İncil'de Şiddetli Ayetler

Şarlo

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Şu Kuran'ı bana öğretmekten vazgeç artık.
Doğrusunu yaz o zaman. Öbür tarafta da sıkıntıya düşersin google da yok orda. Sen istemiyor muydun ateistleri anlamayı. aha da sana uygulamalı örnek. Ateist öyle her bilgiye atlamaz. Bi bakar, ölçer, tartar karşısındaki ne diyor diye. Sende öyle yap ki yaptığın işe saygı duyalım.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Doğrusunu yaz o zaman. Öbür tarafta da sıkıntıya düşersin google da yok orda. Sen istemiyor muydun ateistleri anlamayı. aha da sana uygulamalı örnek. Ateist öyle her bilgiye atlamaz. Bi bakar, ölçer, tartar karşısındaki ne diyor diye. Sende öyle yap ki yaptığın işe saygı duyalım.
Ayetlerin çevirileri heryerde aynı değil. Aldığımız yerler farklı. Ölçüp tartman ayet'i değiştirmiyor. Diyanetten atarız, diyanet değiştiriyo. Elmalılıdan atarız diyanetteki ayeti atarsınız. Anlamadım sizi.

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Mesela Hz.İsa'nın ölümü farklı farklı anlatılır. Birisinde haçı taşırken yardım edildiği söylenirken diğerinde söylenmez. Bu demektir ki ya birisi bunu oraya eklemiş yada birisi kaldırmıştır. Veya çarmıha gerildiği 2 haydut olayından bahsedelim. Bir incil'de 2 si beraber Hz.İsa'ya küfürler ederken, birinde 1 haydut İsa'yı desteklemiştir.

Yanlış olması, değiştiği anlamına gelir. Tanrı'dan gelen bir kitap'ta yanlış olmaz :). Nerde rezil kepaze etti. Sallayıp sallayıp tutucağına anlatta bizde rezil olalım.
Tanrı dan geldiği ortada yokken nasıl tanrı dan geliyor çelişiyorsa değişmiştir ne demek?

http://www.hristiyanforum.com/forum/showthread.php?t=336172

Şu linke hadi marş marş!!!

Bu arada incilin değiştiği iddiası çöptür. Yalandır. Bana bir iki şey söyle. İncil çelişiyor demek değişti demek değil.

Moderatör tarafından düzenlendi:

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Geçen de aynı olay oldu açıklamasını yaptım sana.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Ayetlerin çevirileri heryerde aynı değil. Aldığımız yerler farklı. Ölçüp tartman ayet'i değiştirmiyor. Diyanetten atarız, diyanet değiştiriyo. Elmalılıdan atarız diyanetteki ayeti atarsınız. Anlamadım sizi.
Şu çağda bir kitap doğru çevrilemiyor. Kimse basit bir dili çeviremiyor. Sumer yazıtları çözülürken eski Göktürk alfabesi bile çözülürken bu basit bedevî dili doğru çevrilemiyor. Ne kadar klişe ve TRAJİKOMIK öyle değil mi müslim. Bu nasıl bir zavallılıktır.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Şarlo

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Nasıl değiştirmiyor. Arada ki farkı göremiyor musun? http://www.kuranmeali.org/ burdan kelime anlamlarını çevirilerin üstünde görebiliyorsun. Önce kelimeye bakıp sonra ayeti seçsen daha tutarlı olur.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Şu çağda bir kitap doğru çevrilemiyor. Kimse basit bir dili çeviremiyor. Sumer yazıtları çözülürken eski Göktürk alfabesi bile çözülürken bu basit bedevî dili doğru çevrilemiyor. Ne kadar klişe ve TRAJİKOMIK öyle değil mi müslim. Bu nasıl bir zavallılıktır.
Çevirilme farklılığı senin dediğin gibi değildir. Benim bahsettiğim değişiklik: Birinde ''Ahmet pazara çıktı'' derken diğeri ''Ahmet pazara gitti'' gibidir. Anlam aynıdır sadece çeviriler farklıdır. Umarım anladın.
Nasıl değiştirmiyor. Arada ki farkı göremiyor musun? http://www.kuranmeali.org/ burdan kelime anlamlarını çevirilerin üstünde görebiliyorsun. Önce kelimeye bakıp sonra ayeti seçsen daha tutarlı olur.
Eğer çok tutarlı bir insansan ayetleri beğenmiyorsan: http://www.namazzamani.net/. Bu sitede harfi harfine, kelimesi kelimesine olmak üzere bütün çeviriler ve kelime açıklamaları mevcut. Bende burdan alıp atıyorum genellikle. Bakabilirsin.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Şu parantez içlerinden de bahsedelim. Parantez içleri önceki ve sonraki ayetlere bakarak o ayette ne anlatılmak istediğini göstermek içindir. Mesela atıyorum: Pazara gittiler der. önceki ayet Osman'la, Murattan bahsettiği için. ''(Osman'la Murat) Pazara gittiler.'' Denilir ayette. Parantezler uydurma değildir yani.

