Hadisler 200 yıl sonra mı yazıldı?

Beşer

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Ne zaman yazıldığı konusu müslümanların kendi aralarındaki tartışmaları.
Benim için ne zaman yazıldığını önemi yok.
Önemli olan içerikleri. 🙂
Hadisler günlük hayatımda hangi sorunları çözüyor ona bakarım.
O zaman size ve Müslüman kardeşlerime, abilerime, ablalarıma Riyazus Salihin okumanızı tavsiye ediyorum.

Buhari, Müslim gibi kitaplar ilmi bilgisi çok olan kişilerin okuyacağı kitaplar herkes açıp okumamalı çünkü ilmi bilgisi olmayan birinin anlaması zor.

3 Cilt, pdf olarak bakabilirsiniz içeriğine.

Riyazus Salihin ise amel edilebilecek sahih sanırım hepsi ya da %95-99 Allah'u alem, kitabına koymuş.

Ben cilt 1 içindekiler kısmını atıyorum;

1616069438297.png

1616069467826.png

Cilt 2 içindekiler kısmı;

1616069563925.png

1616069578594.png

1616069600191.png

1616069623043.png

1616069642496.png

Sema.

Deneyimli
Düşünce
Bağımsız
O zaman size ve Müslüman kardeşlerime, abilerime, ablalarıma Riyazus Salihin okumanızı tavsiye ediyorum.

Buhari, Müslim gibi kitaplar ilmi bilgisi çok olan kişilerin okuyacağı kitaplar herkes açıp okumamalı çünkü ilmi bilgisi olmayan birinin anlaması zor.

3 Cilt, pdf olarak bakabilirsiniz içeriğine.

Riyazus Salihin ise amel edilebilecek sahih sanırım hepsi ya da %95-99 Allah'u alem, kitabına koymuş.

Ben cilt 1 içindekiler kısmını atıyorum;

8171 ekini görüntüle

8172 ekini görüntüle

Cilt 2 içindekiler kısmı;

8173 ekini görüntüle

8174 ekini görüntüle

8175 ekini görüntüle

8176 ekini görüntüle

8177 ekini görüntüle

Hadislerin içinde ki çelişkileri neye göre sahih diye ayırıyorsun?

Beşer

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Hadislerin içinde ki çelişkileri neye göre sahih diye ayırıyorsun?
Hadislerde çelişkiden kastınızı anlamadım lakin sahih olmasını ben ve bu forumdakiler ayırmıyor @bilgelikyolunda dediği gibi 1000 küsur yıl önce sahih, hasen, zayıf, uydurma olduğu açıklandı bunun için size bir sürü kaynak attım lakin... Eleştiri umarım anlamışsınızdır son kez atıyorum konuyu dağıtmayın;

Sırayla uzun uzun okumak isterseniz;

Hadisler hakkında bilgi.

Ravi hakkında bilgi.

Sağlam kabul edilmesi için gerekli şartları taşıyan ve dinî konularda delil olarak kullanılan hadis, bu hadisleri toplayan kitap türü.

Bakın bu kısmı okuyabilirsiniz;

Güvenilir iki hadis arasında görünürde zıtlık bulunması anlamında terim.

Birbirine zıtmış gibi görünen hadisleri inceleyen bilim dalı.

Hadis ilminin, râvileri ve güvenilirlik derecelerini belirlemeye yarayan yan dalları için kullanılan bir terim.

Sema.

Deneyimli
Düşünce
Bağımsız
Hadislerde çelişkiden kastınızı anlamadım lakin sahih olmasını ben ve bu forumdakiler ayırmıyor @bilgelikyolunda dediği gibi 1000 küsur yıl önce sahih, hasen, zayıf, uydurma olduğu açıklandı bunun için size bir sürü kaynak attım lakin... Eleştiri umarım anlamışsınızdır son kez atıyorum konuyu dağıtmayın;

Hadisler hakkında bilgi.

Ravi hakkında bilgi.

Sağlam kabul edilmesi için gerekli şartları taşıyan ve dinî konularda delil olarak kullanılan hadis, bu hadisleri toplayan kitap türü.

Hadis ilminin, râvileri ve güvenilirlik derecelerini belirlemeye yarayan yan dalları için kullanılan bir terim.
Hadislerin hepsini kabul mu ediyorsun?

Sema.

Deneyimli
Düşünce
Bağımsız

Hadisler hakkında bilgi.

Ravi hakkında bilgi.

