İncilde şiddet ayetleri - Kilise'nin verdiği cevap 1

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Merhaba bu sorulara cevap verebilir misiniz?

- Hz. İsa neden Ferisi ve din bilginlerinin el yıkama uyarısına sinirleniyor?
- Anne ve babasına söven kesinlikle öldürülecek ne demektir? Aileye sövmenin cezası öldürmek midir?

15Bu sırada Yeruşalim’den bazı Ferisiler ve din bilginleri İsa’ya gelip, “Öğrencilerin neden atalarımızın töresini çiğniyor?” diye sordular, “Yemekten önce ellerini yıkamıyorlar.”
3 İsa onlara şu karşılığı verdi: “Ya siz, neden töreniz uğruna Tanrı buyruğunu çiğniyorsunuz? 4 Çünkü Tanrı şöyle buyurdu: ‘Annene babana saygı göstereceksin’; ‘Annesine ya da babasına söven kesinlikle öldürülecektir.’ 5-6 Ama siz, ‘Her kim anne ya da babasına, benden alacağın bütün yardım Tanrı’ya adanmıştır derse, artık babasına saygı göstermek zorunda değildir’ diyorsunuz. Böylelikle, töreniz uğruna Tanrı’nın sözünü geçersiz kılmış oluyorsunuz.
Çıkış 21:17 17 Ana babasına lanet eden mutlaka öldürülecektir.
Levioğulları 20:9 9 Babasına ve annesine lanet edena mutlaka öldürülecek.b Lanet ettiği, babası ve annesidir. Kanından kendi sorumludur.
Tekrar 27:16 16 ‘Annesini ya da babasını aşağılayana lanetli olsun.’ (Ve bütün halk ‘Amin!’ diyecek.)
Markos 7:10 10 Örneğin, Musa şöyle dedi: ‘Annene ve babana saygılı ol’a ve ‘Annesine ya da babasına hakaret eden mutlaka ölmelidir.’

Kiliseden gelen cevap:

Eski Antlaşma ve Yeni Antlaşma'nın ne olduğunu sanıyorum ki anlamıyorsun; Mesih İsa'nın getirdiği Yeni Antlaşma içerisinde anne ve babaya sövmek günah olduğu halde ölüm cezası yoktur, çünkü Eski Antlaşma altında değiliz.

Mat 15:3 İsa onlara şu karşılığı verdi: "Ya siz, neden töreniz uğruna Tanrı buyruğunu çiğniyorsunuz? Mat 15:4 Çünkü Tanrı şöyle buyurdu: 'Annene babana saygı göstereceksin'; 'Annesine ya da babasına söven kesinlikle öldürülecektir.' Mat 15:5 Ama siz, 'Her kim anne ya da babasına, benden alacağın bütün yardım Tanrı'ya adanmıştır derse, artık babasına saygı göstermek zorunda değildir' diyorsunuz. Böylelikle, töreniz uğruna Tanrı'nın sözünü geçersiz kılmış oluyorsunuz. Mat 15:7 Ey ikiyüzlüler! Yeşaya'nın sizinle ilgili şu peygamberlik sözü ne kadar yerindedir: 'Bu halk dudaklarıyla beni sayar, Ama yürekleri benden uzak.

Burada Musa'nın yasasından bir örnek vererek Yahudi din adamlarının yaptığı kötülükleri gösteriyor. Burada "benden alacağın tüm yardım Tanrı'ya adanmıştır" diyen bir sandığın üzere ufak bir çocuk değil, fakat annesi babası olan yetişkin bir adamdır. Bu şekilde bir kişinin tapınağa ve din adamlarına maddi katkıda bulunmasının annesi ve babasına sövüp onları saymamasına bir neden olmadığını anlatıyor; eline bir kılıç alıp getirin o adamı keseceğim demiyor, değil mi?

