hz aişenin yaşı konusu

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Ben yalan söylemem!
Bundan büyük yalan mı olur? :)

Bu mesajı siz yazmadınız mı?

kavak

Vlll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Benim yazılarımı makaslama.
Evet, ben yazdım.
Ben yine de yalan söylemem, ki ben orada düşüncemi dile getirmişim.

Şunları makaslama:
Ben hiçbir şeyi de unutmam!
Mesela ex geline bakış açını hiç unutmam!
Kadın haklarını hiçe saydığını da unutmam!
Zamanında senin başkalarını ispiyonladığını da unutmam!
14 yaşındakilere din sattığını da unutmam!

Yazan tarafından düzenlendi:

6lack de Furor

lV ☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist

Adam dürüstçe fikrini söylemiş. Bunda ne var?

Sorun: Ortada olan gerçekleri sırf şahsi endişeler sebebiyle paylaşamamak. Mesela sen eğitimsiz insanların cahil olduğunu düşünüyorsundur ama annen ve baban da eğitimsiz olunca açık açık "Eğitimsizler, cahildir!" diye bağıramazsın muhtemelen. Anana babana cahil diyebilir misin?

Normal şartlarda demen lazım. Onlar için fikirlerini yamultmaman lazım.

Fikir delikanlılığı budur.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Benim yazılarımı makaslama.
Evet, ben yazdım.

Şunları makaslama:
“Tüm hayatı yalan söylemeden geçirmenin pek mümkün olduğunu zannetmiyorum, hatta imkansız olduğunu düşünüyorum.
Eğri oturup, azıcık doğru konuşalım; ölene kadar yalan söylemeden yaşanılabilinir demek, bence fazla utopik bir duruş olur sanırım.” yazmışsınız.

Yalan söylememenin imkansız olduğunu söylerken mi yalan söylüyorsunuz yoksa yalan söylemem derken mi?

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Adam dürüstçe fikrini söylemiş. Bunda ne var?

Sorun: Ortada olan gerçekleri sırf şahsi endişeler sebebiyle paylaşamamak. Mesela sen eğitimsiz insanların cahil olduğunu düşünüyorsundur ama annen ve baban da eğitimsiz olunca açık açık "Eğitimsizler, cahildir!" diye bağıramazsın muhtemelen. Anana babana cahil diyebilir misin?

Normal şartlarda demen lazım. Onlar için fikirlerini yamultmaman lazım.

Fikir delikanlılığı budur.
Fikir delikanlısı ise niye yalan söylemem diye yalan söylüyor? :)

kavak

Vlll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
“Tüm hayatı yalan söylemeden geçirmenin pek mümkün olduğunu zannetmiyorum, hatta imkansız olduğunu düşünüyorum.
Eğri oturup, azıcık doğru konuşalım; ölene kadar yalan söylemeden yaşanılabilinir demek, bence fazla utopik bir duruş olur sanırım.” yazmışsınız.
Yalan söylememenin imkansız olduğunu söylerken mi yalan söylüyorsunuz yoksa yalan söylemem derken mi?
Fikir delikanlısı ise niye yalan söylemem diye yalan söylüyor? :)

Yazıklarımı makaslama ki, herkes ne mal(!) olduğunu görsün!

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni

Yazıklarımı makaslama ki, herkes ne mal(!) olduğunu görsün!
Yalan söylemiyor olsaydınız yalan söylememenin imkansız olduğunu düşünmezdiniz, kendinizden yola çıkarak mümkün olduğunu düşünürdünüz.

Sizin hayatınız yalan olmuş

Part-Time God

ll ☆
Süresiz Yasaklı
Düşünce
Ateist
Yalan söylemiyor olsaydınız yalan söylememenin imkansız olduğunu düşünmezdiniz, kendinizden yola çıkarak mümkün olduğunu düşünürdünüz.

