İnanç Değiştirme Hikayem

6lack de Furor

☆☆
Senato Üyesi
Düşünce
Ateist
Anne karnından dışarı çıkınca yaşam hakkı konusunda ne değişiyor? Neden anne karnından henüz çıkmamış bir CANLIYI öldürme(sizin deyiminizle kurtarma) hakkınız var da anne karnından çıkınca bu hakkınız yok? Mantıklı bir izahınız var mı?

Atom acıyı hissedemiyorsa canlıda acı çeken nedir?

Su da suyu aldığınız yerdeki bütünün bir kısmıdır.

Hayat dediğiniz şey nedir? Bazı atomların bir araya gelmiş hali. Atom yine atom.

Biraz önce İslama çamur atabilmek için anne karnındaki canlının hayatına son vermekten bahsediyordunuz. Siz kimsiniz onun hayatına son veriyorsunuz?

Hayat dediğiniz atomların bir araya gelip bir bütün oluşturmasıysa buna neden kutsiyet atfediyorsunuz ki? Onların bir araya gelen atomlarını sizin bir araya gelen atomlarınız ayırıyor ve bir kısmını kendisiyle bir araya getiriyor. Madem sizce maddeden başka bir şey yok, o zaman madde olarak olan şey bundan ibaret.

Evet bunlara sadece madde gözüyle atomik faaliyetler diye bakarsanız bunların tamamı anlamsız olur. Bunlar ancak ve ancak madde haricinde anlam verilirse anlamlı olur.

Sevmeye hormon değişikliğinden ibaret bir tepki nazarıyla bakınca ne anlamı ne değeri olacak ki?

İşte madde haricindeki şeyleri inkar etmenin insanı düşürdüğü seviye bu
1. Doğmamış.

2. Acı reseptörleri, en kaba tabiriyle.

3. Arada fark var. Anlayabileceğini düşünüyorum.

4. Oluşturduğu bütün önemli.

5. Babasıyım. Acı çekmesine engel olacağım. Sizin gibi masallara inanmıyorum çünkü. Ona hiçbir şey yardım etmeyecek. Git engellilere bak bakayım kaçı yaşamak istiyor, kaçı hayat mükemmel, "Let the sunshine!" diyor. İkiyüzlü.

6. Kutsiyet atfetmiyorum. Ne alakası var?

7. "Sevgi" diye adlandırdığımız bir şey var. Bunu hissediyoruz. Hormonlar fasa fiso. Beyinde birtakım işlemler. Bu sadece bir işlem, bir dizi, bir bütün. Onu bu kadar anlamlı yapan, bizim ona bu anlamı vermemiz ve bu doğrultuda devam etti.

8. Anlamlı bir hayat için aptal bir masala inanmama gerek yok. Hayata anlam veremediğiniz için bir şeylerin ona anlam katmasını istiyorsunuz. İşte, daha hayatına anlam bile katamamış beceriksizlerin düştüğü seviye bu.

sense alay maksatlı, Yaratan'a (haşa) İsim uyduruyorsun :@bana hakaret etsen bu kadar öfkelenmezdim.
Alay maksatlı değil. İyi varlıklar, Allah'ın iyi tarafını temsil ediyor, peki kötü "sakatlar", neden Allah'ı temsil edemiyor. Neden El-Sakat yok?

engelliliğin nasıl zorluk olduğunu (şükür) yaşamasamda bilirim anlarım.
Anlayamazsın. Belki kardeşin falan engelliyse öyle anlarsın. Onun dışında asla anlayamazsın. Anlamış gibi yaparsın...

çaresiz olan orta veya düşük ekonomiyle yaşayanlardır. günümüzde aslında hemen her hastalığın şifası keşfedildi fakat herkese uygulanmıyor.
Hayır, tedavisi bulunmayan çok hastalık var. Zenginler bile ölüyor. Öyle olsa zenginler ölümsüz olurdu.

"İş adamı David Rockefeller, ölene dek 6 kalp, 2 ciğer, 3 böbrek değiştirdi. Altıncı kalp nakli sonrasında “200 yaşıma kadar yaşamak istiyorum” dedi."

bu gerçek haber. ona özel, 6 kalp 2 ciğer ve 3 böbreği (bağlı damarlarla birlikte) değiştirilip, yaşamının devamı için çabalandıysa, herkese de yapılır. seni etkileyen engelli hallerinin çoğu onarılabildiği halde buna maddi gücü olan kavuşabiliyor. kanserin tedavilerini buldular ama insanlara açıklamıyorlar.
Sonuçta öldü. Kimileri 100 yaşına böyle çorap değiştirir gibi organ değiştirmeden geliyor. Tedavisi bulunmayan çok şey var. Komplo teorilerini bırakın.

