"Hakaret" nedir, ne değildir?

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Senato Başkanı
Mesajlar
1,948
Tepki puanı
1,277
Düşünce
Agnostik
Konu Sahibi
Sayın forumdaşlar,

Sitedeki arkadaşların birbiriyle en anlaşamadığı konulardan biri "hakaret" meselesi. Site kullanıcıları tarafından her gün moderasyona çok sayıda rapor gönderiliyor. Moderasyona düşen bu raporların önemli bir kısmı "hakaret" konulu oluyor. Görünen o ki "hakaret" kavramı sanıldığından çok daha göreceli. Sanırım "hakaret" kavramına objektif bir tanım getirmeden bir mesajın "hakaret" içerip içermediğine karar vermek zor oluyor. Bu nedenle "hakaret" kavramını hep beraber tanımlamakta fayda var diye düşünüyorum.

Bence "hakaret" şahsı hedef alıyorsa moderasyon tarafından kabul edilmeli. Şahsı hedef almıyorsa moderasyon tarafından reddedilmeli. Mesela "Burcuva sen soykırımcısın" veya "bilgelikyolunda sen beyinsizsin" (sitede şu sıralar gündemde olduğu için bu örnekleri aldım :)) gibi kişiyi (sitedeki kişileri) hedef alan mesajlar yaptırıma maruz kalmalı, müslümanlar teröristtir veya ateistler ahlaksızdır gibi kişiyi (sitedeki kişileri) hedef almayan mesajlar yaptırıma maruz kalmamalı. Ben bu şekilde düşünüyorum.

Forumdaşların da görüşlerini aldıktan sonra "hakaret" kavramına bir tanım getirelim ve bundan sonraki mesajlar da bu tanıma tabi olsun diyorum. Evet arkadaşlar, "hakaret" nedir, ne değildir? Değerli görüşlerinizi bekliyoruz.
 

kavak

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
2,698
Tepki puanı
953
Düşünce
Ateist
Madem ki ălenen sordun...
Buyurun:
Malum şahısın hemen her konuda Burcuya´yı (Çin soykırımı bazında ...) şahsi olarak hedef alması, onu işaret etmesi ve onu karalaması kabul edilemez.
Madem o kadar hevesli, gitsin sadece o mevzubahis konuda tıksırıncaya kadar düşüncesini ifade etsin.
Bu noktada hiçbir sıkıntı yoktur!
O konu orada duruyor ve hiçbir yere de kaçtığı yok!
Ancak başka konularda bunu habire ısıtıp ısıtıp getirmesine katiyen hakkı yoktur, dolayısıyla dibine kadar hakarettir.


Ben de istesem, müslümanların kendi taptıkları tanrısını, küçük çocukların tecavüzlerine eylemsiz kaldığı için kınamaya cesaretleri olmadığını, müslümanların her iletisinin altına yazarım ve onları hedef gösteririm.
Bu çok kolay, ancak bir o kadar da yanlış.
 
Yazarı tarafından düzenlendi:

rhynkar

☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
424
Tepki puanı
219
Düşünce
Ateist

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
4,595
Tepki puanı
2,007
Düşünce
Ateist
Ben elimden geldiğince dikkat ediyorum, "bir mevzuyu on kere anlatıldığında anlamamak için de artık geri zekalı olmak lazım" filan diye dolaylı söylüyorum. Direk geri zekalısın dersem hakaret olur.

Bir kişiyi yargılanmış hüküm giymiş hükmü boynuna asılmış gibi yaftalamak ve sürekli işte soykırımcı gibi bir sıfatla hitap etmek tabii ki olmaz. Yoksa ben de iftiracı kumpasçı tezgahçı bilmem kim diye sıfat takabilirim ama yapmam. Bunların yapıldığını söyleriz, ama yaftalayıp yapıştırmak olmaz.

