Hadislerin gerekliliği ve hadis kitaplarının güvenilirliği

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Demek en az 3🙃 yani 5 te olabilir 8 de 10 da 20 de çok güvenilir....

En az 3 olduğunu işkembedenmi atıyorsun yoksa en az 3 olduğuna dair o döneme ait yazılı kaynak var mı?
Yazılı kaynaklarda net sayı var. Ben bu hadisle ilgili "meşhur" ifadesi gördüğüm için en az 3 diyorum.

Yazmıştık:

Bu hadisle ilgili meşhur olduğuna dair bilgiler var. Bu da her tabakada üç veya üçten fazla râvisi olduğunu gösteriyor.
Bu en az 3 kişi dediklerinin isimleri nedir?

Ben ne bakıcam iddaa sahibi sensin güvenilir diyorsun güvenilir olduğunu kanıtla.
Kaynakları verdim, ister bakın ister bakmayın siz bilirsiniz. Amacınız gerçeklere ulaşmaksa zaten emek verirsiniz, amacınız trollükse zaten uğraşmaya değmez.

Ben yine de vaktim olursa forum okuyucuları için bakarım.
Şahit olunmadığını nereden biliyorsun? Şahit olunmadığına dair bilgililer kulaktan kulağa mı geliyor?
Hayır yazılı kaynaklarda var.
Şahit olunmaması onun hiç yalan söylemediği anlamına geldiği gibi yalanlarının hiç yakalanmadığı anlamınada gelmez mi?
Ömrü boyunca bir insanın yalan söylediği halde yakalanmaması bence mümkün değildir.

Siz mümkün olduğunu iddia ediyorsanız bu hadislerin güvenilir olmama ihtimali de işte o kadar düşüktür.

Bence akıllı bir insan bu kadar düşük bir ihtimali doğru kabul etmek yerine aksi olan yüksek ihtimali doğru kabul etmelidir. Her şeye rağmen düşük ihtimali sebepsiz yere doğru kabul eden zaten meseleye kuru inatla dogmatik olarak yaklaşıyor demektir.
Peygamber dönemine ait yazılı kaynak alayım?
Zaten var olan yazılı kaynaklar peygamber döneminde yazılanların aynısı :)
Yoksa Peygamber öldükten kaç sene sonra yazıya geçirilmiş?
Yazmıştık:

Hadisler Hz. Peygamber (asm) zamanından itibaren ezberlenerek, yazılarak ve en önemlisi de yaşanarak muhafaza edilmiş, elimizdeki hadis kaynaklarına kaydedilmiştir.
Değiştirilmeden yazıya geçirildiğine nasıl emin olunacak?
Farklı rivayet zincirleri aynı şeyleri yazıyor.
Hala bir arpa boyu yol gidemedik.
Şu ana kadar geldiğimiz nokta kulaktan kulağa geldiğinin kanıtı dışında bir bilgi olmadığı.
Kulaktan kulağa mastürbasyon dışında birşey yok.
Yalan söylüyorsunuz. Dediğim kitaplara açıp bakma zahmetinde bulunmadığınız halde kitapların yazılış tarihine kadar meselenin nasıl geldiğini kaynak göstererek tek tek yazdım.
En az 3 kişi dediklerin daha sonra kaç kişiye bunu söyledi?
Yazmıştık:

Bu hadisle ilgili meşhur olduğuna dair bilgiler var. Bu da her tabakada üç veya üçten fazla râvisi olduğunu gösteriyor.

Entropyy

lV ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kaynakları verdim, ister bakın ister bakmayın siz bilirsiniz. Amacınız gerçeklere ulaşmaksa zaten emek verirsiniz, amacınız trollükse zaten uğraşmaya değmez.
Kaynağa yönlendirme iddaa sahibi sensin isim alayım?

Hayır yazılı kaynaklarda var.
Yazılı kaynaklar hangi döneme ait?