Joh 8:2 Ertesi sabah erkenden yine tapınağa döndü. Bütün halk O'nun yanına geliyordu. O da oturup onlara öğretmeye başladı. Joh 8:3 Din bilginleri ve Ferisiler, zina ederken yakalanmış bir kadın getirdiler. Kadını orta yere çıkararak İsa'ya, "Öğretmen, bu kadın tam zina ederken yakalandı" dediler. Joh 8:5 "Musa, Yasa'da bize böyle kadınların taşlanmasını buyurdu, sen ne dersin?" Joh 8:6 Bunları İsa'yı denemek amacıyla söylüyorlardı; O'nu suçlayabilmek için bir neden arıyorlardı. İsa eğilmiş, parmağıyla toprağa yazı yazıyordu. Joh 8:7 Durmadan aynı soruyu sormaları üzerine doğruldu ve, "İçinizde kim günahsızsa, ilk taşı o atsın!" dedi. Joh 8:8 Sonra yine eğildi, toprağa yazmaya başladı. Joh 8:9 Bunu işittikleri zaman, başta yaşlılar olmak üzere, birer birer dışarı çıkıp İsa'yı yalnız bıraktılar. Kadın ise orta yerde duruyordu. Joh 8:10 İsa doğrulup ona, "Kadın, nerede onlar? Hiçbiri seni yargılamadı mı?" diye sordu. Joh 8:11 Kadın, "Hiçbiri, Efendim" dedi. İsa, "Ben de seni yargılamıyorum" dedi. "Git, artık bundan sonra günah işleme." Ben de sana bir soru sorayım, İsa neden burada kadının kafasını taşla yarmıyor?

Açıklarsan sevinirim, orada açıkca Musa'nın yasasında cezanın ne olduğu yazıyor, ve Yuhanna 1. bölümünde çok açıkca İsa'nın Tanrı'nın Kendisi olduğunu yazıyor, İncil'i okurken ne anladın lütfen bana anlat. Ayrıca Eski Antlaşma'yı da okuduğuna göre, bana söyleyebilir misin neden her cezayı hak eden kişi yargılanmıyor o ceza ile? Hatta neden bazılarını Tanrı insanların ellerinden yargılanmaktan kurtarıyor birçok defa? Açıklamalarını bekliyorum, teşekkürler. Ancak eğer bilmiyorsan ve okumadıysan, Eski Antlaşma'da neden böyle bir yasa vardı anlamak istiyorsan, öncelikle en barizi kendin Eski Antlaşmayı okuyup biraz üzerine düşünebilirsin, ki "çocukları neden öldürüyorlar" gibi soru sormana gerek kalmaz. Bu yasa, tekrar, tekrar etmem gerekirse, ufak bir çocuğun yaramazlığı ile alakalı olan bir yasa değil. Sana daha öte yazacak bir şeyim yok genç kardeşim, okumak isteyen için, biraz zahmet etmek isteyen için kaynak ortada ve erişilebilir; Rab işitecek kulağı olan işitsin diyor.

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Evrensel kilisenin bana eski ahit içindeki şiddet ile alakalı cevapları.

Ekler

• 1.jpg
    1.jpg
    53 KB · Görüntüleme: 75
  • 2.jpg
    2.jpg
    60 KB · Görüntüleme: 63
  • 6.jpg
    6.jpg
    62.5 KB · Görüntüleme: 56
  • Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    54.2 KB · Görüntüleme: 61

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Merhaba bu sorulara cevap verebilir misiniz?

- Hz. İsa neden Ferisi ve din bilginlerinin el yıkama uyarısına sinirleniyor?
- Anne ve babasına söven kesinlikle öldürülecek ne demektir? Aileye sövmenin cezası öldürmek midir?

