde yatarken eline alıp okudu ve huzur içinde öldü.

Kitabı ortalığı karıştırdı. Öldüğü için cezalandıracak kimse de bulamadılar. Galileo ilk teleskopu yaparak ayrıntılı gözlemler sonucu Kopernik'in haklı olduğunu ilan etme cesareti gösterdi. İdamla yargılandı ve geri adım atmak zorunda kaldı.

Kilise haklıydı, tanrı olsaydı dünya düz, gök kubbe ve yıldızlar süs olurdu. Bu yalanları devam ettirmeden tanrıyı dayatmak mümkün ama daha zor olurdu. Kolayı varken zora ne gerek var değil mi?

Derler ki İslamda bu tartışmalar olmadı. Nasıl olsun ki? Dünyanın düz olduğu zaten Kuran ile sabit ve Kuran'ı tartışanın kellesi anında gider. Neyi tartışıyorsun? Tartışma gibi bir lüksün zaten yok ki? Daha dünya yuvarlak dediğin anda kellen yerinde değil. Tartışma filan yok! Kilise hiç olmazsa yargılıyordu. Yargılama sonucu idama karar veriliyordu. İslam'da ne yargısı? Şeyhülislam bir fetva, sultan bir ferman, tamam kelle gitti! Yargılama filan yok!

Yazan tarafından düzenlendi:

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İslam dünyası ancak Kuran mahluk mudur allahın zatının tecellisi 😆 midir onu tartışabildi! Bu tartışmayı aşıp da öyle dünyaydı güneşti yuvarlaktı düzdüye nasıl geleceksin yahu?! Kuran mahluk mu değil mi!? 😄 Tartışılan, ortalığı velveleye götüren mevzu da bu ha!!! 😁

Hayır böyle ittiribottan bir mevzudan nereye gelebilirsin gele gele de? Hayır şu mevzu olsa da tartışılsa! Lan şu mevzu bile değil yahu! Şunu mevzu etmek utanç yani, yüz karası, skandal!

Niye eller aya biz yaya apaçık yani, bundan daha apaçık bir konu olmaz! Sen tutar tarihinde tartışa tartışa anca bir Kuran mahluk mu değil miyi tartışırsan... Eller aya değil yıldızlara gider sen kalakalırsın.

Son konular