İncil'de Şiddetli Ayetler

Düşünce
Deist
Petrus 2: 12
Ama anlamadıkları konularda sövüp sayan bu kişiler, içgüdüleriyle yaşayan, yakalanıp boğazlanmak üzere doğan, akıldan yoksun hayvanlar gibidir. Hayvanlar gibi onlar da yıkıma uğrayacaklar. (İsaya inanmayan hayvan gibidir yakalanıp boğazlanması gerekir)

Yuhanna 15/6
Bir kimse bende kalmazsa, çubuk gibi dışarı atılır ve kurur. Böylelerini toplar, ateşe atıp yakarlar. (İsaya inanmayan kuru tahtadır toparlayın yakın)

Luka 19/27
`Beni kral olarak istemeyen o düşmanlarıma gelince, onları buraya getirin ve gözümün önünde kılıçtan geçirin!'» (Burdaki kral bir benzetmedir kendisinin ikinci gelişi anlatır İsa, ona tabi olmayanlar kılıçtan geçirilecek)

İbrani 12/29
Çünkü Tanrımız yakıp tüketen bir ateştir.

Ben bu ayetleri görene kadar, hristiyanlığı barış dini sanırdım. Ama İncilinde Kuran ve Tevrattan kalır yanı pek yokmuş. Sonuç olarak Hristiyanlıkta şiddetli ve tehlikeli bir dindir.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Keşke imkan olsa da bütün dinleri anlatabilsek. Şüphesiz çok güzel olurdu. Şartlar müsait olursa belki ileride yaparız. Senin de gösterdiğin üzere araştırınca neler çıkıyor.

NoTThingLosE

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kitapların hepsinde farklı ibareler var. Nerde bu İncil ile Tevrat değiştirilmedi diyenler :D.

Kemal

☆☆☆
Disiplin Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Hangi kitaplarda farklı ibareler var?

Kemal

☆☆☆
Disiplin Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Ben İncil, Tevrat değişmedi demiyorum. Ama yukarıdaki farklı ibareler İncil ve Tevratın değiştiğine kanıt olmazki. Sonuçta farklı olaylardan bahsediyorlar.

NoTThingLosE

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Ben İncil, Tevrat değişmedi demiyorum. Ama yukarıdaki farklı ibareler İncil ve Tevratın değiştiğine kanıt olmazki. Sonuçta farklı olaylardan bahsediyorlar.
Bir ayetin aynısını diğerinde bulamazsın yukarda. Buda İncil'in değiştiğine kanıttır. İncillerde olaylar farklı geçer.

Charles Dawkins

☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Bir ayetin aynısını diğerinde bulamazsın yukarda. Buda İncil'in değiştiğine kanıttır. İncillerde olaylar farklı geçer.
İnciller in her biri farklı olayları anlatır. Ancak bazen aynılarını anlattıkları da olur. Eğer incil lerde uyuşma olmazsa bu onun yanlış olduğunu gösterir. Değiştiğini değil sayın müslim. Hayla kanıtlayamadınız hristiyan alemi sizin değişti iddianızı rezil kepaze etti bir türlü susmıyorsunuz. :D

Charles Dawkins

☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Petrus 2: 12
Ama anlamadıkları konularda sövüp sayan bu kişiler, içgüdüleriyle yaşayan, yakalanıp boğazlanmak üzere doğan, akıldan yoksun hayvanlar gibidir. Hayvanlar gibi onlar da yıkıma uğrayacaklar. (İsaya inanmayan hayvan gibidir yakalanıp boğazlanması gerekir)

Yuhanna 15/6
Bir kimse bende kalmazsa, çubuk gibi dışarı atılır ve kurur. Böylelerini toplar, ateşe atıp yakarlar. (İsaya inanmayan kuru tahtadır toparlayın yakın)

Luka 19/27
`Beni kral olarak istemeyen o düşmanlarıma gelince, onları buraya getirin ve gözümün önünde kılıçtan geçirin!'» (Burdaki kral bir benzetmedir kendisinin ikinci gelişi anlatır İsa, ona tabi olmayanlar kılıçtan geçirilecek)

İbrani 12/29
Çünkü Tanrımız yakıp tüketen bir ateştir.

Ben bu ayetleri görene kadar, hristiyanlığı barış dini sanırdım. Ama İncilinde Kuran ve Tevrattan kalır yanı pek yokmuş. Sonuç olarak Hristiyanlıkta şiddetli ve tehlikeli bir dindir.
Ateistforum daki nickiniz nedir??