halbuki tedavi peşinde koşacağına ümitsizliğe girip ölmek daha iyi diyorsun.
Hangi engelli %100 tedavi edilebiliyor, gözlerini aç "kafasız". :)

sen niye hep Yaratan'a (haşa) suç arıyorsun? O , kainatın ve yeryüzünün hatta insan bedenininde kanunlarını yarattı. insan her adım attığı işde başarılı olmayı aramadan önce "(işi) doğrumu yaptım, usulüne göremi yaptım" diye kendini sorgulamalı.
Hâlen O'nda suç yok diyorsun. Şaka gibisin. Anne babada hata yok eğer akraba evliliği falan yapmadılarsa. Her şey Allah'ın suçu. Söylesene, ilk insan soyu nasıl türedi? Ensest olmadı mı? Çaprazlama kız kardeşleri hamile bırakmadınız mı? Nasıl insan sağlıklı bir şekilde üredi?

Belki de günümüz hastalıkları, Adem ve Havva'nın çocuklarının ensest ilişkisinden türemiştir? :)

6lack de Furor

☆☆
Senato Üyesi
Düşünce
Ateist
Evet basit bir soru soruyorsunuz. Fakat ben şuanlık kesin bir yorum yapamıyorum bunlar hakkında. Yazdıklarınızı okudum ama şöyle bir şey var, ben çok yeniyim. Yani fazla bilimsel yorumlar yapamayabilirim çünkü o kadar donanımlı biri değilim. Tabi bu zamana kadar yine kendime bir şeyler kattım ama bu benim için ciddi bir konu. Aslında tam olarak agnostik de değilim. Kafa karışıklığı diye bir şey olsaydı onu seçerdim ama en yakını agnostizmdi. Aslında ben tanrının olmama ihtimalinin olma ihtimalinden fazla olduğunu düşünüyorum ama bunu ayrıntılı bir şekilde dile getiremiyorum. Zaten yaşım küçük ve bu zamana kadar öğrendiğim şeyler... Hiçbir şey diyebilirim. Bu yüzden çok fazla yorum yapmak istemedim. Bu konular hakkında araştırma yapmak ve her türlü düşünceyi görmek istiyorum. Bunun için de birazcık zamana ihtiyacım var. Tabi yazdıklarınızı da yine değerlendireceğim ama şuanlık kesin bir şekilde haklısınız veya haksızsınız diyemeyeceğim.
Dostum sen bu adama hiç bakma. Bu adamın bilimden gram anladığı yok.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Evet basit bir soru soruyorsunuz. Fakat ben şuanlık kesin bir yorum yapamıyorum bunlar hakkında. Yazdıklarınızı okudum ama şöyle bir şey var, ben çok yeniyim. Yani fazla bilimsel yorumlar yapamayabilirim çünkü o kadar donanımlı biri değilim. Tabi bu zamana kadar yine kendime bir şeyler kattım ama bu benim için ciddi bir konu. Aslında tam olarak agnostik de değilim. Kafa karışıklığı diye bir şey olsaydı onu seçerdim ama en yakını agnostizmdi. Aslında ben tanrının olmama ihtimalinin olma ihtimalinden fazla olduğunu düşünüyorum ama bunu ayrıntılı bir şekilde dile getiremiyorum. Zaten yaşım küçük ve bu zamana kadar öğrendiğim şeyler... Hiçbir şey diyebilirim. Bu yüzden çok fazla yorum yapmak istemedim. Bu konular hakkında araştırma yapmak ve her türlü düşünceyi görmek istiyorum. Bunun için de birazcık zamana ihtiyacım var. Tabi yazdıklarınızı da yine değerlendireceğim ama şuanlık kesin bir şekilde haklısınız veya haksızsınız diyemeyeceğim.
O zaman aksi ispat edilene kadar Yaratıcı var diyeceğiz; çünkü biz varlığına dair kanıt sunduk. Olmadığına dair bizim kanıtlarımızı çürüten kanıt sunulmayana kadar var olduğunu düşünmemiz gerekiyor.

