İnançsızlık hikayem

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Olay aslında çok belli. İnsan türü oldu olası yılanlardan nefret etmiştir. Çünkü ilkel atalarımız kendilerini korumak için ağaçlara çıkıyorlardı. Bu yolla hemen hemen tüm yırtıcılardan korunabiliyorlardı. Fakat ağaçlara tırmanan bir tür daha vardı, yılan. O yüzden insan türü yılandan hep nefret etmiştir. Olay bu.

Peki Kuran'da niye yılan şeytanla değiştirildi? Yahudilikte şeytan önemli bir figür olarak gösterilmezken, Hristiyanlıkla birlikte şeytan ön plana çıkıyor. Allahın rakibi konumuna getiriliyor. İslam bunu aşırı bularak şeytana fazla bir güç vermiyor ama yine de oldukça önemli bir figür olarak kalıyor.

Yani bunlar yeni bir kurmaca ortaya atarken yeni bir tasarım yapma ile ilgili konular. İslam genelde her konuda Yahudilik ve Hristiyanlık arasında bir yol seçmiştir. Her zaman örneklediğim gibi Yahudilikte deve ve domuz haram, Hristiyanlıkta zaten haram diye bir şey yok, İslam; "olmadı bu kadar genişlik, biraz sıkmak iyidir, deve tamam helal de domuz yine haram!"

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Knk senin bu düşüncen orta çağ düşüncesidir. Ve kadın ile erkek eşittir. Ve evi kadında işte çalışarak geçinebilir.Ve eşitlik bence adalettir. Ayrıca islam dini kadına pek değer vermiyor. Kısaca islamda kadınlar ikinci sınıf gibilerdir.
Ya knk öyle değil. Bak mesela örneğin;
1581599675429.png

Evi kadında geçindirebilir diyorsun eyvallah. Ama İslamiyet kadına evde oturmasını, annelik görevini en iyi şekilde yerine getirmesini savunuyor. Erkeklere ise eve geçindirmeyi, para kazanmayı ve en iyi şekilde ailesine hakim olmayı emrediyor. Değer vermiyor diye bir şey yok.

"Ey iman edenler! Eşlerinizden ve çocuklarınızdan da size düşman olanlar vardır, onlardan sakının. Ama affeder, hoşgörülü ve bağışlayıcı davranırsanız, şüphesiz Allah da çok bağışlayıcı ve engin merhamet sahibidir." (Tegabün,14)

"Düşman" olsa bile eşlerinizi affedin, hoşgörülü davranın diyor. Daha bunun gibi dolu örneğimiz var.
Bak dediğin gibi hiçbir varlık yokluğu varlığa tercih etmez dimi yani bizi zorda bırakmış sonuçta bize kaderimizi göstermedi ya ki gösterse bile yaşamayı seçeriz yani bizim çaresiz olduğumuzu biliyordu.Ve sonuç olarak Hz.Adem yüzünden burdayız benim kabul etmem Hz.Adem yüzünden burda olmamızı veya Hz.Havva yüzünden kadınların acı çektiğini ve erkeklerin himayesi altında olduğunu değiştirmez.Yani bu durumda Allah merhametsiz adaletsiz durumuna düşmez mi ?
Allah o yüzden insanlar aciz diyor. Kaderini sana göstermesi sınav sorularının önceden verilmesi gibidir. Hz. Adem yüzünden burda değiliz. Her şeyde Allah biliyor diyorsun, sence Adem'in o elmadan yiyiceğini de bilmiyor muydu? Kimse acı çekmiyor. Acı dediğin şey nankörlükten ve kullarının yaptığı pislikten gelir. Sen şu ana kadar ne kadar acı çektin? Veya annen diyelim kadın dedin diye, ne kadar acı çekti? Kadınlar erkeklerin himayesi altında değil güzel kardeşim. Siz olaya çok yanlış bakıyorsunuz. Erkeğin sorumlulukları İslam'a göre fazla olduğu için üstün gibi geliyor size. Halbuki ailesini korumak, geçindirmek, evlatlarına ve eşine en iyi şekilde bakmak ile hükümlü. Eğer her erkek buna uysa, emin ol kadınların ne kadar değerli olduğunu anlarsın. İnsanlara bakarak İslam'ı yargılamayın. Allah 1 cümle ile bütün günahlarını temizleyebiliyorken nasıl merhametsiz diyebiliyorsun ki? Sen yanma, acılar içinde kalma, ceza çekme diye seni bir kitapta yüzlerce kez uyaryır. "Ey kulum yapma, etme, yoksa sende zalimler gibi cehennemde yanarsın." diyip önceden sana uyarı yapıyor. Hatta sen bu günahlara düşme diye seni korkuttuğu zamanlar bile oluyor. Bu kadar iyiliğini isteyen rabbinden başka kimdir?