Şarlo

☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
İnciller in her biri farklı olayları anlatır. Ancak bazen aynılarını anlattıkları da olur. Eğer incil lerde uyuşma olmazsa bu onun yanlış olduğunu gösterir. Değiştiğini değil sayın müslim. Hayla kanıtlayamadınız hristiyan alemi sizin değişti iddianızı rezil kepaze etti bir türlü susmıyorsunuz. :D
Nedense bir tek Muhammed'i müjdeleyen ayetler değişmemiş İncil'de :)

NoTThingLosE

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Mesela Hz.İsa'nın ölümü farklı farklı anlatılır. Birisinde haçı taşırken yardım edildiği söylenirken diğerinde söylenmez. Bu demektir ki ya birisi bunu oraya eklemiş yada birisi kaldırmıştır. Veya çarmıha gerildiği 2 haydut olayından bahsedelim. Bir incil'de 2 si beraber Hz.İsa'ya küfürler ederken, birinde 1 haydut İsa'yı desteklemiştir.
Yanlış olması, değiştiği anlamına gelir. Tanrı'dan gelen bir kitap'ta yanlış olmaz :). Nerde rezil kepaze etti. Sallayıp sallayıp tutucağına anlatta bizde rezil olalım.

Yazarı tarafından düzenlendi:
Düşünce
Deist
İncil 27 bölümden oluşan tek bir kitaptır. Matta, Markos, Luka, Yuhanna Mesih İsa’nın hayatıyla ilgili kayıtlardır ve İncil’in ilk 4 bölümünü oluşturmaktadır. Hristiyan aleminde Bunlara “4 Müjde” (Gospel) denilir fakat Türkiye’de yanlış olarak her biri “İncil” (New Testament) diye hitap edilir. 4 Müjdeden sonra Havarilerin tebliğ dönemini anlatan Elçilerin İşleri bölümü daha sonrasında ise Pavlus’un ilk kurulan kilise cemaatlerine yazdığı 14 mektup gelir. Mesih İsa’nın kardeşlerinden Yahuda’nın Mektubu ve Yakup’un mektubu, Petrus’un 2 mektubu Yuhanna’nın 3 mektubu, ve yine Yuhanna’nın Vahiy bölümü. Bu bölümlerin yazılış tarihleri MS. 50-90 seneleri arasında değişmektedir, yani Mesih İsa’nın ölümünden 20-60 sene sonra. Havariler 20-30 senelik bir sözlü tebliğ ve hafızlık döneminden sonra vaazlarını yazıp ilk İncil’in yazıtları böyle oluşmuştur. Günümüze ulaşan çoğu mevcut el yazması nüshası İncil’in ilk yazılış tarihlerinden (MS 50-90) sadece bir kaç sene sonra gelmektedir (MS 120-175). Bunlardan daha erken nüshalar bugüne kadar hiç keşfedilmemiştir. Günümüzün İncil’i bu nüshaların kullanışıyla modern dillere çevirilmektedir.

PEKİ YA İNCİL’E GİREMEYEN BÖLÜMLER?
Tomas İncili, Yahuda İncili, Meryem’in İncili, ve diğer mevcut İncil’e girmeyen yazılara ne demeli? Bunlara “Apokrif” yazıtlar denilir. Bu yazıtların hepsine 2.yy sonundan 5.yy başlarına yazılış tarihi verilmektedir ve mevcut en eski nüshaları 3.yy-5.yy dayanmaktadır (Yani mevcut İncilin nüshalarından 100-200 sene sonra).

MEVCUT İNCİLİ APOKRİFLERDEN AYIRAN ÖZELLİKLER NEDİR?
Nasıl hakiki bir parayı sahte paradan ayıran belli kıstaslar varsa, Mevcut İncili Apokriflerden Ayıran özellikler vardır. Mesela: (1) MS 1.yüzyılda yazıldı mı? (2) Havariler hayattayken mi yazıldı ve havarisel yetki taşıyor mu? (3) Yazıtlar birbirinden bahsediyor mu? (4) İlk kilise cemaatleri tarafından kullanılıyorlar mıydı? (5) Havarisel Babalar (yani 12 havarinin müritleri: Polycarp, Papias, Klement, İgnatius, vb) bu eserlerden alıntı yapıyor mu? Eğer bir yazıt bu kriterlere uymuyorsa orijinal olması imkansızdır!
Zannedilenin aksine Apokrif eserlerin İncil’e girememeleri İsa’nın Tanrılığını reddetmeleri değildir. Sapkın öğretişlerine rağmen HEPSİ: (a) Baba, Oğul ve Kutsal Ruh’un varlığını kabul ediyorlar; (b) İsa’nın “Tanrı’nın Oğlu” olduğunu kabul ediyorlar (c) Baba tarafından gönderilip kurban edilen Oğul olduğunu söylemekteler; (d) İsa’nın her şeyin kaynağı olduğunu vurguluyorlar; yani kanonik İncil’deki İsa’nın ilahi kimliğine ilişkin aynı temel gerçekleri yansıtmaktadırlar! Fakat, belirtilen kıstaslara uymadıkları için ve çelişkiler bulundurduklarından İncil’de yer almazlar.

