İnsan Vücudu

NoName55

Üye
Mesajlar
12
Tepki puanı
4
Düşünce
Sünni
Kırmızı kan hücresinin mikrobu kovalaması


Karanlık ortamda yumurtaya ulaşan sperm yumurtanın yaydığı kokuyu izler.Sperm yumurtaya 10 dakikada ulaşır. Yumurta hücresine ulaşan sperm hücreleri oransal karşılaştırma yapılacak olursa ortalama boyda bir erişkinin kat ettiği 4, 5- 5 kilometre kadar bir yol almış olurlar. Bu sperm hücreleri için uzun bir yolculuktur.

Mide özsuyunun phısı 1 ila 3 ph arasındadır. Midenin kendinin eritmemesi için mide zarı 2 haftada bir kendini yeniler.

İyotu az tüketen bir insanda antikorlar tiroid bezini aşırı hormon yapması için uyarır. Tiroid bezi görevini yerine getirmek için büyür.

Miyelin kılıf bir nöronda 12 m/s olan hızı 120 m/s'ye çıkarır.

Her saniye ölen hücre sayısı yaklaşık 50 milyon. Her saniye yeni yaratılan hücre sayısı yaklaşık 50 milyondur.

Her hücre bölünmesi sırasında 3 milyar harften oluşan 1 milyon sayfalık 1000 ciltlik bir kütüphane olan DNA kopyalanır.

Görüldüğü gibi her organ ve dokunun bir görevi vardır. Her organ ve doku görevini en iyi şekilde gerçekleştirmeye çalışır. Bir tane uzuvun görevini tam olarak yerine getirmemesi tüm sistemin yaşamına son verir. Beyne sahip olmayan doku ve organlar sanki yaşamak için diğer uzuvlarla anlaşmış gibi davranırlar. Akılları olmayan bu uzuvlar görevlerini unutmadan gerçekleştirebilmektedir. Örnek olak vücut 50 milyon hücreyi bir saniye bile unutmadan her saniye üretmektedir. Diğer canlılardan yüksek bir zekaya sahip bir insan belirli bir beyne ve Iq'ya sahip maymunlara çeşitli davranışlar öğretebilir fakat bunun bir sınırı vardır. Akıllı bir varlık bile beyne sahip canlıya sınırlı davranış öğretebilirken. Herhangi şuuru ve zekası olmayan uzuvların görevini unutmadan sürekli gerçekleştirmesi için insandan daha zeki birinin uzuvlara görevlerini öğretip sürekli hatırlatması gerekmez mi ?
 
Üst