İman Nedir?

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
1,284
Beğeniler
611
Düşünce
Ateist
#21
Cihat denilince sizin aklınıza kılıçlardan silahlardan başka bir şey gelmiyor mu? Savaş bir tek bu saydığım aletlerle yapılmıyor. Akıllada yapılır. He ama akıl yoksa o zaman haklısınız. Kılıçlar ile silahlar ile savaşırsınız.
Beyinlerimiz savaşsın isterdim. Ama görüyorum ki siz silahsızsınız bayım.
- Franz Kafka
 

ım muslım

Yasaklı
Üye
Mesajlar
7
Beğeniler
4
Düşünce
Muvahhid
#22
İman Allah ve resulünden geleni kabul etmektir. Bu sebeple kişi Kelime-i Şehadeti kalbiyle tasdik edip diliyle ikrar ederse mümin olur. Fakat buradaki kalbiyle tasdik etmeyi fazla önemsememek gerekir. Bir kişi imanı diliyle ikrar edip amelleriyle bunu tasdik ederse mümin olmuş olur. Yani bir insanı döverek namaza, oruca, zekata zorlamakta beis yoktur. İslam'ın her hangi bir yasağını çiğnemenin nasıl had cezası varsa emirlerini dinlememenin de had cezası vardır. Mesela zina eden bir köleye celde (dayak) uygulanır, zina eden hürlere recim tatbik edilir. Namaz kılmamanın cezası da celdedir (dayaktır). O yüzden, "iman kalp ile tasdiktir" ibaresine fazla takılmamak gerekir. Müslüman isen İslam hukuku altında yaşayacaksın. İslam'dan çıkarsan yaşamın da olmayacak. Eğer iman kalbine yerleşirse ahiretin kurtulucak. Yerleşmese bile İslam hukuku (şeriatı) altında huzur ve güven içinde bir dünya hayatı yaşamış olacaksın.
Böyle konuşarak bu forumdaki müslüman olası olan varsa da siz kendi ellerinizle yok ediyorsunuz. İman ispat ister sorgulama ister. Sen bir insana namaz kılmadı diye dayak atamazsın bu sonradan çıkmış mezhep icmasıdır. Ne kuranda nede peygamber asm hayatında geçer. Eğer sen dövülme korkusuyla bir insana namaz kıldırırsan münafıklaşmaya başlar. E hani Allah rızası için kılınırdı namaz!?
 
Üst Alt