Hz. İbrahim'in ateşe atılması yanlış mıdır?

selsebil

Yazar
Düşünce
Sünni
Hz. İbrahim'in ateşe atılmasının Midraş'tan alınmış olduğu iddia ediliyor. Midraş'ın ise Tevrat'ta geçen UR kelimesinin şehir olarak değil de ateş olarak yorumlandığı ve bu sayede yahudi alimlerinin yanlış yaptığı ve bu yanlışın Kurana geçtiği iddia ediliyor. Fakat durum hiç de öyle değil. Konuyu ayrıntısıyla şuradan okuyabilirsiniz: https://www.bilimveyaratilisagaci.com/2020/09/hz-ibrahimin-atese-atilmasi/

Hype

Yazar
Düşünce
Nihilist
Hep aklımı kurcalamıştır: Mancınıkla atıyorlar, hadi diyelim ateş yakmıyor bu adam düşünce yaralanmıyor, ölmüyor mu? Yer çekimi işlemiyor mu?

Hype

Yazar
Düşünce
Nihilist
Mancınıkla atılması bir halk efsanesi :)
İslâm kaynaklarında mancınığın Hz. İbrâhim’i ateşe atmak için Nemrud’un adamlarından Heyzen tarafından icat edildiği söylenir (Taberî, Câmiʿu’l-beyân, XVII, 43; İbn Kesîr, I, 146). Günümüzde Şanlıurfa’da şehrin güneyinde kalenin bulunduğu tepedeki iki sütun halk arasında Mancınık olarak anılır. Hadîkatü’s-suadâ’nın çeşitli nüshalarında Hz. İbrâhim mancınıkla ateşe atılırken tasvir edilmiştir. Mancınığı Araplar arasında ilk defa III. yüzyılda Hîre’deki Tenûhî Hükümdarı Cezîme el-Ebraş’ın kullandığı kaydedilir (Câhiz, II, 7).

Hype

Yazar
Düşünce
Nihilist
İslâm kaynaklarında mancınığın Hz. İbrâhim’i ateşe atmak için Nemrud’un adamlarından Heyzen tarafından icat edildiği söylenir (Taberî, Câmiʿu’l-beyân, XVII, 43; İbn Kesîr, I, 146). Günümüzde Şanlıurfa’da şehrin güneyinde kalenin bulunduğu tepedeki iki sütun halk arasında Mancınık olarak anılır. Hadîkatü’s-suadâ’nın çeşitli nüshalarında Hz. İbrâhim mancınıkla ateşe atılırken tasvir edilmiştir. Mancınığı Araplar arasında ilk defa III. yüzyılda Hîre’deki Tenûhî Hükümdarı Cezîme el-Ebraş’ın kullandığı kaydedilir (Câhiz, II, 7).
İslâm kaynakları mancınığı Nemrud'un adamlarının bulduğunu söyler. Ama ilk mancınık Çin'de yapıldı Orta Asya'dan Arap Yarımadası'na ve Anadolu'ya geldi.

selsebil

Yazar
Düşünce
Sünni
İslâm kaynakları mancınığı Nemrud'un adamlarının bulduğunu söyler. Ama ilk mancınık Çin'de yapıldı Orta Asya'dan Arap Yarımadası'na ve Anadolu'ya geldi.
Taberi kendine ulaşan halk söylentilerini kaleme almıştır, mancınıkla atıldığını Kuran veya başka bir kutsal kitap bildirmiyorsa bunun doğru bilgi olması çok zordur. Halk efsanesidir bu.

Ahlaksız

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Hz. İbrahim'in ateşe atılmasının Midraş'tan alınmış olduğu iddia ediliyor. Midraş'ın ise Tevrat'ta geçen UR kelimesinin şehir olarak değil de ateş olarak yorumlandığı ve bu sayede yahudi alimlerinin yanlış yaptığı ve bu yanlışın Kurana geçtiği iddia ediliyor. Fakat durum hiç de öyle değil. Konuyu ayrıntısıyla şuradan okuyabilirsiniz: https://www.bilimveyaratilisagaci.com/2020/09/hz-ibrahimin-atese-atilmasi/
Saçmasapan yazıları okumaktan vazgeçin artık..
İbrahim kim,önce bunu bir öğrenin;sonra İbrahim ateşe mi atıldı,odunlar mı balık oldu;bunları araştırırsınız..