Şarlo

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Şu parantez içlerinden de bahsedelim. Parantez içleri önceki ve sonraki ayetlere bakarak o ayette ne anlatılmak istediğini göstermek içindir. Mesela atıyorum: Pazara gittiler der. önceki ayet Osman'la, Murattan bahsettiği için. ''(Osman'la Murat) Pazara gittiler.'' Denilir ayette. Parantezler uydurma değildir yani.
Parantez mantığı böyle. Her görüş kendi yorumuna tutarlı olarak parantez içine açıklamasını yazar. Senin söylediğin ayet bilerek saptırılmış. Ayrıca verdiğin sitede de o kelime sözler değil söz olarak geçer.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Hayatında hiç incil okudunmu? Veya hristiyan bir arkadaşın oldumu incili onunla tartıştınmı?
Hz İsa peygamberimiz yüzünden, Hristiyanlığa ilgim yüksektir. Hristiyan olan arkadaşlarım var. Hristiyan forumlarında da çok gezdim dolaştım. Bir çok kez kiliseye bile gitmişimdir o arkadaşlarımla. Hatta orda dağıtılan el incilleri bile hala duruyor :D.

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hz İsa peygamberimiz yüzünden, Hristiyanlığa ilgim yüksektir. Hristiyan olan arkadaşlarım var. Hristiyan forumlarında da çok gezdim dolaştım. Bir çok kez kiliseye bile gitmişimdir o arkadaşlarımla. Hatta orda dağıtılan el incilleri bile hala duruyor :D.
Ozaman neden incillerin hepsinde diye ifade kullanıyorsun kaçtane incil var ?

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
4 Büyük incil olduğunu bilmiyor musun?
4 Büyük incil diye birşey yok. İncil birtanedir.

27 Kısımdan oluşur sizin değiminizle (27 sure)'den oluşur.

1-Matta
2-Markos
3-Luka
4-Yuhanna
5-Elçilerin işleri
6-Romalılar
7-1.Korintliler
8-2.Korintliler
9-Galatyalılar
10-Efesliler
11-Filipililer
12-Koloseliler
13-1.Selanikliler
14-2.Selanikliler
15-1.Timoteos
16-2.Timoteos
17-Titus
18-Filimon
19-İbraniler
20-Yakup
21-1.Petrus
22-2.Petrus
23-1.Yuhanna
24-2.Yuhanna
25-3.Yuhanna
26-Vahuda
27-Vahiy

Yani şu şekilde algılaman gerekiyor matta suresi, markos suresi, gibi.

Yani senin o 4 büyük incil dediğin incilin 4 suresidir.

Müslümanları yanıltan 4 ayrı surenin 4 ayrı kitapta toplanması

Hepsinin içinde olduğu tek incilde vardır.

Ama ayrı kitaplar halindede okunur.

Yani müslümanların dediği gibi farklı inciller yok. İncil dünyanin heryerinde aynı incil.

Yazarı tarafından düzenlendi:

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
4 Büyük incil diye birşey yok. İncil birtanedir.

27 Kısımdan oluşur sizin değiminizle (27 sure)'den oluşur.

1-Matta
2-Markos
3-Luka
4-Yuhanna
5-Elçilerin işleri
6-Romalılar
7-1.Korintliler
8-2.Korintliler
9-Galatyalılar
10-Efesliler
11-Filipililer
12-Koloseliler
13-1.Selanikliler
14-2.Selanikliler
15-1.Timoteos
16-2.Timoteos
17-Titus
18-Filimon
19-İbraniler
20-Yakup
21-1.Petrus
22-2.Petrus
23-1.Yuhanna
24-2.Yuhanna
25-3.Yuhanna
26-Vahuda
27-Vahiy

Yani şu şekilde algılaman gerekiyor matta suresi, markos suresi, gibi.

Yani senin o 4 büyük incil dediğin incilin 4 suresidir.

Müslümanları yanıltan 4 ayrı surenin 4 ayrı kitapta toplanması

Hepsinin içinde olduğu tek incilde vardır.

Ama ayrı kitaplar halindede okunur.

Yani müslümanların dediği gibi farklı inciller yok. İncil dünyanin heryerinde aynı incil.
Tamam.

Ahlaksız

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
ESKİ AHİT

YASANIN TEKRARI 7
2 Tanrınız RAB bu ulusları elinize teslim ettiğinde, onları bozguna uğrattığınızda, tümünü yok etmelisiniz. Bu uluslarla antlaşma yapmayacaksınız, onlara acımayacaksınız.

YASANIN TEKRARI 20
13 Tanrınız RAB kenti elinize teslim edince, orada yaşayan bütün erkekleri kılıçtan geçirin.
16 "Ancak Tanrınız RAB'bin miras olarak size vereceği bu halkların kentlerinde soluk alan hiçbir canlıyı yaşatmayacaksınız.
17 Tanrınız RAB'bin size buyurduğu gibi, onları - Hititler'i, Amorlular'ı, Kenanlılar'ı, Perizliler'i, Hivliler'i, Yevuslular'ı - tümüyle yok edeceksiniz.

