İnsan Ne İçin Yaşar?

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Kendi irademiz dışında dünyaya geldik ve kendi irademiz dışında da dünyadan göçüp gideceğiz. Buraya kadar kesin. Mesele bundan sonrasında. Dünyada şu kadar zaman kalacağız. Peki neden kalacağız, amacımız ne? Bence bu çok önemli bir soru. Her insanın hayatta mutlaka bir hedefi olmalı. Çünkü insanın dünyada hedefi olursa hayata daha iyi bağlanır ve yapacağı işleri daha istekli, dolayısıyla da daha başarılı yapar. Bu durum sonuç itibariyle insanda mutlu olmayı doğurur.

Bazen arkadaşlara soruyorum. Ne için yaşıyorsun diye. Ailem için, kendim için, bilmiyorum, milletim için, mutlu olmak için, davam için, sex için, yemek için :) gibi cevaplar alıyorum.

Peki size soruyorum arkadaşlar. Ne için yaşıyorsunuz ve sizi hayata bağlayan şey(ler) nedir?

Yazarı tarafından düzenlendi:

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
"Kendi irademiz dışında dünyaya geldik ve kendi irademiz dışında da dünyadan göçüp gideceğiz. Buraya kadar kesin." Benim için bu kesin değil. Her neyse. Yaşayış amacım tabikide bir Müslüman olarak Allah'ın emir ve isteklerini yerine getirmek. En önemli etken bu. Yan etkenler; tabikide aile, millet, mutluluk, hedefime ulaşmak vs.

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Herkesin kendine göre bi yaşam amacı vardır. Ben de yaşam amacımı mücadele etmek, ailem, mutlu olmak ve dava olarak sayabilirim.

Kemal

☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Hayatta boşluğa düşmemek için evlenmek gerekiyor bir de yaşam amacı olması gerekiyor. Hayatta en temel amaç mutlu olmaktır. Ne ile mutlu oluyorsa onu yapmalı insan. Benim için aile ve ideolojik mücadele çok önemli. Bunlarla mutlu oluyorum.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Ne olursa olsun başarı beni mutlu ettiğine göre başarı için. Emekli olmuş çalışmayan bir insanda ne başarısı olur? Sabahları ağırlık egzersizi yaparken ağır bir kiloyu çekip çevirdiğim zaman dahi öyle mutlu oluyorum ki. :) Yapamadığımda da sinirim bozuluyor pofur pofur sigara içip viskiyi çekiyorum. Sonra yeniden ümit ve ertesi günkü denemeler.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Panaroma

Üye
Düşünce
Sünni
Hayatta değer verdiğim şeyler için yaşarım. Aile, dostlar, iş, huzur uzar gider liste.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Coolumsu

Üye
Düşünce
Muvahhid
Sevgi için yaşar.. Sevginin en üstünü de Allah sevgisidir..

Düşünce
Zerdüşt
İnsan hayatta bir şey başarmak istiyorsa inançlı olmalıdır. İnanç insanı hayata bağlayan en önemli husutur. İnanç umudu duğurur varlığı sorgulatır ve insanı tatmin eder. Bana göre ateizm sadece dinleri eleştirerek başka inançları eleştirmek üzerine kurulmuş bir felsefedir. Dini reddederek ve dini savunarak modern insan toplumda pirim yapıyor ve bu yüzden bu site dinle ilgili asla bilgi veremez herkes kendi dinini yaşar. Başka inançları eleştirerek oluşturulmuş bir inanç insanın temel varoluşuna ters düşer. Bu yüzden ateizimi ben sadece toplumda inançları eleştirem üzerine kurulu bir pirim yöntemi olarak görüyorum. (Yobazlık anlatımın dışımdadır tabiki de yobazlığıda sert bir şekilde kınıyorum)

Nagarjuna

Üye
Düşünce
Agnostik
Hayatın acı olduğunu bildiğim için beni yaşatan şey bu acıdan nasıl kurtulabilecegimdir başarı kariyer aile sevgi hepsi acıyı sadece bir nebze dindirmek için bulduğumuz ağrı kesicilerdir acıyı tamamen ortadan kaldırmazlar