Hz. Muhammed'in yaşamış olduğuna dair bilimsel kanıtlar.

vld_ackrmn

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Sen kaynakları ile delilendirir misin yanlış dediklerini merak ettim ne imiş doğrusu??
Cümleyi dikkatle oku. Eksik demek yanlış demek değildir. Müsait olduğumda kaynakları Knightwalker ile inceleriz. Ayrıca bazı kaynaklar bir-biri ile çelişiyor. Bir kaç gün müsait olmayacağım sonra inceleme yaparız problem değil.

Rütbesiz

Çaylak
Düşünce
Sünni
Vay be bir cümlede tüm delilleri çürüttün. Zekana hayret etmemek elde değil. :)
Abi dört halifeden ortalama 30-35 yıl sonra Muhammed Allah'ın elçisi diye paralar basılmış. Bir devlet şunu mu dedi haşa ve kella bir isim bulalım birde kitap birde para basalım yayalım sağa sola.

KemalY

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Abi dört halifeden ortalama 30-35 yıl sonra Muhammed Allah'ın elçisi diye paralar basılmış. Bir devlet şunu mu dedi haşa ve kella bir isim bulalım birde kitap birde para basalım yayalım sağa sola.
Demek ki o kadar inandırıcı rol yapmış. Hollywood oyuncusu mübarek.

Rütbesiz

Çaylak
Düşünce
Sünni
Demek ki o kadar inandırıcı rol yapmış. Hollywood oyuncusu mübarek.
Haşa ve kella!
Konudan sonra Hz. Muhammed(sav)'in yaşadığını akıl ve mantıken kabul ettikten sonra peygamberliğini de akıl ve mantık cihetinden kabul etmeli neden mi?

Allah(c.c)'ın varlığını ve birliğini kabul eden peygamberliği akıl ve mantıken kabul etmelidir.
Ya da @Knightwalker attığı deliller vesilesi ile Hz. Muhammed(sav)'in yaşadığına inanan biri aşağı da ki delillere başvurmalı akıl ve mantık cihetinden peygamberliğini kabul etmeli ve peygamber var ise akıl ve mantıken Allah(c.c)'ı da kabul etmelidir.

Peygamber olmayan kimse peygamberi taklit edebilir mi?
Hz. Muhammed (s.a.v.) hakkında yabancı filozofların sözleri
İnanç ve adetleri değiştirmesindeki muhteşem icraat
Ahlakının güzelliği doğruluktandır
Güzel sıfatların tamamına zirve seviyede sahiptir.
Güzel ahlak ile kötü ahlak birarada bulunmaz.
Davasında tam bir metanet ve sebat göstermesi.
İlahi bir ihsan olan ilmi risaletini tasdik eder.
Şeriat denilen hukuk sisteminin mükemmelliği onun peygamberliğini ispat eder.
Kuran’ın-ı Kerim'in hak kelam oldugunu ispat eden deliller onun risaletini tasdik eder.
Ölü bir ağacın dallarında meyve olur mu?
Mucize Delili
Büyük bir devleti kısa zamanda teşekkül ettirmesi
Hz. Muhammed (s.a.v.)’in gönüllerde yaptığı fetih
Dinin tüm emir ve yasaklarına uyması
Sözlerinin hala akıllarda ve ruhlarda hükmünü icra etmesi
Ay’ın yarılması mucizesi

Not: Video izlemeyip metin okumak isteyen linkin alt kısmında okuma kısmı mevcut, inşAllah hayırlara vesile olur.

Knightwalker

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
@Knightwalker, Bilim Ve Yaratılış Ağacından uzun uzun c/p yapacağına, onun linkini koyman daha iyi olmaz mıydı? Bilgelikyolunda'ya dönmüşsün aynı. 🙂
Bir argüman koymadan önce lütfen biraz mantıklı düşünün. Buraya bir link atsam bunu kimse açıpta okumaz. Böyle bir derleme yapıp kaynaklar ile belirttiğim zaman konu başlığı daha bir profesyonel hal almaktadır.

Knightwalker

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Muhammed yaşadı evet.
En azından dürüst olduğun için teşekkür ederim. Bu arkadaşlar sana inanır belki @DemoKratos @Tiglath
Ama yukarıda olan bilgilerin çoğu eksik.
Hocam varsa delilin kaynaklar ile ilerleyelim. Çoğu kelimesi bilimsel bir kelime değil.
Bir örnek vereceğim. 636 süryani kroniğinde "Muhammedin arapları" yazmaz. "...Muhammad ve..." yazar.
Hocam kaynağı verirsen beraber bakalım.
"Muhammedin arapları" Robert Hoyland öyle yazmıştır. 636 yılında Muhammed yaşıyor da olabilir. Crone ve Cook "Hagarism" kitabında belirtmişti bunu.
Hocam sana yukarıda 22 kaynak ve bir adet video verdim. Antitezin varsa üzerinden gidelim lütfen.

