Herhangi Bir Dine İnanıyor musunuz?

Herhangi bir dine inanıyor musunuz?

• Kullanılan toplam oy
    57

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Ülkemizde herhangi bir dine inanan ve inanmayan insanların sayısı hep merak edilmiştir. Bu nedenle fikir vermesi açısından, inandığınız bir dinin olup olmadığını soruyoruz.

Yukarıdaki;
- Hayır, hiçbir dine inanmıyorum.
- Evet, bir dine inanıyorum.
seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

(bu ankette oy kullanmak için giriş yapın veya kayıt olun)

Kemal

☆☆☆
Disiplin Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Önyargısız düşünen bir insan hiçbir dine inanmaz.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Önyargısız düşünen bir insan hiçbir dine inanmaz.
Haklısın. Din ön yargıdır. Ön yargı olmazsa sorgulama başlar. Sorgulama ise dinlerin en korktuğu şeydir. Çünkü sorgulamanın başladığı yerde din ayakta duramaz yıkılır.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Hiç bir dine inanmamakla beraber dinlerin dayandırılmak istenildiği dogmaların çözümleri açıklanmamış birer düşünsel bilmece olduklarını düşünüyorum.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Allah denilen ve Kuranda size şah damarınızdan daha yakın olan şey insanın yaşamdaki başarısıdır, ülküdür, hedeftir. Edilen dualarda istenilen şey ne ise Allahta odur. Kah şah damarımızdan daha yakındır kah yıldızlardan dahada uzaktır! Dogmatik kitaplar aynı Lafonten nasıl hayvanları konuşturmuşsa onlarda mefhumları konuşmuşlardır. Başarı Allah olur. Sevgi peygamber olur. Akıl asa olur. Yılan ejderha olur. Kadın yaşamın zorlukları karşısındaki ergen benlik olur. Aşkla evlenir olgun benlik haline dönüşür, konuşturulur. Anlatılmak istenilen mesaj "insan olarak bilinçlerimizde bizleri başarıya götürecek olan yaşam şeklimiz bizlerin dinidir".

O yüzdende dinlerimiz aynı olmayabilir. Doktor sana içki içmeyeceksin senin karaciğerin artık kaldırmaz, yada spor yapmayacaksın kalbin zayıf demişse ben eskiden içerdim sporda yapardım bu benim yaşamımdır! diyemezsin. O zaman sen de karşı koyan şey benliğindeki yada bilincindeki yanlış düşüncelerinin konuşturulup "Bu bizim atalarımızın dinidir!" demelerine müsavi olur. :)

Bunlardan sakınacaksınki vücuden ayakta kalabilesin ve hedefine kavuşabilesin. Bunları o kitaplardan okuyup anlamamıza gerek yoktur çünkü bunları bize zaten yaşam öğretmektedir. Bunları anlamak ve çözmek tasavvufla gerçekten uğrasan insanların işi ve zevki olabilir. Ama dinleri değil!

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Ve en doğru tasavvufu zihni Teist bir tanrı ön kabulü ile şartlanmayan insanlar yaparlar. Şurada yazdıklarımız dahi bir tasavvuf tartışmasıdır.

Düşünce
Muvahhid
Allah sonsuz ve mutlaktır gücü sınırsızdır ve herşeyden haberdar olandır varlığı sonsuzluğa dayanır herşeyi yönetir, yapılan ve yapılacak olan herşeyi bilir. O sonsuz ve sınırsızdır daimidir ve vardır varlığı daimidir her yerde mevcuttur her zaman ve her yerde var olmasıyla O tüm zamanı ve aralıklarını yaratır... Kaynak = (Dan Graves, Scientists of Faith S 142-143)

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Allah sonsuz ve mutlaktır gücü sınırsızdır ve herşeyden haberdar olandır varlığı sonsuzluğa dayanır herşeyi yönetir, yapılan ve yapılacak olan herşeyi bilir. O sonsuz ve sınırsızdır daimidir ve vardır varlığı daimidir her yerde mevcuttur her zaman ve her yerde var olmasıyla O tüm zamanı ve aralıklarını yaratır... Kaynak = (Dan Graves, Scientists of Faith S 142-143)
Dan Graves bişey söyleyince o söz doğru mu oluyor?

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
İlah yoktur. Allahtan gayrı. Allah ise ona şah damarından daha yakındır. O yakın olanda ondaki beynin ortaya çıkardığı maksimum enerjisidir. O enerji ile insan harikalar yaratır. Ama hangi çeşit olursa olsun enerjiye tapılır mı? Yada güce tapılır mı? O zaman bir zamanlar oynayan maymunlar cehennemindeki nükleer artıklardan arta kalan insanların bombaya tapmaları gibi bir durum ortaya çıkar. Yada kendi beyin enerjime neden tapınayımki?

Moderatör tarafından düzenlendi:
Üst Alt