Hakaret tabii ki etmemeliyiz. On kere anlattık inada bağladı diretiyorsa direk olarak değil dolaylı olarak artık sabrımızın taştığını ifade edecek bir yol bulmalıyız. Kişilere veya bir kesime, fark etmez. Bunlar geri zekalı diyemeyiz, olmaz. Dogma bunların beyninin çalışmasını engelliyor gibi dolaylı bir ifade bulup kullanmak gerekir. O da gerçekten çok açık bir konuyu anlayamadıklarını kanıtlayıp gösterdikten sonra söylenebilir. Dayanağı olmalı.

Örneğin recm Kuran'da yazmadığı halde uygulanmasına ses çıkarmayan muslimler apaçık bir beyin iğdişine maruzdurlar. Göz var izan var. Böyle önemli bir konu nasıl Kuran'da yazmaz? İnsanlar işkence ile öldürülüyor. Bunun yazmadığı halde yapılması apaçık bir çelişki. Buna sessiz kalan muslimlerin beyin iğdişi, kafanın çalışmadığı apaçık. Yine de muslimler geri zekalıdır demek yerine dogmatik inançlar beyinlerini felç etmiş gibi dolaylı bir ifade tercih edilmeli.

İşte "vardı recm de keçi yedi" filan derlerse salağa yatıyorsun denmeyi apaçık hak ederler. Artık bu kadarına, salağa yatmak demekten başka bir yol yok! Bunun başka ifade biçimi yok yani, apaçık!
 

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
4,595
Tepki puanı
2,007
Düşünce
Ateist
Şimdi bir kere bizim muslimlerle ortak zemin bulmamız olanaksız, bunu kabul etmemiz lazım. Taban tabana zıtız. Muslimler koskoca evreni yarattı diye inandıkları bir şeye yok denilmesini akıllarına sığıştıramıyorlar. Bunu hakaret ve suç olarak algılayacak kadar inanç özgürlüğü fikrinden yoksunlar.

Bizim için insanın bir hayvan türü olduğunu söylemek apaçık ve normal bir gerçek, onlar için hakaret. Vaaay peygamberimiz şimdi hayvan mı! Böyle dar bakıyorlar dünyaya. Bizim bunlarla bağdaşmamızın olanaksız olduğun bir kere bilelim. Biz bunlarla Neptünlü Jüpiterli den daha fazla, asla bağdaşmayacak kadar uzağız.

Kendileri zaten bizim sonsuza kadar cehennemde, kendilerinin sonsuza kadar cennette kalacağımızı iddia ediyorlar. Biz bunlarla nasıl bağdaşalım? Soruyorum açıkça; bunlarla bağdaşmanın bir yolunu bilen varsa öğrenelim. Biz de cahil kalmayalım! Bunların inancının tarihte icat edilmiş en korkunç düşmanlaşma aracı olduğunu söylemek bir insanlık görevidir. Bunlar bu gerçeği kabul etmedikçe bize düşman olacaklardır. Biz ise insanlıktan istfa etmedikçe insanlık görevimizi yerine getiririz. Bu durumda anlaşma, bağdaşma muslimler direttikçe olanaksız. Ya inanç özgürlüğünü kabul ederler, ya da insanlığın dışında kalmayı sürdürürler. Bunun başka yolu yok.
 

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
4,595
Tepki puanı
2,007
Düşünce
Ateist
Bu din ayrımcılığının tek ilacı vardı Türk toplumu için: Deizm. Ancak bu inanç tanrıya inanmak istemeyenlerle inanmak isteyenleri bağdaştırabilirdi.

İzin vermeyip Türkiye'yi Araplaştırmak, İslam bataklığına gömmek için seferberlik ilan ettiler. Sonuç ortada. Ateizmi öcü gören, ateistlerle asla sonsuza kadar bağdaşmasını olanaksız gören son derece geri kafalı yobaz bir kesim insanları düşman kutuplara ayırdı. Bu ilkel yobaz bencil vahşiler öte dünyada ateistler işkence gördükçe biz daha bir zevk alacağız şeklinde iğrenç bir inanca sahipler!
 
