Hadisler neden Hz. Muhammed (sav)'in ölümünden sonra yazıldı?

Edip

Çaylak
Mesajlar
79
Tepki puanı
48
Düşünce
Ateist
Ayyy biraz orjiinal at bari. Yabancı hristiyanların bile iddiaları senin bu Kur'an iddiandan iyi.
Kuranı açıp okuduğunda Muhammedin bizzat kendi ağzından ayet yazdığını göreceksin. Boş konuşmayıp mantıklı bir savunma yap.
 
Yazan tarafından düzenlendi:

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Mesajlar
6,441
Tepki puanı
2,018
Düşünce
Tarihselci
İnternette gördüğüm kadarıyla hadisler peygamber efendimizin ölümünden yaklaşık olarak 200-300 yıl sonra yazılmış. Neden bu kadar beklenmiş? Yani o zamanın Müslümanları böyle önemli bir peygamberin dediklerini neden o zaman not etmek yerine bu kadar uzunca bir süre beklemişlerdir? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.
Hz. Muhammed kendi döneminde hadislerin yazılmasını istememiş. Bu arada internete bakmana gerek yok aşağıdan kendin inceleyebilirisin:

 

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Mesajlar
6,441
Tepki puanı
2,018
Düşünce
Tarihselci
Asılsız bir bilgi, genelde sünnet düşmanlarının kullandığı bir cümle.
Getirsene buraya 795 yılından önce yazılmış bir hadis. Görelim hepimiz.

 

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Mesajlar
6,441
Tepki puanı
2,018
Düşünce
Tarihselci
Muhammed diye birisi yoktur. İslam tarihi de, hadis de, Kuran da tamamen ve toptan uydurmadır. Bu masalı Emeviler imparatorluk olabilmek için uydurmuşlardır. Amaçları da yerine gelmiş, imparatorluk olmuşlardır.
İspatla.

 

facho

Ayrıldı
Mesajlar
262
Tepki puanı
311
Düşünce
Sünni
Getirsene buraya 795 yılından önce yazılmış bir hadis. Görelim hepimiz.

Ben yavaş yavaş Kurancılığa kayıcam galiba. İyice arastirmam lazim ilk önce.
 

DemoKratos

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
9,348
Çözümler
1
Tepki puanı
6,302
Düşünce
Ateist
Bence Muhammed diye biri yaşadı ve Kuran'ı bizzat kendisi uydurup yazdı.

Yok, Kuran'ı incelediğin zaman bas bas bağırıyor oradan buradan toplama, katma karma, kimin nereden ne sokuşturduğu belli olmayan bir anonim düzmece olduğunu.

Kuran'ı inceleyip de bunu görmemek için fazla saf olmak lazım. Bunun bir kişi elinden çıkmadığı aşırı kesin.

Kalabalık bir yağmacı çetesi kurup köle ticareti yapan bir adamın adı da Muhammed idiyse biz onu nerden bilelim. Öyle bir olasılık bir şey değiştirmez. Biz ortaya Kuran diye bir kitap atan bir Muhammed'den bahsediyoruz, böyle biri ise yok.

Muhammed de tıpkı Kuran gibi imparatorluk olmak amacıyla Emevi hanedanı tarafından uydurulmuştur. Bu bir tarih bilincidir ve gerçek asıl tarihselcilik budur.
 
Yazan tarafından düzenlendi:

Beşer

Süresiz Yasaklı
Mesajlar
329
Tepki puanı
47
Düşünce
Sünni
Ben yavaş yavaş Kurancılığa kayıcam galiba. İyice arastirmam lazim ilk önce.
Neden bizim attığımız kaynakları okumaktan geri kalıyorsunuz? Siz mezhep ile ilgili bir sıkıntınız oldu kaç tane mezhep delilleri attık baktınız mı?

Asılsız bir bilgi, genelde sünnet düşmanlarının kullandığı bir cümle.

Ebû Muhammed Abdullāh b. Amr b. el-Âs el-Kureşî (ö. 65/684-85)

Hz. Peygamber’den duyduğu hadisleri onun huzurunda yazmasına izin verilen sahâbî.