Karşıdaki kişiyi itibarsızlaştırmak için bu kadar sahtekârlık yapmaya gerek yok. Komik duruma düşüyorsunuz.

kavak

Vlll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kuru iftiralarını ve hüsnü kurunrularını kendine sakla.
Şunu yaz kulağının bir köşesine...ben sen değilim ve yalanların arkasına saklanmam.
Yalan konusundaki düşüncelerimi beğenmediysen, affedersin uygun bir yerine sok.

Bakıyorum, bir gram kendini geliştirmeye niyetin yok.
Dinin imanın, kendinden olmayanları kötü bilmek.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Şunu yaz kulağının bir köşesine...ben sen değilim ve yalanların arkasına saklanmam.

Benim gibi düşünmeyen bir sürü iyi insan vardır ama siz onlardan biri değilsiniz. Çünkü yalancısınız. Kimsenin yalan söylememesinin mümkün olmadığını yazıp sonra da başka bir yerde kendisinin yalan söylemediğini yazan bir yalancı

kavak

Vlll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
“Yalan söylemem” diye büyük bir yalan söyleyen adamın itibarı mı var ki düşürmeye çalışayım :)
İtibarını değil maskesini düşürüyorum

Benim gibi düşünmeyen bir sürü iyi insan vardır ama siz onlardan biri değilsiniz. Çünkü yalancısınız. Kimsenin yalan söylememesinin mümkün olmadığını yazıp sonra da başka bir yerde kendisinin yalan söylemediğini yazan bir yalancı
Yalancı ve kuru iftiracı sensin, hem de en kaşarlısından.
Geri zekalı, ben orada düşüncelerimi yazdım.
Kafan mı basmıyor, yok basıyor ancak niyetin başka.
Bana olan kinin o kadar çok ki, neredeyse karalama kampanyası başlatacaksın.
Sana bu konuda son sözü söyletirsem, namerdim.
Isterse 10 sen sürsün!.

Oku bir daha...

file0zof

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Deist
Boş bir tartışma. Haklı olanın kim olduğu çok açık. Aişenin yaşı konusuyla ilgili olmadığı da çok açık.

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Boş bir tartışma. Haklı olanın kim olduğu çok açık. Aişenin yaşı konusuyla ilgili olmadığı da çok açık.

Katılıyorum. Kuran'da henüz adet olmamış kızı nikahlamış, bir de boşamaktan bahsediyorken daha tartışacak ne kalmış ki? Ayşe Fatma ne önem taşır? Herif daha adet görmemiş kızı nikahlamış, bir de üstüne boşuyor daha adet de olmadan! Çüüüüüüüüşşşşş! Daha da denilecek laf yok.

Bununla kalsa iyi! Kuran'da nikahlamak istediğiniz yetim kızlar derken vildan yani çocuklar kelimesini açıkça kullanır! Bu yetim kızların çocuk olduğunu apaçık vurgular! Daha allah bin türlü belanızı versin mi diyecekti ne diyecekti! Apaçık söylemiş!

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Kuran'da henüz adet olmamış kızı nikahlamış, bir de boşamaktan bahsediyorken daha tartışacak ne kalmış ki?
Kuran böyle bir şeyden bahsetmiyor apaçık yalan yazıyorsunuz.
Kuran'da nikahlamak istediğiniz yetim kızlar derken vildan yani çocuklar kelimesini açıkça kullanır! Bu yetim kızların çocuk olduğunu apaçık vurgular! Daha allah bin türlü belanızı versin mi diyecekti ne diyecekti! Apaçık söylemiş!
Herhalde Nisa 127'den bahsediyorsunuz.

Ayette nikahlanmaktan bahsettiği yerde açıkça nisa kelimesini kullanıyor. Hakkında kitabın hüküm verdiği şeyleri yazıyor
1-Nikahlanmak istenen kadınlar
2-Yetim çocuklar

Siz ise Arapça gramerine tamamen aykırı bir şekilde nikahlanma fiilini yetim çocuklara da bağlıyorsunuz. Bu apaçık sahtekarlıktır. Arapça bilmeyen insanları yanlış yönlendirmeye yönelik düzenbazlıktır.

