İnanmak & Bilmek?

Tiglath

ll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Dini kitaplar geçmiş mucizelerden bahsedip onun üzerinden yürür. Bu mucizelerin hiçbir kanıtı olmamasına rağmen insanları korkutmaya çalışır. Nedense anlattıkları şey hep olmuştur, geçmiştir. Tek bir şahidi yoktur. Ama insanlar bilmeden yine de buna inanır. Peki hayatta sadece inanarak, bilmeksizin olan bir şey var mı? Bir arabanın patlak lastiklerle yürüyeceğine inanarak onu yürütebilir misiniz? İnanarak neyi başarabiliriz?

KemalY

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Ateist
İnanmak ile hiçbir şey olmaz. Bilmek gerekir. Sen dersen ki ben uçacağıma inanıyorum, o inanmak ile kalır.

Retrospective

lV ☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
İnanan biri için, inandığı şey "olabilecek"/"olabilir" duruma ulaşır.

İnanmak ve umut etmek gibi şeyler dinci zırvası gibi gözüküyor. İnanç ve umut etmek gibi insanın belki de en güçlü silahlarını kendi dinleriyle kirleten dincilerin tek tek belasını si.... Her neyse!

Dinci tuzağına düşmemek, inanmayı ve umut etmeyi dinlerin kafesinden söküp çıkarmak elzemdir...

Şizofrenist

Ayrıldı
Düşünce
Bağımsız
İnanan biri için, inandığı şey "olabilecek"/"olabilir" duruma ulaşır.

İnanmak ve umut etmek gibi şeyler dinci zırvası gibi gözüküyor. İnanç ve umut etmek gibi insanın belki de en güçlü silahlarını kendi dinleriyle kirleten dincilerin tek tek belasını si.... Her neyse!

Dinci tuzağına düşmemek, inanmayı ve umut etmeyi dinlerin kafesinden söküp çıkarmak elzemdir...
İnanç doğru kullanılırsa yararlıdır ama ve yanlış kullanılmaya açıktırlar.
İnanç ve umut birer açıktır, virüsler (Din tüccarları vb.) o açıktan içeri sızıp kişinin hayatını mahvedebilirler.

Tiglath

ll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kendine inanırsan başarılı olma şansın her zaman vardır. Kendine inancın yoksa hiçbir şey yapamazsın, yaptığından da bir şey anlamazsın.
İnandığını başarabilmek için ilk önceyi bilmeyi başarabilmek gerekiyor. Bunun istisnası var mı?

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Bu mucizelerin hiçbir kanıtı olmamasına
Harbi çok samimi bir soru soruyorum alaya almadan, dalga geçmeden, acizliğini belli etmeden cevap bekliyorum.

Soru: Hakikaten yaşın kadar(dakika) bir araştırma yaptın mı İslamiyet hakkında?
Soru2: Cevabını aldığın sorularda inatla tekrar sormak fesat açıdan yüzsüzlük müdür?

Tiglath

ll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Harbi çok samimi bir soru soruyorum alaya almadan, dalga geçmeden, acizliğini belli etmeden cevap bekliyorum.

Soru: Hakikaten yaşın kadar(dakika) bir araştırma yaptın mı İslamiyet hakkında?
Soru2: Cevabını aldığın sorularda inatla tekrar sormak fesat açıdan yüzsüzlük müdür?
Kanıtın varsa göster. Mesela İsa hangi ölüyü diriltti? Adını biliyor musun?

mad hatter

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Bağımsız
İnandığını başarabilmek için ilk önceyi bilmeyi başarabilmek gerekiyor. Bunun istisnası var mı?
Ne demek istediğini anlayamadım Tiglath, neyi bilmekten bahsediyorsun? Kendine inanç olumlu psikoloji demektir ve hareket etmeni sağlar, kendine inanmıyorsan hareket edecek motivasyonu bulamazsın. Başarılı olup olmamak şansa da bağlı, ama öncelik olarak senin kendine olan inancına bağlı.

DemoKratos

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kanıtın varsa göster. Mesela İsa hangi ölüyü diriltti? Adını biliyor musun?

1. Muaz bin Mualla. Nefes darlığından ölmüştü. İsa dirilttikten sonra bir çocuğu daha oldu.

2. Salman bin Alman. Cinayete kurban gitmişti. İsa diriltince katiline kısas yaptı.

3. Seyid ibni Şedid. Böbrekleri iflas edip ölmüştü. İsa dirilttikten sonra ilk iş bir kova su içti.

4. Ammar bin Gammaz. Karaciğer yetmezliğinden öldü. İsa dirilttikten sonra savaşa katıldı.

Liste uzar gider. İstersen sen de ekleme yapabilirsin! 😆

Tiglath

ll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ne demek istediğini anlayamadım Tiglath, neyi bilmekten bahsediyorsun? Kendine inanç olumlu psikoloji demektir ve hareket etmeni sağlar, kendine inanmıyorsan hareket edecek motivasyonu bulamazsın. Başarılı olup olmamak şansa da bağlı, ama öncelik olarak senin kendine olan inancına bağlı.
Sevgili @mad hatter, sınavı kazanacağına inanmak yetmiyor çalışıp öğrenmek gerekiyor. İnanmak tabi ki bilmek için önemli bir motivasyon sağlıyor ama esas temeli bilmekle sağlıyoruz.

mad hatter

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Bağımsız
Sevgili @mad hatter, sınavı kazanacağına inanmak yetmiyor çalışıp öğrenmek gerekiyor. İnanmak tabi ki bilmek için önemli bir motivasyon sağlıyor ama esas temeli bilmekle sağlıyoruz.
Anladım ama zaten benim de kendine inanmaktan kastım söylediğin türde anlamsız hayaller kurmak (çalışmadan testi geçmek vb) değildi. Kendine inanç dediğim bir tür "ben bunu yapabilirim" bilinci oluşturmak, beyni ikna etmek, enerjiyi artırmak anlamında daha çok. Bu olmazsa çünkü hoşlandığın kızla bile iletişim kurman imkansıza yakındır.

Son konular