İnanç Değiştirme Hikayem

Ad Astra

Üye
Düşünce
Agnostik
Konu Sahibi
Öncelikle yaşımın küçük olduğunun farkında olduğumu belirtmek isterim. Hatta forumdaki en küçük üye bile olabilirim. 14 yaşındaki birinin dini ve tanrıyı sorgulamaya yaşı yetmez diye düşünüyor olabilirsiniz. Ben bazen öyle düşünüyorum. Ama yine de hikayemi anlatmak istiyorum.

Normal müslüman bir ailede doğdum. Ailemin -aşırı olmasa da- dindar olduğunu söyleyebilirim. Evde sık sık dinle ilgili konular konuşulurdu. Doğal olarak islamla içli dışlı büyüdüm. Bazen namaz kılardım. Oruç tutmaya çalışırdım. Aslında pek sorgulamazdım. Ama bir keresinde şöyle düşündüğümü hatırlıyorum: Ben müslümanım, kurana inanıyorum. Ama gerçek ya daha farklıysa? Başkaları değil de ben bir yalana inanıyorsam? Tabi bu düşünceyi hemen kafamdan savmıştım, allah kızar diye... Arada sırada kafamda soru işaretleri oluşuyordu ama takmıyordum. Zamanla bu soru işaretleri ben fark etmeden büyüdükçe büyüdü. Çok değil, hemen hemen 1 ay önce islamla ilgili bir konuyu araştırırken bu forumu keşfettim. O sıralar sınava hazırlanıyordum ama yine de arada sırada girmeye başladım. İnanmayan insanların yazdıkları kafama yatıyordu. İslam bana artık saçma geliyordu. Böylece dinden çıktım. Tabi birden olmadı, belli bir süreç dahilinde gerçekleşti her şey. Doğru düzgün düşünmeden hemen kendimce bir kanıya varmak istemedim. Ama yine de bundan sonra hiçbir dine inanabileceğimi zannetmiyorum. Bir şeyin yanlış olduğunu kesin olarak anladıktan sonra ona tekrar inanmak zor, hatta belki de imkansız. Tanrı konusunda kafam hâlâ karışık ama biraz zamana bırakmak en iyisi diye düşünüyorum... Biraz uzun olmuş olabilir. Umarım zamanınızı çok çalmamışımdır.

iksaruman

☆☆
Üye
Düşünce
Nihilist
14 yaşındaki birinin dini ve tanrıyı sorgulamaya yaşı yetmez diye düşünüyor olabilirsiniz.
Ben de 19 yaşındayım. (Yalan söylüyorum. Tabii ki yaşımı söylemeyeceğim.) Her neyse.

Dinin yalan olduğunu belirli bir yaşa gelince anlayacaksın diye bir kural yok.
Dinler konusunda gerçek bilgiye ulaştığında , "Din" denilen şeyin gerçekten ne olduğunu anladığında dini ve tanrıyı sorgulamaya başlayabilirsin.

Eğer birileri dinin yalan olduğunu zaman harcayarak ispatlamamış olsaydı biz daha geç dinlerin yalan olduğunu anlardık.
Uyanış hızlanıyor çünkü birileri emek vererek,zaman harcayarak,kanıt sunarak bizleri dinden kurtarıyorlar, bizlere dinlerin yalan olduğunu gösteriyorlar.

Umuyorum ki aydınlanmış gelecek nesil ; insanları boyunduruğu altına almış dini ortadan kaldırır ve dincileri cezalandırır.

6lack de Furor

☆☆
Senato Üyesi
Düşünce
Ateist
Merhaba dostum, öncelikle foruma hoş geldin. Seni burada görmek güzel.

Forumda fikrini belirtmenden vs. çekinmene gerek yok. Burada yaşın pek önemi yoktur. Gerçi yaşın büyük olsaydı sana her an "dede" denebilirdi ama henüz dede olamayacak kadar gençsin. O yüzden sıkıntı yok. :p ( Burcuva @Burcuva dedemizin kulakları çınlasın.)

Ama bir keresinde şöyle düşündüğümü hatırlıyorum: Ben müslümanım, kurana inanıyorum. Ama gerçek ya daha farklıysa? Başkaları değil de ben bir yalana inanıyorsam?
Dostum, öncelikle bu çok önemli bir farkındalıktır. Kimi insanlar var ki koca bir çınar olurlar ama hâlen şu farkındalığa ulaşmaktan acizdirler. Böyle genç bir yaşta bu farkındalığa ulaşmandan dolayı seni kutlarım. Sorgulamanın ilk gereksinimi farkına varmaktır. Sen çok güzel bir farkındalığa ulaşmışsın.