Yazarı tarafından düzenlendi:

Ahlaksız

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
957
Tepki puanı
593
Düşünce
Ateist
...
Forumdaşların da görüşlerini aldıktan sonra "hakaret" kavramına bir tanım getirelim ve bundan sonraki mesajlar da bu tanıma tabi olsun diyorum. Evet arkadaşlar, "hakaret" nedir, ne değildir? Değerli görüşlerinizi bekliyoruz.
Sevgili Mete;Bu konuda hassas mısınız yoksa esnek misiniz,önemli olan bu..
Siz hassassınız bence..Bu yüzden yazarların da ona göre yazması lazım..Mesela ''mahlukat'' kelimesi sizi rahatsız ediyormuş..Bu kelimenin hakaret olduğunu düşünüyorsunuz..Bu konuda kimse de size bir şey diyemez..Yalnız bu hassaslığınızı,her üyeye göstermek zorundasınız..Birisi ''mahlukat'' der ve o mesaj silinirse,bir başkası da ''bön'' der ve o mesaj silinmezse,burada kargaşa çıkar..

Ben,mahlasımdan anlayacağınız gibi esnek birisiyim:gggy:

Bence alenen küfür dışındaki her mesaj silinmemeli..O.çocuğu,p.ç gibi küfürlerden bahsediyorum..Bu küfürlerin silinme sebebi de,kanunen bir sıkıntı doğurabileceğidir,yoksa çokta önemli değil..

Genelde Müslümanlarla tartışıldığı için Kuran'daki ifadeleri baz almak lazım..Kuran bize alenen hakaret eder ama küfür etmez..Bize alenen hakaret eden bir kitabı kutsalı kabul edenlere karşı,bizim de bir şeyler demeye hakkımız olmalı..Müslümanlara hakaret edelim demiyorum ama bize alenen hakaret edenlere karşı,herkesin de hoşgörülü olmasını beklememek lazım..Bu bakımdan gayrimüslimlerin küfürleri dışındaki her sözleri,anlayışla karşılanmalı..
Örnek vereyim..İlkelsiniz,yobazsınız,örümcek beyinlisiniz,budalasınız gibi..
 

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
10,423
Tepki puanı
737
Düşünce
Sünni
"Burcuva sen soykırımcısın"
Ben hiçbir zaman "soykırımcı" demedim, "soykırım savunucusu" dedim. İşlenen bir fiili"ama karşıdaki de şunları yapıyordu" demek işlenen fiili savunmaktır. "Soykırımcı" desem Burcuva @Burcuva soykırım yapıyor anlamına gelir ki bu yanlış olur ama "soykırım savunucusu" normalde ağır bir ifade olmasına rağmen Çinin Uygurlara yaptığı soykırımı "ama Uygurlar da şunları yapıyor" demek soykırımı savunmak olur ve bu kişiye de "soykırım savunucusu" denir. Yine de yönetim rahatsızsa "soykırım savunucusu" şeklinde sıfat gibi kullanmak yerine ilgili yerlerde savunduğunu hatırlatmakla yetinirim, benim için sorun yok.
 

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
10,423
Tepki puanı
737
Düşünce
Sünni
Bizim için insanın bir hayvan türü olduğunu söylemek apaçık ve normal bir gerçek,
O zaman size hayvan diyebilir miyiz? Maymun atalı, Köpek, domuz, eşekle akraba falan diyebilir miyiz? Sizce bunlar gerçekse denildiği zaman hakaret kabul etmeyin. Kimsenin niyetini bilemediğimiz için "ama hakaret niyetiyle söylendi" de diyemeyiz.
 