Düşünce
Muvahhid
Buyrun
merhabalar. hz aişenin yaşı konusunda 9 deniliyor. ve bu benim çok ağrıma gidiyor.Çünki benim inandığım dinin peygamberi 9 yaşında çocukla evlenemez evlenememeli. Eğer ki hz aişenin yaşı gerçekten 9 ve bunun mantıklı bir açıklaması yok ise dinden çıkmayı tercih edeceğim. Şayet ki allah gerçek olsa bile yanmaya hazırım. Lütfen gerçekleri konuşalım bu konuda. Çünki bu konu benim dini inancımı değiştirecek
@bilgelikyolunda sizi anti tez yapmaya ve şayet varsa yanlış yazılan mesajları düzeltme amacıyla konuya davet ediyorum.

eğer ki konu kanıtlanırsa din değiştirme hikayemi görürsünüz artık :)
Buyrun okuyun https://antidogmatik.com/konular/hz-aisenin-evlilik-yasi-hakkinda-detayli-izah.3393/

Düşünce
Muvahhid
Katılıyorum. Kuran'da henüz adet olmamış kızı nikahlamış, bir de boşamaktan bahsediyorken daha tartışacak ne kalmış ki? Ayşe Fatma ne önem taşır? Herif daha adet görmemiş kızı nikahlamış, bir de üstüne boşuyor daha adet de olmadan! Çüüüüüüüüşşşşş! Daha da denilecek laf yok.

Bununla kalsa iyi! Kuran'da nikahlamak istediğiniz yetim kızlar derken vildan yani çocuklar kelimesini açıkça kullanır! Bu yetim kızların çocuk olduğunu apaçık vurgular! Daha allah bin türlü belanızı versin mi diyecekti ne diyecekti! Apaçık söylemiş!

Düşünce
Muvahhid
''Dinden çıkmak'' diye bir şey yok..İnandığın dine kendin girmedin ki,bu dinden çıkmayı kendin isteyesin..!
Sadece yaşadığın toplumun benimsediği kültürü,çeşitli sebeplerle benimsemekten vazgeçebilirsin..
''Bana bu kültür dayatıldı ama ben artık bu kültürü/dini benimsemekten vazgeçiyorum'' diyebilirsin..Argosu daha farklı tabi :şşş:

''Sigarayı bırakmak'' mesela..Sigaraya kendi isteğinle(toplumsal baskı da önemli aslında) başlarsın ve bırakırsın..Din böyle değil işte..Daha doğar doğmaz,kulağına ezan filan okunuyor..

Aişe konusu önemli..Yaş konusunu kimse inkar edemez..İnkar edenleri boşver..Zamanında Buhari hadislerini inkar etmek,kafirlikle eşdeğermiş..Bugünün Türkiye'sindeki müslümanların ne dediğini zerre önemseme..Tabi derdin gerçekleri öğrenmekse..!

Aişe 20 yaşında olsa bile,Muhammed 50 üzerinde..Ben bunu bile kabul edemem..
10'un üzerinde resmi eşi,cariye sayısını kimse bilmiyor..Neler neler..
Günümüz Dünya'sında insanlar fakirlikten evlenemiyor,evlenenler geçim sıkıntısından boşanıyor..Bunları da düşün..

Yalnız Türkiye'de dinden çıkmak sıkıntı..Bir sürü içinde olmak,seni daha başarılı/mutlu yapar,bunları da hep hesapla..
Dünyadaki hiçbir hukuk sisteminde evlenenler arasındaki yaş farkına bakılmaz yani sizin bu durumda Hz.Aişe 20 peygamber 50 yaşında diye itiraz etmeniz çok saçma.

Son konular

Son mesajlar