Peki bazı insanlar Kurana bakarak gelecekten NET TARİH VEREREK haber veriyorsa ve verdikleri haberlerin TAMAMI doğru çıkıyorsa bu durum insan üstü bir gücün göstergesi değil midir? Medyumlar vs birçok şey atar bazen bazısı tutar. Söylenilenlerin TAMAMININ doğru çıkması insan üstü bir güce kanıt değil midir?

mehsan

Denetimde
Düşünce
Muvahhid
6lack de Furor, post: 53729
Anlayamazsın. Belki kardeşin falan engelliyse öyle anlarsın. Onun dışında asla anlayamazsın. Anlamış gibi yaparsın... / anlarım, engelli hallerini saydım sana etrafımda da kimi zaman rastladığım ve ilgilendiğim hadiselerdir. sen kendine bak, bir engelli birimine gidip ilgilendinmi hiç? onlar konuşamasa da onlarla konuşmayı denedinmi? demekki anlayan benmişim sen değil, loto-toto rüstem. paso atıyorsun lotondan totondan.

Hayır, tedavisi bulunmayan çok hastalık var. Zenginler bile ölüyor. Öyle olsa zenginler ölümsüz olurdu. / zenginlerin öldüğü falan yok. dünyada ekonomiden sağlığa herşeyi ve ülkeleri de kontrolünde tutan toplum, sözkonusu onlar olduğunda hastalıkları kendileri için çözüyorlar. koronadan pay biç. konu kendileri olduğunda hazırlatılmış özel ilaç içiyorlar, bize gelincede aşı yalanlarıyla teselli etmeye çalışıyorlar. (onlara göre) aşağı tabaka olan dünya nüfusuna geçici tedavi uygulayıp, ölürse öldü gözüyle bakılıyor, yaşarsa da ALLAH'ın izniyle kurtulmuş oluyor. bu farkları ayırt et. ahmak olma.

"..İçlerinden pek azı müstesna, onlardan devamlı hainlik görürsün.." (Maide Suresi 13. Ayet)

Sonuçta öldü. Kimileri 100 yaşına böyle çorap değiştirir gibi organ değiştirmeden geliyor. Tedavisi bulunmayan çok şey var. Komplo teorilerini bırakın. / sonuçta öldüsü yok, sonuçta herkes ölecek orası öylede, bu adamın her yeri dökülüyorken yinede her seferinde topladılar. böyle bir çabayı sana bana göstermezler. sırf bir organ nakli için umutsuzca sırada bekleyenler var. bu adamınsa 6 defa kalbi, 2 defa ciğeri, 3 defa böbreği değişti. böyle bir muamele bu dünyada onlardan başka kimseye yapılmıyor.

Hangi engelli %100 tedavi edilebiliyor, gözlerini aç "kafasız". :) / ms hastalığı dışında yürüme ve el kol hareketlerinde bozukluk çekenler %100 olmasada tedavi edilebiliyor. zaten %100 olması da ağırlıklı genetik problem ve bebekliğinde görülen ateşli hastalık sonucudur (felci saymazsak)

Hâlen O'nda suç yok diyorsun. Şaka gibisin. Anne babada hata yok eğer akraba evliliği falan yapmadılarsa. Her şey Allah'ın suçu. Söylesene, ilk insan soyu nasıl türedi? Ensest olmadı mı? Çaprazlama kız kardeşleri hamile bırakmadınız mı? Nasıl insan sağlıklı bir şekilde üredi? / ahmağa bak ya, insanlar evlenmeden önce boşunamı sağlık taramasından geçiyor, evlenen çiftler arasında (akrabalık bağı olmasada) uyumsuzluk varsa tespit edilsin diye geçiyor. ne akraba bağı be? hala nerde kalmış bu. bize gelincede bilimden bahseder. ne kafasızsın sen ya. akrabalık bağı bilindik uyumsuzluk nedenidir. ama onun dışında daha ne uyumsuzluk var.