Siz mümkün olduğunu iddia ediyorsanız bu hadislerin güvenilir olmama ihtimali de işte o kadar düşüktür.

Bence akıllı bir insan bu kadar düşük bir ihtimali doğru kabul etmek yerine aksi olan yüksek ihtimali doğru kabul etmelidir. Her şeye rağmen düşük ihtimali sebepsiz yere doğru kabul eden zaten meseleye kuru inatla dogmatik olarak yaklaşıyor demektir.
Bu hadisle insan öldürüyorsun %100 emin olacaksın hiç soru işareti olmayacak.
Ama görüyoruzki soru işaretinden başka birşey yok.

Zaten var olan yazılı kaynaklar peygamber döneminde yazılanların aynısı
Peygamber döneminden yazılı kaynak ver karşılaştıralım aynısı olup olmadığına biz karar verelim varmı böyle bir yazılı kaynak?

İşte bu rivayet rivayet rivayet....

Tekrar soruyorum dediğin 3 kişi sonra kimlere söyledi kaç kişiye söyledi bunlar kimler?

Yalan söylüyorsunuz. Dediğim kitaplara açıp bakma zahmetinde bulunmadığınız halde kitapların yazılış tarihine kadar meselenin nasıl geldiğini kaynak göstererek tek tek yazdım.
Kitapları ortaya koy ne zaman yazmış? Kim yazmış? Yazılış tarihi ile muhammed dönemi arasındaki yıl farkı ne kadar? Muhammed döneminde yazılanlar neden korunmamış

Topu taca atma iddaa sahibi sensin kulaktan kulağa devam ediyoruz hala bir arpa boyu yol gidemedik.

Hadisler Hz. Peygamber (asm) zamanından itibaren ezberlenerek, yazılarak ve en önemlisi de yaşanarak muhafaza edilmiş, elimizdeki hadis kaynaklarına kaydedilmiştir.

Ezberleyenlerin isimleri nedir?
Nereye yazılmıştır orjinal hadis yoktur yalan atıyorsun.
Yaşandığına dair kanıtlar nelerdir? Kulaktan kulağa gelip muhammed ten sonra yazılanlar mıdır?
Bunlar yaşandığına kanıt olamaz.

Daha bir arpa boyu yol gidemedik kulaktan kulağa kulaktan kulağa kulaktan kulağaa.

Bu hadisle insan öldürüyorsun kulaktan kulağa gelen bilgilerle.....

Farkındasın.............

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Kaynağa yönlendirme iddaa sahibi sensin isim alayım?
Mesela birisi Hicri 70 yılında vefat eden Hıtan bin Abdillah er-Rakkaşi'dir.

Müsait oldukça bakar forum okuyucuları için yazarım.
Yazılı kaynaklar hangi döneme ait?
Yazmıştık:

Bu hadisle insan öldürüyorsun %100 emin olacaksın hiç soru işareti olmayacak.
Ama görüyoruzki soru işaretinden başka birşey yok.
Ben %100 eminim, siz ise ömrü boyunca bir insanın yalan söylediği halde yakalanmayabileceğini iddia ediyorsunuz. Biri yakalanmadı ikisi yakalanmadı bu ravilerin hiçbiri mi yakalanmadı? :)

