İncil ve Kuran'da kadın

Düşünce
Muvahhid
merhaba arkadaslar,
Bugun blogda gezinirken bazi arkadaslarin kuran ve incili karsilastirdiklarini ,ve incilin cok iyi kuranin ise berbat bir kitap oldugunu yazdiklarini gordum.Sahsen kurani ve incili 2 kez okumus biri olarak bu yorumlarin cok art niyetli olduklarini anlamakta zorluk cekmetim.blogda bulunan hristiyan arkadaslara sunlari soylemek isterim baslamadan once eger yanlis dusunuyor isem lutfen beni uyariniz amacim karsilastirma yapmak hakaret veya asagilama degil.konumuz basliktanda anlayacaginiz uzere kadin .yazim kisa olucak cunku yakinda incil kuran ve tevratta kadin diye cok uzun bir yazi yazacagim .baslayalim.
1-)basortusu
Kuranda bas ortusu ile ilgili kesin bir kural yoktur bazi kimseler nisa 31 one sursede kuranda kesinlikle basortusu yok.ben konuyu uzatmamak icin bu ayeti sonra inceleyen bir yazi ele alicam .peki incil basortusu hakkinda ne diyor?
. Korintliler 11:

5 Ama başı açık dua ya da peygamberlik eden her kadın, başını küçük düşürür. Böylesinin, başı tıraş edilmiş bir kadından farkı yoktur.
6 Kadın başını açarsa, saçını kestirsin. Ama kadının saçını kestirmesi ya da tıraş etmesi ayıpsa, başını örtsün.
7 Erkek başını örtmemeli; o, Tanrı`nın benzeri ve yüceliğidir. Kadın da erkeğin yüceliğidir.
8 Çünkü erkek kadından değil, kadın erkekten yaratıldı.
9 Erkek kadın için değil, kadın erkek için yaratıldı.
10 Bu nedenle ve melekler uğruna kadının başı üzerinde yetkisi olmalıdır.
11 Ne var ki, Rab`de ne kadın erkekten ne de erkek kadından bağımsızdır.
12 Çünkü kadın erkekten yaratıldığı gibi, erkek de kadından doğar. Ama her şey Tanrı`dandır.
13 Siz kendiniz karar verin: Kadının açık başla Tanrı`ya dua etmesi uygun mu?
Gordugunuz uzere incil kesin olarak basortuyu emir kilmakla birlikte bunu yapmayan kadinlari ise sert bir sekilde uyarmaktadir.
2-)giyinme
Kuranda kadinin ve erkegin giyinme konusunda sartlari esittir oda mahrem yerlerini ortmek.ancak incil bu durumu biraz daha farkli sekilde ele aliyor.
9-10 Kadınların da saç örgüleriyle, altınlarla, incilerle ya da pahalı giysilerle değil, sade giyimle, edepli ve ölçülü tutumla, Tanrı yolunda yürüdüklerini ileri süren kadınlara yaraşır biçimde, iyi işlerle süslenmelerini isterim. 11 Kadın sükûnet ve tam bir uysallık içinde öğrensin.
Kisaca incil kadinin giyinmesinin en sade ve gosteristen uzak sekilde olmasini soyler .
3-)tanri/Allah katinda kadin-erkek ustunlugu
Kuranda bir cok yerde ustunlugun sadece takvada oldugu gecer ve kadin erkek arasinda ayrim yapmaz su ayet size yardimci olur.
Ey insanlar! Biz sizi bir erkek, bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi halklar ve kabileler kıldık. Şüphesiz Allah katında en üstün olanınız (sorumluluk bilinci ile hareket edip) duyarlı olmada en ileride olanınızdır.” (Hucurat Suresi 13)
Ancak incil eger yanlis anlamamis isem konuyu birazdaha farkli ele alir.
12 Kadının öğretmesine, erkeğe egemen olmasına izin vermiyorum; sakin olsun. 13-14 Çünkü önce Adem, sonra Havva yaratıldı; aldatılan da Adem değildi, kadın aldatılıp suç işledi.15 Ama doğum yapıp[a] kurtulacaktır; yeter ki, sağduyuyla iman, sevgi ve kutsallıkta yaşasın.
Incil eger daha detayli okursaniz kadini suclu olarak gordugunu anlamakta zorlanmazsiniz bu ayerlerde bunu anlatir aslinda .adem ve havva olayinda suc tumuyle havvadadir ve bu yuzden tum kadinlar sucludur.ancak kuran ademide havvayida esit derecede suclu gorur .
4-)konusma
Evet baslik biraz garip ancak kuranda kadinin konusmasina hic bir engel konunmaz iken ayni durum incilde boyle degildir.hatta incilde kadin ogretmez ogrenir .gelin ayetleri inceleyelim
34 Kadınlar toplantılarınızda sessiz kalsın.Konuşmalarına izin yoktur. Kutsal Yasa'nın da belirttiği gibi, uysal olsunlar. 35 Öğrenmek istedikleri bir şey varsa, evde kocalarına sorsunlar. Çünkü kadının toplantı sırasında konuşması ayıptır.
Bence siz anladiniz olayi yoruma gerek yok.
5-)kim kimin icin yaratildi
Buda biraz garip zira kuranda kadin ve erkek Allah a kulluk icin yaratilmasina ve hic bir insan icin yaratilmadigi anlatilsada,incilde kadinlarin yaratilislarini biraz daha farkli .
8 Çünkü erkek kadından değil, kadın erkekten yaratıldı.9 Erkek kadın için değil, kadın erkek için yaratıldı.
Anlasilan o ki tanri erkek icin kadin yaratmis.
Yazim bu kadardi .yorumlara hakaret gormemeyi umuyorum.iyi gunler.

