İnsan Ne İçin Yaşar?

Mete Turan

lll ☆
Kurucu
Mesajlar
2,452
Tepki puanı
2,382
Düşünce
Agnostik
Kendi irademiz dışında dünyaya geldik ve kendi irademiz dışında da dünyadan göçüp gideceğiz. Buraya kadar kesin. Mesele bundan sonrasında. Dünyada şu kadar zaman kalacağız. Peki neden kalacağız, amacımız ne? Bence bu çok önemli bir soru. Her insanın hayatta mutlaka bir hedefi olmalı. Çünkü insanın dünyada hedefi olursa hayata daha iyi bağlanır ve yapacağı işleri daha istekli, dolayısıyla da daha başarılı yapar. Bu durum sonuç itibariyle insanda mutlu olmayı doğurur.

Bazen arkadaşlara soruyorum. Ne için yaşıyorsun diye. Ailem için, kendim için, bilmiyorum, milletim için, mutlu olmak için, davam için, sex için, yemek için :) gibi cevaplar alıyorum.

Peki size soruyorum arkadaşlar. Ne için yaşıyorsunuz ve sizi hayata bağlayan şey(ler) nedir?
 
Yazan tarafından düzenlendi:

Goebbels

☆☆☆
Deneyimli
Mesajlar
2,407
Tepki puanı
609
Düşünce
Muvahhid
"Kendi irademiz dışında dünyaya geldik ve kendi irademiz dışında da dünyadan göçüp gideceğiz. Buraya kadar kesin." Benim için bu kesin değil. Her neyse. Yaşayış amacım tabikide bir Müslüman olarak Allah'ın emir ve isteklerini yerine getirmek. En önemli etken bu. Yan etkenler; tabikide aile, millet, mutluluk, hedefime ulaşmak vs.
 

Orhan Yolcu

☆☆
Deneyimli
Mesajlar
538
Tepki puanı
483
Düşünce
Agnostik
Herkesin kendine göre bi yaşam amacı vardır. Ben de yaşam amacımı mücadele etmek, ailem, mutlu olmak ve dava olarak sayabilirim.
 

Kemal

Deneyimli
Mesajlar
417
Tepki puanı
313
Düşünce
Agnostik
Hayatta boşluğa düşmemek için evlenmek gerekiyor bir de yaşam amacı olması gerekiyor. Hayatta en temel amaç mutlu olmaktır. Ne ile mutlu oluyorsa onu yapmalı insan. Benim için aile ve ideolojik mücadele çok önemli. Bunlarla mutlu oluyorum.
 

yeniçeri

☆☆☆
Deneyimli
Mesajlar
896
Tepki puanı
637
Düşünce
Ateist
Ne olursa olsun başarı beni mutlu ettiğine göre başarı için. Emekli olmuş çalışmayan bir insanda ne başarısı olur? Sabahları ağırlık egzersizi yaparken ağır bir kiloyu çekip çevirdiğim zaman dahi öyle mutlu oluyorum ki. :) Yapamadığımda da sinirim bozuluyor pofur pofur sigara içip viskiyi çekiyorum. Sonra yeniden ümit ve ertesi günkü denemeler.
 
Moderatör tarafından düzenlendi:

Panaroma

Çaylak
Mesajlar
87
Tepki puanı
62
Düşünce
Sünni
Hayatta değer verdiğim şeyler için yaşarım. Aile, dostlar, iş, huzur uzar gider liste.
 
Moderatör tarafından düzenlendi:

Genç Werther

Çaylak
Mesajlar
11
Tepki puanı
1
Düşünce
Zerdüşt
İnsan hayatta bir şey başarmak istiyorsa inançlı olmalıdır. İnanç insanı hayata bağlayan en önemli husutur. İnanç umudu duğurur varlığı sorgulatır ve insanı tatmin eder. Bana göre ateizm sadece dinleri eleştirerek başka inançları eleştirmek üzerine kurulmuş bir felsefedir. Dini reddederek ve dini savunarak modern insan toplumda pirim yapıyor ve bu yüzden bu site dinle ilgili asla bilgi veremez herkes kendi dinini yaşar. Başka inançları eleştirerek oluşturulmuş bir inanç insanın temel varoluşuna ters düşer. Bu yüzden ateizimi ben sadece toplumda inançları eleştirem üzerine kurulu bir pirim yöntemi olarak görüyorum. (Yobazlık anlatımın dışımdadır tabiki de yobazlığıda sert bir şekilde kınıyorum)
 

Nagarjuna

Çaylak
Mesajlar
42
Tepki puanı
24
Düşünce
Agnostik
Hayatın acı olduğunu bildiğim için beni yaşatan şey bu acıdan nasıl kurtulabilecegimdir başarı kariyer aile sevgi hepsi acıyı sadece bir nebze dindirmek için bulduğumuz ağrı kesicilerdir acıyı tamamen ortadan kaldırmazlar
 

Son konular

Son mesajlar

Üst