Ortaya attığınız soru işareti işte bu kadar komik.
Peygamber döneminden yazılı kaynak ver karşılaştıralım aynısı olup olmadığına biz karar verelim varmı böyle bir yazılı kaynak?
Aynısı olup olmadığını görmek istiyorsanız ravileri ve senetleri araştırabilirsiniz. Usulü hadis, rical vs kitapları bu yüzden var :)
İşte bu rivayet rivayet rivayet....
Yazılı rivayet :)
Muhammed döneminde yazılanlar neden korunmamış
Tekrar nüshaları yazılarak korunmuş. Önemli olan anlamlardır, kağıdın mürekkebin önemi olmadığı için koruma ihtiyacı duymamışlar :)
Topu taca atma iddaa sahibi sensin kulaktan kulağa devam ediyoruz hala bir arpa boyu yol gidemedik.
Ezberleyenlerin isimleri nedir?
Mesela Ebu Hureyre, Hz Aişe vs
Nereye yazılmıştır orjinal hadis yoktur yalan atıyorsun.
Siz yalancı olduğunuz için herkesi yalancı sanıyorsunuz. Ömrü boyunca yalanına şahit olunmamış insanları bile ya yakalanmadıysa diye kendiniz gibi yalancı zannediyorsunuz.
Yaşandığına dair kanıtlar nelerdir?
O dönemde yazılmaya başlayan ve hayatlarında bir defa bile yalanlarına şahit olunmamış insanlar tarafından bize yazıla yazıla ulaştırılan metinler.
Kulaktan kulağa gelip muhammed ten sonra yazılanlar mıdır?
Yazmıştık:

Kulaktan kulağa değil hepsi yazılı.
Daha bir arpa boyu yol gidemedik kulaktan kulağa kulaktan kulağa kulaktan kulağaa.

Bu hadisle insan öldürüyorsun kulaktan kulağa gelen bilgilerle.....
Yazmıştık:

Entropyy

lV ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Mesela birisi Hicri 70 yılında vefat eden Hıtan bin Abdillah er-Rakkaşi'dir.
Bir haftada bir isim alabildik sonunda.
Bu ismi belirten kim? Kaynakta alayım.
Aynı zamanda kaynağın tarihinide alayım.
Ve aynı zamanda bu ismi belirten kişi bu isme nasıl ulaşmış onunda kaynağını alayım.
Bu arada diğer iki ismi bekliyoruz...

Yazmıştık:

Muhammedin yaşadığı dönem ile elimizdeki hadis kaynakları arasında tarihi uçurum var.
Sen hadisler peygamber döneminde yazılmıştır derken bunuda zaten sonradan yazılan hadisten öğreniyorsun:)
Peygamber dönemine ait yazılı orjinal hadis alayım?

Aynısı olup olmadığını görmek istiyorsanız ravileri ve senetleri araştırabilirsiniz. Usulü hadis, rical vs kitapları bu yüzden var
Aynısı olup olmadığını orjinalini görerek öğrenmek istiyorum ravilere ve rical vs kitaplarına güvenmiyorum.
Varsa orjinal hadis alayım?

Mesela Ebu Hureyre, Hz Aişe vs
Kaynak alayım kaynak sahibi ebu hureyre ve aişenin ezberlediğini nerden öğrenmiş
Kaynak tarihide alayım.

O dönemde yazılmaya başlayan
O dönemde yazılmışsa orjinal hadis göreyim.

Kulaktan kulağa değil hepsi yazılı.
Hani nerde? 🙂

Dediğim kitaplara açıp bakma zahmetinde bulunmadığınız halde kitapların yazılış tarihine kadar meselenin nasıl geldiğini kaynak göstererek tek tek yazdım.
Kitabı buraya koy iddaa sahibi sensin ben niye araştırayım buyur kanıtla.
Bakalım kitabı kim yazmış.
Kaç tarihine yazmış. Görelim.

kağıdın mürekkebin önemi olmadığı için koruma ihtiyacı duymamışlar
Kağıdın mürekkebin önemi yoksa neden yazılmış? :)