15Bu sırada Yeruşalim’den bazı Ferisiler ve din bilginleri İsa’ya gelip, “Öğrencilerin neden atalarımızın töresini çiğniyor?” diye sordular, “Yemekten önce ellerini yıkamıyorlar.”
3 İsa onlara şu karşılığı verdi: “Ya siz, neden töreniz uğruna Tanrı buyruğunu çiğniyorsunuz? 4 Çünkü Tanrı şöyle buyurdu: ‘Annene babana saygı göstereceksin’; ‘Annesine ya da babasına söven kesinlikle öldürülecektir.’ 5-6 Ama siz, ‘Her kim anne ya da babasına, benden alacağın bütün yardım Tanrı’ya adanmıştır derse, artık babasına saygı göstermek zorunda değildir’ diyorsunuz. Böylelikle, töreniz uğruna Tanrı’nın sözünü geçersiz kılmış oluyorsunuz.
Çıkış 21:17 17 Ana babasına lanet eden mutlaka öldürülecektir.
Levioğulları 20:9 9 Babasına ve annesine lanet edena mutlaka öldürülecek.b Lanet ettiği, babası ve annesidir. Kanından kendi sorumludur.
Tekrar 27:16 16 ‘Annesini ya da babasını aşağılayana lanetli olsun.’ (Ve bütün halk ‘Amin!’ diyecek.)
Markos 7:10 10 Örneğin, Musa şöyle dedi: ‘Annene ve babana saygılı ol’a ve ‘Annesine ya da babasına hakaret eden mutlaka ölmelidir.’
@RDMİ, İncil´de neden söven birinin öldürülmesi savunulur?

Moderatör tarafından düzenlendi:

Yoh Asakura18

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Tengrici
Hristiyanlar eski ahite de inanırlar. Fakat değiştirilmiş Tevrat ve incil çok şiddetli ayetlerle doludur. Ve değiştirilmiş incil baştan sona hem saçma, hem de şiddetli ayetlerle doludur. Ve ayrıca incil de anne babaya sövmenin cezasının ölüm olması bana da saçma geliyor. Ve anne babaya karşı elbette saygılı olunur,hürmet edilir. Fakat saygısızlık yapanların cezasını Allah ahirette verir.

Yazan tarafından düzenlendi:

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Hristiyanlar eski ahite de inanırlar. Fakat değiştirilmiş Tevrat ve incil çok şiddetli ayetlerle doludur. Ve değiştirilmiş incil baştan sona hem saçma, hem de şiddetli ayetlerle doludur.
Neden eski ahite inanıyorlar? ve neden bu sorulara cevap vermiyorlar.

Yoh Asakura18

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Tengrici
Neden eski ahite inanıyorlar? ve neden bu sorulara cevap vermiyorlar.
Hocam eski ahite eğer yanlış bilmiyorsam inanmalarının sebebi zira hristiyanların iddiası üzerine Hz İsa'nın dünyaya gelmesi üzerine diye biliyorum. Fakat bence hristiyanların eski ahite inanma sebeplerini ben tutarlı bulmuyorum. Ve eski ahit çok şiddetli ayetlere sahiptir.

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Hocam eski ahite eğer yanlış bilmiyorsam inanmalarının sebebi zira hristiyanların iddiası üzerine Hz İsa'nın dünyaya gelmesi üzerine diye biliyorum. Fakat bence hristiyanların eski ahite inanma sebeplerini ben tutarlı bulmuyorum. Ve eski ahit çok şiddetli ayetlere sahiptir.
Aynen hocam bende. Mesela bu konu başlığındaki soru gibi sorulara hiç bir Hristiyan cevap vermiyor.

FİLEozof

lll ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
Müslümanlara sorum:
1-) İsa’ya inen İncil nerede? Neden tarihçiler İsa’ya inen bir kitaptan bahsetmiyor?

Tevrat değiştirildi diyenlere sorum:
2-) 5:43 pasajında, yanlarında Allah’ın hükmü bulunan Tevrat varken elçiyi hakem tayin etmeleri yanlış görülüyor.

Değiştirilmiş Tevrat, elçiden daha iyi bir hakem (hüküm verici) öyle mi?