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
10,423
Tepki puanı
737
Düşünce
Sünni
Bunların inancının tarihte icat edilmiş en korkunç düşmanlaşma aracı olduğunu söylemek bir insanlık görevidir. Bunlar bu gerçeği kabul etmedikçe bize düşman olacaklardır. Biz ise insanlıktan istfa etmedikçe insanlık görevimizi yerine getiririz. Bu durumda anlaşma, bağdaşma muslimler direttikçe olanaksız. Ya inanç özgürlüğünü kabul ederler, ya da insanlığın dışında kalmayı sürdürürler. Bunun başka yolu yok.
Cümle tersine de çevrilebilir. Şöyle ki:
Kainatın her zerresi anlamlı ve amaç sahibi iken, bunu inkar edip kainatın her zerresini anlamsızlıkla ve amaçsızlıkla tahkir etmenin tarihte icat edilmiş en korkunç düşmanlaşma aracı olduğunu söylemek bir insanlık görevidir. Bunlar bu gerçeği kabul etmedikçe bize düşman olacaklardır. Biz ise insanlıktan istifa etmedikçe insanlık görevimizi yerine getiririz. Ya kainatın zerreleri adedince işledikleri manevi cinayetlerden vazgeçerler, ya da insanlığın dışında kalmayı sürdürürler. Bunun başka yolu yok.
 

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
10,423
Tepki puanı
737
Düşünce
Sünni
Kuran bize alenen hakaret eder ama küfür etmez..
Kuran bütün mucize ve delillerin mucize ve delil olduğunu bile bile inkar edenlerin tavırları ile başka varlıkların tavırları arasındaki benzerliklere işaret ediyor. İman etmeyen herkes böyledir demiyor. Bu yüzden siz bütün mucize ve delillerin mucize ve delil olduğunu bile bile inkar etmiyorsanız üzerinize alınmayın, size hakaret eden yok. Eğer siz böyleyseniz, kütük gibi demek hakaret olmaz durum tespiti olur.

"Malımı benden izinsiz alan hırsızdır" dersem, siz bana hakaret etti diyemezsiniz. Malımı izinsiz almadıysanız, zaten size hakaret eden yok. Malımı izinsiz aldıysanız da hırsıza hırsız demek hakaret değilidir.

Eğer "malım izinsiz alınmış, buradakilerin hepsi hırsız" dersem, evet düpedüz malımı izinsiz almayanlara hakaret etmiş olurum. Bunun gibi kendinin Müslüman olduğunu iddia eden biri İslamın zaten yasakladığı yobazlığı yapıyor diye Müslümanlar yobazdır derseniz evet düpedüz hakaret etmiş olursunuz.
 
Yazarı tarafından düzenlendi:

Eskiköyeyeniadet

☆☆
Üye
Mesajlar
180
Tepki puanı
67
Düşünce
Sünni
Bu gibi meselelerde esneklik olmaz. Hakaret hakarettir. Şahıs, din, dil, ırk farketmez. Bir kere bunun önü açıldı mı devamı gelir.

Seviyeli ve kaliteli bir tartışmada hakaret geçerse bunun bir anlamı kalmaz ki. İnsanlar neden takip edip bu konu hakkında yorum yapsınlar? Baktınız iş içinden çıkılmaz bir hale geliyor. En güzel tepki susup cevap vermemektir.

Şahsen ben bir başlığı okurken bakıyorum konu farklı yerlere gelmiş kapatıyorum. İsterseniz "Küfür" başlığı altında bir konu açalım, millet birbirine sövsün biz de izleyelim...
 

kavak

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
2,698
Tepki puanı
953
Düşünce
Ateist
Bu gibi meselelerde esneklik olmaz. Hakaret hakarettir. Şahıs, din, dil, ırk farketmez. Bir kere bunun önü açıldı mı devamı gelir.
Seviyeli ve kaliteli bir tartışmada hakaret geçerse bunun bir anlamı kalmaz ki. İnsanlar neden takip edip bu konu hakkında yorum yapsınlar? Baktınız iş içinden çıkılmaz bir hale geliyor. En güzel tepki susup cevap vermemektir.
Bir şahsı doğrudan hedef alan hakaretler durumun bir boyutu.
Sanırım bu noktada ortak paydada buluşmak pek o kadar da zor degil.

