Günümüz dinlerinin Sümer inançlarına benzemesi tanrıya kanıt mıdır?

KemalY

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Selamlar. Bir yorumda tartışırken ben bir kanıt teşkil etmediğini, aksine insan yazımı olduğunu kanıtlar nitelikte olduğunu söyledim. Tartıştığım kişi ise en büyük kanıtlardan biri olduğunu, tanrının onlara da din göndermiş olabileceğini söyledi. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Evren

Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Bağımsız
Sümerlilere gelmiş olan bir elçiden iz yok.
Müslümanlar musanın firavunu uyarmasıyla nuh tufanı yaşanır sümerliler de orada yaşadığı için bunu tüm detaylarıyla kayıt altına alır der.
İnsanlığın en önemli medeniyetine en gelişmiş diyebileceğimiz medeniyetine elçi gönderilmediği için sümer yazıtlarında tek tanrılı inanca dair iz olmadığı için müslümanların her şeyden kendilerine pay çıkartmaları komik.

Evren

Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Bağımsız
Sümerliler her türlü detayı kayıt altına alan bir topluluk diye biliyorum.

KindarSürpriz

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
Malum kişi sadece sümerce bildiği ve tek hüneri bu olduğu için zamanında bunu demişti ancak sümerlilere de gökten mi geldi bu din?

Burada bizimle çelişen bir durum yoktur. Dünyanın dört bir yerinde benzer şeylerin olması ben her millete elçi gönderdim diyen bir ilahı doğrular.

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Sümerlilere gelmiş olan bir elçiden iz yok.
Müslümanlar musanın firavunu uyarmasıyla nuh tufanı yaşanır sümerliler de orada yaşadığı için bunu tüm detaylarıyla kayıt altına alır der.
İnsanlığın en önemli medeniyetine en gelişmiş diyebileceğimiz medeniyetine elçi gönderilmediği için sümer yazıtlarında tek tanrılı inanca dair iz olmadığı için müslümanların her şeyden kendilerine pay çıkartmaları komik.

Evren

Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Bağımsız
Malum kişi sadece sümerce bildiği ve tek hüneri bu olduğu için zamanında bunu demişti ancak sümerlilere de gökten mi geldi bu din?

Burada bizimle çelişen bir durum yoktur. Dünyanın dört bir yerinde benzer şeylerin olması ben her millete elçi gönderdim diyen bir ilahı doğrular.
Cahit Beğenç, "Koca-Ana" da denen "Ay-Ana"ların, mitolojilerde hep "bereket" simgesi olduklarını, "bâkire"yken çocuk doğurduklarını yazar ve örnekler verir: "Anadolu'da Cybele Ana, bakiredir, babasız oğlu, hem de âşığı, Attis'tir. Bâbil ülkesinin koca-Ana'sı: Iştar Ana, bakiredir. Babasız doğan oğlunun adı: Temmuz'dur. Mısır ülkesinin Koca Ana'sı: Isis Ana'dır. Bakiredir. Babasız doğan oğlunun, aynı zamanda sevgilisinin adı: Osiris'tir. Batı Anadolu ve Güney Anadolu bölgesinin Koca Ana'sı: Artemis'tir, bakiredir. Baba215 sız oğlu, aynı zamanda sevgilisi: Adonis'tir. (..) Hazreti Meryem de Koca Ana'dır, bakiredir. Oğlu îsâ, babasızdır..." (Bkz. Beğenç, Anadolu Mitolojisi, s. 70-71; Eren Kutsuz = Turan Dursun, Güneş Kültü, Saçak Dergisi, Şubat 1988, sayı: 49, s. 13.)

Herhangi bir ilahı kanıtlamaz yanlızca böyle bir inancın olduğunu kanıtlar.
Toplumlar birbiriyle etkileşim halinde orta doğu dışında tek tanrılı inancı anlatan bir elçiye rastlayamıyoruz.
Acaba tüm toplumların dinleri etrafındaki inanç kültürü ve doğa olaylarından etkilenerek mi yazılmış? sorusunun akla gelmesi doğal.
İsa ve havarileri namaz kılıyor muydu oruç tutuyor muydu o bile belli değil.

vld_ackrmn

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Selamlar. Bir yorumda tartışırken ben bir kanıt teşkil etmediğini, aksine insan yazımı olduğunu kanıtlar nitelikte olduğunu söyledim. Tartıştığım kişi ise en büyük kanıtlardan biri olduğunu, tanrının onlara da din göndermiş olabileceğini söyledi. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Konu tartışmalı. Bu konuda katolik kilisesinin rahibi olan Wilhelm Schmidt'in çalışması vardı. Onun iddiasına göre, ilkek Tanrı-ata yani Urmonotheismus vardı. Bu pre-monotheism sonradan bozulmuştur iddiası vardı. Tabi onun bu iddiası Pettazzoni tarafından ağır şekilde eleştirilmiştir. Makale bırakıyorum:

apokalips

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
İlk başta çok tanrıcılık vardı, daha sonra tek tanrıcılık ortaya çıktı, tarih bilimi bunu söyler. O yüzden İslam'ın söylemi yanlış değil mi?