Belki de günümüz hastalıkları, Adem ve Havva'nın çocuklarının ensest ilişkisinden türemiştir? :) / iftiranı kıvır, gerektiğinde alırsın içine.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Ne olmuş doğmamışsa. Anne karnından çıkınca solunumunu ve beslenmesini plasentadan değil burnuyla ağzıyla yapıyor. Başka da bir şey değişmiyor. Sırf solunumunu burnundan yapmıyor diye bir canlıyı öldürebileceğinizi mi iddia ediyorsunuz?
2. Acı reseptörleri, en kaba tabiriyle.
Acı reseptörleri de atomdur nihayetinde. Size göre reseptördeki atom mu acı çekiyor?
3. Arada fark var. Anlayabileceğini düşünüyorum.
Arada canlı olup olmaması farkı var ama canın atomik anlamı maddeci bakışta yok. Yani bir atom olsa ne olur çok sayıda atom bir araya gelmiş olsa ne olur?
4. Oluşturduğu bütün önemli.
Maddeci bakışla o bütünün de bir önemi yok. Atom yani bir bütün oluşturmuş atomlar olunca farklı bir anlamı yok, bir araya gelmiş atomlar. Hepsi bu.
5. Babasıyım. Acı çekmesine engel olacağım.
Doğunca da babasınınız. O zaman sırf solunumunu burnundan yapmaya başladı diye öldürmeniz yanlış mı oluyor?
6. Kutsiyet atfetmiyorum. Ne alakası var?
Bence hayat dahil korunması gereken herşey kutsaldır. Sizce hayat kutsal değilse atomlar ha birada durmuş ha dağınık ne fark eder ki?
7. "Sevgi" diye adlandırdığımız bir şey var. Bunu hissediyoruz. Hormonlar fasa fiso. Beyinde birtakım işlemler. Bu sadece bir işlem, bir dizi, bir bütün. Onu bu kadar anlamlı yapan, bizim ona bu anlamı vermemiz ve bu doğrultuda devam etti.
Yani size göre aslında sevgi anlamsız hormonal işlemler bütünü ama insanlar bu anlamsız şeye aslında olmayan anlamlar yüklemişler, öyle mi?
8. Anlamlı bir hayat için aptal bir masala inanmama gerek yok. Hayata anlam veremediğiniz için bir şeylerin ona anlam katmasını istiyorsunuz. İşte, daha hayatına anlam bile katamamış beceriksizlerin düştüğü seviye bu.
Ortada aptal bir masal yok. Daha Yaratıcının varlığına dair yazdıklarımızın bile neresi neden yanlış gösteremiyorsunuz, sadece dogmatik kuru bir inatla inkar ediyorsunuz.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Dostum sen bu adama hiç bakma. Bu adamın bilimden gram anladığı yok.
Ad Astra @Ad Astra kardeşim maalesef gördüğünüz gibi kanıtları çürütemeyince şahıslara saldırıyorlar.
Yaratıcının varlığına sunduğum kanıtlarda bilimsel olarak ne yanlış var?

mehsan

Denetimde
Düşünce
Muvahhid
hayatın anlamı nerde 6lack de Furor? kainatta hiçbir şey kendi kendine olmamışken anlamı kendi kendine olurmu? boyalar, kendi kendine duvarın üstünemi dökülüyorda o duvar boyalı ve rengarenk anlamlı oluyor? biri yapmadan duvar kendiliğinden boyalı ve ahenkli anlamlı olurmu? anlam kafaya göre konamaz. beyaz olan beyazdır siyah olan siyah, kafama göre ben beyaza siyah derim demekle kendini kandırırsın. ateşin yakıcılığını inkar edemiyorsunuz. ateşle yıkanırım desene sıkıyorsa. gör bakalım o zaman, düşüncenmi anlamlıyormuş herşeyi yoksa herşeyin anlamı senden de önce (yaratılarak) varmıymış?

Yazarı tarafından düzenlendi:

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Ad Astra @Ad Astra kardeşim maalesef gördüğünüz gibi kanıtları çürütemeyince şahıslara saldırıyorlar.
Yaratıcının varlığına sunduğum kanıtlarda bilimsel olarak ne yanlış var?
Erdemli bir adamsan, sadece İslam güzellemesi yapacağına, buradaki gençlere piyasadaki tüm inançları araştırmalarını tavsiye edersin.
Erdemli misin?

6lack de Furor

☆☆
Senato Üyesi
Düşünce
Ateist
Diğer zırvalıklarını geçiyorum da, şuna gelelim:
Belki de günümüz hastalıkları, Adem ve Havva'nın çocuklarının ensest ilişkisinden türemiştir? :) / iftiranı kıvır, gerektiğinde alırsın içine.
Ne oldu yahu? Adem ve Havva'nın soyu nasıl ilerledi. Tek 2 insan değil mi? Dağı taşı mı hafiften sevdiler de soy büyüdü?

Yoksa, yoksa, Adem, taşın üstüne ceketini attı da Kapıcılar Kralı'nda olduğu gibi bir hamile kalma vakası mı yaşandı!?

6lack de Furor

☆☆
Senato Üyesi
Düşünce
Ateist
Ne olmuş doğmamışsa. Anne karnından çıkınca solunumunu ve beslenmesini plasentadan değil burnuyla ağzıyla yapıyor. Başka da bir şey değişmiyor. Sırf solunumunu burnundan yapmıyor diye bir canlıyı öldürebileceğinizi mi iddia ediyorsunuz?

Acı reseptörleri de atomdur nihayetinde. Size göre reseptördeki atom mu acı çekiyor?

Arada canlı olup olmaması farkı var ama canın atomik anlamı maddeci bakışta yok. Yani bir atom olsa ne olur çok sayıda atom bir araya gelmiş olsa ne olur?