Ayrıyeten bakabilirsin, Kur'an-ı Kerim'de sünnetin emredildiğine dair kanıtlar için de;


 

Beşer

Süresiz Yasaklı
Mesajlar
329
Tepki puanı
47
Düşünce
Sünni
@facho

Özet: Allah ile insanlar arasında bir iletişim şekli olan vahiy; Allah’ın bazı bilgileri, insanlar arasından seçmiş olduğu peygamberlerine göndermesidir. Hz. Peygamber bir taraftan kendisine indirilen dini insanlara ulaştırırken (Tebliğ) diğer taraftan da dinin emirlerini açıklıyordu (Tebyîn). Dinin kendisi vahye dayandığı gibi onun açıklamaları da vahye dayanması gerekir. Kur’an’da Hz. Peygambere hem kitap hem de hikmet verildiğinden bahsedilmektedir. Kitap ve Hikmet, ikisi de Allah tarafından verildiği için her ikisi de vahiyle ilişkilidir. Hz. Peygamber Kur’an’ın haricinde de vahiy alıyordu. Bu konuda birçok ayet ve hadisler vardır. Sünnetin de bir kısmı vahiy olmasına rağmen Kur’an gibi değildir. Aralarında derece farkı vardır. Kur’an hem lafız ve hem de mana olarak Allah’a aittir. Sünnetin belli bir kısmı, mana olarak Allah’a lafız olarak Hz. Peygamber’e aitti. Anahtar Kelimeler: Kur’an, sünnet, vahiy, tebyîn (açıklama), Tebliğ, içtihat.

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/577654

Özet:
Günümüzde sünnet vahiy ilişkisi, hadis alanında tartışılan konulardan birisidir. Dini insanlara anlatmakla görevli Peygamberimizin Sünneti’nin vahiy ile olan ilişkisinin üzerinde çokça durulmasının ve araştırmalara konu yapılmasının nedeni; kanaatimizce Sünnet’in dindeki yeri, önemi, delil oluşu ve bağlayıcılık özelliğinden kaynaklanmaktadır.
Sünnet-Vahiy ilişkisi İslâm alimleri tarafından çeşitli yönleriyle ele alınmış ve konu hakkında farklı fikirler ortaya konulmuştur.
Bu makalede; “Sünnet kaynak olma itibariyle vahiy midir, vahiy olmayan kısımları var mıdır, bunlara sınır konulabilir mi?” gibi konular delilleriyle detaylandırılarak ele alınmaktadır.
Anahtar Kelimeler: Hz. Peygamber, Sünnet, Hadis, Vahiy.

Diyanet Dergi | Diyanet - Aylık Dergi - Aile - Çocuk - İlmi Dergi - Bülten

inşAllah hayırlara vesile olur.

Giriş İslâm dininde, başlangıçtan itibaren Kur’an ve Sünnet ayrılmaz iki kaynak kabul edilmiş, uygulamada birlikte esas alınmıştır. Sünnetin dindeki bu konumu, her devirde onun kaynağı tartışmalarını sıcak gündemde tutmuştur.1 Sünnete olan ihtiyaç yanında diğer pek çok sebep, sünnetin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Ancak bütün bunların temeli sünnetin kaynağına dayanmaktadır. Aşağıda bir kısmını zikredeceğimiz çok sayıdaki âyet ve hadis, sünnetin vahiyle doğrudan irtibatı bulunduğunu, kaynağının vahiy olduğunu, Hz. Peygamber’in sünnetin bilgisini vahiy yoluyla elde ettiğini göstermektedir. Dolayısıyla bu tesbit, aynı zamanda sünnetin, başlı başına bir bilgi kaynağı olduğunu da göstermektedir. Öte yandan, sünnetin menşeinin vahiyle irtibatlı olması, başta sünnetin bağlayıcı ve dinde asıl (kaynak) kabul edilmesini, netice olarak da sünnete uymayı zorunlu kılmaktadır

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/606784

inşAllah hayırlara vesile olur.

@facho @Cellius açtığı konuda ki cevapları okudun mu?
 
Moderatör tarafından düzenlendi:

Son konular

Üst