İlk nasıl sorguladınız?

Kusursuzİmam

Çaylak
Düşünce
Agnostik
İmam hatipte zorla namaza götürüyorlardı ve sabah namazına zorla kaldırıyorlardı, bende hani zorlama yoktu diye düşündüm, bu zamanla araştırıp sorgulamama neden oldu ve Allah'a şükür agnostik oldum.

Altigin

Çaylak
Düşünce
Ateist
Bu iddianızın gerçek olduğuna deliliniz nedir?

Kim/kimler, nerede, ne zaman, nasıl yazmışlar?

Bu sorulara bilimsel kanıtlarla verebileceğiniz bir cevap var mı?

İddialarınızın gerçek olduğuna deliliniz nedir?

Kötü insanların işledikleri suçların cezalarını görmeleri ve adaletin tecelli etmesiyle Yaratıcının geleceği bilmesinin alakası var mı?

Delilleri gördüğünüz halde bile bile inkar ederseniz sizin iyi biri olmadığınız ortaya çıkar.

Delilleri görmediyseniz zaten dinden sorumlu değilsiniz.

Sonuç olarak ortada mantıksız bir durum yok.

İslam'ı size yanlış anlatmışlar. Bu yüzden İslam'da olmayan mantıksız durumlar İslam'da var zannediyorsunuz.

Bu ayetlerde söylediklerimizi çürüten bir şey olmadığını daha önce zaten izah etmiştik.
Sizin algılama sorununuz mu var? Bir doktora görünmenizi tavsiye ederim. Hala yanlış anlıyorsunuz.
Zaman makinesi henüz icat edilmediğine göre demek ki iddialarınızın gerçek delili yok
Bunlar iddia değil, varsayım. Bunlar yeterli delil değilse hadi göstersene bana o zaman İSLAM ile ilgili bir delil. Hadi madem öyle o zaman hadi göster? Tanrıya ait bir kanıt, Kuran'a ait bir kanıt nerede?
Bu cümleniz iddianız için bir delil değil.

Sizi mantık kitabı okumaya davet ediyorum.

Belki birilerinin uydurduğu bu tarz sloganların delillerini sorarak gerçekten sorgulayan bir insan olursunuz o zaman
Sizin mantığınızda sorun olduğu aşikar. Hala saçmalamaya devam ediyorsunuz. Asıl sizin inandığınız dinin uydurulduğunu sorgulayarak belki gerçek bir sorgulayan insan olurusunuz. Mantığa aykırı olan sizsiniz hiç kusura bakmayın. Biz Evrenin oluşumundan öncesini bilmediğimiz için yok deriz, açık açık söyleriz. Kanıtlara bakarak ilerleriz. Sizin gibi çağdışı yazılmış, mucizeler olan kitaba inanmayız. Aradaki fark bu.
O zaman bu iddianızı neden doğru kabul edelim ki?
Sizin iddialarınız neden kabul edelim? Bir kanıt mı var? Biz açıklama yaparız, anlam olmayan şeylere gerçekçi bir anlam katarız. Mucize ile oldu bitti demeyiz. Ayrıca canlıların evrimine dair sürülmüş izler, iskelet kalıntıları, yapıları var. İsterseniz size evrimin incelendiği, gözden geçirildiği gerek Oxford'da, gerek Princeton, geren Harvard'dan 2 kilo ağırlığındaki kitapları atabilirim. Biz buna mucize değil; gözlem deriz.
İslam'a göre kişiler kendi özgür iradeleriyle kötü olmayı tercih ettikleri için cehenneme gider, Allah kimseyi o kişi iyi olduğu halde zorla cehenneme sürüklemez
Israrla aynı şeyi söylemeye devam ediyorsunuz. Size daha açıklama yapmak istemiyorum. 1 adama lafı 3 kere anlatılmaz.

Moderatör tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Sizin algılama sorununuz mu var? Bir doktora görünmenizi tavsiye ederim. Hala yanlış anlıyorsunuz.
Ad hominem (insan karalama) safsatası yapmak yerine nereyi neden yanlış anladığımı göstermeniz gerekiyor.

Yoksa yazdıklarınız anlamsızlaşır.
Bunlar iddia değil, varsayım.
Bu itiraf yeterli. :)
tanrıya ait bir kanıt
Yazmıştık:
İnsan deneyimi sonuçların sebebe bağlı gittiğini gösteriyor. Sebep sonuç ilişkisini kuramasak bile var olduğunu düşünerek mantık yürütelim:

Sebepler sonsuza kadar geri götürülemez. Çünkü bu durumda en sondaki sonucun oluşması için sonsuz sebebin gerçekleşmesi gerekirdi. Bu da hiçbir zaman mümkün olmayacağı için en sondaki sonuç hiçbir zaman ortaya çıkamazdı. Demek ki sebepler sonsuza kadar geri götürülemez, bir ilk sebep olmalı.