Şahsen ben bir başlığı okurken bakıyorum konu farklı yerlere gelmiş kapatıyorum. İsterseniz "Küfür" başlığı altında bir konu açalım, millet birbirine sövsün biz de izleyelim...
Neredeyse tüm forumların diğer en büyük sıkıntısı da tam da bu nokta.
Konulara ve içeriklerine bir türlü sadık kalınılamıyor veya şahsi emeller uğruna ısrarla görmezden geliniyor.
 
Yazarı tarafından düzenlendi:

Ahlaksız

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
957
Tepki puanı
593
Düşünce
Ateist
Kuran bütün mucize ve delillerin mucize ve delil olduğunu bile bile inkar edenlerin tavırları ile başka varlıkların tavırları arasındaki benzerliklere işaret ediyor. İman etmeyen herkes böyledir demiyor. Bu yüzden siz bütün mucize ve delillerin mucize ve delil olduğunu bile bile inkar etmiyorsanız üzerinize alınmayın, size hakaret eden yok. Eğer siz böyleyseniz, kütük gibi demek hakaret olmaz durum tespiti olur.

"Malımı benden izinsiz alan hırsızdır" dersem, siz bana hakaret etti diyemezsiniz. Malımı izinsiz almadıysanız, zaten size hakaret eden yok. Malımı izinsiz aldıysanız da hırsıza hırsız demek hakaret değilidir.

Eğer "malım izinsiz alınmış, buradakilerin hepsi hırsız" dersem, evet düpedüz malımı izinsiz almayanlara hakaret etmiş olurum. Bunun gibi kendinin Müslüman olduğunu iddia eden biri İslamın zaten yasakladığı yobazlığı yapıyor diye Müslümanlar yobazdır derseniz evet düpedüz hakaret etmiş olursunuz.
Senin dinini/dilini/değerlerini/kültürünü/adetlerini/normlarını reddediyorum..Seni görmek/duymak bile istemiyorum,anlamıyor musun?
Sen de bana diyorsun ki,inkar etmiyorsanız filan..Yahu,ateistiz,anlamıyor musun?Müslüman değiliz işte..Yani Kuran'daki tüm hakaretler bana yönelik,bana..Bana hakaret yok deme..Var ve bu hakaretler bana yönelik..Senin kutsalın mı bu?Kutsalın..Konu bu kadar açık..
Sen bana hakaret eden bir kitabı kutsal kabul edip,benim sana hakaret etmemin yanlış olduğunu söyleyemezsin..Bir daha yazıyorum,anlayarak okumaya çalış;
Sen bana hakaret eden bir kitabı kutsal kabul edip,benim sana hakaret etmemin yanlış olduğunu söyleyemezsin..!
 

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
10,423
Tepki puanı
737
Düşünce
Sünni
Sen de bana diyorsun ki,inkar etmiyorsanız filan..Yahu,ateistiz,anlamıyor musun?
Bir şeyin yanlış olduğunu zannedip samimi duygularla reddedenlere Kuran’ın bir şey dediği yok. BÜTÜN DELİLLER VE MUCİZELERİ DOĞRU OLDUĞUNU BİLE BİLE İNKAR EDİYORSANIZ EVET KURAN TAM OLARAK SİZDEN BAHSEDİYOR. Bu durumda yazılanlar hakaret değil durum tespiti olur. Tıpkı hırsıza hırsız demenin hakaret olmaması gibi.

Israrla Kurandaki ifadeleri üzerinize alıyorsunuz. Siz bütün delil ve mucizelerin DOĞRU OLDUĞUNU BİLE BİLE inkar mı ediyorsunuz?
 
Üst