Knightwalker

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Bu kaynakların hepsi çelişkilidir.
22 link ve bir video verdim. İspat et hepsinnin çelişkili olduğunu!!
Mesela ünlü Pseudo-Sebeos’un Heraklius tarihine bakalım.

They (the Jews) took the path into the desert and reached the children of Ishmael in Arabia: they asked them for help and let them know that, according to the Bible, they were related. Although they readily believed in this kinship, the Jews could not convince the whole majority of the people because their cults were so different.

Bu pasajda Daniel’in kitabında geçen Yahudi -Arap işbirliği ve kıyamet öncesi Yahudilerin vaadedilmiş topraklara dönüşü kehaneti anlatılıyor.

Daha sonra devam eden pasaj Muhammed hakkında bilgi vermeye başlıyor.

At this time, there was a child of Ishmael, trader named Muḥammad: He introduced himself to them, as God commanded, as a preacher and as the way of truth and taught them about Abraham’s God, as he was very well-educated
and versed in the stories of Moses. As the commandment came from above, everybody united under the authority of one for the unity of the Law and after they had left the cult of nothingness, they came back to the living God, who had revealed himself to Father Abraham. Muḥammad commanded them not to eat dead animals, not to drink wine, not to lie and not to go whoring. He added to this ‘God promised this land to Abraham and his descendants under oath for evermore. He acted according to his promise, as he loved Israel. You are sons of Abraham and now God is carrying out his promise to Abraham and his descendants. Love Abraham’s God, take possession of the region that God gave to your father Abraham and no-one can stand up to you in battle.

Buradan şu pasaja geçiyor.

Everyone from Weiwlay to Sur came together against Egypt. They left the desert of Pharan split between 12 tribes, according to the race of their patriarch. They divided the 12000 children of Israel between the 12 tribes, 1000 per tribe in order to lead them into the region of Israel. They moved from encampment to encampment in accordance with the order of their patriarchs: Nabeuth, Keda (,) Abdiwl, Mosamb, Masmay, Idovmay, Mase, Koldat, Theman, Yetur, Naphes and Kedmay. These were the tribes of Ishmael. They proceeded to Rabbath Moab in the territory of Ruben, because half of the Greek army was camping in Arabia. They attacked them unexpectedly, threw them to the wolves and routed Theodorus, the brother of Emperor Heraclius and went back to Arabia. Everyone who remained from the people of the children of Ishmael came to unite with them and they formed a big army. Then they sent a message to the Greek emperor which said: ‘God promised this land to our father Abraham and his descendants: give it to us peacefully and we will not advance into your territory. If you refuse, we will take away with usury what you took for yourself’. The emperor refused and said, without giving them a satisfactory answer: ‘The land belongs to me. Your inheritance is the desert. Go in peace to your land’.

Bu pasajda da Yahudilerin Araplarla birlik kurması, kendi 12 boylarını, Arapların yine 12 olan boyu ile birleştimeleri, bunlarla büyük bir ordu kurmaları ve Bizans’ı tehdit etmeleri anlatılıyor. Ama böyle bir tarihsel olay yaşanmamıştır. Yine Daniel’in kehanetlerine devam edilmektedir.

Aradaki Muhammed ile ilgili pasajın sonradan eklendiği açıktır. Yahudilerin Araplarla ilgili böyle bir ilişkisi olmamıştır.
Hocam sana 22 kaynak ve bir video verdim. Verdiğim kaynaktan bile örnek vermemişsin. Varsa benim kaynaklarıma karşı kaynağınız getirin. Yoksa susun!

vld_ackrmn

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
En azından dürüst olduğun için teşekkür ederim. Bu arkadaşlar sana inanır belki @DemoKratos @Tiglath
Bu benim kanaatim teşekkür ederim.
Hocam varsa delilin kaynaklar ile ilerleyelim. Çoğu kelimesi bilimsel bir kelime değil.
Eksik dediğim zaman yanlış anlama hocam. Neyse irelide değiniriz.
Hocam kaynağı verirsen beraber bakalım
Hocam sana yukarıda 22 kaynak ve bir adet video verdim. Antitezin varsa üzerinden gidelim lütfen
Bu aralar iş yoğun olduğu için vakit ayıramıyorum maalesef. Vaktimin müsaadesi ile bakarız bunlara.

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu arkadaşlar sana inanır belki @DemoKratos @Tiglath

Hayır inanmam. Muhammed'in yaşamadığından son derece eminim.

Bu şimdi "strong ateist" tanımı haline geldi artık, allah zaten yok da, tanrı olanaksız, Muhammed yaşamadı. Kuran tek elden yazılmadı ve bir özelliği olması şöyle dursun, anlatımı çok bozuk, adinin de altında, anonim bir derleme.

Yazan tarafından düzenlendi:

Tiglath

ll ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
22 link ve bir video verdim. İspat et hepsinnin çelişkili olduğunu!!