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Bu ismi belirten kim? Kaynakta alayım.
Kaynak Hasan-ı Basri.
Aynı zamanda kaynağın tarihinide alayım.
642 yılında doğup 728 yılında vefat etmiştir.
Ve aynı zamanda bu ismi belirten kişi bu isme nasıl ulaşmış onunda kaynağını alayım.
Aynı tarihlerde yaşamışlar, temas halindeler.
Sen hadisler peygamber döneminde yazılmıştır derken bunuda zaten sonradan yazılan hadisten öğreniyorsun:)
Hayır Hz Peygamber döneminde yazılıp sonradan tekrar yazıla yazıla bahsettiğiniz hadis kitaplarına da giren bilgilerden öğreniyoruz.
Aynısı olup olmadığını orjinalini görerek öğrenmek istiyorum ravilere ve rical vs kitaplarına güvenmiyorum.
Hayatında tek bir yalanına şahit olunmayan insanlara güvenmemeniz sizin probleminiz :)
Varsa orjinal hadis alayım?
Tamamı orijinal hadis zaten :)
Kaynak alayım kaynak sahibi ebu hureyre ve aişenin ezberlediğini nerden öğrenmiş
Ezberlediklerini bizzat görmüşler. Görenler de aynı dönemde yaşayan sahabeler ve bu kişilerin hadis ezberledikleri dahil yaşananları kayıt altına almışlar.
O dönemde yazılmışsa orjinal hadis göreyim.
Yazdıklarım orijinal hadis zaten :)
Elimizdeki kitaplarda :)
Kitabı buraya koy iddaa sahibi sensin ben niye araştırayım buyur kanıtla.
Yukarıda yazdım
Kağıdın mürekkebin önemi yoksa neden yazılmış? :)
Anlam kaybolmasın diye :)

Entropyy

lV ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kaynak Hasan-ı Basri.
Hasan-ı Basrinin yalan atmadığını nerden bileceğim? Neden bu adama güvenmek zorundayım?

642 yılında doğup 728 yılında vefat etmiştir.
Eserin tarihini sordum hangi eserinde bunu belirtmiş.
Aynı tarihlerde yaşamışlar, temas halindeler.
Aynı tarihte yaşamaları temas halinde olduklarını göstermez.

Hayatında tek bir yalanına şahit olunmayan insanlara güvenmemeniz sizin probleminiz
35 yıldır benimde yalanıma şahit olunmadı bana güveniyor musun?

Tamamı orijinal hadis zaten
Aktarılanı istemiyorum aktarımda çıkarılan yada eklenen olabilir muhammedin dönemine ait yazılı orjinal hadis istiyorum?

Ezberlediklerini bizzat görmüşler. Görenler de aynı dönemde yaşayan sahabeler ve bu kişilerin hadis ezberledikleri dahil yaşananları kayıt altına almışlar.
Kim bu sahabeler isimleri neler?
Yalan atmadıklarını nerden bileceğim?
Kayıt altına alınan dönemin yazılı orjinal hadislerini göster.

Elimizdeki kitaplarda
Elindeki kitaplar muhammed döneminemi ait?
Yoksa aktarıla aktarıla gelen kitaplar mı?

Anlam kaybolmasın diye
Neden anlam kaybolmasın ekleme çıkarma yapılmadığı konusunda soru işareti olmasın diye günümüze kadar korunmamış.

Korunsaydı bugün sadece kuran diyenler olmazdı belki.
Daha güzel olmaz mıydı:)

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Hasan-ı Basrinin yalan atmadığını nerden bileceğim? Neden bu adama güvenmek zorundayım?
Çünkü hayatında bir defa bile yalanına şahit olunmamış bir adam ve hayatında bir defa bile yalanına şahit olunmamış başka kişiler de aynı şeyi naklediyorlar.
Eserin tarihini sordum hangi eserinde bunu belirtmiş.
Bütün eserlerini okumadığım için hangi eserlerinde naklettiğini bilmiyorum ama hayatı boyunca hiç yalanına şahit olunmamış Katade Hasan Basrinin yanında 12 yıl bulunmuştur. Kendisi Hasan Basriden nakletmektedir.
Aynı tarihte yaşamaları temas halinde olduklarını göstermez.
Rakkaşi Hasan Basrinin kıraat hocasıdır :)
35 yıldır benimde yalanıma şahit olunmadı bana güveniyor musun?
Ben sizin yalanınıza şahit oldum.
Aktarılanı istemiyorum aktarımda çıkarılan yada eklenen olabilir muhammedin dönemine ait yazılı orjinal hadis istiyorum?
Hayatında yalanına şahit olunmamış insanlara güvenmemeniz sizin probleminiz :)
Kim bu sahabeler isimleri neler?
Mesela Hz Ali
Yalan atmadıklarını nerden bileceğim?
Hayatları boyunca tek yalanına kimse şahit olmamış.
Kayıt altına alınan dönemin yazılı orjinal hadislerini göster.
Ebu Hureyre'nin sahifesinin bir kısmı talebesi Hemmam b. Münebbih tarafından bize intikal etmiş "Sahifetu Hemmam" adıyla şöhret bulmuştur.

