Hayata hep mantıksal ve bilimsel mi bakılmalı?

Orgric

Yazar Adayı
Düşünce
Ateist
Ben bir kaç gündür bu soruyu düşünüyorum sizce hayata hep mantıksal ve bilimsel mi bakılmalı

o26ur

Yazar
Düşünce
Ateist
Bir problemi cozmek istiyorsan bilimsel bakmalisin. Bir karar aliyorsan mantiksal yaklasmalisin. Bu bakis acilari disinda daha iysi varsa, ortaya konulmali aciklanmali.

minerva

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Apateist
Eğer her şeye öyle bakarsan empati yeteneğini kaybedersin ve sana insanlar ruhsuz derler. Mesela benim kişiliğim yanlışlıkla böyle oldu ve zaman zaman karşıdaki insanın düşüncelerini düşünmeden direkt aklıma geleni söylüyorum. Ama onun dışında çoğu zaman işe yarıyor çünkü hep sakinsin.

Tiglath

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Mantıklı davranılmayabilir çünkü mantık subjektif koşullardan etkilenebilir ama bilimsel davranmak şarttır, bilimde subjektif veriler olmaz. Şöyle açıklamak lazım: Cinci hocaya kendisini üfleterek iyileştiğini savunan birkaç insan senin mantığını etkileyebilir ve sende doktor yerine cinci hocaya “ mantık dahilinde” iyileşmek için gidersin. Ne gerek var ameliyata, ilaca, perhize değil mi? Üflenirsen geçer. Mantıklı değil mi.

unacceptable

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Hayır. Çünkü istesen de istemesen de bakamazsın. Hormonlar seni aklından daha fazla yöneten şeyler ve bu sebeple hormonların kontrolündesin. Evet her duygun için bu böyle.

Bazı noktalarda mantıksal bakabilme yeteneğin olmalı ama. Mesela benim gibi kurbağa deneyinde hayvan kesilecek diye kaçmamalısın. Biraz kendini şartlandırmalısın.

Bu aslında biraz da yapıyla ilgili bir şey sanırım. Bazı insanlar çok mantıksal hareket ederken bazıları da duygularıyla hareket eder. Bunun psikolojik rahatsızlık boyutu da olsa hayata her açıdan bakılabilmeli diye düşünüyorum.

kavak

Vll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Nasıl yani? Aç biraz bunu bence.
Şimdi fazla vaktim yok. Aslında çok berrak yazmıştım.🤣
Mesela 0-17 yaşında olanlardan fazla mantıklı ve rasyonel eylemler beklemek lazım. Çünkü bunlar henüz kişilikleri/karakterleri oturmamış olanlar ve her yazılıp çizilenden bir hayli etkilenirler.

unacceptable

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Şimdi fazla vaktim yok. Aslında çok berrak yazmıştım.🤣
Mesela 0-17 yaşında olanlardan fazla mantıklı ve rasyonel eylemler beklemek lazım. Çünkü bunlar henüz kişilikleri/karakterleri oturmamış olanlar ve her yazılıp çizilenden bir hayli etkilenirler.
0-17 yaş... Mantıklı ve rasyonel? O nasıl oluyormuş ? Neyse vaktin olunca açıklarsın o zaman :)

FİLEozof

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Mesela nasıl bakalım? Önce bu sorudan başlayalım. Yani o biraz da bakış açına bağlı :D

kavak

Vll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
0-17 yaş... Mantıklı ve rasyonel? O nasıl oluyormuş? Neyse vaktin olunca açıklarsın o zaman :)
Ben de bunu diyorum iste...
Bunlardan mantıklı birşeyler bekleme. Mantıklı olanlar yok mu? Elbette var ancak bunlar azınlığı teşkil eder.
Ha evet, sen de kendini hep çocuk gibi görüyordun diii mi?!🤣

llemar

Yazar
Düşünce
Ateist
Bence genel olarak evet ama hep de böyle bakmamalıyız. Duygularımızı da kullanmalıyız.

Kanatsız Kuş

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Bence genel olarak evet ama hep de böyle bakmamalıyız. Duygularımızı da kullanmalıyız.
Ani olaylarda bu değişiyor işte. Duyguların mı mantığın mı güçlü olacak bilinmiyor. Bu yüzden hayatındaki bazı kararlar (veya daha önce yaptığın düşünme testleri) sadece olay olduğunda belli olur. Bence değişkenlik gösterir.

kavak

Vll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bilhassa aşk meşk işlerinde, mantık çöpe atılır.
Bizzat tecrübe ile sabittir.

Atalarımız ne demişti?
- Aşk bir muz kabuğu gibidir, dikkat etmezsen, ayağın değil hayatın kayar. 🤭

Son konular

Son mesajlar