Yoh Asakura18

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Kuran'da kadına az değer verir. Örneğin dört kadınla evlilik ve cariyelik gibi kadını aşağılayan ayetler var. İncilde kadına az değer verir. Çünkü semavi dinler kadına pek değer vermez. Çünkü bu dinleri uyduranlar muhtemelen erkeklerdir. İşin garibi bu erkeklerin uydurduğu dinlere en çok inanan kadınlardır. Şahsen ben erkek olarak kadınların ve erkeklerin eşit olduğunu ve birbirlerinden üstün olmadıklarını ayrıca kadınlar tarih boyunca erkeklerden zülüm görmüşlerdir. Mesela hristiyanlar kadınları cadı diye yakmışlardır. Kadınlara en büyük zülmü tarih boyunca hristiyanlar yapmışlardır. Ve ayrıca ben kadın haklarını sonuna kadar bir erkek olarak savunurum. Hatta ben kadınların özgür olmasını desteklerim. Ben kadınları insan olarak görüyorum. Ve bu yüzden kadın haklarını sonuna kadar savunuyorum.

Yazarı tarafından düzenlendi:
Düşünce
Muvahhid
Kuran'da kadına az değer verir. Örneğin dört kadınla evlilik ve cariyelik gibi kadını aşağılayan ayetler var. İncilde kadına az değer verir. Çünkü semavi dinler kadına pek değer vermez. Çünkü bu dinleri uyduranlar muhtemelen erkeklerdir. İşin garibi bu erkeklerin uydurduğu dinlere en çok inanan kadınlardır. Şahsen ben erkek olarak kadınların ve erkeklerin eşit olduğunu ve birbirlerinden üstün olmadıklarını ayrıca kadınlar tarih boyunca erkeklerden zülüm görmüşlerdir. Mesela hristiyanlar kadınları cadı diye yakmışlardır. Kadınlara en büyük zülmü tarih boyunca hristiyanlar yapmışlardır. Ve ayrıca ben kadın haklarını sonuna kadar bir erkek olarak savunurum. Hatta ben kadınların özgür olmasını desteklerim.
Yazimda ben genel hatlar ile bir degerlindirme yapmistim.kuranda kadina az deger verilmesi gibi bir durum yok cunku bir kadin asla cok esliligi zorlanamaz .sizin iddalarini aciklamak uzun olucaktir .oyuzden farkli bir yazimda bu iddalari ele alicam.konudan bagimsiz olarak siz goktengri inancina mi inaniyorsunuz?

