Hz. Muhammed ile Konuşan ve Sözünü Tutan Geyik Mucizesi

İnvincibleJoker

Ayrıldı
Düşünce
Bağımsız
Hayvanları recm mi etmişler?
Böyle bir durum varsa maymunlarında imtihandan(!) sorumlu tutulması gerekir, islami açıdan bakarsak durum böyle.🙃
Daha önce maymunlarda dini inancın olduğunu okumuştum, ayin yapanı bile varmış. Maymunlarda dini inancın olması dinlerin kökeninin "kabile ve alfa erkek" geleneğinden gelmiş olduğunu gösteriyor, bizdeki alfanın karşılığı peygamberler ve liderler oluyor sanırım.

Mütevazi ol

Çaylak
Düşünce
Sünni
İsra suresinin 59.ayetinde, peygambere mucize verilmeyeceği açıkça yazar. Müşrikler mucize ister ama onun yerine ayet gelir, Allah mucize göndermez. İslam tarihine baktığımızda da, Muhammed'in mucizesi olmamasından rahatsız olan bir takım İslam tarihçileri, rivayet uydurarak, parmağından su fışkırtma mucizesi, kayadan deve çıkarma mucizesi gibi enteresan hikayeler anlatırlar. Bunlardan biri de geyik mucizesi. Hoşuma gittiği için paylaşmak istedim. Olay şöyle anlatılıyor:

Peygamberimiz (s.a.v.) bir gün, sahrada idi. Ansızın:
- Dur ya Resulullah! Diye bir ses duydu.
Peygamber(s.a.v.) ses gelen yana doğru gitti. Orada, bir Arabi'nin bir geyik avladığını ve sıkıca bağlayıp kendisinin uykuya vardığını gördü. Ses verenin geyik olduğunu anladı. Peygamberimiz (s.a.v.) geyiğe:
- Ne dileğin var? Diye sordu, geyik:
- Ey Allah'ın Resulü! Dedi. Bu dağda benim iki yavru geyikciğim var! Çok küçük olduklarından henüz ot otlayamazlar. Şimdi sen bana kefil ol. Beni salıverdir. Varayım, yavrularımı emzireyim. Hâlimi haber verip onları otun yanına götüreyim. Otla geçinsinler, ölmesinler!. Sonra yine buraya geleyim! dedi. Resulullah (s .a. v) Efendimiz:
- Ya sen gelmezsen? Diye sordu. Geyik:
- Eğer gelmezsem devlete hıyanet edenlerin cezasına uğrayım! Dedi. Geyik bu sözleri söylerken Arabi uyandı. Peygamberimiz ona bu dileği söyledi. Arabi:
- Hiç vahşi, insana alışık olmayan bir hayvan bir daha geri gelir mi?.. Dedi. Resulullah (s.a.v.) de:
- İnşallah gelir! Dedi. Arabi de:
- Eğer sen kefil olursan onu koy vereyim! Dedi. Eğer gelmezse seni öldürürüm! Deyince peygamberimiz güldü. Ve:
- Eğer geyik gelirse sen de Müslüman olur musun? .. Dedi. Arabi de:
- Evet, Müslüman olurum! Dedi. Sonra geyiği salıverdi, özgürlüğe kavuşturuldu. Aradan dört saat geçmişti. Geyik geri döndü, geldi. Allah'ın Resulü:
- Ey geyik! Ancak! Dedi. Sen beş saatin içinde gelecektin, bir saat önce gelmendeki sebep nedir?...
Geyik:
- Ey Allah'ın elçisi! Yavrularıma vardığım zaman hâlimi bildirdim. Sizin burada beklediğinizi duyduklarında ağızlarını ot otlamaktan çekip:
- Ey Anamız! Bir saat önce geriye dön ki Arabi bilgisizliğinden ötürü belki peygambere ağır sözler söyler! Dediler. Ben de bir saat önce geldim.
Arabi, geyikten bu sözleri işitince kendisine hidayet erişti, imana geldi ve ana geyiği salıverdi.

Kaynak: Taberi Tarihi, 3.cilt, sayfa 97, 98/ SAĞLAM YAYINEVİ
PDF'sini indirerek ilgili sayfadan okuyabilirsiniz.
Bu ayetten hareketle Hz. Peygamber (asm)'e Kur’an’dan başka mucize verilmediğini iddia eden bazı kimseler olmuştur. Bunun yanlış olduğunu gösteren pek çok kitap ve makale yazılmıştır.

Ebu Cehil

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Bu ayetten hareketle Hz. Peygamber (asm)'e Kur’an’dan başka mucize verilmediğini iddia eden bazı kimseler olmuştur.
Ee, ayet zaten bunu diyor, ne anlayalım yani? Ne yazıyorsa onu anlıyoruz. Eksik yok fazlası var. 😉
Bunun yanlış olduğunu gösteren pek çok kitap ve makale yazılmıştır.
Bunun yanlış olduğunu iddia etmek, ancak ayetle çelişmek demektir, kimin ne kitap yazdığı beni ilgilendirmez, ayet ne diyorsa ona bakarım ben.

Mütevazi ol

Çaylak
Düşünce
Sünni
Ee, ayet zaten bunu diyor, ne anlayalım yani? Ne yazıyorsa onu anlıyoruz. Eksik yok fazlası var. 😉

Bunun yanlış olduğunu iddia etmek, ancak ayetle çelişmek demektir, kimin ne kitap yazdığı beni ilgilendirmez, ayet ne diyorsa ona bakarım ben.
Işin içini anlamaya çalışmadan hep kendi fikirlerinle hareket ediyorsun.

Son konular