hz aişenin yaşı konusu

Science

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Ergenlikten sonra yaş sayma var diye mi Aişe 20?
ergenlikten sonra yaş sayılması konusunun bir kanıtı yoktur yani ergenlikten sonra sayılıyor diyemezler ha birde daha dün 18 diyordu ondan önce 14_15 dediği olmuştu şimdide 20 diyor söyleyelim bu karar versin artık hangisi @ANTİPUTPEREST bi karar ver artık 15 mi 18 mi 20 mi ?

Ahlaksız

lll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Dünyadaki hiçbir hukuk sisteminde evlenenler arasındaki yaş farkına bakılmaz yani sizin bu durumda Hz.Aişe 20 peygamber 50 yaşında diye itiraz etmeniz çok saçma.
Benim bir ahlak anlayışımın olmadığını biliyorsundur..
Bana göre 50 yaşındaki birisi,20 yaşındaki birisiyle sadece cinsel ilişki yaşayabilir,başka bir şey yaşayamaz..Yani bu kişilerin bir hayatı paylaşması,ortak bir yaşam sürmesi akılalmaz bir şeydir..Benim kafam bunu anlamıyor..
Senin içine siniyorsa,bilemem ama bana göre bu durum ANORMAL..
Çünkü yaş farkı çok fazla..
10 yıl bile çok fazla..Sen tutup 30 yıla itiraz etmiyorsun..!

Düşünce
Muvahhid
ergenlikten sonra yaş sayılması konusunun bir kanıtı yoktur yani ergenlikten sonra sayılıyor diyemezler ha birde daha dün 18 diyordu ondan önce 14_15 dediği olmuştu şimdide 20 diyor söyleyelim bu karar versin artık hangisi @ANTİPUTPEREST bi karar ver artık 15 mi 18 mi 20 mi ?
Musa Carullah'ın yazmış olduğu Hatun adlı İslam'da kadının yerini anlatan eserin 86. Sayfasında ( bu eseri prof.dr Mehmet Görmez tercüme etmiştir.) diyor ki cahiliye döneminde kız çocuklarının yaşı ergenliğe girdikten sonra sayılıyordu.
Biyolojik olarak kız çocukları 9-15 yaş arasında ergenliğe girer . Yani Buhari de yer alan Hz.Aişe 9 yaşındaydı rivayetini bile esas alsan Hz. Aişe en az 18 yaşında.
Bu yazıyı okursanız sorduğnuz sorunun cevabını bulursunuz.

Düşünce
Muvahhid
Ergenlikten sonra yaş sayma var diye mi Aişe 20?

okuyun lütfen

Science

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Musa Carullah'ın yazmış olduğu Hatun adlı İslam'da kadının yerini anlatan eserin 86. Sayfasında ( bu eseri prof.dr Mehmet Görmez tercüme etmiştir.) diyor ki cahiliye döneminde kız çocuklarının yaşı ergenliğe girdikten sonra sayılıyordu.
Biyolojik olarak kız çocukları 9-15 yaş arasında ergenliğe girer . Yani Buhari de yer alan Hz.Aişe 9 yaşındaydı rivayetini bile esas alsan Hz. Aişe en az 18 yaşında.
Bu yazıyı okursanız sorduğnuz sorunun cevabını bulursunuz.
Kanıtı varmı onu sordum

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
bu kişilerin bir hayatı paylaşması,ortak bir yaşam sürmesi akılalmaz bir şeydir.
Bu sizin temelsiz uydurmanız.
Benim kafam bunu anlamıyor..
Kimse sizin kafanıza göre hareket etmek zorunda değil.
bana göre bu durum ANORMAL..
Kimse sizin uydurduğunuz normlara göre hareket etmek zorunda değil.
10 yıl bile çok fazla
Kaç yılın fazla kaç yılın az olduğunun ölçüsü siz misiniz? :)

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Kanıtı varmı onu sordum
Hıristiyan din adamlarından Papaz Louis Ma’luf “El Müncid Fi’l Lügati’l ve’l Ulûmu” adlı Lügat’ında Hicaz bölgesinde bahsedilen dönemin özelliği “Arap geleneğinde kız çocuklarının yaşı akıl-baliğ olduktan sonra sayılırdı. Akıl-baliğ yaşı da 11 ile 13 yaş arası kabul ediliyor.”

Yazan tarafından düzenlendi:

Ahlaksız

lll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Bu sizin temelsiz uydurmanız.

Kimse sizin kafanıza göre hareket etmek zorunda değil.

Kimse sizin uydurduğunuz normlara göre hareket etmek zorunda değil.

Kaç yılın fazla kaç yılın az olduğunun ölçüsü siz misiniz? :)
Yani sen 50 yaşındayken,20 yaşında biriyle evlenirsin..Aferin sana..

Yazan tarafından düzenlendi:

Ahlaksız

lll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Hıristiyan din adamlarından Papaz Louis Ma’luf “El Müncid Fi’l Lügati’l ve’l Ulûmu” adlı Lügat’ında Hicaz bölgesinde bahsedilen dönemin özelliği “Arap geleneğinde kız çocuklarının yaşı akıl-baliğ olduktan sonra sayılırdı. Akıl-baliğ yaşı da 11 ile 13 yaş arası kabul ediliyor.”
Kaynağa bak,bir PAPAZ 😃
Müslüman,bir papazın ipiyle kuyuya iniyor..!

