Hocam!

kavak

V ☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Bu hitabeti her gördüğüm/duyduğum yerde biraz şaşırıyorum açıkçası. Bu benden mi kaynaklanıyor, yani gavur ellerinde yetiştiğim için mi bana biraz garip geliyor?🙂

Halbuki Hoca, din görevlilerine isnat edilmiş bir kavram. Yoksa ben mi yanlış biliyorum?
Bakıyorum, hangi konu olursa olsun, millet birbirine "Hocam" diye hitap ediyor. Bundan daha uygun bir hitap şekli yok mu?
Ne bileyim mesela muhterem, sayın, dostum, arkadaş vb. şeklinde hitab etmek bence daha uygun.

Yazan tarafından düzenlendi:

unacceptable

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
ODTÜ'de bu tabir çok kullanılır, belki oradan yayılmıştır. Herkesin herkesten bir şeyler öğrenebileceğini ifade eden kelimedir aslında, yani biri size hocam diyorsa bu sebepten olabilir.

kavak

V ☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
ODTÜ'de bu tabir çok kullanılır, belki oradan yayılmıştır. Herkesin herkesten bir şeyler öğrenebileceğini ifade eden kelimedir aslında, yani biri size hocam diyorsa bu sebepten olabilir.
Valla ben ne zaman okusam/duysam, camilerdeki imamlar aklıma geliyor.

kavak

V ☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Din ve inançla kafayı kırmanın sonucu bu sanırım. 🤭

Yanlış biliyorsun; tam tersine, sizin memlekette yetişenlerin ağzından hiç eksik olmuyor bu tabir. 😁
Yani memleketiniz bir hayli dindar.

Bak mesela TDK bile birinci sıraya "Müslümanlıkta din dörevlisi" olarak yerleştirmiş.

FİLEozof

ll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
Halbuki Hoca, din görevlilerine isnat edilmiş bir kavram.
Zaman içinde böyle algılansa da her hocam denilen kişi din görevlisi değildir. Kelimenin kökeni hakkında görüş birliği yok. Zaten eskiden de farklı anlamlarda kullanılıyormuş.

unacceptable

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Yanlış biliyorsun; tam tersine, sizin memlekette yetişenlerin ağzından hiç eksik olmuyor bu tabir. 😁
Yani memleketiniz bir hayli dindar.

Bak mesela TDK bile birinci sıraya "Müslümanlıkta din dörevlisi" olarak yerleştirmiş.
Tanım olarak bakarsan öyle canım, ancak açıklamış zaten bizim küçük Kant durumu. :)

kavak

V ☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Zaman içinde böyle algılansa da her hocam denilen kişi din görevlisi değildir. Kelimenin kökeni hakkında görüş birliği yok. Zaten eskiden de farklı anlamlarda kullanılıyormuş.
Olmadığını ben de biliyorum ancak neden sizin memlekette bu kelime bu kadar yaygın?
Bunda baskın olan İslam´ın payı yok mu sence?

Retrospective

lll ☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
İlkokul -> Öğretmenim
Ortaokul -> Öğretmenim
Lise 1 - 2 -> Hocam
Lise 3 - 4 -> Matematikçi, Fizikçi
Üniversite -> Karışık 😁

Hocam genel bir hitabet olarak kullanılıyor.

• Beğen
Tepkiler: Efe

kavak

V ☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Ben hep "hocam" derim, alışkanlık işte.
Çünkü hergün her taraftan bu tabiri duydukça, siz de haliyle bu kelime ile haşır neşir oluyorsunuz. Ben bugüne kadar cami imamları dışında birine "Hocam" diye seslenmemişimdir.

kavak

V ☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
İzahı olmuyorsa mizahı olurmuş.
Mizahı elbette olur...
1611784311040.png

Artık teğet de geçmiyor maalesef. Bakalım neler olacak?
Hocalara(!) bir danışmak lazım.

Son konular