İlk Müslüman Kimdir?

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Enam/163: "O'nun hiçbir ortağı yoktur; böyle emrolundum ve ben müslümanların ilkiyim."

Yukarıdaki ayet, Hz. Muhammed'in ilk müslüman olduğunu belirtir ama hükümsüzdür. Alttaki ayetle bu hüküm değiştirilmiş, Tanrı Allah ilk Müslümanın Musa olduğunu hatırlamış!

Araf/143: "Sen sübhansın", "tevbe ettim, sana döndüm ve ben müminlerin ilkiyim," dedi.

Yukarıdaki ayet de Musa'nın ilk müslüman olduğunu belirten ayettir ve o da hükümsüzdür.

Her iki ayeti de hükümsüz kılan ayet:

Ali İmran/67: "İbrahim, ne Yahudi, ne de Hristiyandı. Fakat o, Allah'ı bir tanıyan dosdoğru bir müslümandı, müşriklerden de değildi."

İbrahim, Muhammed'den de, Musa'dan da önce yaşadığına göre müslümanlığı onlardan öncedir. Adem, İdris, Nuh gibi İbrahim'den önce yaşamış olan peygamberlerin Müslümanlık sırasının ise hesaba katılmadığını görüyoruz.

Düşünce
Sünni
Enam/163: "O'nun hiçbir ortağı yoktur; böyle emrolundum ve ben müslümanların ilkiyim."

Yukarıdaki ayet, Hz. Muhammed'in ilk müslüman olduğunu belirtir ama hükümsüzdür. Alttaki ayetle bu hüküm değiştirilmiş, Tanrı Allah ilk Müslümanın Musa olduğunu hatırlamış!

Araf/143: "Sen sübhansın", "tevbe ettim, sana döndüm ve ben müminlerin ilkiyim," dedi.

Yukarıdaki ayet de Musa'nın ilk müslüman olduğunu belirten ayettir ve o da hükümsüzdür.

Her iki ayeti de hükümsüz kılan ayet:

Ali İmran/67: "İbrahim, ne Yahudi, ne de Hristiyandı. Fakat o, Allah'ı bir tanıyan dosdoğru bir müslümandı, müşriklerden de değildi."

İbrahim, Muhammed'den de, Musa'dan da önce yaşadığına göre müslümanlığı onlardan öncedir. Adem, İdris, Nuh gibi İbrahim'den önce yaşamış olan peygamberlerin Müslümanlık sırasının ise hesaba katılmadığını görüyoruz.
Cidden artık aynı cevabı vermekten sıkıldım. Ayetlerden parçalar alıp yayınlamak yerine diğer ayetleriyle beraber yayınlasanız? :) O zaman gerçeği daha rahat görebilsek?

Düşünce
Sünni
Ayetin devamını yaz bakalım iddiaya aykırı bir anlam çıkıyor mu.
İlgili ayetlerin meali:
“De ki: Şüphesiz, benim namazım, ibâdetlerim, hayatım ve ölümüm âlemlerin Rabbi olan Allah aittir. Onun hiçbir ortağı yoktur. Ben bununla emrolundum ve ben Müslümanların ilkiyim.” (En'am, 6/162-153)
“Musa, tâyin ettiğimiz vakitte gelip Rabbi onunla konuşunca: 'Rabbim! Bana zatını göster, sana bakayım.' dedi. Allah: 'Beni asla göremezsin! Fakat şu dağa bak. Eğer o dağ yerinde durabilirse, o zaman sen de beni görebileceksin!' dedi. Rabbi o dağa tecelli edince onu darmadağın etti. Musa da bayılıp düştü. Ayılınca; 'Seni noksan sıfatlardan tenzih ederim, sana tevbe ettim, ben iman edenlerin ilkiyim!' dedi.” (A'raf, 7/143)
- Bu iki ayette zahiren çelişki gibi görünen ifadeler: En'am suresi 163. ayette Hz. Peygamber (asm)'in “Ben Müslümanların ilkiyim.” demesiyle ilgilidir.
“De ki: Ben ilk Müslüman olmakla emrolundum.” (Zümer, 39/12)
mealindeki ayette de aynı ifadeler söz konusudur.
Buna mukabil, A'raf suresi 143. ayette ise Hz. Musa’nın “Ben iman edenlerin/müminlerin ilkiyim.” demesi, bu ayetler arasında görünürde bir çelişki olduğu zannedilmektedir.
Bunun cevabı şudur:
İman kavramı, bütün hak dinlerin ortak paydasını teşkil eden dinin temel unsurlarını ihtiva etmektedir.
İslam ise, bütün emir ve yasaklar konusunda Allah’a tam teslimiyeti ifade etmektedir.
Bu açıdan bakıldığında, iman esaslarını da içine alan İslam kavramı, Hz. Âdem (as)’den beri bütün semavi dinlerin ortak unvanıdır.
Buna göre her peygamber elbette kendi devrinde ilk mümin ve ilk Müslümandır. Çünkü her peygamberin kendi döneminde herkesten önce Allah’a iman etmesi ve onunu emirlerine teslim olması sosyolojik olarak da kronolojik bir zorunluluktur.
Buna göre:
- Hz. İbrahim kendi döneminin ilk Müslümanıdır;
- Hz. Musa kendi devrinin ilk Müslümanıdır ve
- Hz. Muhammed de kendi döneminin ilk Müslümanıdır.