Maddeci bakışla o bütünün de bir önemi yok. Atom yani bir bütün oluşturmuş atomlar olunca farklı bir anlamı yok, bir araya gelmiş atomlar. Hepsi bu.

Doğunca da babasınınız. O zaman sırf solunumunu burnundan yapmaya başladı diye öldürmeniz yanlış mı oluyor?

Bence hayat dahil korunması gereken herşey kutsaldır. Sizce hayat kutsal değilse atomlar ha birada durmuş ha dağınık ne fark eder ki?

Yani size göre aslında sevgi anlamsız hormonal işlemler bütünü ama insanlar bu anlamsız şeye aslında olmayan anlamlar yüklemişler, öyle mi?

Ortada aptal bir masal yok. Daha Yaratıcının varlığına dair yazdıklarımızın bile neresi neden yanlış gösteremiyorsunuz, sadece dogmatik kuru bir inatla inkar ediyorsunuz.
1. Öldüreceğimi değil, kurtaracağımı söylüyorum.

2. Bilmem, çekiyor mu? Ortada acı çeken bir şey var sonuçta. :ggsy: Reseptörler acı sinyallerini beyine taşıyor. Sonrası şipşak, acı çekiyorsun.

3. Yalnız size göre de bir şey değişmiyor. Bizi canlı yapan şeyin sadece ruh olduğunu iddia etmiyor musunuz?

4. O atomlar bir araya gelip ne oluşturmuş ama ona bakmıyor musun sen şimdi? :ggsy:

5. Doğunca doğmuş oluyor. Anne karnında değil. Mesela ensefalosel. Bak, bu onla doğmuş bir bebek:
1595868399240.png

Bu bile çok kötüyken, DOWN olmasını ya da kolunun bacağının falan olmamasını düşünebiliyor musun? Kusura bakma ama ben çocuğumun böyle bir şekilde Dünya'ya gelmesine izin veremem. Sen bana katil de, ben onu kurtarmış olacağım. Daha hiçbir şey yaşamamışken, onun belki 20 yıllık belki 40 yıllık belki 60 yıllık belki 5 yıllık acı dolu bir hayat yaşamasını sağlayacağım. Keşke Allah'ın direkt engelleseydi de zorunda kalmasaydık.

6. Elbette yaşama hakkı vardır. Yaşamaya da kutsallık verilebilir elbette. Bir şeyi anlamlı yapan, ona verdiğimiz anlamdır. Bir şey zaten güzel diye güzel gelmiyor, bizim ona yüklediğimiz anlamlar yüzünden güzel geliyor. Tabii, bazı varsayılan gelen şeyler de var elbette ama çoğunluk böyle.

Ayrıca Küçük Albert deneyine bakmanızı öneririm.

7. Evet, öyle. Tabii bu onu samimiyetsiz, yapay ya da iğrenç yapmaz. Güçlü bir duygu...

8. Aptal masallar, geçiniz bunu lütfen. 1800'lerin insanları bile sizden bilim olarak daha ileriydi. :ggsy:

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Erdemli bir adamsan, sadece İslam güzellemesi yapacağına, buradaki gençlere piyasadaki tüm inançları araştırmalarını tavsiye edersin.
Erdemli misin?
Tabii ki tüm inançları sadece gençler değil herkes araştırmalı. Doğru bilgilere ulaşıp tarafsız bakan herkes İslamın güzelliğini kendiliğinden görür zaten.

Şimdi siz erdemli biriyseniz Ad Astra @Ad Astra kardeşime Yaratıcının varlığı hakkında yazdığım kanıtlarda yanlış bir şey olup olmadığını yazın

Düşünce
Deist
Tabii ki tüm inançları sadece gençler değil herkes araştırmalı. Doğru bilgilere ulaşıp tarafsız bakan herkes İslamın güzelliğini kendiliğinden görür zaten.

Şimdi siz erdemli biriyseniz Ad Astra @Ad Astra kardeşime Yaratıcının varlığı hakkında yazdığım kanıtlarda yanlış bir şey olup olmadığını yazın
Yaratıcın yoklluğunu ispatlayamamak varlıgının kanıtımı oluyor sizde. Verdiğiniz örneklerede yaratıcının varlığını delil gösteren ve bunu günümüzde bilimsel olarak açıklayan kabul gören bir kurum varmıdır.tanrıya hakaretten cezaevine giren oldumu.yada herhangibir dinin peygamberine atıfta bulunan mühebbet yedimi dünynın bir ülkesinde. Demek istediğim tanrı var ise neden devletler benim dediğim gibi yaptırımlar uygulamadı insanlara. İmam ossurursa cemaat ne yapar. Balık baştan kokmuş olmuyormu

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Ha şöyle, demek ki düzgün bir şeyler de tavsiye etmek mümkünmüş ancak yine de İslam tebliği yapmadan duramamışsın.
Bir iletinde İslam´a işraret etmesen, neyin eksilecek?
Yazdıkların hem tarafgil hem de ön yargılara/kabullere dayanıyor.

