İlk Defa Domuzlarda Alet Kullanımı Gözlemlendi

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
1,734
Tepki puanı
860
Düşünce
Ateist
Yapılan gözlemler, zekalarıyla tanınan domuzlarda daha önce bilinmeyen yeni bir bilişsel beceriye işaret ediyor.

1578593192575.png


Türleri tehlike altında olan Visaya yaban domuzu.
2015 yılının Ekim ayında, ekolog Meredith Root-Bernstein, Paris’teki bir hayvanat bahçesinde nadir bir domuz ailesini izlediği sırada gözüne bir şey çarptı.

Filipinler’e özgü tehlike altındaki türlerden olan Visaya yaban domuzlarından biri, ağzına bir parça ağaç kabuğu aldı ve toprağı iterek kazmaya başladı.

Paris’teki Musée de l’Homme’de misafir araştırmacı Root-Bernstein, “Dedim ki, bu çok güzel. Domuzlarda alet kullanımına baktığımda hiçbir şey yoktu.” diyor.

Konuya ilgi gösteren Bernstein, sonraki aylarda davranışları tekrar gözlemlemeye çalışmak için Jardin des Plantes’teki hayvanat bahçesine sık sık geri döndü. Gördüğü şeyin, Visaya yaban domuzlarının genellikle her altı ayda bir yavrularının gelişine hazırlanmak için yaptıkları yuva inşasıyla ilgili olduğunu varsaydı.

Gerçekten de bir sonraki bahar, bir meslektaşı Visaya yaban domuzlarının alanına geri döndü ve dört hayvandan üçünü, yapraklarla dolu toprak çukurdan oluşan yuvalarını tamamlamak için alet kullanırken kaydetti.

Şempanzelerden kargalara ve yunuslara kadar birçok yabani tür alet kullansa da, hiç kimse 17 yabani domuz türü ve evcil domuz da dahil olmak üzere hiçbir domuzda bu fenomeni daha önce bildirmemişti. Özellikle bu domuzgiller ailesinin iyi bilinen zekası düşünüldüğünde, bu durum Bernstein’i şaşırttı.

“Ancak yabani domuzlar çok az incelendiğinden ve çoğu durumda nesli tükenmekte veya kritik olarak tehlikede olduğundan, böyle bir inovasyonun insan gözünden kaçması olağandışı olmayabilir.” diyor Root-Bernstein.

Bernstein, alet kullanımını incelemenin özellikle büyüleyici olduğunu söylüyor çünkü insanlarla paylaşılan ve aynı zamanda ortak evrimsel tarihi vurgulayabilen bir özellik. “Bizi hayvanlara yaklaştırıyor ve her şeyin bağlantılı olduğunu anlamamıza yardımcı oluyor.”


Makale: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1616504719300333
 
Yazarı tarafından düzenlendi:

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
1,734
Tepki puanı
860
Düşünce
Ateist
Olaylar dizisi

Araştırma için, Bernstein ve meslektaşları domuz ebeveynlerini ve iki yavrusunu 2016’da dört kez ve 2017’de yedi kez daha alet kullanırken videoya çekti. Daha kolay kullanılan aletleri tercih edebileceklerini düşünen ekip, alana dört mutfak spatulası da ekledi. ancak bu spatulalardan sadece bir tanesi iki kez kullanıldı.

Ekip, hayvanların, özellikle de anne domuzun yuva oluşturma sürecinin ortasında her zaman alet kullandığını fark etti. Bernstein’a göre bu tutarlılık, domuzların aletlerle toprağı fiziksel olarak hareket ettirebilmesi ile birleştiğinde, alet kullanımı için bilimsel tanımı karşılıyor: “Dinamik bir mekanik etkileşim yoluyla veya bilgi akışına aracılık etmek amacıyla başka bir nesnenin, maddenin, yüzeyin ya da ortamın fiziksel özelliklerini değiştirmek amacıyla serbestçe manipüle edilebilir bir dış nesne üzerinde kontrolün uygulanması.”

Bilim insanları, anne domuzun nasıl alet kullanıldığını öğrenmiş olabileceğini ve bu bilgiyi eşine ve yavrularına aktardığından şüpheleniyor.

Bernstein, veri setinin küçük olduğunu ve bu davranışın, hayvanların vahşi doğada olduğundan farklı hareket etmesine neden olabilecek tutsaklıkta ortaya çıkmış olabileceğini kabul ediyor.

Bununla birlikte Bernstein, esaret kaynaklı davranışların çoğunun volta atmak gibi sık tekrarlarla işaretlendiğini, ancak bu alet kullanımının az olduğunu ve yalnızca yuva inşasının belirli bağlamında meydana geldiğini belirtiyor.
 

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
3,033
Tepki puanı
1,374
Düşünce
Ateist
Ayıların da taş attıkları söylenir ama gerçek mi bilmiyorum.
 

kavak

☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
757
Tepki puanı
402
Düşünce
Ateist
Bilhassa kargalar çok fena...
Bundan önceki evimin bahçesinde bir ceviz ağaçı vardı.
Bu uyanıklar ağacın altındaki yere düşen çevizleri kaptıktan sonra, 6-8 m yükseklikten asfalt(!) yolun üzerine bırakıyorlardı/atıyorlardı.
Defalarca...tee cevizin kabuğu kırılana kadar.
Ara sıra yolun kenarında duran benim arabanın üstüne de attıkları oluyordu.
 
Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
7,192
Tepki puanı
489
Düşünce
Sünni
Başlık, domuzlarda alet kullanımı ilk defa gözlemlendi olmalıydı.
 

kavak

☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
757
Tepki puanı
402
Düşünce
Ateist
Bilhassa yaban domuzunun eti lezizdir.
Herkese tavsiye ederim.
 

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
1,734
Tepki puanı
860
Düşünce
Ateist
Cehennem falan, hepsi zırva. :akay:

Denemesi bedava.
Şayet tadını beğenmeyecek olursan, sana Avrupa´nın herhangi bir kentine olan bir tur biletini armağan edeceğim.:ggsy:
Hocam tur biletini boşverde şu ülkeye şeriat gelirse beni evlat edinde yanına geleyim yoksa mürted olmaktan kafam gidecek.:)
 

kavak

☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
757
Tepki puanı
402
Düşünce
Ateist
Domuzların çok önemli başka bir kabiliyetleri daha var.

Yermantarını(Trüf mantarı) bilenleriniz var mı?
Adı üstünde, bu mantar türü sadece yerin altında ve bazı ağaç köklerinin yakınlarında (meşe, kavak, ıhlamur, söğüt) yetişir.
Ve dünyanın en pahalı mantar türüdür; kilosu 6000 Euro civarındadır. Bu mantar türünün kokusu erkek domuzların cinsel hormonlarına benzediği için, bilhassa domuzları kendine çeker. Domuzlar tarafından yendikten sonra dışkı olarak atılarak çoğalabiliyorlar.
Bu nedenle trüf mantarı ararken dişi domuzları kullanıyorlar. :D

1578833207247.png

Trüf mantarı
 
Yazarı tarafından düzenlendi:
Üst