14 yaşındaki birinin dini ve tanrıyı sorgulamaya yaşı yetmez diye düşünüyor olabilirsiniz. Ben bazen öyle düşünüyorum.
Kesinlikle böyle düşünmene gerek yok. Özellikle ülkemizde sürekli "yaşı küçük olanların kafası basmaz", "daha bıyığın çıkmamış adamlık taslıyorsun", "yaşından büyük konuşma" gibi sürekli gençlerin beyni yıkanıyor. Bunu diyenler de süper zeka oldukları için, bir kendileri biliyor. Sanki akıllı olmanın, sorgulamanın, eleştirmenin, isyan etmenin en önemli kuralı "belirli bir yaşa erişmek" ama bizim haberimiz yok.

Şüphesiz şu ülkenin başında "belirli bir yaşa erişmiş" insanlar değil de gençler olsa, daha iyi şartlarda yaşardık. O yüzden senden ricam, asla yaşından dolayı bir şeyleri başaramayacağını düşünmemen. Çünkü yetişkinler, hep gençleri küçümsüyor ve bu artık saçmalıktan öte bir şey olmaya başladı!

Ayrıca, bence sorgulamanın erken yaşlarda olması daha iyi. Daha bağımsız bir zihne sahip oluyor insan. 50 yaşındaki birinin sorgulaması ile 19 yaşındaki birinin sorgulaması aynı olmayacaktır. Neden? Biri 50 yıldır dinin içinde büyüdü. Biri 19 yıldır dinin içinde büyüdü ki şu an mevcut genç kesimin de ne durumda olduğunu bilirsek aslında gençken yapılan sorgulamalar ve eleştiriler, daha bağımsız oluyor.

Bu yüzden yaşın önemsiz olduğunu düşünüyorum. İşin özü aynı sonuçta.

-

Sorgulamaya devam et. Eleştirmeye devam et. İsyan etmeye devam et. Sen erken yaşta farkındalığa ulaşarak, bu din denen saçmalıktan çok çabuk kurtulmuş, şanslı insanlardansın. Bunun değerini bil. :by:

iksaruman

☆☆
Üye
Düşünce
Nihilist
Senin hikaye temandan yola çıkarak ben de hikayemi anlatayım.
Normal müslüman bir ailede doğdum.
Ben de .
Ailemin -aşırı olmasa da- dindar olduğunu söyleyebilirim.
Benim aile aşırı dindarlıktan baya uzak. İnandıkları şeyin kaynağı olan kutsal kitaplarını bile okumuyorlar.
Dinlerine olan bağlılıklarının az olması sevindirici bir şey.
Evde sık sık dinle ilgili konular konuşulurdu.
Neredeyse dinle ilgili hiç konuşmazlar.
Doğal olarak islamla içli dışlı büyüdüm. Bazen namaz kılardım. Oruç tutmaya çalışırdım. Aslında pek sorgulamazdım.
İslam ile içli dışlı büyümedim ama bir ara kuran-ı kerimi merak ettim.
Kuranı okudum, hayatımı kurana göre şekillendirmeye karar vermiştim.

Tek başıma namaz kılardım çünkü cemaatlerden hoşlanmazdım.
Cemaatlerden hoşlanmama nedenim cemaate ki insanların şerefsiz olduğunu bilmemdi. (Genel değil , yakın çevremi kast ediyorum.)
Kuran da yazan kurallara inanmayanlar gösteriş için cemaatle namaz kılıyorlardı.
Ben ise evimde tek başıma namaz kılardım. Bazen namaz da dua ederken ağlardım.
(Toplum içersin de ezilen biri olduğum için Allah'a dertlerimi anlatırdım; bu esnada hüzünlenirdim, güçsüzlüğümü hatırladığımdan dolayı)

Oruç tutmaya çalışmazdım. Aç kalarak fakirin halinin anlaşılmayacağını anlayacak kadar zekiydim.

Ben sorgulardım , ama sonrasında dinime olan bağlılığımın azaldığını hissettiğimde internetten dincilerin yalanlarını dinleyerek kendimi avuturdum.
Kendimi avutmamın sebebi ezik kişiliğimden dolayı Allah'a muhtaç olmamdı .

Neyse ki sorgulamayı bırakmadım. Durmadan sorgulayınca ne kadar sahtekar olursa olsun hepsinin üstesinden gelerek gerçeğe ulaşabiliyorsun.

