Hareketsizlik evrimi

Plütoncu

☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Koşullara çok uzun sürede de olsa uyum sağlıyoruz. Ve hareketsizlik şuan hayatımızın merkezinde maalesef. Bence gelecekte insan bu hareketsizliğe adapte olacak. Sizce de bu mümkün mü? Yoksa nüfusun büyük bir çoğunluğu obez mi olacak?

Retrospective

lll ☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Bence kilonun sebebi hareketsizlik değil. Hareketsizken tıkınmak. Adam öküz gibi otursa bir şey olmayacak da, onun üstünde bir de 3 öğün McDonald's gömerse ayı olur.

kavak

V ☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
İkisi de var; hem hareketsizlik hem de fast food denilen ayak üstü yemek kültürünün bilhassa yeni nesil gençlerin sayesinde, geniş kitlelere ulaşması. Bu ayak üstü yemek türü bilhassa çok yağlı. Ayrıca düzensiz beslemenin de önemli bir etkisi var, çünkü insanlar üç öğün yemeği düzenli olarak yemiyorlar artık.

Plütoncu

☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
İkisi de var; hem hareketsizlik hem de fast food denilen ayak üstü yemek kültürünün bilhassa yeni nesil gençlerin sayesinde, geniş kitlelere ulaşması. Bu ayak üstü yemek türü bilhassa çok yağlı. Ayrıca düzensiz beslemenin de önemli bir etkisi var, çünkü insanlar üç öğün yemeği düzenli olarak yemiyorlar artık.
İşte sonuç olarak sence ilerde insanlar buna adapte olacak mı kavak abi?

kavak

V ☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
İşte sonuç olarak sence ilerde insanlar buna adapte olacak mı kavak abi?
Evet, bence olacaklar. Sana günümüzden somut bir örnek vereyim...
COVID-19 salığını yüzünden birçok şirketler elemanlarını eve göndermek zorunda kaldılar ve o elemanlar Home Office denilen türden evden çalışmaya başladı. Ben de bir ara 10 gün karantina yüzünden, evde çalışmak zorunda kaldım. Çalışırken bir elimde bira ve cips varken, diğer elimde fare ile işimi yaptım.

Yani hiç dışarı çıkmadan, tüm gün evdesiniz. Haliyle o biçim kilo alıyorsunuz. Uzun lafın kısası gidişat o yönde, gün gelecek, insanlar evden dışarı çıkmadan hem yaşayıp hem çalışacaklar hem de obez olacaklar.

Yazan tarafından düzenlendi:

Plütoncu

☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
COVID-19 salığını yüzünden birçok şirketler elemanlarını eve göndermek zorunda kaldılar ve o elemanlar Home Office denilen türden evden çalışmaya başladı. Ben de bir ara 10 gün karantina yüzünden, evde çalışmak zorunda kaldım. Çalışırken bir elimde bira ve cips varken, diğer elimde fare ile işimi yaptım.

Yani hiç dışarı çıkmadan, tüm gün evdesiniz. Haliyle o biçim kilo alıyorsunuz. Uzun lafın kısası gidişat o yönde, gün gelecek insanlar evden dışarı çıkmadan hem yaşayıp hep çalışacaklar hem de obez olacaklar.
Bence bir yerden sonra insanlar bu hayata alışacak ve obezlik sorunu olmayacak.

TENTEN

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Apateist

Yani hiç dışarı çıkmadan, tüm gün evdesiniz. Haliyle o biçim kilo alıyorsunuz. Uzun lafın kısası gidişat o yönde, gün gelecek, insanlar evden dışarı çıkmadan hem yaşayıp hem çalışacaklar hem de obez olacaklar.
Kovid bana yaradı.
Her gün bisiklete biniyorum.
Acayip baldır kası yaptı. 🤣

Plütoncu

☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Tamam da hepsi maskeli değil mi?
İnan takmıyorlar abi. Deliriyorum en sonunda birisi elimde kalacak da yaşlılar, kalpten giderler diye korkuyorum ya! Hadi kendine acımıyorsun, millete acı bari! Biri maske takmaz, biri çenesine indirir, biri burnunu dışarıda bırakır. Bir de dip dibeyiz.