GökTanrıcılık18

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ya knk öyle değil. Bak mesela örneğin;
Ekli dosyayı görüntüle 2398
Evi kadında geçindirebilir diyorsun eyvallah. Ama İslamiyet kadına evde oturmasını, annelik görevini en iyi şekilde yerine getirmesini savunuyor. Erkeklere ise eve geçindirmeyi, para kazanmayı ve en iyi şekilde ailesine hakim olmayı emrediyor. Değer vermiyor diye bir şey yok.

"Ey iman edenler! Eşlerinizden ve çocuklarınızdan da size düşman olanlar vardır, onlardan sakının. Ama affeder, hoşgörülü ve bağışlayıcı davranırsanız, şüphesiz Allah da çok bağışlayıcı ve engin merhamet sahibidir." (Tegabün,14)

"Düşman" olsa bile eşlerinizi affedin, hoşgörülü davranın diyor. Daha bunun gibi dolu örneğimiz var.

Knk evide kadın geçirebilir. Ve özellikle semavi dinlerde erkeği üstün tutup,kadına pek değer vermiyor. Ve aynı Kuran'da kadın erkeğe itaat etmezse dövmeyi,dört kadınla evlenmek gibi kadını aşağılayan ayetler vardır. Ve bu örnek verdiğin ayette kadına islam hoşgörülü diye örnek verdiniz. Ama Kuran'ın kadına az değer verdiği gerçeğini değiştirmiyor. Ve bence eşitlik adalettir. Ve kadın ile erkek eşittir.

Yazarı tarafından düzenlendi:

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Knk evide kadın geçirebilir. Ve özellikle semavi dinlerde erkeği üstün tutup,kadına pek değer vermiyor. Ve aynı Kuran'da kadın erkeğe itaat etmezse dövmeyi,dört kadınla evlenmek gibi kadını aşağılayan ayetler vardır. Ve bu örnek verdiğin ayette kadına islam hoşgörülü diye örnek verdiniz. Ama Kuran'ın kadına az değer verdiği gerçeğini değiştirmiyor. Ve bence eşitlik adalettir. Ve kadın ile erkek eşittir.
Ama kadın evi geçindirsin demiyor İslam. Dediğin ayetleri açıklamıştık zaten. Yukarıda ki ayette de Allah, düşmanın olsa merhamet et diyor eşine. Her neyse söyleyeceklerim bu kadar.

Kuran Mucizeler

Üye
Düşünce
Muvahhid
Merhaba, 20 sene müslümandım ama ibadetlerimi tam olarak yerine getirmedim hiçbir zaman çünkü bu hayatta olmamızın sebebi yaratıcımıza tapmak olamaz diye düşünüyordum zaten daha sonra askerde kuranı Türkçe okudum ve araştırdım ve yaratıcının bu kadar hata, çelişki ve kadın erkek arasında bu kadar ayrım yapabileceğine ihtimal bile vermedim
Aferin sana. İyi halt etmişsin. Araştırmadan, düşünmeden karar vermişsin. Hangi meali okudun acaba? Hakkı Yılmaz'ı oku. Tekrar Kuran'a dönersin inşallah.
Selametle,

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Aferin sana. İyi halt etmişsin. Araştırmadan, düşünmeden karar vermişsin. Hangi meali okudun acaba? Hakkı Yılmaz'ı oku. Tekrar Kuran'a dönersin inşallah.
Selametle,
Bence sen ilk önce düşüncene karar ver müslüman mısın ? Deist mi ?