Bu sahifeyi zamanımızda Profesör Muhammed Hamidullah bulmuş ve neşretmiştir.

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Elindeki kitaplar muhammed döneminemi ait?
Yoksa aktarıla aktarıla gelen kitaplar mı?
Hz Muhammed döneminde beri yazılan ve kayıt altına alınanların hayatlarında hiçbir yalanına şahit olunmamış kişilerce yine yazılı olarak aktarılması ile bize kadar ulaşan bilgiler
Neden anlam kaybolmasın ekleme çıkarma yapılmadığı konusunda soru işareti olmasın diye günümüze kadar korunmamış.

Korunsaydı bugün sadece kuran diyenler olmazdı belki.
Daha güzel olmaz mıydı:)
Hayatında yalanına şahit olunmamış insanlara güvenmemesi kişilerin kendi problemidir

jeezmortie

☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Satanist
Hz Muhammed döneminde beri yazılan ve kayıt altına alınanların hayatlarında hiçbir yalanına şahit olunmamış kişilerce yine yazılı olarak aktarılması ile bize kadar ulaşan bilgiler

Hayatında yalanına şahit olunmamış insanlara güvenmemesi kişilerin kendi problemidir
neeet birrr delilll değilll bana daa derleeer yalan söylemiyor diye ama ya söylersem ben de insanım öyle değil miiii

jeezmortie

☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Satanist
Tek bir yalanına şahit olunmamış insanlara da güven olmazsa bilimsel veriler dahil dünyada güvenilir bilgi yoktur
ne alaka bilimsel veriler adama söylenen ''güvenilir'' sözü gibi öznel değil bana göre güvenilmez olabilir bu adam kişiden kişiye değişir ama bilimsel veriler nesneldir Ahmet'e Mehmet'e göre bilimsel değildir denemez. Yapıp görürsün çok inanmıyorsan anlarsın neden bilimsel bir veri olduğunu ama bu adama güvenmem için nesnel veri olması lazım.

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
neeet birrr delilll değilll bana daa derleeer yalan söylemiyor diye ama ya söylersem ben de insanım öyle değil miiii
Bu güne kadar tek bir yalanınız oldu mu? Evetse sizin rivayetleriniz sahih kabul edilemez. Hayırsa o zaman siz güvenilir birisinizdir ama hangi silsile ile bu hadisin size ulaştığına da bakmak lazım. Arada sadece bir kişi bile yukarıda saydığımız sika Vasıf’larına sahip değilse naklettiğiniz hadise sahih diyemeyiz

jeezmortie

☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Satanist
Bu güne kadar tek bir yalanınız oldu mu? Evetse sizin rivayetleriniz sahih kabul edilemez. Hayırsa o zaman siz güvenilir birisinizdir ama hangi silsile ile bu hadisin size ulaştığına da bakmak lazım. Arada sadece bir kişi bile yukarıda saydığımız sika Vasıf’larına sahip değilse naklettiğiniz hadise sahih diyemeyiz
mantığını anlamadım bilgelik mesela diyorsun ki bu adama da güvenilmez deniliyorsa ben hiçbir bilimsel veriye güvenmem mi diyorsun
Tek bir yalanına şahit olunmamış insanlara da güven olmazsa bilimsel veriler dahil dünyada güvenilir bilgi yoktur

