Hucurat 10 Tevbe 23

Entropyy22

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yaratıcı niye "Tüm insanlar kardeştir" değil de "Müminler ancak kardeştir" ve "iman etmemiş kişiler babanız ve kardeşiniz olsa bile onlarla DOST OLMAYIN, onlarla dost olanlar ZALİMDİR" diyor. İnsanların birbirleriyle kardeş ve dost olmalarının önünde inançları engel olur mu?

geeee.jpg

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Yaratıcı niye "Tüm insanlar kardeştir" değil de "Müminler ancak kardeştir" ve "iman etmemiş kişiler babanız ve kardeşiniz olsa bile onlarla DOST OLMAYIN, onlarla dost olanlar ZALİMDİR" diyor. İnsanların birbirleriyle kardeş ve dost olmalarının önünde inançları engel olur mu?

Ekli dosyayı görüntüle 1445
Daha önce bakış açımı şöyle özetlemiştim
Benim kafamda iki şablon var: Hidayete ermiş insanlar ve hidayete ermeye aday insanlar. Varlıkların tamamını seviyoruz; çünkü biz de varlığız. Canlıları diğer varlıklardan daha fazla seviyoruz; çünkü biz de canlıyız. İnsanları diğer canlılardan daha çok seviyoruz; çünkü biz de insanız. Müslüman insanları diğer insanlardan daha çok seviyoruz; çünkü benim Rabbimi ve Peygamberimi onlar da seviyor. Vatandaşlarımızı diğer Müslümanlardan daha çok seviyoruz; çünkü aynı vatanı paylaşıyoruz. Hemşehrimizi diğer vatandaşlardan daha çok seviyoruz; çünkü aynı şehri paylaşıyoruz. Sülalemizi diğer hemşehrilerden daha çok seviyoruz; çünkü aynı atadan geliyoruz. Ailemizi sülaledeki diğer insanlardan daha çok seviyoruz; çünkü aynı anne babadan geliyoruz. Bizim anlayışımızda nefret yok; sevgi var. Hale hale büyüyen bir sevgi. Biz nefretten nefret eder, düşmanlık duygusuna düşmanlık besleriz. Henüz hidayete ermemiş hidayet adaylarından nefret etmeyiz, şefkat besleriz. Nefret etsek cehenneme kadar yolu var deriz ama şefkat duyduğumuz için onların da cennete gitmesini istiyoruz. Kafiri yok etmek gibi bir düşüncemiz kesinlikle yok; bizim amacımız insanları ölümden sonra hiç olacağı karanlık düşüncesiyle çıldıracak hale getiren, bu düşünceden kurtulmak için kendini eğlenceye verdiren ama içindeki boşluğu dolduramadığı için depresyonlara ve intiharlara sürükleyen küfür düşüncesini yok etmektir. Cihadımızın gayesi dünyada dileyenin dilediği gibi inandığı, kendine veya başkasına zarar vermeden özgürce yaşadığı bir düzen kurmaktır. Ben bunları bütün kalbimle söylüyorum, inanıp inanmamak size kalmış...

KuranMumini2698

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid

Ekli dosyayı görüntüle 1445
49:10'dan bir önceki ayette "müminler birbiriyle savşıyorlar" 49:10 ise "siz kardeşsiniz" demektedir. Kur'an'a göre bütün insanlar kardeştir. Çünkü ayette "ihvanu Lut" demektedir. Yani "Lut'un kardeşleri" demektedir. Lut'un kardeşleri de Lut'un kavmi ve Lut'a inanmadığı halde "Lut'un kardeşleri" demektedir. Çünkü Kur'an'a göre bütün insanlar kardeştir. Bir de "Ey Ademin çocukları/oğulları" demektedir. Adem'in çocukları da kendi arasında kardeş oluyorlar. Burda geçen "Adem'in çocukları" ifadesi bütün insanları kapsıyor. Yani Kur'an'a göre bütün insanlar kardeştir.

9:23 ayeti ise Kur'an'ın bütünlüğüne göre değerlendireceksin. 31:15 ayetine baktığın zaman eğer ailen seni kendi dinine döndürmek için mücadele ederlerse dost edinmeyeceksin. 9:23 ayetinde bahsetmek istediği şey budur.

31:15-Hakkında bilgin olmayan bir şeyi bana ortak koşman için seninle mücadele ederlerse ikisine de uyma. Ancak dünyada onlara iyi davranmalısın. Bana yönelenlerin yoluna uy. Sonunda dönüşünüz banadır ve yaptığınız her şeyi size bildireceğim.

Eğer ailenin dinlerine girmene zorlamıyorlar ise onlara iyilik yapacaksın.

31:14-Biz insana ana babasını öğütledik. Annesi onu büyük bir güçlükle taşır. Sütten kesilmesi iki yıl içinde olur. Bana ve ana babana teşekkür etmelisin. Dönüş banadır.