TENTEN

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Apateist
Fiyatı sabit tutmak için peynir gibi süt ürünlerinde protein oranı düşürüp yağ oranını arttırıyorlar.
Ondan sonra gelsin kilolar ve kalp damar hastalıkları.
Ucuz diye alıyorum ama sağlığımdan oluyorum.
Normal bir peynirde %20 civarında protein olması gerekiyor.
Benim aldığım peynirde %14 idi %11 e düşürdüler.

TENTEN

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Apateist
Nasıl yani mecburen mi binmeye mi başladın.
Peki, neden?
Belediye otobüsleri ne güne duruyor?
Benim yaşadığım yerde belediye otobüsleri yok.
Çünkü minibüsçüler para kazanmıyoruz diye onları taşlıyorlar. :)
Ayrıca olsada binmem.
Kapalı ortamda aynı havayı soluyorsun.
Maskeler virüsleri engellemiyor.
Yüzümüze tam oturmuyorlar.
Maskelerin delik çaplarıda viruslerden büyük.

o26ur

Çaylak
Düşünce
Ateist
Dünyada ilk defa çok yemek yemekten (obezitede) ölenlerin sayısı gıdasızlıktan ölenlerden fazla. Bence bu bugünün problemi gelecekte bunun sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum. Bir diyabet merkezindeki araştırmada yağ hücrelerinin biriktirdiği yağı denetleyen '' yağ hücresi insülin reseptör '' geni çoktan saptandı. Bu çalışmada farelerin yağ hücrelerinde bir tek bu genin ekspresyonunun engellenmesiyle, hayvanların hiçbir kısıtlama olmadan yemelerine karşın yinede ince ve sağlıklı kalabildikleri kanıtlandı. Fareler çok fazla yemek yemelerine karşın, bu genin devre dışı kalmasıyla % 18 oranla daha fazla yaşamışlar, hemde bu farelerde kalp ve şeker hastalıkları çok daha düşük oranda görülmüş. İlaç şirketlerinde bu gen üzerinde çok fazla çalışması var.

Ayrıca önemli bazı fütüristler gelecekte çöp sıkıştırıcıları gibi çalışacak özel boşaltım nanabotları bu problem için kullanılabilir diyorlar. Besin maddesi taşıyan nanobotlar bedenimize girebilir, boşaltım nanobotları ise tersi yönde ilerleyebilir. Böyle bir buluş, kandaki pislikleri süzen böbrekler gibi olacak ve organlarımıza olan gereksinimden de vazgeçebilmemizi sağlayacak.

Retrospective

lll ☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Dünyada ilk defa çok yemek yemekten (obezitede) ölenlerin sayısı gıdasızlıktan ölenlerden fazla. Bence bu bugünün problemi gelecekte bunun sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum. Bir diyabet merkezindeki araştırmada yağ hücrelerinin biriktirdiği yağı denetleyen '' yağ hücresi insülin reseptör '' geni çoktan saptandı. Bu çalışmada farelerin yağ hücrelerinde bir tek bu genin ekspresyonunun engellenmesiyle, hayvanların hiçbir kısıtlama olmadan yemelerine karşın yinede ince ve sağlıklı kalabildikleri kanıtlandı. Fareler çok fazla yemek yemelerine karşın, bu genin devre dışı kalmasıyla % 18 oranla daha fazla yaşamışlar, hemde bu farelerde kalp ve şeker hastalıkları çok daha düşük oranda görülmüş. İlaç şirketlerinde bu gen üzerinde çok fazla çalışması var.

Ayrıca önemli bazı fütüristler gelecekte çöp sıkıştırıcıları gibi çalışacak özel boşaltım nanabotları bu problem için kullanılabilir diyorlar. Besin maddesi taşıyan nanobotlar bedenimize girebilir, boşaltım nanobotları ise tersi yönde ilerleyebilir. Böyle bir buluş, kandaki pislikleri süzen böbrekler gibi olacak ve organlarımıza olan gereksinimden de vazgeçebilmemizi sağlayacak.
O geni insandan çıkarsak sence öngörülemeyen etkileri olmaz mı? Boşuna yoktur diye düşünüyorum.

Son konular