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
ne alaka bilimsel veriler adama söylenen ''güvenilir'' sözü gibi öznel değil bana göre güvenilmez olabilir bu adam kişiden kişiye değişir ama bilimsel veriler nesneldir Ahmet'e Mehmet'e göre bilimsel değildir denemez. Yapıp görürsün çok inanmıyorsan anlarsın neden bilimsel bir veri olduğunu ama bu adama güvenmem için nesnel veri olması lazım.
Adamların hayatı da onlara güvenilir diyenlerin hayatı da ortada. Hayatında tek bir yalanına şahit olunmamış Kişiler hakkında yine hayatında tek bir yalanına şahit olunmamış başka Kişiler güvenilir diyor.

Buna bile güvenmemek sizin probleminiz.

Bilimsel bilgilerin tamamını kendiniz denemediğiniz halde birilerine güvenerek doğru kabul ediyorsunuz. Üstelik size nakledenlerin hayatlarında tek bir yalanına şahit olunmamış diye iddia edemediğiniz halde yine de güveniyorsunuz. Demek ki siz işinize gelince güvenilir bulup işinize gelmeyince güvenmediğinizi iddia ediyorsunuz

Yazan tarafından düzenlendi:

jeezmortie

☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Satanist
Adamların hayatı da onlara güvenilir diyenlerin hayatı da ortada. Hayatında tek bir yalanına şahit olunmamış Kişiler hakkında yine hayatında tek bir yalanına şahit olunmamış başka Kişiler güvenilir değil diyor.

Buna bile güvenmemek sizin probleminiz.

Bilimsel bileğilerin tamamını kendiniz denemediğiniz halde birilerine güvenerek doğru kabul ediyorsunuz. Üstelik size nakledenlerin hayatlarında tek bir yalanına şahit olunmamış diye iddia edemediğiniz halde yine de güveniyorsunuz. Demek ki siz işinize gelince güvenilir bulup işinize gelmeyince güvenmediğinizi iddia ediyorsunuz.
siz de işine geleni güvenilir buluyorsunuz zaten adamın güvenilir olup olmadığı konusunda şüphe bile etmiyorsunuz

Entropyy

lV ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Çünkü hayatında bir defa bile yalanına şahit olunmamış bir adam ve hayatında bir defa bile yalanına şahit olunmamış başka kişiler de aynı şeyi naklediyorlar.
Hayatında yalanına şahit olunmadığını sana kim söyledi?
Başka yalanına şahit olunmayan kişiler:)
Onlara kim söyledi başka yalanına şahit olunmayan kişiler. :)
Onlara kim söyledi başka başka yalanına şahit olunmayan kişiler. :)
Ama ben bunların hiçbirini tanımıyorum ve ve yalan söyleyip söylemediklerini bilmiyorum. :)
Saçmaladığının farkındasın dimi.
Hadislerin nasıl geldiğinin farkındasın.
Yoksa farkına varamayacak kadar gerizekalı mısın?

Rakkaşi Hasan Basrinin kıraat hocasıdır
Kıraat hocası olduğunun delili nedir.
Döneme ait kaynak var mıdır.
Yoksa bunun kaynağıda kulaktan kulağa gelen yalanına şahit olunmayan kişilerinin kişilerinin kişilerinin kişilerimidir :)
Hayatında yalanına şahit olunmamış insanlara güvenmemeniz sizin probleminiz
Hayatında yalanına şahit olmadığını söyleyenler kimlerdir. Yoksa onlarda yalanlarına şahit olunmayan kişilerinin kişilerinin kişilerinin kişilerimidir :)