Hocam sana 22 kaynak ve bir video verdim. Verdiğim kaynaktan bile örnek vermemişsin. Varsa benim kaynaklarıma karşı kaynağınız getirin. Yoksa susun!
Sen Allah’ın Muhammed’le konuştuğuna gerçekten inanıyor musun? Başarılar dilerim sana. Kitabını yazdırmayan tanrı nasıl oluyor o zaman? Bu bile Muhammed’in yaşamadığına dair çok sağlam bir delil.
Bak bu makale Muhammed’in yaşadığına dair bütün delilleri çürütüyor. Dikkatlice oku.

Tiglath

ll ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Açar mısınız biraz daha?
Yahu sen peygambersin diyelim. Tanrıyla konuştuğunu iddia ediyorsun. Bana kitap gönderdi bu kitapla yargılanacaksınız diyorsun. Ama ne hikmetse kitabını yazdırmıyorsun. Arkanda tanrı varken bu mümkün mü ya!
İşin aslı şu. Emeviler piyasadaki kilise vaaz tekstlerini toplayıp kafalarına göre kitap düzenlemişler. Bunu Muhammed yazdı demişler. Ama Muhammed nerede? Ohoo o çoktan öldü! Tabi ölüden nasıl hesap soracaksın? Doğru ya. Kitabını da aha şu topladı. O kim Halife Osman. O nerede? O da öldü!
Şunu bilin Kuran yazımı Emevilerle başlar. Osman’la değil. O piyasadaki Osman’a ait denilen Kuran’ların hepsinin yazı stili 700’lü yılların başındaki Emevi dönemine aittir.

Knightwalker

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci

Knightwalker

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Sen Allah’ın Muhammed’le konuştuğuna gerçekten inanıyor musun? Başarılar dilerim sana.
Hocam boş konuşup aciz duruma düşünüyorsun.
Kitabını yazdırmayan tanrı nasıl oluyor o zaman? Bu bile Muhammed’in yaşamadığına dair çok sağlam bir delil.
Bak bu makale Muhammed’in yaşadığına dair bütün delilleri çürütüyor. Dikkatlice oku.

Delikanlıysanız tezleri çürütünüz. Boş konuşmayınız ve susunuz. Tekrar söylüyorum :22 link ve bir video verdim. İspat et hepsinin çelişkili olduğunu!! Sana 22 kaynak ve bir video verdim. Verdiğim kaynaktan bile örnek vermemişsin. Varsa benim kaynaklarıma karşı kaynağınız getirin. Yoksa susun!

Çok güveniyorsanız kendinize benim yaptığım gibi makalenizden alıntı yapıp kaynak verin. Veremezseniz çöplük.

Tiglath

ll ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Delikanlıysanız tezleri çürütünüz. Boş konuşmayınız ve susunuz. Tekrar söylüyorum :22 link ve bir video verdim. İspat et hepsinin çelişkili olduğunu!! Sana 22 kaynak ve bir video verdim. Verdiğim kaynaktan bile örnek vermemişsin. Varsa benim kaynaklarıma karşı kaynağınız getirin. Yoksa susun!

Çok güveniyorsanız kendinize benim yaptığım gibi makalenizden alıntı yapıp kaynak verin. Veremezseniz çöplük.
Muhammed’in mezarı nerede?

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ne Muhammed'in yaşamış olması bize bir şey kaybettirir, ne de yaşamamış olması bir şey kazandırır. Faraza çok sayıda kabileden adam toplayıp kalabalık bir yağmacı grubu oluşturan bir Muhammed olsun. Bu hiç bir şeyi değiştirmez. Tıpkı hâla var olduğu gibi tarihte de Anadolu'da esprili vaazlar veren hocalardan birinin adının Nasreddin olması olasılığının bir şey değiştirmediği gibi.

Bu sadece bir tarih bilinci. Tarih bilinci olan, hiç bir peygamber masalının gerçek olmadığını, hepsinin uyduruk masal kişilikleri olduğunu çok iyi bilir. Bunlar hakkında en küçük bir tarihsel kanıt yoktur. Olduğu iddia edilenlerin tamamı uyduruk sahte şeylerdir. Hiç birine zamanlama testi yapılmasına izin verilmez. Mezarı olduğu iddia edilen yer asla açılamaz incelenemez. Eşşek ölüsü yatıyor olsa anlaşılmaz. İzin verilmez. Böyle yobaz ilkel bir din ile karşı karşıyayız. Tasviri bile yapılsa cıngar çıkar. İlkellik o derece.

Bu dine güven olur mu? Sıfır. Olmaz. Milattan çok önce bile yaşamış krallar, hükümdarlar, kağanlar, firavunlar, sezarlar hakkında tonla kanıt var. Tonla derken mecaz değil, gerçek anlamda. Tonlarca. Hepsi tarihleme testleriyle doğrulanmış. Hiç bir peygamber hakkında tek bir kanıt yok.

Son konular