YASANIN TEKRARI 32
41 Parlayan kılıcımı bileyip
Yargılamak için elime alınca,
Düşmanlarımdan öç alacağım,
Benden nefret edenlere karşılığını vereceğim.
42 Oklarımı kanla sarhoş edeceğim,
Kılıcım vurulanların, tutsakların kanıyla,
Düşman önderlerinin başlarıyla
Ve etle beslenecek.'

ÇÖLDE SAYIM 23
24 İşte halk bir dişi aslan gibi uyanıyor.
Avını yiyip bitirmedikçe,
Öldürülenlerin kanını içmedikçe rahat etmeyen aslan gibi kalkıyor."

ÇÖLDE SAYIM 31
17 Şimdi bütün erkek çocukları ve erkekle yatmış kadınları öldürün.

YEŞU 6
21 Kadın erkek, genç yaşlı, küçük ve büyük baş hayvanlardan eşeklere dek, kentte ne kadar canlı varsa, hepsini kılıçtan geçirip yok ettiler.

YEŞU 8
22 Kenti ele geçirenler de çıkıp saldırıya katılınca, kent halkı iki yönden gelen İsrailliler'in ortasında kaldı. İsrailliler tek canlı bırakmamacasına hepsini öldürdüler.
24 İsrailliler Ay Kenti'nden çıkıp kendilerini kırsal alanlarda ve çölde kovalayanların hepsini kılıçtan geçirdikten sonra kente dönüp geri kalanları da kılıçtan geçirdiler.
25 O gün Ay halkının tümü öldürüldü. Öldürülenlerin toplamı, kadın erkek, on iki bin kişiydi.
26 Yeşu kentte yaşayanların tümü yok edilinceye dek pala tutan elini indirmedi.

HAKİMLER 20
48 İsrailliler Benyamin kentlerine döndüler; insanları, hayvanları ve oradaki bütün canlıları kılıçtan geçirdiler, rastladıkları bütün kentleri ateşe verdiler.

HAKİMLER 21
10 Bunun üzerine topluluk Yaveş-Gilat halkının üzerine on iki bin yiğit savaşçı gönderdi. "Gidin, Yaveş-Gilat halkını, kadın, çoluk çocuk demeden kılıçtan geçirin" dediler,
11 "Yapacağınız şu: Her erkeği ve erkek eli değmiş her kadını öldüreceksiniz."

1.SAMUEL 15
3 Şimdi git, Amalekliler'e saldır. Onlara ait her şeyi tamamen yok et, hiçbir şeyi esirgeme. Erkek, kadın, çoluk çocuk, öküz, koyun, deve, eşek hepsini öldür."

MEZMURLAR 110
6 Ulusları yargılayacak, ortalığı cesetler dolduracak,
Dünyanın dört bucağında başları ezecek.

YEŞEYA 13
15 Yakalananın bedeni delik deşik edilecek,
Ele geçen kılıçtan geçirilecek.
16 Yavruları gözleri önünde parçalanacak,
Evleri yağmalanacak,
Karılarının ırzına geçilecek.
17 "Gümüşe değer vermeyen,
Altını sevmeyen Medler'i
Onlara karşı harekete geçireceğim.
18 Oklarıyla gençleri parçalayacak,
Bebeklere acımayacak,
Çocukları esirgemeyecekler.

HEZEKİEL 9
6 "Yaşlıyı, genci, genç kızı, kadını, çocukları öldürün. Yalnız alınlarında işaret olanlara dokunmayın. İşe tapınağımdan başlayın." Onlar da tapınağın önünde duran İsrail ileri gelenlerinden işe başladılar.
7 Onlara, "Tapınağı kirletin, avlularını cesetlerle doldurun. Haydi başlayın!" dedi. Bunun üzerine onlar gidip kenttekileri öldürmeye başladılar.

YEREMYA 51
22 Erkeklerle kadınları,
Gençlerle yaşlıları,
Delikanlılarla genç kızları,
23 Çobanla sürüsünü,
Çiftçiyle öküzlerini,
Valilerle kaymakamları darmadağın edeceğim.

MISIRDAN ÇIKIŞ 32
27 Musa şöyle dedi: "İsrail'in Tanrısı RAB diyor ki: 'Herkes kılıcını kuşansın. Ordugahta kapı kapı dolaşarak kardeşini, komşusunu, yakınını öldürsün.'"

YENİ AHİT
MATTA 5
17«Kutsal Yasa'yı ya da peygamberlerin sözlerini geçersizkılmak için geldiğimi sanmayın. Ben geçersiz kılmaya değil, tamamlamaya geldim.

MATTA 10
34«Yeryüzüne barış getirmeye geldiğimi sanmayın! Ben barış değil, kılıç getirmeye geldim.

LUKA 12
49«Ben dünyaya ateş yağdırmaya geldim. Keşke bu ateş daha şimdiden alevlenmiş olsaydı!
51 Yeryüzüne barış getirmeye mi geldiğimi sanıyorsunuz? Size hayır diyorum, ben ayrılık getirmeye geldim.

LUKA 19
27`Beni kral olarak istemeyen o düşmanlarıma gelince, onları buraya getirin ve gözümün önünde kılıçtan geçirin!'»