İngilizceyi nasıl öğrenebilirim?

endless

Çaylak
Düşünce
Ateist
İngilizce bilen varsa nasıl öğrendiğini söyleyebilir mi? İlla ki herhangi bir kursa mı gitmek lazım yada yurt dışına mı çıkmak lazım?

Moderatör tarafından düzenlendi:

Turanizhm

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Bağımsız

Yoh Asakura18

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Ben ingilizceyi çok az biliyorum.Fakat ingilizce öğrenmek istiyorsan,bir çok kelimeleri ezberleme,ve ayrıca internetten ingilizceyi çok rahat öğrenebileceğini düşünüyorum. Youtube'da bir sürü ingilizce anlatan hocalar var.Benim tavsiyelerim bunlardır.

gumiho

Çaylak
Düşünce
Panenteist
Youtube videoları izleyerek öğrenebilirsin.
Temelini biraz oturttuktan sonra ingilizce sitelerde takılıp daha fazla şey öğrenebilirsin. İlk başta Google Translate'den yardım almaya ihtiyaç duyabilirsin. Çevirinin doğru olup olmadığını kontrol etmen gerek.

Ben internette takıla takıla neredeyse ilkokul seviyesinde olan ingilizcemi B1 yani orta seviye yapmıştım. Hiç de oturup ezberlediğimi hatırlamıyorum, Google Translate'den çevire çevire öğrenmişim haberim yok. 🤣

Düşünce
Ateist
Her şey ingilizce yahu. Kursa gerek yok bence. İnternette çok fazla kaynak var. Üşenmeyeceksin o filmi türkçe yerine ingilizce izleyeceksin. İngilizce ses, ingilizce alt yazı. Ayrıca öğrendiğin şeyleri de konuşarak pratik yapman lazım ki aklında kalsın. Örneğin Everyday Languages diye bir Discord sunucusu var oradan anadili ingilizce olan bir arkadaş edinip onunla sesli, yazılı sohbet yapabilirsin. Yani hiç bilmiyorsan başta sıkıcı gelir anlamadığın için ama ilerledikçe fark edeceksin zaten. Konuşma pratiğini yapmazsan sonra anlıyorum ama konuşamıyorumcu tayfadan olursun haberin olsun. XD Örnekleri çoğaltabiliriz tabii ki. Twitch'de yayın izliyorsan yabancı bir yayıncıyı izlemeye başla, Youtube'da yabancı kanalları izle, İnternette yabancı haber ajanslarının haberlerini oku. Microsoft Edge'de okuma özelliği var ona da okutabilirsin haberleri sen de eşlik edersin. Kolay gelsin ^^.

Yazan tarafından düzenlendi:
Düşünce
Ateist
Youtube videoları izleyerek öğrenebilirsin.
Temelini biraz oturttuktan sonra ingilizce sitelerde takılıp daha fazla şey öğrenebilirsin. İlk başta Google Translate'den yardım almaya ihtiyaç duyabilirsin. Çevirinin doğru olup olmadığını kontrol etmen gerek.

Ben internette takıla takıla neredeyse ilkokul seviyesinde olan ingilizcemi B1 yani orta seviye yapmıştım. Hiç de oturup ezberlediğimi hatırlamıyorum, Google Translate'den çevire çevire öğrenmişim haberim yok. 🤣
Aynen 10 kere aynı kelimeyi görünce artık ne lan bu diyerek bakıyorum ve aklımda kalıyor. Oturup aynı kelimeyi 50 kere tekrar edip ezberlemeye çalışmak çok sıkıcı. Orada burada o kelimeye rast gelip öğrenmek daha keyifli.

Fzpğcüwqkrlub

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Bağımsız
İngilizce alt yazılı olarak veya hiç alt yazı olmadan İngilizce dizi film izleyebilirsin.
Böylelikle zamanla kulağın İngilizce seslere alışacaktır.
Anlayabilecek ve konuşabileceksin.