Bu arada ben sen değilim, çünkü dinsiz imansız olmanın propagandasını yapmam.
Peki ne yaparım?
Sen de bilirsin, ben hep şunu derim:
Fısatını buldukça, gezip dolaşın. Farklı diyarlara yelken açın, farklı insanları, dinlerini ve kültürlerini yerinde görün ve tanıyın. Ufkunuz genişler, haliyle insanlara olan bakış açınız daha farklılaşır ve anlam kazanır.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
1. Öldüreceğimi değil, kurtaracağımı söylüyorum.
Öldürerek kurtaracağınızı söylüyorsunuz. Anne karnından çıkınca solunumunu ve beslenmesini plasentadan değil burnuyla ağzıyla yapıyor. Başka da bir şey değişmiyor. Sırf solunumunu burnundan yapmıyor diye bir canlıyı öldürebileceğinizi/öldürerek kurtarabileceğinizi(!) mi iddia ediyorsunuz?
2. Bilmem, çekiyor mu? Ortada acı çeken bir şey var sonuçta. :ggsy: Reseptörler acı sinyallerini beyine taşıyor. Sonrası şipşak, acı çekiyorsun.
Acı çeken bir şey kesinlikle var, evet. İşte bu acıyı hisseden atomsa su içme ile et yemenin acı çekmek açısından farkı yok. Acıyı hisseden atom değilse ve biz acı çekiyorsak demek ki ruh var. Demek ki madde ötesi diye bir şey var. Evet sizce acıyı hisseden atom mu madde ötesi bir şey mi?
3. Yalnız size göre de bir şey değişmiyor. Bizi canlı yapan şeyin sadece ruh olduğunu iddia etmiyor musunuz?
Evet ruh çıkarsa beden ölür ve cansız atomlardan farkı kalmaz.

Şu soruya halen cevap vermediniz:

Canın atomik anlamı maddeci bakışta yok. Yani bir atom olsa ne olur çok sayıda atom bir araya gelmiş olsa ne olur?
4. O atomlar bir araya gelip ne oluşturmuş ama ona bakmıyor musun sen şimdi? :ggsy:
Bir şey oluşturan atomlar başka şey oluşturan atomlardan daha mı değerli oluyor?
5. Doğunca doğmuş oluyor. Anne karnında değil.
İşte doğunca anne karnından çıkınca öldürmenize engel olan değişiklik ne? Sırf solunumu burnundan beslenmesi ağzından oldu diye mi öldürmeniz yanlış oluyor?
Yaşamaya da kutsallık verilebilir elbette.
Sizce hayat korunması gereken bir kutsal mı?

Sizce hayat kutsal değilse atomlar ha birada durmuş ha dağınık ne fark eder ki?
7. Evet, öyle. Tabii bu onu samimiyetsiz, yapay ya da iğrenç yapmaz. Güçlü bir duygu...
Madem sevgi, merhamet vs duygular aslında anlamsız, biri sizin veya toplumun bu anlamsız şeylere yüklediği anlama önem vermiyor diye kınama veya cezalandırma doğru olur mu? Siz veya toplum bir şeye aslında anlamsız olduğu halde kötü anlamı yüklüyor diye sizin veya toplumun kötü anlamı yüklediği şeyi yapınca cezalandırmak doğru mu?
8. Aptal masallar, geçiniz bunu lütfen. 1800'lerin insanları bile sizden bilim olarak daha ileriydi. :ggsy:
Madem öyle Yaratıcının varlığına dair yazdıklarımızın bile neresi neden yanlış gösteremiyorsunuz, neden sadece dogmatik kuru bir inatla inkar ediyorsunuz?