Ben bu kişileri tanımıyorum dolayısı ile yalan atmadıklarını bilemem:)

Nerede yazıyor ?
Dönemin orjinal yazılı kaynağında varmdıır.
Yoksa yalan atmayan kişilerin kişilerinin kişilerinin kişileri tarafındanmı söylenmiştir:)
Ben bu kişileri tanımıyorum dolayısı ile yalan atmadıklarını bilemem:)

Ebu Hureyre'nin sahifesinin bir kısmı talebesi Hemmam b. Münebbih tarafından bize intikal etmiş "Sahifetu Hemmam" adıyla şöhret bulmuştur.

Bu sahifeyi zamanımızda Profesör Muhammed Hamidullah bulmuş ve neşretmiştir.
Linkte orjinali yok.

Ben sizin yalanınıza şahit oldum.
Forumda yalanına şahit olmadığın kim var? :)

Son bir soru:

Yalan söylediğine şahit olunmamış kişilerin kişilerinin kişilerinin kişilerinin kişileri dışında başka bir deliliniz varmı ?

:) :)

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
siz de işine geleni güvenilir buluyorsunuz zaten adamın güvenilir olup olmadığı konusunda şüphe bile etmiyorsunuz
Bu cümleniz sizin işinize geleni kabul ettiğiniz ve bunu benim de yaptığımı iddia ettiğiniz anlamına geliyor.:)

Sizin işinize geleni güvenilir bulmanız ortada ama ben işime geleni değil hayatı boyunca tek bir yalanına şahit olunmayan kişilerin söylediklerini güvenilir buluyorum. Üstelik hayatı boyunca tek bir yalanına şahit olunmamış binlerce kişi aynı şeyi söylüyor ve ben de söyledikleri bu aynı şeyin doğru olduğunu düşünüyorum. Bu durumda işime geleni mi güvenilir bulmuş oluyorum?

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
ben bunların hiçbirini tanımıyorum ve ve yalan söyleyip söylemediklerini bilmiyorum. :)
Hukuka göre aksi ispat edilene kadar herkes masumdur, siz ise bu en temel hukuk kuralına aykırı olarak aksi ispat edilene kadar herkesi yalancı görüyorsunuz.

Birilerinin oturup binlerce insanın hayatını bir çok detayıyla birbiriyle aynı kurguya sahip olacak şekilde uydurduğuna, hayali soy ağaçları ürettiklerine, bu üretilen hayali senaryodaki insanların hayatlarındaki detayların ve kesişme noktalarının bile uyumlu olarak kurgulandığına ve insanların da "ne oluyoruz?" demeden yakın geçmişleriyle ilgili bu kurguları doğru kabul edeceklerine, yeni uydurulan bu din ve tarihi hemen kabul edeceklerine, diğer devletlerin de Arapların toptan kafayı yeyip yeni bir tarih uydurduklarına ve buna inandıklarına dair hiçbir kayıt düşmediklerine elinizde hiçbir kanıt olmadan inanıyor hatta bunu iddia ediyorsunuz ama sahabe döneminden kalma nüshaların bulunduğunu da yazdım.

Mesela yukarıda bahsettiğim Sahifetü Hammam'ın Şam Nüshası, Hicrî 6. asra (577 H) ait, muhtelif hocaların da derslerinde kullanmış oldukları icazetli bir nüsha olup, Zâhiriye Kütüphanesi’ndeki bir mecmuada yer almaktadır. Ṣaḥīfe, Hemmām b. Munebbih’in hocası Ebū Hurayra’dan yazmış olduğu hadisleri ihtiva etmektedir. Bütün kaynakların güvenilir bir muhaddis olduğu hususunda birleştikleri Hemmām’ın naklettiği rivayetler, Aḥmed b. Ḥanbel’in Musned’inde, Kutubi Sitte’de ve diğer hadis kitaplarında yer almıştır.

Yazan tarafından düzenlendi:

Son konular