İlk sebep varsa o ilk sebebin bir sebebi yok, o ilk sebebin varlığı kendinden ve o ilk sebebin öncesi yok yani ezeli.

İşte o ilk sebep neyse Yaratıcı odur ve buradan anlıyoruz ki Yaratıcının varlığı kendindendir, Yaratıcı ezelidir ve madde termodinamiğin ikinci yasasına göre madde ezeli olamayacağı için Yaratıcı madde ötesidir.

Gördünüz mü mevcut bilimsel veriler ışığında işletilen mantık kuralları bize Yaratıcının kesin var olduğunu söylüyor.

Yaratıcı irade sahibi olmasaydı kendini etkileyip bir şey yaratmasına sebep olacak hiçbir şey olmadığı için hiçbir şey var olmazdı. Bir şeyler var. Öyleyse Yaratıcı irade sahibi yani Tanrı.

Sebep sonuç ilişkisi yoksa zaten varlıkları sebepsiz veya sebepli yaratan bir Yaratıcının varlığına itiraz edecek bir nokta kalmaz. Tüm zaman ve mekanları taramadığımız, zamansızlığı bilmediğimiz için Yaratıcının yokluğunu iddia etmek dogmatik bir tavır olur. En fazla denilecek şey şu: "sebep sonuç ilişkisi varsa Yaratıcı vardır, yoksa da Yaratıcının varlığına itiraz edecek bir nokta yoktur”

Kainatta formül olmasının tesadüf ihtimalini yok ettiği için tasarım seçeneğinin zorunlu olduğu, bu yüzden de sebep sonuç ilişkisi yoksa bile Yaratıcının varlığının zorunlu olduğunu da göz önünde bulundurunca Yaratıcının varlığı açıkça ortaya çıkıyor.

İlk oluşan canlı var olan besini enzim olmadan nasıl parçalayıp enerji üretti? Enzim olmadan bu mekanizmadaki bir çok reaksiyondan sadece biri 300 yıl sürer. 300 yıl boyunca canlı nasıl hayatta kaldı? Bu enerji üretim mekanizmasını nereden öğrendi?

İlk oluşan hücrede savunma sistemleri tesadüfen ve bir anda mı oluştu? Bir anda oluşmadıysa oluşana kadar hücre ölürdü. Makroevrimcilerin iddia ettiği gibi, bu savunma sisteminin milyonlarca yılda geliştirildiğini kabul etsek, hücrenin hayatta kalmasına ve kendini nesilden nesile sağlam bir şekilde aktarabilmesine ne ile hükmedeceğiz? Çok kısa bir ömrü olan bir varlık her gün on bin defa gerçekleşen saldırılardan kendini nasıl ve ne ile koruyabildi? Bir mu’cize mi gerçekleşti? Yoksa bu savunma sistemleri ile beraber mi varlık sahasına çıkarıldı?
http://yaratiliskongresi.dpu.edu.tr/eng/assests/images/2.pdf

Sonuç olarak mevcut bilimsel verilere göre Yaratıcı olmadan ilk canlının oluşması ve hayatını devam ettirmesi imkansız.
Sizin mantığınızda sorun olduğu aşikar.
Halen ad hominem (insan karalama) safsatası yapıp hiçbir kanıtı olmayan sloganik cümlelerle iddialarınızı devam ettirmişsiniz.

Size iddialarınızın kanıtlarını soruyoruz.

Varsa kanıtınız buyurun yazın, kanıtınız yoksa iddialarınızı dogma haline getirip savunmak istiyorsanız, sizin tercihinizdir.
Biz Evrenin oluşumundan öncesini bilmediğimiz için yok deriz
İşte yanlış olan da bu.

Elinizde Yaratıcının yokluğuna dair bir kanıt olmadığı halde yok olduğunu iddia ediyorsunuz.

Ateizmin ve sizin Yaratıcının yokluğu iddianızın hiçbir kanıtı olmadığı bir kez daha tescil edildi.
Ayrıca canlıların evrimine dair sürülmüş izler, iskelet kalıntıları, yapıları var.
Evrim Yaratıcının yokluğuna kanıt değildir.

Yaratıcı evrim geçirme kabiliyetine sahip olacak şekilde canlıları yaratmayı tercih etmiş olabilir.
Israrla aynı şeyi söylemeye devam ediyorsunuz. Size daha açıklama yapmak istemiyorum. 1 adama lafı 3 kere anlatılmaz.
Bu da ayrı bir kaçma taktiği.

