• AntiDogmatik
  Sorgulamaktan korkmayanlar için özgür düşünce platformu.
 • Din toplumun afyonudur.
  Karl Marx
 • Din; sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır.
  Lucius Annaeus Seneca
 • Din, sıradan insanları pasif ve sessiz tutmak için bulunmaz bir kaynaktır.
  Napoléon Bonaparte
 • Sorgulamayan insan cahildir, sorgulatmayansa zalim!
  Mustafa Kemal Atatürk
 • Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıt gerektirir.
  Carl Sagan
 • Aptal bir şeyi 50 milyon kişi de söylese, o hala aptal bir şeydir.
  Anatole France
 • Aydınlanma; kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir.
  Immanuel Kant
 • Dünyada iki çeşit insan var: Aklı olan ve dini olmayanlar, dini olan ve aklı olmayanlar.
  Ebu Ala el Maarri
 • İnsanı yaratmak mı tanrının büyük hatası, tanrıyı yaratmak mı insanın büyük hatası?
  Friedrich Nietzsche
 • İmana sarılmak, aklı terk etmektir.
  George Smith
 • İnsanlar gerçek olmasını diledikleri şeylere inanırlar.
  Julius Caesar
 • En tehlikeli insan tipi az anlayan, çok inanandır.
  Anton Chekhov

Hz. Muhammed'in Cesedi Üç Gün Yerde Kaldı

Oğuz Han

Üye
Mesajlar
46
Tepki puanı
57
Düşünce
Ateist
Muhammed'in vefat ettiği ay yaz mevsimin en sıcak dönemine denk gelen bir haziran ayı idi. O dönemde bugünkü gibi sıcaklığa karşı tedbir de yoktu. Halifelik kavgaları yüzünden Muhammed'in naaşı o yaz sıcaklığında 3 gün dışarıda kalır. Burada, Muhammed'in naaşının ne kadar bozulduğunu tahmin etmek zor değil. Cenaze üç gün yerde kalmıştır; ama Aişe kendi evindeydi, Ebubekir ile Ömer de o üç gün içinde halifelik peşindeydi. [1]

Muhammed'in cenazesinin kaç gün yerde kaldığı konusunda değişik rivayetler vardır. Ancak genel kanı, üç gün yerde kaldığı yönünde. Hele Ayşe'nin şu sözü enteresan: "Biz cenazenin defnini, çarşamba sabahı yapılan duyurudan öğrendik: Muhammed'in cenazesi bugün gömüldü şeklinde duyuru yapıldı" diyor. Bunu aktaranlar arasında mezhep lideri var, önemli tarihçi ve Kur'an yorumcuları var; yani böyle kenardan söylenen bir söz değil. nasıl oluyor da, eşinin cenazesi üç gün yerde kalıyor, daha sonra gömülüyor ve Ayşe bunun haberini başkalarının duyurusundan öğreniyor? Nitekim Hz. Fatma bu sırada babasının mezarı başında hem ağlıyor, hem halkla konuşuyor, hem de babası üzerine şiirler okuyordu. Şu da var ki, verilen bilgilere göre Muhammed son günlerde Ayşe'nin evinde kalmış ve artık orada vefat etmiştir.

Hatta Ömer, Hz. Ali'nin evine baskın düzenleyince Hz. Fatma o sırada, "babamın cenazesini yerde bırakıp çıkarınız peşine düştünüz; bizden ne istiyorsunuz" diyor. Bu sözleri de Ömer ve Ebubekir, Fatma ve Ali'den Ebubekir'in halifeliğini tanısınlar diye gittiğinde söylüyor: "En zor anımızda bizi cenazemizle başbaşa bırakıp kendi işlerini görmeye çıkan kişilerle bizim işimiz yok; ne bizden izin aldınız, ne de bu konuda (halifelik konusunda) bize bir hak verdiniz" diyor. [2]

[1]
a- İbni Kesir, Bidaye-Nihaye, 5/292. Hz. Muhammed ne zaman gömüldü, bölümünde.
b- İbni Hişam, siyer 4/315.
c- Taberi, Tarih. 3/217. Özel başlık: Ne zaman öldü, ne zaman defnedildi, kısmında.

[2]
a- İbni Kuteybe Dineveri, El-lmame ve's-Siyase adlı yapıtında Ebubekir kısmında, s. 21.
b- Ömer Rıda Kehhale, A'lam-i Nisa, 4/114.
 
Moderatör tarafından düzenlendi:

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Başkanı
Mesajlar
1,789
Tepki puanı
1,050
Düşünce
Agnostik
Müslümanlar işine gelmeyen bu tip hadisleri görmezler, anlatan olursa da kızarlar. Ama işine gelen hadisleri durmadan anlatırlar ve anlatanları da teşvik ederler. Ne kadar ilkeli bir duruş değil mi? :)
 

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
1,284
Tepki puanı
615
Düşünce
Ateist
Sahih hadislere ve İslami kaynaklara göre Muhammed'in veda hutbesine 80.000 ile 100.000 arası Müslüman katılmış. 3-5 ay sonra Muhammed öldükten sonra ise cenazesine sadece 17 kişi katılmış. Muhammed'in cenazesi 3 gün yerde kalıp gömülmemiş. 3. gün kokmaya yüz tutmuşken hatta kokmuşken cenazesi 17 kişi ile kıldırılmış. En yakın dostları sonradan halife olacak Ebu Bekir, Ömer ve Osman cenazeye katılmamışlar bile. Cenaze namazını Ali arkasında 16 kişi ile kıldırmış.

Ölmeden birkaç ay önce veda hutbesini dinleyen yaklaşık 100.000 kişi nereye kaybolmuştu? Alemlerin efendisinin, alemlerin yüzü suyu hürmetine yaratıldığı büyük peygamberlerinin cenazesine niçin katılmamışlardı?

Neden Muhammed'in cenazesi 3 gün yerde kalmış ve kokutulmuştu?

En yakın dostları Ebu Bekir, Ömer ve Osman neden cenazeye katılmamıştı?

Bugün günümüzde Muhammed'in ana rahmine düştüğü (nasıl biliniyorsa) gece regaip kandili olarak, doğumu mevlit kandili olarak, hatta Muhammed'i ikinci defa doğurtarak nisan ayında kutlu doğum haftası diye bir doğum günü daha kutlayan Müslümanlar, Muhammed'in ölüm gününde neden anma günü düzenlemezler? Mesela geçen yıl 8 haziran günü Muhammed'in ölüm yıl dönümü idi. Hiç bir cami de mevlit okutulduğunu, dualar edildiğini, Muhammed'in anıldığını duydunuz mu, gördünüz mü? Neden Muhammed'in ölüm günü hatırlanmak ve hatırlatılmak istenmez?
 
Üst