Ama bir keresinde şöyle düşündüğümü hatırlıyorum: Ben müslümanım, kurana inanıyorum. Ama gerçek ya daha farklıysa? Başkaları değil de ben bir yalana inanıyorsam? Tabi bu düşünceyi hemen kafamdan savmıştım, allah kızar diye... Arada sırada kafamda soru işaretleri oluşuyordu ama takmıyordum. Zamanla bu soru işaretleri ben fark etmeden büyüdükçe büyüdü.
Ben de küçük yaşlarımda böyle din karşıtı fikirleri düşünüp, araştırırdım.
Bazı Din karşıtı fikirlerin doğru olduğunu anladığımda dinden çıktım.

Talha

Üye
Düşünce
Ateist
Öncelikle yaşımın küçük olduğunun farkında olduğumu belirtmek isterim. Hatta forumdaki en küçük üye bile olabilirim. 14 yaşındaki birinin dini ve tanrıyı sorgulamaya yaşı yetmez diye düşünüyor olabilirsiniz. Ben bazen öyle düşünüyorum. Ama yine de hikayemi anlatmak istiyorum.

Normal müslüman bir ailede doğdum. Ailemin -aşırı olmasa da- dindar olduğunu söyleyebilirim. Evde sık sık dinle ilgili konular konuşulurdu. Doğal olarak islamla içli dışlı büyüdüm. Bazen namaz kılardım. Oruç tutmaya çalışırdım. Aslında pek sorgulamazdım. Ama bir keresinde şöyle düşündüğümü hatırlıyorum: Ben müslümanım, kurana inanıyorum. Ama gerçek ya daha farklıysa? Başkaları değil de ben bir yalana inanıyorsam? Tabi bu düşünceyi hemen kafamdan savmıştım, allah kızar diye... Arada sırada kafamda soru işaretleri oluşuyordu ama takmıyordum. Zamanla bu soru işaretleri ben fark etmeden büyüdükçe büyüdü. Çok değil, hemen hemen 1 ay önce islamla ilgili bir konuyu araştırırken bu forumu keşfettim. O sıralar sınava hazırlanıyordum ama yine de arada sırada girmeye başladım. İnanmayan insanların yazdıkları kafama yatıyordu. İslam bana artık saçma geliyordu. Böylece dinden çıktım. Tabi birden olmadı, belli bir süreç dahilinde gerçekleşti her şey. Doğru düzgün düşünmeden hemen kendimce bir kanıya varmak istemedim. Ama yine de bundan sonra hiçbir dine inanabileceğimi zannetmiyorum. Bir şeyin yanlış olduğunu kesin olarak anladıktan sonra ona tekrar inanmak zor, hatta belki de imkansız. Tanrı konusunda kafam hâlâ karışık ama biraz zamana bırakmak en iyisi diye düşünüyorum... Biraz uzun olmuş olabilir. Umarım zamanınızı çok çalmamışımdır.
Akıl yaşta değil baştadır.

Kankam sen yine de başkalarının yorumlarından çok kendi bilgilerinle karar ver. Çünkü başkalarının söyledikleri mantıklı geldiği için onlarla aynı görüşte ilerlersen atalarının izinden giden müslümanlardan bir farkın kalmaz.

Hoş geldin benden küçük birinin olması güzel bir duygu.

Ben de 19 yaşındayım. (Yalan söylüyorum. Tabii ki yaşımı söylemeyeceğim.) Her neyse.
Neden böyle dedin, kişisel bilgilerimizi paylaşmamalı mıyız?

Yazarı tarafından düzenlendi:

iksaruman

☆☆
Üye
Düşünce
Nihilist
Neden böyle dedin, kişisel bilgilerimizi paylaşmamalı mıyız?
Bu sitede kişisel bilgileri paylaşmak bence güvenli değil.
Dindar olan ailemin ve dindar olan yakın çevremin bu platformda bulunduğumu bilmesi benim için iyi olmaz.
Saldırma ve aşağılama ihtimalleri var.
Bazıları da benimle aynı durum da olabilir.
O yüzden şimdiden uyarayım.

Ad Astra

Üye
Düşünce
Agnostik
Konu Sahibi
Merhaba dostum, öncelikle foruma hoş geldin. Seni burada görmek güzel.

Forumda fikrini belirtmenden vs. çekinmene gerek yok. Burada yaşın pek önemi yoktur. Gerçi yaşın büyük olsaydı sana her an "dede" denebilirdi ama henüz dede olamayacak kadar gençsin. O yüzden sıkıntı yok. :p ( Burcuva @Burcuva dedemizin kulakları çınlasın.)