Daha önce anlattığınız iki lafın hiçbir kanıtı olmayan boş laflar olduğu ortaya çıktıysa daha önce anlatmış olmanızın bir anlamı yok ki. :)

Daha önce anlattığınız laflar boş değilse buraya alıntılayın da herkes neler döktürdüğünüzü (!) görsün. :)

Öyle kuru sıkı sallamakla olmuyor bu işler.

Yazan tarafından düzenlendi:

Altigin

Çaylak
Düşünce
Ateist
Ad hominem (insan karalama) safsatası yapmak yerine nereyi neden yanlış anladığımı göstermeniz gerekiyor.

Yoksa yazdıklarınız anlamsızlaşır.

Bu itiraf yeterli. :)

Yazmıştık:

Halen ad hominem (insan karalama) safsatası yapıp hiçbir kanıtı olmayan sloganik cümlelerle iddialarınızı devam ettirmişsiniz.

Size iddialarınızın kanıtlarını soruyoruz.

Varsa kanıtınız buyurun yazın, kanıtınız yoksa iddialarınızı dogma haline getirip savunmak istiyorsanız, sizin tercihinizdir.

İşte yanlış olan da bu.

Elinizde Yaratıcının yokluğuna dair bir kanıt olmadığı halde yok olduğunu iddia ediyorsunuz.

Ateizmin ve sizin Yaratıcının yokluğu iddianızın hiçbir kanıtı olmadığı bir kez daha tescil edildi.

Evrim Yaratıcının yokluğuna kanıt değildir.

Yaratıcı evrim geçirme kabiliyetine sahip olacak şekilde canlıları yaratmayı tercih etmiş olabilir.

Bu da ayrı bir kaçma taktiği.

Daha önce anlattığınız iki lafın hiçbir kanıtı olmayan boş laflar olduğu ortaya çıktıysa daha önce anlatmış olmanızın bir anlamı yok ki. :)

Daha önce anlattığınız laflar boş değilse buraya alıntılayın da herkes neler döktürdüğünüzü (!) görsün. :)

Öyle kuru sıkı sallamakla olmuyor bu işler.
Tartışalım tartışmasına ama burada değil, burada sadece nasıl Ateist olduğumuzu konuşuyoruz. Bunu demeye çalışıyorum size.

Sema.

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Benim olayım olağanüstü doğa güçlerinin iradesiyle oldu sanırım. Lan 5 yaşındasın git oyun oyna, Tanrı'nın nasıl var olduğundan sana ne! Ama sanırım o dönemde ailemin çok fazla haber izlemesiyle bir şekilde benim de beynime kazınmış olmalı ki bir gece sordum dedeme bu soruyu. Neyse en eski anım böyledir.
Ben de ilkokul 2veya 3 de evren hiç oluşmadan önce kim vardı nasıl oluştuk falan filan düşünüyordum..

unacceptable

lll ☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Ben de ilkokul 2veya 3 de evren hiç oluşmadan önce kim vardı nasıl oluştuk falan filan düşünüyordum..
Ehh, normal ama bugüne kadar benim yaşımda sorgulayan sadece bir kişi gördüm. 5 yaşımdan sonra daha da beter oldu tabi sorgulamalarım.

unacceptable

lll ☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
5 yaş da çok erken yiaa. 😅
Bence de. 🤣 Nasıl olduğuna dair bir fikrim yok ama babamla annemin sürekli önüme kitap koymasından olduğunu düşünüyorum. Ehh, evde de zaten ansiklopedi, kitap doluydu hala da dolu. Okumayı da zaten 5 yaş öncesinde öğrenmişim. Ben hatırlamıyorum tabi. Genetik faktörler ne kadar etkili bu noktada onu bilemiyorum.

Sema.

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Bence de. 🤣 Nasıl olduğuna dair bir fikrim yok ama babamla annemin sürekli önüme kitap koymasından olduğunu düşünüyorum. Ehh, evde de zaten ansiklopedi, kitap doluydu hala da dolu. Okumayı da zaten 5 yaş öncesinde öğrenmişim. Ben hatırlamıyorum tabi. Genetik faktörler ne kadar etkili bu noktada onu bilemiyorum.
Geçen instagram da bi storyi ye denk geldim 6 yaşındayken biri . Kur'an'da ey kullarım kısminı okuyan ablamız kıskanıyormuymuş nee. Yahuuu 6 yaş ne dczxvbgxzzcvgxg

Son konular

Son mesajlar