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Yaratıcın yoklluğunu ispatlayamamak varlıgının kanıtımı oluyor sizde.
Varlığına dair en az bir kanıt varken bu kanı/kanıtları çürüten ve yokluğunu ispat eden bir tane bile kanıt yoksa, evet bu durumda Yaratıcın yoklluğunu ispatlayamamak varlıgının kanıtı olur. Çünkü varlığına kanıt/kanıtlar var ama yokluğuna dair kanıt yok. Bu durumda Yaratıcının varlığını inkar eden dogmatik olarak kuru inatla inkar ediyor demektir.
tanrıya hakaretten cezaevine giren oldumu.yada herhangibir dinin peygamberine atıfta bulunan mühebbet yedimi dünynın bir ülkesinde. Demek istediğim tanrı var ise neden devletler benim dediğim gibi yaptırımlar uygulamadı insanlara.
Yaratıcı varsa bahsettiğiniz yaptırımların uygulanması meşru hale mi geliyor?

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Yazdıkların hem tarafgil hem de ön yargılara/kabullere dayanıyor.
Yazdıklarımın neresi neden ön kabul? Hepsi bilimsel verilere dayanarak mantık kurallarının işletilmesinden ibaret.

Şimdi siz erdemli biriyseniz Ad Astra @Ad Astra @Ad Astrakardeşime Yaratıcının varlığı hakkında yazdığım kanıtlarda yanlış bir şey olup olmadığını yazın. Yazmıyor ve yazamıyorsunuz. Yanlış deseniz neresi neden yanlış diye soracağımı biliyorsunuz. Bunu gösteremeyeceğinizi de biliyorsunuz; çünkü doğru. Doğru demenize de Yaratıcıyı inkarı dogma haline getirmeniz engel oluyor ve kuru inatla inkar ediyorsunuz

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Yazdıklarımın neresi neden ön kabul? Hepsi bilimsel verilere dayanarak mantık kurallarının işletilmesinden ibaret.
Şimdi siz erdemli biriyseniz Ad Astra @Ad Astra @Ad Astrakardeşime Yaratıcının varlığı hakkında yazdığım kanıtlarda yanlış bir şey olup olmadığını yazın. Yazmıyor ve yazamıyorsunuz. Yanlış deseniz neresi neden yanlış diye soracağımı biliyorsunuz. Bunu gösteremeyeceğinizi de biliyorsunuz; çünkü doğru. Doğru demenize de Yaratıcıyı inkarı dogma haline getirmeniz engel oluyor ve kuru inatla inkar ediyorsunuz
Yazdıklarının hepsi ön kabul ve yanlışın da bu.
İnkar eden de yok, çünkü taptığın Arap menşeili tanrı varsa çağır onu gelsin.
Öyle var demekle olmuyor!
Hadi onu çağırsana.
Bak yazıyorum, demek ki yalancının tekisin!
Yalancısın, çünkü ortada inkar eden falan yok.
Ortada senin gibi boş beleş gazel okuyan var.

Eğer sen erdemli biri isen ve adamsan, gençlere İslam tebliği yapmaktan vaz geçersin!
Erdemli misin?

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Mesela ensefalosel. Bak, bu onla doğmuş bir bebek:
Bu "rahatsız edici görüntü" uyarı etiketi forumda bulunan bir format mı sen mi ekledin? Bu uygulamanın standart ve zorunlu olmasını istiyorum. Bu, uygar yayın kurumlarında uygulanan çağdaş bir uygulamadır. Fakat duyarsız insanlar, duyarlı olanların nasıl etkilendiklerini bilmiyorlar. Duyarlılık nedir hiç haberleri olmuyor. Bazı insanların ayna nöronları güçlüdür. Gördükleri bir acıyı aynen kendileri yaşıyormuş gibi hissederler. Bu duyarlı insanlara saygı göstermek gerekiyor.

6lack de Furor

☆☆
Senato Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu "rahatsız edici görüntü" uyarı etiketi forumda bulunan bir format mı sen mi ekledin? Bu uygulamanın standart ve zorunlu olmasını istiyorum. Bu, uygar yayın kurumlarında uygulanan çağdaş bir uygulamadır. Fakat duyarsız insanlar, duyarlı olanların nasıl etkilendiklerini bilmiyorlar. Duyarlılık nedir hiç haberleri olmuyor. Bazı insanların ayna nöronları güçlüdür. Gördükleri bir acıyı aynen kendileri yaşıyormuş gibi hissederler. Bu duyarlı insanlara saygı göstermek gerekiyor.
Bu forumda olan bir özellik zaten. Adı: Spoiler.