Yoh Asakura18

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Yazimda ben genel hatlar ile bir degerlindirme yapmistim.kuranda kadina az deger verilmesi gibi bir durum yok cunku bir kadin asla cok esliligi zorlanamaz .sizin iddalarini aciklamak uzun olucaktir .oyuzden farkli bir yazimda bu iddalari ele alicam.konudan bagimsiz olarak siz goktengri inancina mi inaniyorsunuz?
Ben tengrizm yani göktanrı inancına bir inanıp,bir inanmayıp vazgeçiyorum. Ben şuan agnostik felsefi akımına inanıyorum. Ama göktanrı inancına inanmasam bile çok büyük saygı duyuyorum.

Düşünce
Muvahhid
Ben tengri inancına bir inanıp,bir inanmayı vaz geçiyorum. Ben şuan agnostik felsefi akımına inanıyorum. Ama göktanrı inancına çok büyük saygı duyuyorum.
Anladim bilgilendirdiginiz icin tesekkurler .sizin cariye ve cok eslilik ve diger iddalariniz ile ilgili konuyu buyuk ihtimalle haftaya bugunlerde yazmis olurum o zaman sizinde yorumunuzu beklerim .

Yoh Asakura18

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Anladim bilgilendirdiginiz icin tesekkurler .sizin cariye ve cok eslilik ve diger iddalariniz ile ilgili konuyu buyuk ihtimalle haftaya bugunlerde yazmis olurum o zaman sizinde yorumunuzu beklerim .
Tamam siz haftaya bu günlerde çok eşlilik ve cariyelik ile ilgili yazacağınız konuyla ilgili bende belki yorum yaparım.

Sercan Karlova

Yazar Adayı
Düşünce
Ateist
merhaba arkadaslar,
Bugun blogda gezinirken bazi arkadaslarin kuran ve incili karsilastirdiklarini ,ve incilin cok iyi kuranin ise berbat bir kitap oldugunu yazdiklarini gordum.Sahsen kurani ve incili 2 kez okumus biri olarak bu yorumlarin cok art niyetli olduklarini anlamakta zorluk cekmetim.blogda bulunan hristiyan arkadaslara sunlari soylemek isterim baslamadan once eger yanlis dusunuyor isem lutfen beni uyariniz amacim karsilastirma yapmak hakaret veya asagilama degil.konumuz basliktanda anlayacaginiz uzere kadin .yazim kisa olucak cunku yakinda incil kuran ve tevratta kadin diye cok uzun bir yazi yazacagim .baslayalim.
1-)basortusu
Kuranda bas ortusu ile ilgili kesin bir kural yoktur bazi kimseler nisa 31 one sursede kuranda kesinlikle basortusu yok.ben konuyu uzatmamak icin bu ayeti sonra inceleyen bir yazi ele alicam .peki incil basortusu hakkinda ne diyor?
. Korintliler 11:

5 Ama başı açık dua ya da peygamberlik eden her kadın, başını küçük düşürür. Böylesinin, başı tıraş edilmiş bir kadından farkı yoktur.
6 Kadın başını açarsa, saçını kestirsin. Ama kadının saçını kestirmesi ya da tıraş etmesi ayıpsa, başını örtsün.
7 Erkek başını örtmemeli; o, Tanrı`nın benzeri ve yüceliğidir. Kadın da erkeğin yüceliğidir.
8 Çünkü erkek kadından değil, kadın erkekten yaratıldı.
9 Erkek kadın için değil, kadın erkek için yaratıldı.
10 Bu nedenle ve melekler uğruna kadının başı üzerinde yetkisi olmalıdır.
11 Ne var ki, Rab`de ne kadın erkekten ne de erkek kadından bağımsızdır.
12 Çünkü kadın erkekten yaratıldığı gibi, erkek de kadından doğar. Ama her şey Tanrı`dandır.
13 Siz kendiniz karar verin: Kadının açık başla Tanrı`ya dua etmesi uygun mu?
Gordugunuz uzere incil kesin olarak basortuyu emir kilmakla birlikte bunu yapmayan kadinlari ise sert bir sekilde uyarmaktadir.
2-)giyinme
Kuranda kadinin ve erkegin giyinme konusunda sartlari esittir oda mahrem yerlerini ortmek.ancak incil bu durumu biraz daha farkli sekilde ele aliyor.
9-10 Kadınların da saç örgüleriyle, altınlarla, incilerle ya da pahalı giysilerle değil, sade giyimle, edepli ve ölçülü tutumla, Tanrı yolunda yürüdüklerini ileri süren kadınlara yaraşır biçimde, iyi işlerle süslenmelerini isterim. 11 Kadın sükûnet ve tam bir uysallık içinde öğrensin.
Kisaca incil kadinin giyinmesinin en sade ve gosteristen uzak sekilde olmasini soyler .
3-)tanri/Allah katinda kadin-erkek ustunlugu
Kuranda bir cok yerde ustunlugun sadece takvada oldugu gecer ve kadin erkek arasinda ayrim yapmaz su ayet size yardimci olur.
Ey insanlar! Biz sizi bir erkek, bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi halklar ve kabileler kıldık. Şüphesiz Allah katında en üstün olanınız (sorumluluk bilinci ile hareket edip) duyarlı olmada en ileride olanınızdır.” (Hucurat Suresi 13)
Ancak incil eger yanlis anlamamis isem konuyu birazdaha farkli ele alir.
12 Kadının öğretmesine, erkeğe egemen olmasına izin vermiyorum; sakin olsun. 13-14 Çünkü önce Adem, sonra Havva yaratıldı; aldatılan da Adem değildi, kadın aldatılıp suç işledi.15 Ama doğum yapıp[a] kurtulacaktır; yeter ki, sağduyuyla iman, sevgi ve kutsallıkta yaşasın.
Incil eger daha detayli okursaniz kadini suclu olarak gordugunu anlamakta zorlanmazsiniz bu ayerlerde bunu anlatir aslinda .adem ve havva olayinda suc tumuyle havvadadir ve bu yuzden tum kadinlar sucludur.ancak kuran ademide havvayida esit derecede suclu gorur .
4-)konusma
Evet baslik biraz garip ancak kuranda kadinin konusmasina hic bir engel konunmaz iken ayni durum incilde boyle degildir.hatta incilde kadin ogretmez ogrenir .gelin ayetleri inceleyelim
34 Kadınlar toplantılarınızda sessiz kalsın.Konuşmalarına izin yoktur. Kutsal Yasa'nın da belirttiği gibi, uysal olsunlar. 35 Öğrenmek istedikleri bir şey varsa, evde kocalarına sorsunlar. Çünkü kadının toplantı sırasında konuşması ayıptır.
Bence siz anladiniz olayi yoruma gerek yok.
5-)kim kimin icin yaratildi
Buda biraz garip zira kuranda kadin ve erkek Allah a kulluk icin yaratilmasina ve hic bir insan icin yaratilmadigi anlatilsada,incilde kadinlarin yaratilislarini biraz daha farkli .
8 Çünkü erkek kadından değil, kadın erkekten yaratıldı.9 Erkek kadın için değil, kadın erkek için yaratıldı.
Anlasilan o ki tanri erkek icin kadin yaratmis.
Yazim bu kadardi .yorumlara hakaret gormemeyi umuyorum.iyi gunler.
Her kim kuranın berbat bir kitap olduğunu söylediyse doğru söylemiş. Kuranda yazan bir çok şeyi eski ahit'i okumadan anlayamazsın. Mitolojilerden çekilmiş en berbat kopya kurandır. Kendine ait felsefesi yok.