17:23-Rabbin, yalnız kendisine hizmet etmenizi, anaya ve babaya karşı iyi davranmanızı emretti. Onlardan biri veya ikisi yanında yaşlanırsa onlara "Öf" bile deme ve onları azarlama. Onlarla güzel bir biçimde konuş.

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
49:10'dan bir önceki ayette "müminler birbiriyle savşıyorlar" 49:10 ise "siz kardeşsiniz" demektedir. Kur'an'a göre bütün insanlar kardeştir. Çünkü ayette "ihvanu Lut" demektedir. Yani "Lut'un kardeşleri" demektedir. Lut'un kardeşleri de Lut'un kavmi ve Lut'a inanmadığı halde "Lut'un kardeşleri" demektedir. Çünkü Kur'an'a göre bütün insanlar kardeştir. Bir de "Ey Ademin çocukları/oğulları" demektedir. Adem'in çocukları da kendi arasında kardeş oluyorlar. Burda geçen "Adem'in çocukları" ifadesi bütün insanları kapsıyor. Yani Kur'an'a göre bütün insanlar kardeştir.

9:23 ayeti ise Kur'an'ın bütünlüğüne göre değerlendireceksin. 31:15 ayetine baktığın zaman eğer ailen seni kendi dinine döndürmek için mücadele ederlerse dost edinmeyeceksin. 9:23 ayetinde bahsetmek istediği şey budur.

31:15-Hakkında bilgin olmayan bir şeyi bana ortak koşman için seninle mücadele ederlerse ikisine de uyma. Ancak dünyada onlara iyi davranmalısın. Bana yönelenlerin yoluna uy. Sonunda dönüşünüz banadır ve yaptığınız her şeyi size bildireceğim.

31:14-Biz insana ana babasını öğütledik. Annesi onu büyük bir güçlükle taşır. Sütten kesilmesi iki yıl içinde olur. Bana ve ana babana teşekkür etmelisin. Dönüş banadır.

17:23-Rabbin, yalnız kendisine hizmet etmenizi, anaya ve babaya karşı iyi davranmanızı emretti. Onlardan biri veya ikisi yanında yaşlanırsa onlara "Öf" bile deme ve onları azarlama. Onlarla güzel bir biçimde konuş.
İnşaallah yazdıklarınızı okurlar :)

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Sünni

Aynı şekilde velilere de bu davranışları emreder Kuran :).

Ey iman edenler! Eşlerinizden ve çocuklarınızdan da size düşman olanlar vardır, onlardan sakının. Ama affeder, hoşgörülü ve bağışlayıcı davranırsanız, şüphesiz Allah da çok bağışlayıcı ve engin merhamet sahibidir. (Tegabün,14)

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Aynı şekilde velilere de bu davranışları emreder Kuran :).

Ey iman edenler! Eşlerinizden ve çocuklarınızdan da size düşman olanlar vardır, onlardan sakının. Ama affeder, hoşgörülü ve bağışlayıcı davranırsanız, şüphesiz Allah da çok bağışlayıcı ve engin merhamet sahibidir. (Tegabün,14)
Keşke objektif bakabilseler

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Sünni
Keşke objektif bakabilseler
Keşke okurken gözleriyle, ağızlarıyla değil de kalpleriyle okuyabilseler :). Hangi Allah'ın kulu olduklarını anlayabilseler. Allah İslam hakkında en kötü düşüncelere sahip kimselere bile hidayet versin onları doğru yola erdirsin inşallah.

Entropyy22

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Keşke okurken gözleriyle, ağızlarıyla değil de kalpleriyle okuyabilseler :). Hangi Allah'ın kulu olduklarını anlayabilseler. Allah İslam hakkında en kötü düşüncelere sahip kimselere bile hidayet versin onları doğru yola erdirsin inşallah.
Teklifim senin içinde geçerli tatlı su müslümanı.

Entropyy22

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Zaten olmayan cevabı vermelerini beklemiyoruz :)
Konuyu değiştirme süt oğlan teklifim aşağıda allahınıda al gel hadi :)

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Konuyu değiştirme süt oğlan teklifim aşağıda allahınıda al gel hadi :)
Süt oğlan gibi alaylarınız beni küçültmüyor, umrumda bile olmuyor. Beslendiğiniz kaynaklar size edep telkin etmiyor olabilir ama ben Müslümanım, edepsizlik yapamam. Konumuz ruh ve cin. Ruh varsa pek tabii cin de olabilir. Ruh vardır, olmadığını iddia ediyorsanız uzun hapsi izah ediniz

Entropyy22

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Süt oğlan gibi alaylarınız beni küçültmüyor, umrumda bile olmuyor. Beslendiğiniz kaynaklar size edep telkin etmiyor olabilir ama ben Müslümanım, edepsizlik yapamam. Konumuz ruh ve cin. Ruh varsa pek tabii cin de olabilir. Ruh vardır, olmadığını iddia ediyorsanız uzun hapsi izah ediniz
Ruhu cini meleği şeytanı kanıtlaman için sana bir fırsat verdim kabul ediyor musun? Kıvırıyor musun?