kavak

Vl ☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Sevgili @Ahlaksız

Dünyadaki tüm müslüman olanlar mı Hz., c.c. ve sav. zımbırtılarını kullanıyor?
Yoksa bunları kullanmak sadece biz Türklere mi özgü?😎

Yazarı tarafından düzenlendi:

Ahlaksız

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Sevgili @Ahlaksız

Dünyadaki tüm müslüman olanlar mı Hz., c.c. ve sav. zımbırtılarını kullanıyor?
Yoksa bunları kullanmak sadece biz Türklere mi özgü?😎
Sevgili kavak,ben Dünya'dan anlamam..🙃
Türkiye'deki müslümanlar bu ifadeleri kullanırlar..Hatta ellerini kalplerine filan da götürürler..

kavak

Vl ☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Sevgili kavak,ben Dünya'dan anlamam..🙃
Türkiye'deki müslümanlar bu ifadeleri kullanırlar..Hatta ellerini kalplerine filan da götürürler..
O kadar araştırmama rağmen, ben de bu mevzu ile ilgili pek bir şeye rastlamadım.
Sanki sırf biz müslüman Türklere özgü bir tutuma benziyor. Kendisi Arap olan veyahut Arap soyundan gelenler varsa, bunu yeşillendirsin lütfen. Mesela bilhassa Araplar, tanrıya, elçisine, halifelere ve sahabelere ne tür bir ünvan ekliyorlar?
Bizdeki müslümanlar gibi mi takılıyorlar?

Yazarı tarafından düzenlendi:

minerva

☆☆☆
Yazar
Düşünce
Kararsız
O kadar araştırmama rağmen, ben de bu mevzu ile ilgili pek bir şeye rastlamadım.
Sanki sırf biz müslüman Türklere özgü bir tutuma benziyor. Kendisi Arap olan veyahut Arap soyundan gelenler varsa, bunu yeşillendirsin lütfen. Mesela bilhassa Araplar, tanrıya, elçisine, halifelere ve sahabelere ne tür bir ünvan ekliyorlar?
Hazret, Arapçadan geçmiş tazim edici tabir. Hadratın harfi harfine tercümesi "huzur"dur. Tekil izafet olarak kullanıldığında Allah, yüksek şahsiyetlere hitaben kelimeden sonra geçer: Hazreti Allah, Hazreti Muhammed veya Hazreti Kuran gibi.
hazret yüce kişi gibi bir şey ''yüce muhammed'' gibi saygı gördükleri insanlara kullanırlar ama türkiyede hz. demeden muhammed dersen döverler. ''lan muhammed ne senin askerlik arkadaşın mı?'' gibi şeyler söylerler. diğerleri de aynıdır diye düşünüyorum. aslında herkese kullanabilirsin hz. ekini.
zaten sen de biliyorsundur biz kendi kafamızda kurduğumuz müslümanlığı yaşıyoruz.

Ahlaksız

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Ahzab 56'ya göre tüm müslümanlar Muhammed'e dua etmek zorundalar;
Muhakkak ki Allah ve Melâikesi Peygambere hep salât ile tekrim ederler, ey o bütün iman edenler! haydin ona teslimiyyetle salât-ü selâm getirin
Ama selefi araplar,ne yapıyor,bilmiyorum..

Bir de Allah deyince ''celle celalühü'' diyen nerdeyse yoktur ama Muhammed dediğinizde yanına muhakka ''sav'' getirmek zorundasınız..Bu bakımdan Muhammed'in(İSA),Allah'ın önüne geçtiği bile söylenebilir..!

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Bir de Allah deyince ''celle celalühü'' diyen nerdeyse yoktur ama Muhammed dediğinizde yanına muhakka ''sav'' getirmek zorundasınız..Bu bakımdan Muhammed'in(İSA),Allah'ın önüne geçtiği bile söylenebilir..!
Allahı hakkıyla tazim etmek insanın gücünü aşar bu yüzden bu konudan insan sorumlu tutulmamıştır ama Hz Peygambere salavat getirmek insan gücünü aşmaz, bu yüzden ömürde bir defa bile olsa getirmekle sorumluyuz. Yani bu meselede iddianızın aksine Allah daha üst mertebede mütalaa edilmiş oluyor.

Son konular