+18 hadisleri zayıf diyip sahihleri mi kabul ediyorsun?

Beşer

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Hadisler hakkında temel bilgi isteyen kişiler;

40 sayfa konular var istediğinize bakabilirsiniz, ben forumda eskisi gibi aktif olmayacağım tahminimce, @TENTEN attıklarıma bakabilirsiniz, @Sema. cevabını verdik, tartışmaya vesile olacak kişileri etiketlemeyin, sünnet inkarcısı birinden bir yanıt almanız çok çok zor. İslamiyet'i İslami yerlerde araştırmanız gerekiyor size karşı yaptığım eleştiriyi onur kırıcı bir durum olarak algılamayın...

Yazan tarafından düzenlendi:

Beşer

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
+18 hadisleri zayıf diyip sahihleri mi kabul ediyorsun?
+18 hadis diye bir bab yok, cahillerin kafasından uydurup bab ismi verdiği hadislere bakılır sahih ise sahihdir, kafamıza göre ahkam kesmiyoruz. @Cellius açtığı konuya cevabımızı verdik elhamdülillah, tüm hadisleri kabul ediyoruz uydurmalar zaten hadis olmuyor.

Biz belirlemiyoruz hadisin sahih olup olmadığını.

Size attığım linkleri okuyun tek tek soru sormayın lütfen.

Sema.

Deneyimli
Düşünce
Bağımsız
Hadisler hakkında temel bilgi isteyen kişiler;

40 sayfa konular var istediğinize bakabilirsiniz, ben forumda eskisi gibi aktif olmayacağım tahminimce, @TENTEN attıklarıma bakabilirsiniz, @Sema. cevabını verdik, tartışmaya vesile olacak kişileri etiketlemeyin, sünnet inkarcısı birinden bir yanıt alamazsınız. İslamiyet'i İslami yerlerde araştırmanız gerekiyor size karşı yaptığım eleştiriyi onur kırıcı bir durum olarak algılamayın...
Üslubun için teşekkür ederim. Yok kırıcı olarak algılamadım.

Sema.

Deneyimli
Düşünce
Bağımsız
+18 hadis diye bir bab yok, cahillerin kafasından uydurup bab ismi verdiği hadislere bakılır sahih ise sahihdir, kafamıza göre ahkam kesmiyoruz. @Cellius açtığı konuya cevabımızı verdik, tüm hadisleri kabul ediyoruz uydurmalar zaten hadis olmuyor.

Size attığım linkleri okuyun tek tek soru sormayın lütfen.
Tamam işte neye göre sahih diyorsun?

Beşer

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Tamam işte neye göre sahih diyorsun?
Hocam attık ya.

Hadis ilminin, râvileri ve güvenilirlik derecelerini belirlemeye yarayan yan dalları için kullanılan bir terim

Beşer

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni

Hadis rivayetinde dikkatli, titiz, sağlam ve güvenilir râvi veya muhaddis anlamında terim.

Güvenilir bir râvinin kendisinden daha güvenilir râviye aykırı olarak rivayet ettiği hadis anlamında bir terim.
Buradan ; https://islamansiklopedisi.org.tr/arama/?q=hadis&p=m

40 sayfa var istediğiniz terimin ne olduğuna, hadis ilmi hakkında temel bilgiler yazılmış. Kısaca bakabilirsiniz. Hadis ilmi ayrı bir dal ben alimi olmadığım için size sadece kaynak atıyorum. Ki alim olmak temel bilgi sahibi olmakta değil.

Öğrenmeyi öğrenmek adlı bu videoyu size öneririm;

Beşer

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Kendisi de bilmiyor, o yüzden link atıp duruyor zaten. Kendi tam anlamadı ki sana anlatsın. :)
İşine gelen hadis sahih, gelmeyen değil, bu kadar basit.
Mesela bu kişi hayatında bir kere açıp hadis nedir diye 10 sayfa metin okuduğuna inanmıyorum eğer okudu iseniz hakkınızı helal edin lütfen.

Neye göre sahih denildiğini de kaynak atıyorum ki daha sağlam olsun, forumda biri gelip anlattı olmasın.

Kısaca ravilerin durumlarına bakılır burası içinde ravilere göre özellikler vardır ayrıyeten ailesine bakılır hasta var mı? Açıktan günah işler mi gibi konulara bunun içinde bir dal var inceleyen onuda attım diye hatırlıyorum, silsile böyle ince ince dokulur tabiri caiz ise. Sahih kabul edilmesi için şartlar mevcut, rivayet kelimesine karşı bir önyargı var anladığım kadarı ile öyle duydu konuştu değil.