Sen de ekleyebilirsin. Benim tek yaptığım adını "Rahatsız edici görüntü" yapmaktı. Bunun içine istediğin şeyi koyabilirsin:
1595948945713.png

6lack de Furor

☆☆
Senato Üyesi
Düşünce
Ateist
Öldürerek kurtaracağınızı söylüyorsunuz. Anne karnından çıkınca solunumunu ve beslenmesini plasentadan değil burnuyla ağzıyla yapıyor. Başka da bir şey değişmiyor. Sırf solunumunu burnundan yapmıyor diye bir canlıyı öldürebileceğinizi/öldürerek kurtarabileceğinizi(!) mi iddia ediyorsunuz?
Daha doğmadı. Bu kadar basit.
Acı çeken bir şey kesinlikle var, evet. İşte bu acıyı hisseden atomsa su içme ile et yemenin acı çekmek açısından farkı yok. Acıyı hisseden atom değilse ve biz acı çekiyorsak demek ki ruh var. Demek ki madde ötesi diye bir şey var. Evet sizce acıyı hisseden atom mu madde ötesi bir şey mi?
Acı, bir tepkidir. Mesela koluna bıçak sapla, bunları çeşitli reseptörler cart curt algılıyor, beyine yolluyor. Beyin de buna göre bir tepkime veriyor.

Bak Bilal'e anlatır gibi anlattım. Artık bundan da anlamayacaksan ne diyem, "Carpe Diem". :ggsy:
Evet ruh çıkarsa beden ölür ve cansız atomlardan farkı kalmaz.

Şu soruya halen cevap vermediniz:

Canın atomik anlamı maddeci bakışta yok. Yani bir atom olsa ne olur çok sayıda atom bir araya gelmiş olsa ne olur?
Bir atom olsa bir şeycik olmaz, ama o atomlar birleşip bir bütün, bir CANLI oluşturunca çok şey olur.

Ruh diye bir şey yok. Ruh beynin neresinde, bilimsel makale atar mısın? 21 gram deneyini atma ama! :ggsy:
Bir şey oluşturan atomlar başka şey oluşturan atomlardan daha mı değerli oluyor?
Su ile bir köpek arasındaki farkla aynı diyebiliriz.
İşte doğunca anne karnından çıkınca öldürmenize engel olan değişiklik ne? Sırf solunumu burnundan beslenmesi ağzından oldu diye mi öldürmeniz yanlış oluyor?
Israrla öldürmek olarak tanımlıyorsun bunu. Umarım engelli bir çocuğun olmaz ya da yoktur. Sana kalırsa çok acı çekecek çünkü. (bakınız: ilk cevap)
Sizce hayat korunması gereken bir kutsal mı?

Sizce hayat kutsal değilse atomlar ha birada durmuş ha dağınık ne fark eder ki?
Herkesin yaşama hakkı vardır, herkesin bir hayata sahip olma hakkı vardır. Bu böyledir yani. Ama "kutsal"ın sözlük anlamı, daha farklı bir şey. O yüzden illa "kutsal"lık vermek lazım diye tutturmaya gerek yok. Kelimelerin anlamlarını düzgün kullanmak lazım.
Madem sevgi, merhamet vs duygular aslında anlamsız, biri sizin veya toplumun bu anlamsız şeylere yüklediği anlama önem vermiyor diye kınama veya cezalandırma doğru olur mu? Siz veya toplum bir şeye aslında anlamsız olduğu halde kötü anlamı yüklüyor diye sizin veya toplumun kötü anlamı yüklediği şeyi yapınca cezalandırmak doğru mu?
Toplumdan topluma kurallar değişir. O toplumda bulunmak istiyorsan, o toplumun sabit kurallarına uymak zorundasın. Eğer uymak istemiyorsan, o toplumun kurallarının sana verdiği imkanlar doğrultusunda o kuralları değiştirmek için hamleler yapacaksın. Siyasete atılacaksın, ekrana çıkıp fikirleri değiştirmeye çalışacaksın. Bunu böyle yaparsın.

Senin için öldürmek güzel bir şeyse, git vahşi hayvanlar gibi yaşa o zaman. Ama mesela Türkiye'de öldüremezsin. Yasak çünkü. Toplumda bulunmak istiyorsan uyum sağlayacaksın. Uyum sağlayamayacaksan defolup gideceksin, yok ben hem adam öldüreyim hem ülkede kalayım diyorsan seni hapse postalarlar.

Elbette bu öldürmeme olayı çeşitli koşullarda esnetilebilir olmalı, ki öyle de zaten. Bir hırsız ya da bir köpek seni öldürmeye çalışırken mal gibi izlemeyeceksin elbette. Burada öldürmede kastımız ne anlamışsındır (inşallah).
Madem öyle Yaratıcının varlığına dair yazdıklarımızın bile neresi neden yanlış gösteremiyorsunuz, neden sadece dogmatik kuru bir inatla inkar ediyorsunuz?
Gösteriyoruz, anlamıyorsun. Biz de sıkılıyoruz. Tekrar edesimiz gelmiyor.