Hint felsefesinden alıntılar

Plütoncu

☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Bu felsefe bireysel özellikler taşımaktadır ve bunu yazma sebebim, hayatın gerçekleriyle yüzleşme konusunda mantıklı bir felsefe olmasıdır.

Bu felsefeye göre insanın kurtuluşu sadece kendi derin düşünmesiyle mümkündür. Hintlilerin en eski dinleri olan Vedizm yerini, Brahmanizm'e, o da yerini Hinduizm'e bırakmıştır. Hinduizm de yerini Buda'nın ortaya koyduğu Budizm'e bırakmıştır. Buda'ya göre insanların acıdan kurtulma yolu dünyadan kurtulup ruhlarını arındırmaları ile mümkün. Bu "nirvana" olarak adlandırılıyor. İnsanlar ahlaki arınmayla acıdan kurtulabilirler. Buda dört temel gerçek üzerinde durmuştur:
1. Acının olduğu gerçeği
2. Acının sebebi olduğu gerçeği
3. Acının istek ve arzulardan vazgeçilerek yok edilebileceği
4. Acıların katıksız inanç, katıksız irade, katıksız söz, katıksız eylem, katıksız hafıza, katıksız düşünce, katıksız iyilik ile sona erdirilebileceğini söylemiştir.

Bu felsefeden kendime kattığım şeyler, acının olduğu gerçeği. Kafaya takmamak çok önemli, bu felsefe üzerine kafa yorduğumda şunları düşünüyorum:

İnsanın mutsuz olma sebebi, acı içinde olma sebebi sürekli bir şekilde mutluluk peşinde koşmaktır. Hayatımız boyunca mutluluk için uğraşırız, iyi bir işim arabam evim olsun ondan sonra hep mutlu olacağım diye uğraşır dururuz. Ancak katıksız mutluluk asla olmayacak bir şeydir. Bu gerçeği kabullendiğiniz zaman, mutluluk geliyor diyebilirim. Hayatı acılarıyla kabullenmek her zaman iyidir. Acının olduğu gerçeğinin farkına varın, sürekli daha mutlu olmakla uğraşmak yerine, mutsuzluğun da tadını çıkarın. Hiç değilse ben öyle yapıyorum, bu yüzden çok mutlu bir insan olduğumu söyleyebilirim. Mutluluk için uğraşmıyorum. Ve bu da mutluluk getiriyor.

"Daha pozitif bir deneyimi arzu etmenin kendisi negatif bir deneyimdir. Ve paradoksal olarak, insanın negatif deneyimini kabul etmesinin kendisi pozitif bir deneyimdir. (Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı adlı kitaptan alıntı.)"

Okuduğunuz için teşekkürler efenim umarım kafanızda ufak da olsa bir şeyleri etkileyebilmişimdir.
(Kaynak yok diye silmeyin lütfen yazı bana ait.)

Son konular