Moderatör tarafından düzenlendi:

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İlk başta çok tanrıcılık vardı, daha sonra tek tanrıcılık ortaya çıktı, tarih bilimi bunu söyler. O yüzden İslam'ın söylemi yanlış değil mi ?

Evet bilimsel gerçek bu.

Sümer İslam benzerliği bir tarihsel gerçektir, bunun allah inancını kanıtlar ve çürütür bir yanı yok. Yalnız tarh bilinci günümüzü anlamanın olmazsa olmaz şartıdır. Bugün din diye bir şey neden var, bunun içinde Sümerler önemli bir yer tutuyor.

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Tarihte çok tanrıları iptal edip teke indirme fikrini ilk düşünen; firavun Akhenaton'dur. Ona kadar tarihte tek tanrı inancından hiç bir iz bulunamadı.

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Delinin biri kuyuya taş atmış gerisi mâlum. Zaman yolculuğu olsa gider o taşı atan ilk deliyi bulurdum ve gerekeni yapardım. 😆

Hiç zahmet etme, sen geri döndükten çok değil bir kaç dakika sonra başka bir deli gelir o kuyuya o taşı atardı! 😄

siradan1mumin

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci

Evet, inançlar bu kadar benziyorsa o zaman bunlar tek bir kaynağın farklı varyantlarıdır. Bu da teistlerin lehine bir durum. Kafirler burda kendi bacağına sıkıyor haberleri yok. İsLaM ArAp MiToLoJiSi MoRuQ, SüMeRLeRdEdE VaR(!)

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
"Heyaaa allağa sümerler de inanıyollarımış abi, yalnız onnarın allahları aççık fazlaymış gaaaari! E olcek o gatten! Hadin yin gaarim!" 😁😆😁😆😁😆😁😆

Fazla allah göz çıkarmaz! 😁

GandalfThePink

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Yahudilerin Mısır ve Sümer den etkilendiği belli, Arapların ise Muhammed den yüzyıllar öncesinde de yahudi ve hıristiyan inancı olduğunu biliyoruz. Araplarda yahudilik ve köken inancı Tevratın yazıldığı tarihlere kadar iner. Tevratta:

Yar.17: 20 İsmail'e gelince, seni işittim. Onu kutsayacak, verimli kılacak, soyunu alabildiğine çoğaltıcağım. On iki beyin babası olacak. Soyunu büyük bir ulus yapacağım.

Arapların İsmaili kendi ataları olarak gördüğünü biliyoruz (Muhammed de İsmaili kendi atası olarak kabul eder) ve zaten 12 beyi de ataları olarak görürler. İsmail Tevrata göre bugünkü Lübnanda yaşamış (Safa Merve hikayesi ile çelişir) ve soyu bütün Arap Yarımadasını almıştır. Yani Arapların Yahudilerle olan ilişkisi çok eskiye dayanır, bazıları putperest olsa da hepsi yahudi mitolojisi ve köken hikayesine inanır.

Hristiyanlıkla beraber Arabistan da çok büyük Hristiyan nüfusları olduğunu da biliyoruz. Varaka ise Mekke de yaşayan Süryani bir papazdı ve Muhammed de Hristiyanlık hakkında bildiklerini ondan öğrenmiş olması çok olası.
Yani İslam Sümerlilerden dolaylı yolla etkilenmiştir bana göre.

phecabres

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Aynı allah'tan gelemez. Çünkü sümerler çok tanrılıdır. İslamiyette ki gibi tek olan allahın, çok tanrılı metinler vaaz etmeyeceğini düşünüyorum.

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Aynı allah'tan gelemez. Çünkü sümerler çok tanrılıdır. İslamiyette ki gibi tek olan allahın, çok tanrılı metinler vaaz etmeyeceğini düşünüyorum.
Yaratılış, Tufan, bigbang gibi konular geçmekte. Zaten sümer tabletlerin Tevhid inancı geçmiyor diye biliyorum. Bu benzerlikleri öne sürüp İslamiyet -haşa- çalıntı diyenlerde sıkıntı var bu konuların olması zaten İslamiyet'e delildir.

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yani İslam Sümerlilerden dolaylı yolla etkilenmiştir bana göre.

İlla ki, mutlaka. Başka türlüsü düşünülemez. O zaman kimsenin Sümer tabletlerinin çivi yazısını okuma olasılığı zaten yok. Nakledilen söylencelerin etkisi, tabii ki ve kesinlikle.

Evren

Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Bağımsız
İlla ki, mutlaka. Başka türlüsü düşünülemez. O zaman kimsenin Sümer tabletlerinin çivi yazısını okuma olasılığı zaten yok. Nakledilen söylencelerin etkisi, tabii ki ve kesinlikle.
Eskilerin masalları diyordu çoğu kişi.

Son konular