Dostum, öncelikle bu çok önemli bir farkındalıktır. Kimi insanlar var ki koca bir çınar olurlar ama hâlen şu farkındalığa ulaşmaktan acizdirler. Böyle genç bir yaşta bu farkındalığa ulaşmandan dolayı seni kutlarım. Sorgulamanın ilk gereksinimi farkına varmaktır. Sen çok güzel bir farkındalığa ulaşmışsın.

Kesinlikle böyle düşünmene gerek yok. Özellikle ülkemizde sürekli "yaşı küçük olanların kafası basmaz", "daha bıyığın çıkmamış adamlık taslıyorsun", "yaşından büyük konuşma" gibi sürekli gençlerin beyni yıkanıyor. Bunu diyenler de süper zeka oldukları için, bir kendileri biliyor. Sanki akıllı olmanın, sorgulamanın, eleştirmenin, isyan etmenin en önemli kuralı "belirli bir yaşa erişmek" ama bizim haberimiz yok.

Şüphesiz şu ülkenin başında "belirli bir yaşa erişmiş" insanlar değil de gençler olsa, daha iyi şartlarda yaşardık. O yüzden senden ricam, asla yaşından dolayı bir şeyleri başaramayacağını düşünmemen. Çünkü yetişkinler, hep gençleri küçümsüyor ve bu artık saçmalıktan öte bir şey olmaya başladı!

Ayrıca, bence sorgulamanın erken yaşlarda olması daha iyi. Daha bağımsız bir zihne sahip oluyor insan. 50 yaşındaki birinin sorgulaması ile 19 yaşındaki birinin sorgulaması aynı olmayacaktır. Neden? Biri 50 yıldır dinin içinde büyüdü. Biri 19 yıldır dinin içinde büyüdü ki şu an mevcut genç kesimin de ne durumda olduğunu bilirsek aslında gençken yapılan sorgulamalar ve eleştiriler, daha bağımsız oluyor.

Bu yüzden yaşın önemsiz olduğunu düşünüyorum. İşin özü aynı sonuçta.

-

Sorgulamaya devam et. Eleştirmeye devam et. İsyan etmeye devam et. Sen erken yaşta farkındalığa ulaşarak, bu din denen saçmalıktan çok çabuk kurtulmuş, şanslı insanlardansın. Bunun değerini bil. :by:
Öncelikle hoşbuldum Yaş konusunda dediklerine katılıyorum. Bazen evimizde din konuları konuşulur demiştim. Konuşurlar, konuşurlar. Ben işte şimdi bir şeylerin farkına varacaklar diye düşünürüm. Ama hâlâ aynı şeyler. Allahın çok yüce olduğunu söyleyerek bitirirler. Buna çok şaşırıyorum çünkü annem, babam, akrabalarım benden daha çok şey gördüler. Düşünmek için daha fazla zamanları, birikimleri vardı. Ama ben bile mantık ilişkisiyle - biraz da araştırarak- bazı şeyleri kavramışken bu insanlar neden hâlâ aynı? Bu yüzden dinin insanları uyuttuğunu düşünüyorum. 40 yaşına da gelse, 50 yaşına da gelse bazı insanlar cidden sorgulamaya korkuyorlar. Ben erken yaşta bazı şeylerin farkına vardığım için kendimle gurur duyuyorum desem yanlış olmaz herhalde. Sonuçta bir yalanı ömrüm boyunca dinlemektense erkenden farkına varıp sorgulamak en iyisidir. Yine de ot gibi yaşayan gençler hâla çok fazla olsa da internet sayesinde sorgulayan gençlerin gittikçe arttığını düşünüyorum.