Evrensel Kilise kanalına ve onu bu konuda destekleyenlere sorum:
3-) Bu eski antlaşma demek bu Tanrı sözü değil demek midir?
Bu Tanrı buyruğuysa neden böyle bir şey var?
Bunun eski ya da yeni olması bir şeyi değiştirmez. Sonuçta böyle bir hüküm var.
2 + 2’ye dün beş diyen biri bugün 4 dediği için bu hatası örtülmüş mü oluyor?

Moderatör tarafından düzenlendi:
Düşünce
Ateist
Müslümanlara sorum:
1-) İsa’ya inen İncil nerede? Neden tarihçiler İsa’ya inen bir kitaptan bahsetmiyor.

2-) 5:43 pasajında, yanlarında Allah’ın hükmü bulunan Tevrat varken elçiyi hakem tayin etmeleri yanlış görülüyor.

Değiştirilmiş Tevrat, elçiden daha iyi bir hakem (hüküm verici) öyle mi?

Evrensel Kilise kanalına ve onu bu konuda destekleyenlere sorum:
3-) Bu eski antlaşma demek bu Tanrı sözü değil demek midir?
Bu Tanrı buyruğuysa neden böyle bir şey var?
Bunun eski ya da yeni olması bir şeyi değiştirmez. Sonuçta böyle bir hüküm var.
2 + 2’ye dün beş diyen biri bugün 4 dediği için bu hatası örtülmüş mü oluyor?
Eski ahitte Abraham' ın kurbanlık çocuğun ismi: "a" iken, kuranda "b" olmasını da müsadenizle sorulara ilave edelim.
Bu tutarsız kıssa tanrı katından olabilir mi? Tanrı beşermidir(!), ki çocukların isimlerini birbirine karıştırmış, tahrif ettirmiş ola!.

GandalfThePink

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Ana-babaya sövülmenin cezasının ölüm olduğu ile ilgili hüküm 'on emir' ile birlikte Musa'ya inmiştir. Hahamların kafadan uydurduğu bir hüküm değildir. Kuran'da birçok kez Tevrat'ı Musa'ya indirdik der ve tasdik eder. Senin ahlakına uymuyor diye bu hüküm değiştirildi diyemezsin. Olsa olsa neshedilmiştir ya da tarihsel bir hüküm dersin. Ayrıca Kuran'da ana-babaya saygısızlık büyük günah olarak geçer ve herhangi bir hükmü de yazmaz.

Bakara 89:
Hani, biz İsrailoğulları’ndan, “Allah’tan başkasına ibadet etmeyeceksiniz, anne babaya, yakınlara, yetimlere, yoksullara iyilik edeceksiniz, herkese güzel sözler söyleyeceksiniz, namazı kılacaksınız, zekâtı vereceksiniz” diye söz almıştık.

@Yoh Asakura18 Bana Kuran'a bakarak ana-babaya saygısızlığın hükmünü verebilir misin?

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Müslümanlara sorum:
1-) İsa’ya inen İncil nerede? Neden tarihçiler İsa’ya inen bir kitaptan bahsetmiyor?
Bende bu sorunun cevabını arıyorum açıkcası. Yaklaşık M.S 40 - M.S 150 arası bir incil nüshası bulunmaz ise bu sorulara tam olarak cevap veremeyeceğiz.

2-) 5:43 pasajında, yanlarında Allah’ın hükmü bulunan Tevrat varken elçiyi hakem tayin etmeleri yanlış görülüyor. Değiştirilmiş Tevrat, elçiden daha iyi bir hakem (hüküm verici) öyle mi?
Hocam cümleyi tam okursanız elçiyi tayin etmenin değil hem tevratın yanlarında olup hemde elçiye soru sorduktan sonra işlerine gelmedikleri için yüz çevirip gitmeleri yanlış görülüyor.

İçinde Allah'ın hükmü bulunan Tevrat yanlarında olduğu halde nasıl seni hakem kılıyorlar da sonra, bunun arkasından yüz çevirip gidiyorlar?