Hadis ilminde bir sürü terim mevcut anlamlarını bilmek gerekir ve bu terim neye göre belirlenmiş bilmek gerekir yani bir şeyi biliyorum demek için önce temelini, terimlerini, biraz daha detaylı kitapları sonra o konu hakkında yüz yıllar boyu geçmiş olan klasik eserleri okuduktan sonra biliyorum denilmeli çünkü bir şeyi biliyorsan kişi seni muhataba alması yüksek ihtimal, ben de bilmiyorum diyorum yani hadis ilmi okumadım şahsen. Varsa okuyan forumda olup veya üye olup göre buyursun gelsin anlatsın ama hangi dal olursa olsun buraya gelip sayfalarca yazıya döküp anlatması çok zor ve meşakatli bir iş.

Hadi @Plütoncu diye evrim(!) diyelim, evrimi(!) anlamak(!) için bir iki 10 kitap yeterlimi sizce? Evrimi(!) biliyorum(!) demek için? Yeterli der iseniz evrime yılını vermiş -maalesef- kişiler boşuna çalışmış demek oluyor burada şu gelebilir, tahmin.

"Onlar çok araştırı(!) evrimi(!) işte şimdi 3-5 kitapta anlaşılır" evrimi(!) biliyorum(!) diyen biri sadece evrim(!)e de hakim olması gerekmez biyolojiyi de bilmeli. O yüzden bir şeyi biliyorum demek için harbiden aylarını verip hayatın ona göre dönmesi gerekiyor, ben evrimi bilmiyorum o yüzden tartışmaya girersem onların evrime(!) olan inançlarının artmasına vesile olabilirim.

Şimdi hadis ilmine gelecek olursak aynıları geçerli, psikoloji hakeza tefsir ilmi bu konular 1 kitap 10 cilt kitap okumakla olmuyor gerçekten dizini kırman, araştırman, kitapla tartışman, kafayı bir tabiri caiz ise yakman gerekiyor, eh ne var bizim memleketin çoğu sanırım bende dahil okuma yönünden zayıfız işte youtube gibi platformlar vesilesi ile çok sade de olsa ilmi seviyesi yüksek olan kişiler özetliyor bu videoları izleyip "biliyorum" da denmez yani.

Malumat sahibi olmak ile bilmek farklıdır, o yüzden "öğrenmeyi öğrenmek" adlı bir video tavsiye ettim bakabilirsiniz. Ateistler İslamiyet için bu videoyu izlesin Müslümanlarda daha iyi bir şekilde ilmi araştırma nasıl yapabilirim sorusuna inşaAllah doğru soruyu bu video vesile ile alırlar.

Benden şimdilik bu kadar, dediğim gibi eskisi gibi forumda aktif olacağımı sanmıyorum. Tartışmalara girmek istemiyorum "biliyorum" demek zordur, üç beş antik yunandan isim alıp bir kaç kitap okumakla da bir şey bilinmez, 10 sayfa hadis ile ilgili yazı okudum diyende "hadisleri biliyorum" diyemez derse bilmiyordur.

Böyle işte ilim öğrenmek değerli bir şey lakin birileri için öğrenmek çok sakat, tezat bir iştir, inşaAllah ümmed-i Muhammed olarak doğruya yapışırız yapıştı isek daha da sağlam yapışırız.

Yazan tarafından düzenlendi:

Plütoncu

ll ☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Mesela bu kişi hayatında bir kere açıp hadis nedir diye 10 sayfa metin okuduğuna inanmıyorum eğer okudu iseniz hakkınızı helal edin lütfen.
Okudum. :) Ben sen gibi değilim, bilmediğim konularda tartışmaya girmem. Karşımdaki insana saygım vardır bu konuda, örneğin tarih çok okumadım bu sebeple tartışmalara katılmıyorum. Ama sen evrimi bilmediğin halde inkar ediyorsun.
Hadi @Plütoncu diye evrim(!) diyelim, evrimi(!) anlamak(!) için bir iki 10 kitap yeterlimi sizce? Evrimi(!) biliyorum(!) demek için? Yeterli der iseniz evrime yılını vermiş -maalesef- kişiler boşuna çalışmış demek oluyor burada şu gelebilir, tahmin.
Evrimi biliyorum demek için temel bilgileri edinmen, evrimi karşındakine güzelce ifade edebilmen yeterlidir.

Son konular