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Öncelikle hoşbuldum Yaş konusunda dediklerine katılıyorum. Bazen evimizde din konuları konuşulur demiştim. Konuşurlar, konuşurlar. Ben işte şimdi bir şeylerin farkına varacaklar diye düşünürüm. Ama hâlâ aynı şeyler. Allahın çok yüce olduğunu söyleyerek bitirirler. Buna çok şaşırıyorum çünkü annem, babam, akrabalarım benden daha çok şey gördüler. Düşünmek için daha fazla zamanları, birikimleri vardı. Ama ben bile mantık ilişkisiyle - biraz da araştırarak- bazı şeyleri kavramışken bu insanlar neden hâlâ aynı? Bu yüzden dinin insanları uyuttuğunu düşünüyorum. 40 yaşına da gelse, 50 yaşına da gelse bazı insanlar cidden sorgulamaya korkuyorlar. Ben erken yaşta bazı şeylerin farkına vardığım için kendimle gurur duyuyorum desem yanlış olmaz herhalde. Sonuçta bir yalanı ömrüm boyunca dinlemektense erkenden farkına varıp sorgulamak en iyisidir. Yine de ot gibi yaşayan gençler hâla çok fazla olsa da internet sayesinde sorgulayan gençlerin gittikçe arttığını düşünüyorum.
Foruma hoş geldiniz.
Ayrıca yaşı küçük olmasına răgmen, gayet düzgün ve akıcı bir şekilde yazı yazanları görmek sevindirici.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Foruma hoş geldiniz.
Ayrıca yaşı küçük olmasına răgmen, gayet düzgün ve akıcı bir şekilde yazı yazanları görmek sevindirici.
Aynen ben de artık yeni nesil Türkçe bilmiyor diye üzülüyorken böyle düzgün Türkçeyle yazan ve yaşım küçük diyen bir forumdaş görünce çok sevindim. Biraz umuda ihtiyacımız var.

6lack de Furor

☆☆
Senato Üyesi
Düşünce
Ateist
Hmm... keşke 9 yaşında başlasaydım :ggsy:
Adam doğmadan dinden çıkmış saçmalama yahu! :ggsy:

Beyinleri zehirleniyor dostum. Zihinleri zincirleniyor.

Bu çok iyi. Gerçekten kıvanç duydum. Umut aşıladığın için teşekkürler.
Gençlerde baya var böyle iyi Türkçe kullanabilen. Bence gençlerde umut var, ülkede umut yok.

Talha

Üye
Düşünce
Ateist
Aynen ben de artık yeni nesil Türkçe bilmiyor diye üzülüyorken böyle düzgün Türkçeyle yazan ve yaşım küçük diyen bir forumdaş görünce çok sevindim. Biraz umuda ihtiyacımız var.
Gönderme sezdim. Üşenmediğimde gayet güzel yazarım.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Gönderme sezdim. Üşenmediğimde gayet güzel yazarım.
Demek ki üşenmemen gerekiyormuş! Üşengeçlik en kötü huylardandır. Hayatta ne yaparsan özen göstererek yap, sana abi tavsiyesi... Bir de bilge taklidi yapayım: Hayatımız alışkanlıklarımızdır... Nasıl, beğendin mi, (ç)alıntı değil şu an aklıma geldi. Made in my… Ama tabii bir yerde okumuş belleğimin kenarında takılmış kalmış da olabilir bilmiyorum.

Talha

Üye
Düşünce
Ateist
Demek ki üşenmemen gerekiyormuş! Üşengeçlik en kötü huylardandır. Hayatta ne yaparsan özen göstererek yap, sana abi tavsiyesi... Bir de bilge taklidi yapayım: Hayatımız alışkanlıklarımızdır... Nasıl, beğendin mi, (ç)alıntı değil şu an aklıma geldi. Made in my… Ama tabii bir yerde okumuş belleğimin kenarında takılmış kalmış da olabilir bilmiyorum.
Ozaman artık"EHUEHU" yok. I like it

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bir şeyin yanlış olduğunu kesin olarak anladıktan sonra ona tekrar inanmak zor, hatta belki de imkansız.
Foruma hoş geldiniz.
Bu konuda haklısınız ama İslamın yanlış olduğuna hemen karar vermemenizi tavsiye ederim. Yanlış olduğunu düşündüğünüz istisnasız ne varsa ister özelden mesaj yazarak, ister aleni sorabilirsiniz. Cevaplarımızın neresi sizi neden tatmin etmedi bunları da izah ederseniz zaten haklı olduğunuz ortaya çıkar ama cevaplar doğru olduktan sonra hiçbir sebep göstermeden yanlış olduğunu iddia etmeyecek kadar zeki olduğunuzu düşünüyorum.

Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Eğer birileri dinin yalan olduğunu zaman harcayarak ispatlamamış olsaydı biz daha geç dinlerin yalan olduğunu anlardık.
Uyanış hızlanıyor çünkü birileri emek vererek,zaman harcayarak,kanıt sunarak bizleri dinden kurtarıyorlar, bizlere dinlerin yalan olduğunu gösteriyorlar.
Hangi kanıttan bahsediyorsunuz?

Sizinle her yazışmamızın sonucunda sizin fikirlerinizin hiçbir bilimsel temeli olmayan şahsi inançlar olduğu ortaya çıktı. Buna rağmen hiçbir bilimsel temeli olmayan şahsi inançların İslamın yanlış olduğuna kanıt olduğunu mu zannediyorsunuz?