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Yani sen 50 yaşındayken,20 yaşında biriyle evlenirsin..Aferin sana..
İslamda zorunlu hallerde çok eşliliğe izin vardır. Benim şu anda zorunlu bir halim yok :)
Kaynağa bak,bir PAPAZ 😃
Müslüman,bir papazın ipiyle kuyuya iniyor..!
Müslüman deyince kıvırdığı iftirası atıyorsunuz, o yüzden Hristiyan kaynak attım :)

Sonuç olarak Hristiyan papaz bile sizden daha insaflı, siz bile bile ölmüş insanlara iftira atıyorsunuz

Entropyy

V ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Sonuç olarak Hristiyan papaz bile sizden daha insaflı, siz bile bile ölmüş insanlara iftira atıyorsunuz
Papaz neden burda taraflı davranmamış halbuki taraflı davranıp muhammedi sübyancı gösterebilirmiş dimi :)
Biz bizans kaynağını koyduk mu işine gelmiyor taraflı diyorsun.
Ondan sonra papaza götünü dayıyorsun :)

Ahlaksız

lll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
İslamda zorunlu hallerde çok eşliliğe izin vardır. Benim şu anda zorunlu bir halim yok :)

Müslüman deyince kıvırdığı iftirası atıyorsunuz, o yüzden Hristiyan kaynak attım :)

Yaş farkından bahsediyorum ben..Sizin itiraz edemeyeceğiniz Buhari'ye göre,Aişe 9,Muhammed 54 galiba..Arada 45 yıl var..Hadi 40 olsun..Hadi 30 olsun..Aişe 20,Muhammed 50 olsun..Kabul mü?Bak ben kabul etmem..Bunun ateistlikle/müslümanlıkla alakası yok..Ben bu kadar yaş farkını kabul etmem..Sen ediyorsun işte..
Arada 45 yıl var,alooo..
Araplarla ilgili çok şey okudum/biliyorum..Bu papazdan alıntı yaptığın şeyi hiç okumadım/duymadım..Ayrıca saçma da..

Bir kere 7.yüzyılda Mekke'de ya da Medine'de ne olduğuna dair elimizde bir kaynak yok..Sen bunu inkar ettiğin için,böyle papazların yazdıklarıyla uğraşır durursun..

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Papaz neden burda taraflı davranmamış halbuki taraflı davranıp muhammedi sübyancı gösterebilirmiş dimi :)
Evet bunu yapabilirdi ama yapmamış.

Yazmıştık:

Biz bizans kaynağını koyduk mu işine gelmiyor taraflı diyorsun.
Hristiyan papaz da taraflı. Tarafsız olduğunu iddia eden yok, saman adam safsatası yapıyorsunuz. Taraflı olmasına rağmen bu konuda sizden daha hakperestmiş, sizin gibi bile bile ölmüş insanlara iftira atmamış.
Ondan sonra papaza götünü dayıyorsun :)
Siz arkanızı sürekli birilerine dayadığınız için herkesi kendiniz gibi sanıyorsunuz anlaşılan :)

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
.Ben bu kadar yaş farkını kabul etmem..
Kimse sizi ölçü kabul edip o şekilde hareket etmek zorunda değil. İnsanları sırf kendi kafasından uydurduğu ölçülere göre hareket etmedikleri için eleştirmek yobazlık, ilkellik ve dogmatiklik değil midir?
Araplarla ilgili çok şey okudum/biliyorum..Bu papazdan alıntı yaptığın şeyi hiç okumadım/duymadım..
Sizin okumadığınız/bilmediğiniz şeylerin yok hükmünde olduğunu mu zannediyorsunuz? :) Beni güldürdünüz, umarım siz de ömür boyu mutluluktan her daim gülersiniz.

Bu kadar ego patlaması hayra alamet değil, size en kısa sürede bir doktor kontrolü tavsiye ediyorum. Yanlış anlamayın dalga geçme amacıyla yazmadım, insanlık vazifesi olarak bütün samimiyetimle yazdım.

Lydia

Yazar
Düşünce
Bağımsız
Çünki benim inandığım dinin peygamberi 9 yaşında çocukla evlenemez evlenememeli
Benim de müslümanlığı kabul etmeme sebeplerimin basinda geliyordu. Hiçbir mantıklı açıklama duymadım şu ana kadar.
Hepsi ezber, sabit, tatmin etmeyen cevaplar:(

Entropyy

V ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hristiyan papazın yalanına hiç şahit olunmamış gibi konuşuyorsun :)

Hristiyan papaz da taraflı. Tarafsız olduğunu iddia eden yok, saman adam safsatası yapıyorsunuz. Taraflı olmasına rağmen bu konuda sizden daha hakperestmiş, sizin gibi bile bile ölmüş insanlara iftira atmamış.
Taraflı insanın sözüne güven olmaz :)
Siz arkanızı sürekli birilerine dayadığınız için herkesi kendiniz gibi sanıyorsunuz anlaşılan
Ben bilime dayanırım ama sen papazlara dikkat et sebebini daha önce söylemiştim :)

Sai SS

Yazar Adayı
Düşünce
Ateist
Sunni cevapları sırala ama tam olmayan liste
-1 Ergenlikten itibaren yaş hesaplanır.
-2 Salıncakta sallanır diye çocuk olacak değil ya!
-3 Evet 9 yaşında evlenmiştir. O günün şartları kem küm
-4 evet, 9 yaşında evlenmiştir. Çocuklarla evlenmek serbesttir(çüüüş)

Kuran'ın verdiği cevap:

Üstelik bir yalanı Allah'a iftira edenden daha zalim kim olabilir? Bunlar Rablerinin huzuruna arzolunacaklar, şahitler de şöyle diyecekler: "İşte bunlar Rablerine karşı yalan söyleyenlerdir". İyi bilin ki: Allah'ın laneti zalimlerin üzerinedir. (11:18) çocuğun yaşı ergenlikten sonra hesaplanıyor ise ergenliğe girene kadar kaç yaşında olduğu sorulduğunda ne diyorlardı

Son konular

Son mesajlar