Demek ki ilgili ayetler arasında herhangi bir çelişki söz konusu değildir.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
- Hz. Musa kendi devrinin ilk Müslümanıdır ve
- Hz. Muhammed de kendi döneminin ilk Müslümanıdır.

Demek ki ilgili ayetler arasında herhangi bir çelişki söz konusu değildir.
Başka yerde yapılan açıklamayı buraya kopyala yapıştır yapmışsın. Müslümanların savunmaları çoğunlukla böyledir. Müslümanlar sıkıştığı zaman ayette yazmayan yerleri kendinden uydurup kıvırmaya başlarlar. Bu ne biçim açıklama. Şimdi sen bu konuya cevap mı vermiş oldun?

Düşünce
Sünni
Başka yerde yapılan açıklamayı buraya kopyala yapıştır yapmışsın. Müslümanların savunmaları çoğunlukla böyledir. Müslümanlar sıkıştığı zaman ayette yazmayan yerleri kendinden uydurup kıvırmaya başlarlar. Bu ne biçim açıklama. Şimdi sen bu konuya cevap mı vermiş oldun?
Siz Napıyosunuz? :D Ya cidden bi kaç konuya bunu yazmışsın. Evet konuya çok net bir şekilde cevap verdim. Belli ki işine gelmemiş. Çünkü siz ne denilirse denilsin kendi bildiğinizi okuyacaksınız o yüzden kimseyi zorlamıyorum. Siz ancak kendinizi kandırırsınız.

Düşünce
Sünni
Ayrıca cevabın bu mu? Başka konulardan kopyala yapıştır yapmışsın. :D Bunu mantıklı bir cevap olarak kabul edemicem kusura bakma.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Yeni konu açarken başka yerden kopya yazı almanın mantığı var fakat alta yorum yaparken uzun uzun yazıları kopyalamanın bi mantığı yok. Bu uzun kopya yorumları hiç kimsenin okuyacağını sanmıyorum. Yorumlara uzun kopya yazı yerine link koy lütfen.

Bir de kelime baş harflerini büyük yazıp durma lütfen.

Yazarı tarafından düzenlendi:
Düşünce
Sünni
Yeni konu açarken başka yerden kopya yazı almanın mantığı var fakat alta yorum yaparken uzun uzun yazıları kopyalamanın bi mantığı yok. Bu uzun kopya yorumları hiç kimsenin okuyacağını sanmıyorum. Yorumlara uzun kopya yazı yerine link koy lütfen.

Bir de kelime baş harflerini büyük yazıp durma lütfen.
Link atınca okuduğunuz zannetmiyorum. Neyse bir şey demiyorum işine gelen okur işine gelen okumasın. Zorliyacak değiliz.

Üst Alt