Kaynak:http://inciltarihi.com

İncilde çelişkiler olması onun değiştiği anlamına gelmez.Sonuç olarak incil değişmemiştir.

NoTThingLosE

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kuran Tevrat'ın ve İncil'in tamamen değiştiğini söylemez. Sadece bir kısmının değiştirildiğini söyler.

Bir zaman da şöyle dedik: "Şu şehre girin ve orada istediğiniz yerden bol bol yiyin! Şehrin kapısından secde ederek, saygılı bir tavırla girin ve "Affet bizi ya Rebbenâ (hıtta)" deyin ki suçlarınızı affedelim; iyilik yapanların mükâfatlarını daha da artıracağız. Böylece o zalimler, (Allah’ın kendilerine söylediği)sözleri, kendilerine söylenenden başka bir sözle değiştirdiler.Bunun üzerine Biz de, fıska düştüklerinden dolayı o zulmedenlerin üzerine gökten korkunç bir azap indirdik.” (Bakara, 2/58-59)

“Nasıl olur onların size güvenmelerini beklersiniz ki onlardan bir zümre vardı ki Allah'ın kelamını işitip akılları aldıktan sonra, bile bile onu tahrif eder, değiştirirlerdi.” (Bakara, 2/75)

-“Kendilerine kitap vermiş olduğumuz kimseler(Yahudi ve Hristiyanlar), onu (Muhammed’i) tıpkı evlatlarını tanıdıkları gibi tanırlar. Böyle iken, onlardan bir kısmı, bile bile gerçeği gizler.” (Bakara, 2/146 /ayrıca bk. Enam, 6/20)

Bende zaten tamamen değiştiğini söylemiyorum.

Şarlo

☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Kuran Tevrat'ın ve İncil'in tamamen değiştiğini söylemez. Sadece bir kısmının değiştirildiğini söyler.

Bir zaman da şöyle dedik: "Şu şehre girin ve orada istediğiniz yerden bol bol yiyin! Şehrin kapısından secde ederek, saygılı bir tavırla girin ve "Affet bizi ya Rebbenâ (hıtta)" deyin ki suçlarınızı affedelim; iyilik yapanların mükâfatlarını daha da artıracağız. Böylece o zalimler, (Allah’ın kendilerine söylediği)sözleri, kendilerine söylenenden başka bir sözle değiştirdiler.Bunun üzerine Biz de, fıska düştüklerinden dolayı o zulmedenlerin üzerine gökten korkunç bir azap indirdik.” (Bakara, 2/58-59)

“Nasıl olur onların size güvenmelerini beklersiniz ki onlardan bir zümre vardı ki Allah'ın kelamını işitip akılları aldıktan sonra, bile bile onu tahrif eder, değiştirirlerdi.” (Bakara, 2/75)

-“Kendilerine kitap vermiş olduğumuz kimseler(Yahudi ve Hristiyanlar), onu (Muhammed’i) tıpkı evlatlarını tanıdıkları gibi tanırlar. Böyle iken, onlardan bir kısmı, bile bile gerçeği gizler.” (Bakara, 2/146 /ayrıca bk. Enam, 6/20)

Bende zaten tamamen değiştiğini söylemiyorum.
Derken, onların içindeki zalimler, sözü kendilerine söylenenden başka şekle soktular. Biz de haktan ayrılmaları sebebiyle, o zalimlere gökten bir azap indirdik. Sözleri değil sözü olacak. Çoğul yok orada. Yani yarabbi bizi affet (hıtta) sözünü değiştiriyorlar. Diğer ayetlerde de kitap ehlinden bazı kimselerin (bir zümre, onlardan bir kısmı) sözleri değiştirdiği anlatılıyor. Yani senin gibi yapmış o zalımlar :)

NoTThingLosE

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Derken, onların içindeki zalimler, sözü kendilerine söylenenden başka şekle soktular. Biz de haktan ayrılmaları sebebiyle, o zalimlere gökten bir azap indirdik. Sözleri değil sözü olacak. Çoğul yok orada. Yani yarabbi bizi affet (hıtta) sözünü değiştiriyorlar. Diğer ayetlerde de kitap ehlinden bazı kimselerin (bir zümre, onlardan bir kısmı) sözleri değiştirdiği anlatılıyor. Yani senin gibi yapmış o zalımlar :)
Şu Kuran'ı bana öğretmekten vazgeç artık.

Üst Alt