GandalfThePink

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Bende bu sorunun cevabını arıyorum açıkcası. Yaklaşık M.S 40 - M.S 150 arası bir incil nüshası bulunmaz ise bu sorulara tam olarak cevap veremeyeceğiz.
İncil'i bırak da Roma İmparatorluğu altında Hahamların bu gibi önemli olayları kayda geçirdiği bir yerde ölüyü dirilten bir adamdan hiçbir şekilde bahsedilmemesinin imkanı nedir?

FİLEozof

lll ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
l hem tevratın yanlarında olup hemde elçiye soru sorduktan sonra işlerine gelmedikleri için yüz çevirip gitmeleri yanlış görülüyor.
Hem içinde Allah’ın hükmü bulunan Tevrat’ın tercih edilmemesi hem de elçinin kararından yüz çevrilmesi yanlış görülüyor. Koyu yazılı olanı atlamışsın.

Yanlış görülen iki olay var:
1-) Tevratın yerine elçiyi tercih etmeleri.
وَكَيْفَ يُحَكِّمُونَكَ وَعِنْدَهُمُ التَّوْرٰيةُ ف۪يهَا حُكْمُ اللّٰهِ
2-) Tercih ettiklerinden yüz çevirmeleri.
ثُمَّ يَتَوَلَّوْنَ مِنْبَعْدِ ذٰلِكَۜ وَمَٓا اُو۬لٰٓئِكَ بِالْمُؤْمِن۪ينَ۟

Zaten bu birincisi verdiğin çeviride de ifade edilmiş:
İçinde Allah'ın hükmü bulunan Tevrat yanlarında olduğu halde nasıl seni hakem kılıyorlar da sonra, bunun arkasından yüz çevirip gidiyorlar?

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Hem içinde Allah’ın hükmü bulunan Tevrat’ın tercih edilmemesi hem de elçinin kararından yüz çevrilmesi yanlış görülüyor. Koyu yazılı olanı atlamışsın.

Yanlış görülen iki olay var:
1-) Tevratın yerine elçiyi tercih etmeleri.
وَكَيْفَ يُحَكِّمُونَكَ وَعِنْدَهُمُ التَّوْرٰيةُ ف۪يهَا حُكْمُ اللّٰهِ
2-) Tercih ettiklerinden yüz çevirmeleri.
ثُمَّ يَتَوَلَّوْنَ مِنْبَعْدِ ذٰلِكَۜ وَمَٓا اُو۬لٰٓئِكَ بِالْمُؤْمِن۪ينَ۟

Zaten bu birincisi verdiğin çeviride de ifade edilmiş:
Ayetteki "nasıl seni hakem kılıyorlar da" cümlesi bağlaç cümle. Bu bağlamda okuyun. Yanlış görülen hem başvurup hemde yüz çevrilmesi.

FİLEozof

lll ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
Ayetteki "nasıl seni hakem kılıyorlar da" cümlesi bağlaç cümle. Bu bağlamda okuyun. Yanlış görülen hem başvurup hemde yüz çevrilmesi.
Bağlaç cümle olsa da olmasa da eleştirilen olayların sayısını değiştirmiyor.
Konu yine benim dediğime geliyor, eleştirilen iki olay olduğunu sen de kabul ediyorsun.
Ben zaten ikinci olayda bir sıkıntı görmediğim için birinci olayla ilgileniyorum.

vld_ackrmn

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
İncil'i bırak da Roma İmparatorluğu altında Hahamların bu gibi önemli olayları kayda geçirdiği bir yerde ölüyü dirilten bir adamdan hiçbir şekilde bahsedilmemesinin imkanı nedir?
Konu ile ilgili yeterli araştırmam yok. Belki @vld_ackrmn yardımcı olabilir sorunuza.
Bahsetmemişler. İncilden biliyorsunuz mesela Hirodes zamanında İsa Mısıra kaçıyor. Talmuda da hahamlar onun orada büyü öğrendiğini söylüyorlar. Babası ben Pandera filan. Tartışmalı konular kısaca.

Son konular