Anket Herhangi Bir Dine İnanıyor musunuz?

Herhangi bir dine inanıyor musunuz?

• Tüm seçmenler
    346

Sirius

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Ülkemizde herhangi bir dine inanan ve inanmayan insanların sayısı hep merak edilmiştir. Bu nedenle fikir vermesi açısından, inandığınız bir dinin olup olmadığını soruyoruz.

Yukarıdaki;
  • Hayır, hiçbir dine inanmıyorum.
  • Evet, bir dine inanıyorum.
seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

(bu ankette oy kullanmak için giriş yapın veya üye olun)

Kutsal kitapları okuyan bir insanın dine inanma olasılığı yoktur.

Düşünce
Sünni
Türkiye'de 1980 den beri sistemli bir İslamlaştırma ve Araplaştırma projesi yürütülmektedir. Bu proje, Suriyeli göçmenlerin ithali ile iyice hızlandırılmıştır. Projeyi yürüten CIA'dır. BOP çerçevesinde yürütmektedir. BOP, CIA'nın bu güne kadar yürüttüğü projeler içinde en başarılı ve etkili proje olarak değerlendirilmektedir. Bu güne kadar aksamadan tıkır tıkır yürüdü.
Arap Baharı bunun en güzel göstergesi. Ne kadar lider varsa hepsini alaşağı edip yerlerine aşırı sağcı liderleri getirdiler, şuan hiçbirinin burnu pislikten kurtulmuyor.

Yoh Asakura18

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Kur'ancı
Ben hiçbir dine inanmıyorum. Ve agnostisizm yani bilinmezcilik felsefi akımına inanıyorum. Ve tüm dinleri insanlar uydurmuştur.

Kanatsız Kuş

☆☆☆☆☆
Süresiz Yasaklı
Düşünce
Agnostik
Hayır. Camiye gitmiş bir insan olarak inanmıyorum. Biraz araştırınca zaten inanmamak kolay. Tabi birazcık araştırarak varmadım bu konuya sırf kutsal kitabın kendi içinde bile çelişkiler var. Bilimi katmadım bile.

Mete Turan

antidogmatik.com
Kurucu
Düşünce
Agnostik
Hayır. Camiye gitmiş bir insan olarak inanmıyorum. Biraz araştırınca zaten inanmamak kolay. Tabi birazcık araştırarak varmadım bu konuya sırf kutsal kitabın kendi içinde bile çelişkiler var. Bilimi katmadım bile.
Hayır demişsin ama ankette niye oy kullanmadın?

kavak

Vl ☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Okuyup inanalar da var onlar inkar ediyor. (Okudukları anladıklarından emin değilim)

Mesele sadece okuyup okumamak değil. Küçüklüğünüzde içine doğduğunuz ailenin, dinin, toplumun ve kültürünün etkisi hepsinden fazladır.
Ve bu etkiyi kırmak, kutsal kitapları okuyup anlamakla her zaman mümkün olmuyor. Çünkü iliklerinize kadar inanç faktörü aşılanmış bir kere, haliyle ondan kurtulmayı, her insan aynı derecede beceremez.
İsteyen istediğine inansın, önemli olan kendinden olmayanlara kendi yaşam ve inanç tarzını dayatmasın.

Bu arada foruma hoş geldiniz.

Yazan tarafından düzenlendi:

Kanatsız Kuş

☆☆☆☆☆
Süresiz Yasaklı
Düşünce
Agnostik
Mesele sadece okuyup okumamak değil. Mesele küçüklüğünüzde içine doğduğunuz ailenin, dinin, toplumun ve kültürünün etkisi hepsinden fazladır.
Ve bu etkiyi kırmak, kutsal kitapları okuyup anlamakla her zaman mümkün olmuyor. Çünkü iliklerinize kadar inanç faktörü aşılanmış bir kere, ondan haliyle kurtulmayı, her insan aynı derecede beceremez.
İsteyen istediğine inansın, önemli olan kendinden olmayanlara kendi yaşam ve inanç tarzını dayatmasın.

Evet doğduktan beri her yerde bu sana aşılanıyor sonra hayır demek zor dışlanma vs. etkenler fazla. Teşekkürler :).

FİLEozof

lll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
Mesele sadece okuyup okumamak değil. Küçüklüğünüzde içine doğduğunuz ailenin, dinin, toplumun ve kültürünün etkisi hepsinden fazladır.
Ve bu etkiyi kırmak, kutsal kitapları okuyup anlamakla her zaman mümkün olmuyor. Çünkü iliklerinize kadar inanç faktörü aşılanmış bir kere, haliyle ondan kurtulmayı, her insan aynı derecede beceremez.

Ben mesela bi aralar yaw şu İslam'ın yanlış olduğundan emin miyim diyip diyip duruyordum kendi kendime. Sonra ulen Hristiyanların dini niye benim içimi kemirmiyor ya da neden Yezidilik içimi yakıp bitirmiyor diye soruyordum. En son din yerel kültürdür deyip rahatlıyor işin farkına varıyordum. :ggsy:

unacceptable

lll ☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Din uydurulmuş bir kurallar bütünü diyorum ben. Dine inanmam için gerçekten mucize olması lazım. Aslında din ve inanç kavramlarını ayırmamız lazım. Sonuçta dini olmayan inanç sistemleri de var. Göktanrı inancı diyoruz mesela.

DemoKratos

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ankete kararsızım seçeneği eklenmesi gereksiz. Kararsızsa bir din seçmemiş demektir ve dinsizdir.

shepard

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Ateist
Kararsız kişi oy kullanmasın. :D Bu kararsızları da anlayamadım bir türlü neden birine karar vermiyorlar? Hepsi cepte mi dursun hesabı?

Son konular