Herkesi Müslüman Sayan Kafa

Orhan Yolcu

☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
herkesi-musluman-sayan-kafa.jpg

Din tartışması çıkıyor, yani konu din kavramına geliyor ve ben "Ben seninle aynı inanca sahip değilim. Ben Müslüman değilim."diyorum.

Yani bunu açık açık söylüyorum.

Ama karşımdaki Müslüman zat "Yok hocam, olur mu hiç? Sen de Müslümansın." diyor.

Ben yineliyorum; "Yok..." diyorum, "Müslüman değilim yahu."

Herifçioğlu gene aynı şeyi söylüyor; "Yok hocam, hepimiz Müslümanız. Sen de Müslümansın..."

Sinirleniyorum ve "Başlarım lan şimdi inancından! Sen beni dinlemiyor musun lan? Ben Müslüman falan değilim!" diyorum artık. Zıvanadan çıkıyorum yani.

Müslüman vatandaş bu sefer de "Dinime saygı duy. İnanmıyorsan da saygı duy." diyor.

Peki, sen benim seninle aynı inançtan olmamama saygı duyuyor musun ki kendi inancına benden saygı bekliyorsun? Buna hakkın var mı? Dünya sizin için mi var? Her şey sizin mi? Bu cüretkârlık nereden geliyor?

Bir başka Müslüman da "Ben Tengri'ye inanıyorum." dediğimde önce kendi dini inancının ilahı olan Allah'ı anlatmaya çalışıyor, beni kendi inancına katılmaya ikna edemeyince de "Tamam, sen de zaten benimle aynı yaratıcıya inanıyorsun. Sen Tengri diyorsun, ben Allah diyorum. Aynı şey..." diyor.

Nereden aynı şey oluyormuş? Benim inandığım yaratıcı olan Tengri; kadına saygı duyar, başka inançlardan olan kişileri benimle aynı inançtan değil diye öldürmem için bana emir vermez, kitaba veya peygambere gerek duymaksızın insanlara kendisini doğada bir şekilde gösterip belli eder. Oysa ki İslam dininin yaratıcısı olan Allah öyle mi? Kuran'ı anlayarak okuyan herkes iyi bilir ki Allah olarak adlandırılan varlık kadınlara karşı acımasızdır (Nisa 3, Talak 4, Müminün 5-6, Mearic 29-30), başka dinden olan insanlara karşı acımasızdır (Tevbe 5, Tevbe 14, Enfal 39).

Ben Tengri'ye inanıyorum. Hiç kimseye de kendi inancımı kabul ettirmeye çalışmıyorum. Hiç kimseyi benimle aynı inancı paylaşmıyorlar diye ölümle tehdit de etmiyorum. Kadınlara sadece seks objesi olarak veya mal olarak da bakmıyorum. Yani Tengri ile Allah kesinlikle aynı şeyler değil. Tengri ile Allah'ın aynı şeyler olduğunu iddia etmek olsa olsa bir Müslüman kişinin yapacağı cahilliktir, saygısızlıktır. Hem başka inançlara saygı duymazlar, hem de kendi inançlarına saygı beklerler.

Han Mergen

RedOneTheDiver

☆☆☆
Kıdemli Üye
Düşünce
Agnostik
Ben önce din hanesi ni protesto etmek için sildirip, boş kalmasını istiyorum dedim. Daha sonra çocuğum din dersi almaması için hristiyan yazdırdım. Tabi yeni kimlikler de din hanesi yok ama kayıtlarda yazıyor. Ve ne kaydedilmişse ona göre muamele görüyorsunuz. Bilginiz olsun.
Şimdi benim yaptığım bir yana da şu müslim arkadaş haklı olmuyor mu seni müslüman saymakla? Espri yapıyorum sakin ciddiye alma.

Orhan Yolcu

☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Değiştirmek bi ara gündemimdeydi ama uğraşmadım. İleride değiştirebilirim.

RedOneTheDiver

☆☆☆
Kıdemli Üye
Düşünce
Agnostik
Değiştirmek bi ara gündemimdeydi ama uğraşmadım. İleride değiştirebilirim.
Kendimi övmek için söylemiyorum ama seküler bir inanca sahiptim, bir zamanlar. O yüzden bu din ayrımcılığına da karşıydım. Sırf bu yüzden gidip sildirdim. Ama şöyle bir şey oldu. Sildirdikten sonra acayip bir rahatlık ve hafiflik geldi. Araştırmalarım bir yana aydınlanmamda bu eylem çok etkili oldu. Ben tavsiye ediyorum.

Orhan Yolcu

☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Kendimi övmek için söylemiyorum ama seküler bir inanca sahiptim, bir zamanlar. O yüzden bu din ayrımcılığına da karşıydım. Sırf bu yüzden gidip sildirdim. Ama şöyle bir şey oldu. Sildirdikten sonra acayip bir rahatlık ve hafiflik geldi. Araştırmalarım bir yana aydınlanmamda bu eylem çok etkili oldu. Ben tavsiye ediyorum.
Haklısın. Değiştirmek lazım.
???

RedOneTheDiver

☆☆☆
Kıdemli Üye
Düşünce
Agnostik
Öncelikle en amiyane tabirle laiklik, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması iken, (yani devlet anayasal olarak laik olabilir ama insan sekuler olur, laik olmaz olsa olsa laiklik yanlısı olur) sekülerizm din ile yaşamın birbirinden ayrılmasıdır. Yani inancın fanatiği olmadan kendine göre din uydurmak aslında. ama böyle kavramlarla açıklayınca daha havalı oluyor. Daha uzatabilirdim. Kısa kestim, bazen acayip ukala olabiliyorum da.

Orhan Yolcu

☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Öncelikle en amiyane tabirle laiklik, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması iken, (yani devlet anayasal olarak laik olabilir ama insan sekuler olur, laik olmaz olsa olsa laiklik yanlısı olur) sekülerizm din ile yaşamın birbirinden ayrılmasıdır. Yani inancın fanatiği olmadan kendine göre din uydurmak aslında. ama böyle kavramlarla açıklayınca daha havalı oluyor. Daha uzatabilirdim. Kısa kestim, bazen acayip ukala olabiliyorum da.
Hmm tamam anladım şimdi.

RedOneTheDiver

☆☆☆
Kıdemli Üye
Düşünce
Agnostik
Efsane bu adam efsane. Bu adamın resmini görünce inan moralim düzeliyor. :)
Düşünsene bu adam evrenin ruhu ile (tamamen sübjektif) temas halinde olduğunu sanıyor. Biri ona şizofrensin dese ve olsa olsa onun tanrının antagonist (protagonist)i ile yani şeytanla iletişim halinde olabilirsin dese, acaba anlar mıydı şizofren olduğunu?