Düşünce
Muvahhid
Her kim kuranın berbat bir kitap olduğunu söylediyse doğru söylemiş. Kuranda yazan bir çok şeyi eski ahit'i okumadan anlayamazsın. Mitolojilerden çekilmiş en berbat kopya kurandır. Kendine ait felsefesi yok.
Sezgisel bir yorum .size onerim kuran sumerlilerden kopya bir kitapmi yazimi okuyup birde orada yorum yapmaniz .yazi suan forumda lutfen oradada yorum yapiniz.

fameraft

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid

Bu düşünceyi ısıtıp ısıtıp müslümanların önüne koyanlar, bu sizin düşünceniz değil öncelikle, ilk çağ tefsircilerin bir yorumu. Böyle bir yorumun yapılmasında Kuran'ıon eski ahit gibi yani kesin hükümler içeren bir kitap olduğu algısı var ancak Kuran'da kesin hükümlerin olduğu çok çok az durum vardır. Geriye kalan bir sürü şey için sınırlar(had) belirlenir ve bu sınırları aşmayıb der. Bir kez Kuran okuyan adamın bile ilgisini çeker bu sürekli "sınırları aşmayın" lafı. Öyle Tevrat gibi kesin hükümler olsa hükümleri uyun demesi beklenirdi, sınırları aşmayın değil.

Bir diğer tefsircilerin bütün ayetlerin ilk muhattapları tarafından anlaşıldığı iddiasıdır. Böyle bir şey yok. Muhammed peygamber bile müteşabih ayetlerin bir çoğunun tevilinden habersizdi. Ayetlerde bunu açıkça bildiriyor "Sana onun yorumunun bir kısmını eriştirsek ya da seni buna eriştirmeden canını alsak geri mi dönecekler".

Bir başka hata Kitapda gereksiz ve eşanlamlı sözcükler olduğu iddiası. Bu tamamen Kitabın amacına ve Allah'ın yüceliğine aykırıdır, bunları ihlal etmektir. Kitapda gereksiz söz kullanıldı demek Allah gereksiz iş yaptı demektir bu da onun Kitapta anlatılan "boş iş yapmama" sıfatına aykırıdır. Buradaki önemli husus "boş iş yapmama sıfatı"nın kitapdaki bir bilgi, gereksiz kelime olabilecği yorumunun ise geçmiş insanların bir yorumu olduğudur. Eşanlamlı sözcükler olma iddiasını zaten bugün filoloji bilimi yalanlıyor. Bu konuda bir konsensus var. Bunun neden olamayacağını merak edenler kısa bir araştırmayla görebilir.

.
.
.

Bu böyle giden bir liste, daha yazılır ama okunacağından şüpheliyim. Eskilerin hataları üzerine inşa edilen bir eleştiri kültürü hakim şuan. Ben kültürü destekliyorum açıkcası, hatta ateistlerin bile yapmadığı eleştirileri yapıyorum ama bunları yaparken bu metodların insanların uydurduğu bir şey olduğunu biliyorum sizse bunları Kitaba mâl ediyorsunuz.

Zaten bir ateistin din eleştiri yapması ne kadar tarafsız olabilir ki ... Tanrı yoktur ama din göndermiştir mi desin adamlar :(

kavak

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Aklı başında herkes din eleştirisi yapabilir ve bunu da tüm dinlere eşit mesafede durarak yapmak işten bile değil.
Eğer dindarlar, dinsizlerden daha tarafsızdır demeye getiriliyorsa...
...ben bir şey bilmiyorum!:ggsy:

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Zaten bir ateistin din eleştiri yapması ne kadar tarafsız olabilir ki ... Tanrı yoktur ama din göndermiştir mi desin adamlar

Din eleştirisi de tanrının olmadığının bir argümanıdır. Tanrı olsaydı din gönderirdi. Dinler insan ürünü olduğuna göre tanrı yok.

Yoh Asakura18

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Ben agnostik olarak Tanrı var veya yok diyemem. Tanrının varlığını ve yokluğunu bilemeyiz. Fakat dinleri insanlar uydurmuşlardır. Belki Tanrı vardır ama dinlerdeki gibi Tanrı var olamaz. Neyse konu amacından sapmasın bence konumuz incil ve Kuran'da kadın.

