İbrahim atabey kuran (hz ibrahim benzetmesi)

Science

☆☆☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
IMG_20201127_164119.jpg

Tiglath

ll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Öğretici bir başlık. Anlayana..
Daha kendini İbrahim Atabey’den koruyamayan bir tanrı sizi nasıl koruyacak? Bu bir çeşit trajikomik ironi mi oluyor?
Yok yok gerçek bu. Aslında iki İbrahimde Tanrının gerçek tanımını yapıyor.
Sadece ikisinin adının da İbrahim olması ironi olabilir.

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Öğretici bir başlık. Anlayana..
Daha kendini İbrahim Atabey’den koruyamayan bir tanrı sizi nasıl koruyacak? Bu bir çeşit trajikomik ironi mi oluyor?
Yok yok gerçek bu. Aslında iki İbrahimde Tanrının gerçek tanımını yapıyor.
Sadece ikisinin adının da İbrahim olması ironi olabilir.
Oysaki iki İbrahim'in de yaptığı şey aynıydı; putları yıkmak
Hz İbrahim direk ilah olduğu iddia edilen varlıkların kendisini parçalamıştı. Resimdeki şahıs ise sadece üzerinde Kuranın yazılı metinlerinden biri olan bir kitabı yırtmış. Direk Allah'ın kendisini parçalasaydı kurduğunuz mantık doğru olabilirdi ama olay tamamen alakasız olduğu için kurduğunuz mantık da yanlış

Science

☆☆☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
Hz İbrahim direk ilah olduğu iddia edilen varlıkların kendisini parçalamıştı. Resimdeki şahıs ise sadece üzerinde Kuranın yazılı metinlerinden biri olan bir kitabı yırtmış. Direk Allah'ın kendisini parçalasaydı kurduğunuz mantık doğru olabilirdi ama olay tamamen alakasız olduğu için kurduğunuz mantık da yanlış
Ona kalırsa putperestlere görede putlar sembolik sadece sembolik birşeyimi kırıyor sana göre :)

pantheon

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
İşte İbrahim döneminde ister cahiliye döneminde olsun o insanlar putlara tapmiyorlardi zaten onlar ilanlarını temsil ediyordu

DemoKratos

V ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yani bakın bu İbrahim Atabey konusu ilk gündeme getirildiğinde ben İbrahim'in putları baltayla kırması ile Atabey'in Kuran'ı yırtması arasında benzerlik ilişkisi kurmuştum değil mi. Böyle bir videodan da haberim yoktu.

Yani dedim Kuran yırtma olayına öyle hakaret amaçlı vandal bir hareket olarak filan bakmamak lazım diye dedim mi demedim mi! Dedim!

Bu bir put arkadaşlar! Bu mahluk mu değil mi tartışması çıkıp Kuran mahluktur diyenlere veya değildir diyenlere katliamlar uygulanmıştır! Birbirlerini öldürmüşlerdir mahluktur değildir diye!

Bu bir put! Bunu yıkmak şart! Bunu elleyecek, yırtacak, yere atacak ezecek, yakacaksın ki bunun bir ellenmez dokunulmaz eleştirilmez aleyhinde bulunulamaz bir kutsal dogma olmadığı anlaşılsın. Buna bir gazete kağıdına yaptığın her şeyi aynen yapacaksın.

Bu şart. Bu olmadan bu dogma yıkılmaz. Anlatamıyoruz bazı şeyleri, dinlisini dini dar olanı bırak dinsizine anlatamıyoruz ki! "Kutsalı ellemeyin!" Yahu arkadaşım kutsalı ellemeden dogmayı yıkamazsın! Bunu artık bir anlayın yahu! Ne yoz çorak fikrin aklın bitmediği çölmüş bu coğrafya be! Aklın fikrin uğramadığı topraklar!

Akıllının, zekinin, dürüstün, bilgilinin, özgür vicdanlının horlandığı, itildiği, kovulduğu, sahtekarın, yalancının, cahilin yüceltildiği başa oturtulduğu yozluklar ülkesi! Dogmaları yıkmaya cesaretiniz olmadığı için durum böyle! Tabuları ellemeye, putları yıkmaya korkuyorsunuz! Bu yüzden de hep geri kalacaksınız!

Yazan tarafından düzenlendi:

boron

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Ateist
Bu ibraham o Abraham değil.🤣 Sıkıyorsa gitsin arabistanda, İran' da yırtsın. Bizde samimi bulalım.

Elbette ifade ve düşünce ve din/inanç özgürlüğü gereği. Başkasının putlarına saygı duymayan bir öğreti kitabına tepki verebilir. Bu haktır. Hinduların, Budistlerin bir sürü puttan tanrısı var nihayetinde. Buna hiç bir islamist saygı maygı duymaz. Aksine eline fırsat geçse tahrif eder. Kendisine yapılınca da, benim dinime saygısızlık yapıluyor diye mızmızlanmayı bırak, direk nefret söylemleri ve can kastına yeltenir.

Riyakarlığın lüzumu yoktur. İnanca tek taraflı saygı duyulması diye bir evrensel hak yoktur. Sen diğer inançlara, inançsızlığa saygı göstermiyorsan. O zaman karşıt görüşlerden de saygı bekleyemezsin. Bu 2 kere kiki kadar nettir. Gerçektir!. Kutsal olan dünyada tek olgu: yaşam hakkı ve kişilerin birincil zorunlu sosyal haklarıdır.

Yazan tarafından düzenlendi:

amca.

Çaylak
Düşünce
Tengrici
@boron Aslında bu adamların amacı islamı Türklere göstermek,yoksa oda biliyor İranda vs yapılsa idam edileceğini.Gaye biraz da Türk insanını uyandırmak.

amca.

Çaylak
Düşünce
Tengrici
Yani yahu niye gidip de beni parçalayın desin yahu? Deli mi?
İlerde delirir,bu milletle böyle uğraşmaya değecek mi bakalım ilerde göreceğiz.Bugün bir tane arapla yayınını izledim,ben ilk dakkadan kovardım adamı.O 1-2 saat dinlemiş,dinlemeye değmez herifin teki.

Son konular

Son mesajlar