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Selametle,
Herkesin meali farklı arkadaş alt tarafı bir kitapı türkçeye çeviricekler bu kadar basit ama öyle kaba saçma ayetler var ki onu bile beceremiyorlar bu kadar basitç

Kuran Mucizeler

Üye
Düşünce
Muvahhid
Herkesin meali farklı arkadaş alt tarafı bir kitapı türkçeye çeviricekler bu kadar basit ama öyle kaba saçma ayetler var ki onu bile beceremiyorlar bu kadar basitç
Bu Kuran'ın katmanlı yapısından kaynaklanıyor. Her asırda farklı anlamlar çıkıyor. Kuran'ı güncellemek gerek. Kuran'ın mucizesi bu zaten. Hakkı Yılmaz bunu muhteşem bir şekilde başarmış. Ben Hakkı Yılmaz okuduktan sonra aklımdaki tüm çelişkiler kayboldu. Kuran'ın Allah'ın kelamı olduğunu tam olarak gördüm.
Selametle,

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Arapça malesef çok zengin bir dil. İyi bir çeviri için Kuran'ın bütününe hakim olmak lazım. *Hadislerden* yardım almamak lazım ;).

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Bu Kuran'ın katmanlı yapısından kaynaklanıyor. Her asırda farklı anlamlar çıkıyor. Kuran'ı güncellemek gerek. Kuran'ın mucizesi bu zaten. Hakkı Yılmaz bunu muhteşem bir şekilde başarmış. Ben Hakkı Yılmaz okuduktan sonra aklımdaki tüm çelişkiler kayboldu. Kuran'ın Allah'ın kelamı olduğunu tam olarak gördüm.
Selametle,
Şu anda diyanet vakfının çevirisini bitirmeye çalışıyorum. Hakkı Yılmaz dediğimiz kardeşimizin, cep boy bir çevirisi var ise kesinlikle alıp okurum.

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Arapça malesef çok zengin bir dil. İyi bir çeviri için Kuran'ın bütününe hakim olmak lazım. *Hadislerden* yardım almamak lazım ;).
Ya tamam da ben hakkı yılmaza niye güvenim ki yoksa herkes işine geldiği gibi yazar anlama bakar bütününe bakar değiştirir.Yoksa tabi hiç şüphe kalmaz.

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Bak dediğin gibi hiçbir varlık yokluğu varlığa tercih etmez dimi yani bizi zorda bırakmış sonuçta bize kaderimizi göstermedi ya ki gösterse bile yaşamayı seçeriz yani bizim çaresiz olduğumuzu biliyordu.Ve sonuç olarak Hz.Adem yüzünden burdayız benim kabul etmem Hz.Adem yüzünden burda olmamızı veya Hz.Havva yüzünden kadınların acı çektiğini ve erkeklerin himayesi altında olduğunu değiştirmez.Yani bu durumda Allah merhametsiz adaletsiz durumuna düşmez mi ?
@NoTThingLosE birşey tartışıyorduk cevap vermedin hala.

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Yav neden kimse Tevrat sorusunu dikkate almıyor arkadaş işinize mi gelmedi anlamadım ki siz böyle değildiniz nerde hazır cevap.

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Diyanetin çevirisini direkt olarak çöpe at. Kesinlikle.
Selametle,
Senin, ilahi mesajı inandırıcı kılmak gibi bir görevin olamaz, iş bu hale geldiyse mesaj zaten tırttır. İlahi mesaj, kendini inandırcı kılmalı idi, başaramadı. Tanrı konuşmuş olsaydı, hepimizi inanıyor olurduk, senin avukatlığına hacet olmazdı.

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ya tamam da ben hakkı yılmaza niye güvenim ki yoksa herkes işine geldiği gibi yazar anlama bakar bütününe bakar değiştirir.Yoksa tabi hiç şüphe kalmaz.
Kur'an'ı kurtarmak, Allah'ın yanlışlarını düzeltmek, demesi gerekenleri eklemek, kısacası Allah'ın kıçını toplamak için, aciz bir kul olarak senin bile kurabildiğin cümleleri, Allah'ın kuramamış olması ne ilginç di mi?

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hakkı Yılmaz'ı oku.
Hakkı baba "müşrikleri gördüğünüz yerde öldürün" ayetini "müşrikleri gördüğünüz yere nasılsın kardeşim deyin hal hatır sorun" diye, "din allahın olana kadar savaşın" ayetini "din allahın olana kadar sevişin" diye, "hüre hür köleye köle dişiye dişi kısas" ayetini "evle arabayı takas etmeyin" diye, "kadınları dövün" ayetini "kadınları sevin" diye mi çevirecek, ne yapacak?

Mal meydanda. Ne dediğinde de anlaşılmayacak bir şey yok. Meallerin güvenilmezliği, süsleme yapmaları, sahte güzelleme yapmalarında. Yoksa iyi güzel şeyler yazıyor da kötü şeyler yazıyor gösteren meal yok!

