Hristiyanlar ve Yahudiler Cennete Girecek mi?

Orhan Yolcu

☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Bakara/62: Şüphesiz, inananlar (Müslümanlar) ile Yahudiler, Hristiyanlar ve Sâbiîlerden (her bir grubun kendi şeriatında) “Allah’a ve ahiret gününe inanan ve salih ameller işleyenler için Rableri katında mükâfat vardır; onlar korkuya uğramayacaklar, mahzun da olmayacaklardır” (ayrıca bknz Maide:69)

Ali İmran/85: Kim İslâm’dan başka bir din ararsa, (bilsin ki o din) ondan kabul edilmeyecek ve o ahirette hüsrana uğrayanlardan olacaktır.

Günümüz Müslümanlarına bakılırsa Hristiyan ve Yahudilerin cehenneme gideceği kesin. Gelin görün ki Kuran öyle demiyor. Daha doğrusu Kuranın bu konuda kafası bir hayli karışık. Kuran, Yahudi ve Hristiyanların hem cennete gideceğini söylüyor, hem de gitmeyeceğini.

Yukarıdaki ayetlerde gördüğünüz üzere, Bakara/62 de Yahudi, Hristiyan ve Sâbii'ler cennete konuluyor. Ama Ali İmran/85 de aynı grupların ahirette hüsrana uğrayacağından bahsediyor. Sizce de tuhaf değil mi?

RedOneTheDiver

☆☆
Kıdemli Üye
Düşünce
Agnostik
Doğrusu dinler ile uğraşmak için gelmedim mekana. Maksadım konuşmak ve paylaşmaktır. Dogmanın rasyonel işlevsel olmadığını iddia edeceğim ama kime göre?

Kemal

☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Doğrusu dinler ile uğraşmak için gelmedim mekana. Maksadım konuşmak ve paylaşmaktır. Dogmanın rasyonel işlevsel olmadığını iddia edeceğim ama kime göre?
Zaten inananlarda belli bir tartışmadan sonra inancın rasyonel olmadığını söylüyorlar çoğunlukla. İnanç akılla değil kalp ile ilgilidir diyen çok kişiye rastladım. Tabi demeyende var.

Çelişki görse de yine inanıyor. Ama zihnine yerleştiyse bir gün karşısına çıkacak bu çelişki. Kaçarı yok.

Düşünce
Sünni
Yahudiler ve Hristiyanlar cennete gidemez. Bakara 62 de bahsedilenler, bu dinlerin bozulmadan önceki inananlarıdır. Çarpıtmakta ustasınız ama işin doğrusu budur.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
Kıdemli Üye
Düşünce
Ateist
Bu dinler bozulmadan önce nasıldılar pekiyi? Abdest alıp günde 5 vakit namaz mı kılıyorlardı? Hacca mı gidiyorlardı? Bak Kumran yazıtları çıktı. Eski ve Yeni Ahit MÖ 1. yüzyılla MS 2. yüzyılları arası yazıldığı ortaya çıktı! Ne dersin bunlarda mı yalan dolan?

Düşünce
Sünni
Yalan olabilir. Hristiyanlar veya Yahudiler kendi dinlerini sağlam köklere dayandırmak için üç kağıt yapıyor olabilirler. Bu dinlerin bozulmadan önce nasıl olduğunu Allah bilir. Zaten bunlar bozulduğu için İslam geldi.

RedOneTheDiver

☆☆
Kıdemli Üye
Düşünce
Agnostik
Yalan olabilir. Hristiyanlar veya Yahudiler kendi dinlerini sağlam köklere dayandırmak için üç kağıt yapıyor olabilirler. Bu dinlerin bozulmadan önce nasıl olduğunu Allah bilir. Zaten bunlar bozulduğu için İslam geldi.
Yaw siz de bi belge bulun da varsın üç kağıt olsun. Nereden biliyorsun bozulduğunu? Bozulmamış hali nerede? Her gün sübhan diye övdüğün işinde eksiklik yaptı da bilmiyordu bozulacağını? Senin inandığın şekilde inandığını mı zannediyorsun bir buçuk milyar müslümanın sen onlara bakınca senin dininin aynısını mı görüyorsun? Yoksa onlara bakıp bozulduklarını mı düşünüyorsun? Acaba onlar sana baktığında nasıl bir din görüyorlar? Madem birileriniz bozulduysa niye yeni kitap gelmiyor? Ya da en önemli soru senin elindeki kitap ne kadar gerçek? Hakikat dediğin gün gibi olur, güneşi balçıkla sıvayamayız, sunarsın kanıtlarını, susarız! Ya da hiç olmazsa sen susarsın kendi dogmanla yaşarsın, burada (antidogmatik.com) da dolaşıp kendine bonus toplar gibi sevap toplamayı kendine hedef tutmazsın. Ben dahil kimse bu memlekette doğup bir gün de şüphelenmedik, unutma!