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İncil dediğiniz Eski Ahitte hiç olmazsa Havva adı geçiyor ve hikayesi anlatılıyor. Kuran ne adnı anıyor ne hikayesini anlatıyor. Sanırsın insan değil! İnsan yerine koymuyor!

Düşünce
Muvahhid
İncil dediğiniz Eski Ahitte hiç olmazsa Havva adı geçiyor ve hikayesi anlatılıyor. Kuran ne adnı anıyor ne hikayesini anlatıyor. Sanırsın insan değil! İnsan yerine koymuyor!
Basit bir idda
Bunun üzerine onlar (Âdem ve eşi Havva) o ağacın meyvesinden yediler. Bu sebeple ayıp yerleri kendilerine göründü ve cennet yaprağından üzerlerine örtmeye başladılar. Âdem, Rabbine isyan etti ve yolunu şaşırdı.
Bu ayette o kissadan bahsedilir ve onlar der.yani siz insan yerine bile konmaz derken bilgisiz bir yorum yapmizsiniz.kaldi ki incilde havvanin suclu oldugu ademin sucsuz oldugu gecer kuran asla boyle bir ayrim yapmaz bu iddaniz cok art niyetli.

kavak

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hikayelerin, masalların, efsanelerin orijinalleri dururken, kırpılmış kopyasının kopyası ile insanların ne işi olur...
...ben şahsen pek anlamış değilim.
Zeydin ismi geçer, ama gel gör ki First Lady´nin ismi geçmez!:ggsy:

6lack de Furor

lll ☆☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Basit bir idda
Bunun üzerine onlar (Âdem ve eşi Havva) o ağacın meyvesinden yediler. Bu sebeple ayıp yerleri kendilerine göründü ve cennet yaprağından üzerlerine örtmeye başladılar. Âdem, Rabbine isyan etti ve yolunu şaşırdı.
Bu ayette o kissadan bahsedilir ve onlar der.yani siz insan yerine bile konmaz derken bilgisiz bir yorum yapmizsiniz.kaldi ki incilde havvanin suclu oldugu ademin sucsuz oldugu gecer kuran asla boyle bir ayrim yapmaz bu iddaniz cok art niyetli.
Reis o parantezler sonradan ekleniyor bu arada umarım onu biliyorsundur. O.O

Düşünce
Muvahhid
Reis o parantezler sonradan ekleniyor bu arada umarım onu biliyorsundur. O.O
Ya gercekten bu yorumu yapacak kadar mi akilsizsin? orda gecen ifade onlar der ademinde adi gecer sence adem ile kim gelecek yanina ?parantezler sizin ateist sitelerde izlediginiz gibi eklenmez daha detayli anlatmak icin eklenir .bu arada sen halada nasil yorum yapiyon ?

6lack de Furor

lll ☆☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Ya gercekten bu yorumu yapacak kadar mi akilsizsin? orda gecen ifade onlar der ademinde adi gecer sence adem ile kim gelecek yanina ?parantezler sizin ateist sitelerde izlediginiz gibi eklenmez daha detayli anlatmak icin eklenir .bu arada sen halada nasil yorum yapiyon ?
Neden yorum yapmayayım pardon?

Ayrıca Adem demiş, neden malum isim de geçmiyor? Geçse bir yeri mi şişerdi Allah'ın?

fameraft

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Din eleştirisi de tanrının olmadığının bir argümanıdır. Tanrı olsaydı din gönderirdi. Dinler insan ürünü olduğuna göre tanrı yok.

Bunu diyen adam başka başlıkta "Yahu Tanrı yokki hangi dinden bahsediyorsun" diye yorum yapıyor. Çok ilginç.

fameraft

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Aklı başında herkes din eleştirisi yapabilir ve bunu da tüm dinlere eşit mesafede durarak yapmak işten bile değil.
Eğer dindarlar, dinsizlerden daha tarafsızdır demeye getiriliyorsa...
...ben bir şey bilmiyorum!:ggsy:

Okuduğunu bir kere anlasan dişimi kıracağım yahu. Dinsizleri mi eleştirmişim Allahsızları mı? Basit bir küme matematiğini bile yapamıyorsunuz

Son konular