Kuran Mucizeler

Üye
Düşünce
Muvahhid
Senin, ilahi mesajı inandırıcı kılmak gibi bir görevin olamaz, iş bu hale geldiyse mesaj zaten tırttır. İlahi mesaj, kendini inandırcı kılmalı idi, başaramadı. Tanrı konuşmuş olsaydı, hepimizi inanıyor olurduk, senin avukatlığına hacet olmazdı.
Tanrı neden böyle karar verdi onu ben de bilmiyorum.
Şu ceninleri görüyorsun ama halen ateistim diyorsun. Embriyoloji kitabını göndereyim sana. 1 sayfasını anla ve bana anlat burada eşekler gibi anıracağım. 3 yılda hastanede çalışmışsın. Belki anlarsın. Ya senin 1 sayfasını bile anlayamadığın kitap var ya, insan oluşumunun milyonda birini bilmiyor daha. İnsan kendi yaratılışının mekanizmalarını kavrayamamış. Bak kavrayamamış diyorum. Yapmayı geç. Kavrayamamış. Sen ne konuşuyorsun. İnsanoğlu bu kadar nankör olur mu? Demek ki Tanrı bunu istedi. İnsan gerçekten nankör.
Allah size akıl fikir versin ya.
Selametle,

Kuran Mucizeler

Üye
Düşünce
Muvahhid
Hakkı baba "müşrikleri gördüğünüz yerde öldürün" ayetini "müşrikleri gördüğünüz yere nasılsın kardeşim deyin hal hatır sorun" diye, "din allahın olana kadar savaşın" ayetini "din allahın olana kadar sevişin" diye, "hüre hür köleye köle dişiye dişi kısas" ayetini "evle arabayı takas etmeyin" diye, "kadınları dövün" ayetini "kadınları sevin" diye mi çevirecek, ne yapacak?

Mal meydanda. Ne dediğinde de anlaşılmayacak bir şey yok. Meallerin güvenilmezliği, süsleme yapmaları, sahte güzelleme yapmalarında. Yoksa iyi güzel şeyler yazıyor da kötü şeyler yazıyor gösteren meal yok!
Oku. Sonra karar ver Ya @Burcuva. Kafadan uydurma. Bu yazıları okuyan insanların da bir şeylerden faydalanmasına engel olma. Hakkı Yılmaz çok iyidir. Ben kelime kelime okudum.
Selametle,

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Allah o yüzden insanlar aciz diyor. Kaderini sana göstermesi sınav sorularının önceden verilmesi gibidir. Hz. Adem yüzünden burda değiliz. Her şeyde Allah biliyor diyorsun, sence Adem'in o elmadan yiyiceğini de bilmiyor muydu? Kimse acı çekmiyor. Acı dediğin şey nankörlükten ve kullarının yaptığı pislikten gelir. Sen şu ana kadar ne kadar acı çektin? Veya annen diyelim kadın dedin diye, ne kadar acı çekti? Kadınlar erkeklerin himayesi altında değil güzel kardeşim. Siz olaya çok yanlış bakıyorsunuz. Erkeğin sorumlulukları İslam'a göre fazla olduğu için üstün gibi geliyor size. Halbuki ailesini korumak, geçindirmek, evlatlarına ve eşine en iyi şekilde bakmak ile hükümlü. Eğer her erkek buna uysa, emin ol kadınların ne kadar değerli olduğunu anlarsın. İnsanlara bakarak İslam'ı yargılamayın. Allah 1 cümle ile bütün günahlarını temizleyebiliyorken nasıl merhametsiz diyebiliyorsun ki? Sen yanma, acılar içinde kalma, ceza çekme diye seni bir kitapta yüzlerce kez uyaryır. "Ey kulum yapma, etme, yoksa sende zalimler gibi cehennemde yanarsın." diyip önceden sana uyarı yapıyor. Hatta sen bu günahlara düşme diye seni korkuttuğu zamanlar bile oluyor. Bu kadar iyiliğini isteyen rabbinden başka kimdir?
@Yuşa cevap verdim ya burada?
Diyanetin çevirisini direkt olarak çöpe at. Kesinlikle.
Selametle,
Yanlış bir yerini göremedim şu anda. Açıklamalar falan var gayet güzel.