Şöyle düşün;
İlk dilini nasıl öğrendin?
Mesela Türkçeyi?
Başkalarından dinleyerek.

Bu yüzden ilk aşama "Dinlemek ve Görmek" ve böylelikle İngilizce iletişim dilinin nasıl işlediğini öğrenmek, imgelerle sesleri bütünleştirmek.
Bunun için hiç alt yazı olmadan İngilizce film / dizi izle.

Sonraki aşama yazılarla sesleri bütünleştirmek, dilin yazısını öğrenmek.
Bunun için İngilizce alt yazılı İngilizce film / dizi izle.

Not: Ben İngilizce bilmiyorum ama öğrenme yöntemini biliyorum. Tembel olduğum için de yöntemi uygulamıyorum. Belki bir zaman uygularım.

Shienki

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Satanist
Eğer senin ezberin kuvvetliyse kelime ezberlemeye başla. Bir de Da Vinci metodunu internet ortamında çok rahat bir şekilde uygulayabilirsin.
Mesela videolar izle veya podcast dinle, şarkı sözlerini Türkçe'ye çevirmeye çalış.
Sana önerim kanal olarak:
the armchair historian
Ken O'keefe
Eastroy
oversimplified
Eğer bir filmi/diziyi etc. izleyecek isen İngilizce altyazılı olarak izlemeni tavsiye ederim.

Fzpğcüwqkrlub

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Bağımsız
Bu yüzden ilk aşama "Dinlemek ve Görmek" ve böylelikle İngilizce iletişim dilinin nasıl işlediğini öğrenmek, imgelerle sesleri bütünleştirmek.

Sonraki aşama yazılarla sesleri bütünleştirmek, dilin yazısını öğrenmek.
Bunun için İngilizce alt yazılı İngilizce film / dizi izle.
Bunları yaptıktan İngilizceyi anlamaya başlarsın.
Sonra seviye atlamak için İngilizce hikayeler okuyabilirsin.
İngilizce hikaye okumak için şu siteyi kullanabilirsin; Web Novel

Daha da gelişmek için;
İngilizce müzikler dinlemek, yeni İngilizce kelimeler öğrenmek (okunuşlarını, yazılışlarını, anlamlarını) veya bildiğin kelimeleri aklınla pekiştirmek, tekrarlamak gerek.

Daha sonraki aşamalarda İngilizce konuşmak ve İngilizce yazmak olacaktır.
İngilizce metinler yaz ve bu yazdığın metinleri oku.

Not: Biliyor musun? Ben İngilizce rüyalar görüyorum, Rüyamda İngilizce sitelerde filan dolaşıyorum bazen. Mesele şu; Bilinçaltım İngilizce bilmeden böyle bir rüya oluşturamaz, demek ki biliyor. Ama ben bilmiyorum, öğrenme yöntemini biliyorum ve tembel olduğum için uygulamıyorum, belki bir zaman uygularım.

Science

☆☆☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
Benim ingilizce bilen bi arkadaşım vardı bana o öğretti

Science

☆☆☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
öncelikle kelimeleri umursama önce konuşmayı öğren ingilizce bilen bi tanıdığın varsa bunu yapabilirsin

Retrospective

lll ☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Aşağılık kompleksinden kurtul, kendine en büyük iyiliği yaparsın. Düşünerek değil, içgüdüsel olarak konuşman lazım. Sen konuşurken düşünüyor musun (kelime ve kalıplar için) yoksa içeride biri hazırda yapmış da sana postalıyor, sen de söylüyorsun gibi mi geliyor? Otomatikleştir, refleksleştir. Çaktın sen köfteyi. ;)

Fzpğcüwqkrlub

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Bağımsız
Bunu uygulamak için bir site önereyim;

Fzpğcüwqkrlub

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Bağımsız
Neyse, bende başlayayım, söylediğim yöntemi kullanarak İngilizce öğrenmeye.

Son konular