İnsanın Kendini Değerli Görmesi

Şarlo

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
İnsanın kendini değerli görmesi ve ölümden sonra yaşamı istemesi. Bütün mesele
buradan kaynaklanıyor. Tanrıların da dinlerin de yaratılması buna dayanıyor. Bu düşünce insanın yaşadığı toplumun dinine görede şekilleniyor. Bizde malum,kendimizin farkına vardığımız zaman bu düşünceler bize empoze edilmiş oluyor. Bilmediğimiz birşeye inandırılmış buluyoruz kendimizi. Öldükten sonra bilmediğimiz bir dünyaya gideceğimize inandırılıyoruz. Bu dünyayı bize bilmediğimiz Allah bildiriyor. Bilmediğimiz Allah ı bize bilmediğimiz yollarla bilmediğimiz bir peygamber açıklıyor. Bilmediğimiz peygamberin hak olduğunu bize bilmediğimiz Kuran açıklıyor vs bu böyle gider.
Peki neden kendimizi bir bilinmeze mahkum ediyoruz? Elimizde bilim gibi bir nimet varken neden öldükten sonra dirilmek adına hayallerin, masalların, hurafelerin arkasından gidiyoruz? Bilim şuan bize evrende her şeyin kusurlu olduğunu, yok olamaya doğru gittiğini, insanın diğer canlılarla eşit olduğunu söyler. Bu görüşle baktığınız zaman dininizi gerçek olarak görebiliyor musunuz?

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Sünni
İnsanın kendini değerli görmesi ve ölümden sonra yaşamı istemesi. Bütün mesele
buradan kaynaklanıyor. Tanrıların da dinlerin de yaratılması buna dayanıyor. Bu düşünce insanın yaşadığı toplumun dinine görede şekilleniyor. Bizde malum,kendimizin farkına vardığımız zaman bu düşünceler bize empoze edilmiş oluyor. Bilmediğimiz birşeye inandırılmış buluyoruz kendimizi. Öldükten sonra bilmediğimiz bir dünyaya gideceğimize inandırılıyoruz. Bu dünyayı bize bilmediğimiz Allah bildiriyor. Bilmediğimiz Allah ı bize bilmediğimiz yollarla bilmediğimiz bir peygamber açıklıyor. Bilmediğimiz peygamberin hak olduğunu bize bilmediğimiz Kuran açıklıyor vs bu böyle gider.
Peki neden kendimizi bir bilinmeze mahkum ediyoruz? Elimizde bilim gibi bir nimet varken neden öldükten sonra dirilmek adına hayallerin, masalların, hurafelerin arkasından gidiyoruz? Bilim şuan bize evrende her şeyin kusurlu olduğunu, yok olamaya doğru gittiğini, insanın diğer canlılarla eşit olduğunu söyler. Bu görüşle baktığınız zaman dininizi gerçek olarak görebiliyor musunuz?
Bilim ölümden sonra yaşamın olup olmadığına dair birşey yapamamıştır henüz. Bu sana göre masal olabilir. Herşeyde kusur mu var? Bence herşeyde bir düzen var. Entropi kanununa göre düzensizlik artar. Evrende düzensizliğe gidiyor. Zaten evrenin düzensizliğe gitmesi bile bir tanrının varlığını gösterir. Bir varlığın zaatında düzen yoksa düzensizliğe gitmesi imkansızdır. İnsan diğer canlılarla eşittir zaten. Hatta biz diğer canlıların en kötüsüyüz. Dünyanın düzenini bozan, pisleten, yaşam kapasitelerini düşüren, sadece kendimizi düşünen varlıklarız.

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Bu mücadeleyi şu an arttırmalıyız. Ancak önce akp yi ve cahilliği yenmeliyiz. Akp bittikten sonra artık tüm gücümüzle ve kemalizm ile islam a karşı mücadele edeceğiz. Ama gene de şu an her iki mücadeleye de devam. Ama önce boğazımızdaki sırtlandan kurtulmalıyız.

Moderatör tarafından düzenlendi:

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Sünni
Bu mücadeleyi şu an arttırmalıyız. Ancak önce akp yi ve cahilliği yenmeliyiz. Akp bittikten sonra artık tüm gücümüzle ve kemalizm ile islam a karşı mücadele edeceğiz. Ama gene de şu an her iki mücadeleye de devam. Ama önce boğazımızdaki sırtlandan kurtulmalıyız.
Kemalizm İslam'a karşı değiiiil!?? Yav senin akli dengen yerinde mi dostum? Yoksa şaka falan mı yapıyorsun?

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Sünni
Ee yani? Tamam müslim değil işte.
Dalga geçiyorsun varsayıyorum.. Ayrıca bak Paşamız ne demiş:

"Türkiye Cumhuriyeti'nde herkes Allah'a istediği gibi ibadet eder. Hiç kimseye dinî fikirlerinden dolayı bir şey yapılmaz. Türk Cumhuriyeti'nin resmî dini yoktur. Türkiye'de, bir kimsenin fikirlerini zorla başkalarına kabul ettirmeye kalkışacak kimse yoktur ve buna müsaade edilmez. Artık samîmî mutekitler, derin iman sahipleri, hürriyetin icaplarını öğren."

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Dalga geçiyorsun varsayıyorum.. Ayrıca bak Paşamız ne demiş:

"Türkiye Cumhuriyeti'nde herkes Allah'a istediği gibi ibadet eder. Hiç kimseye dinî fikirlerinden dolayı bir şey yapılmaz. Türk Cumhuriyeti'nin resmî dini yoktur. Türkiye'de, bir kimsenin fikirlerini zorla başkalarına kabul ettirmeye kalkışacak kimse yoktur ve buna müsaade edilmez. Artık samîmî mutekitler, derin iman sahipleri, hürriyetin icaplarını öğren."
Yahu anlamıyor musun. Atatürk ve kemalizm inanç özgürlüğünü savunur elbette ama benim dediğim komu yasak değil fikir ve bilimle ile mücadele vermektir anla artık şunu.

Şarlo

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Atatürk bir zamana kadar müslüman olsada özellikle evrim teorisini okuduktan sonra bu görüşü değişmiştir. Zaten öyle bir dehanın ortaçağ saçmalıklarına bağlı kalması düşünülemez. Kuranı türkçeye çevirtir çünkü ister ki vatandaşı içindekileri okuduğunda anlasın ve bu saçmalıktan vazgeçsin.

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Hakaret etmicem sana ya valla.. Eğer o düşüncem yanlı korkunu yenip attığım linke baksaydın görürdün ne demek istediğimi.
Attığın linke göz gezdirdim işte tamam atatürk müslim değil. Ancak fikir özgürlüğünü savunuyor işte buna bi halt demiyorum.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Sünni
Yahu anlamıyor musun. Atatürk ve kemalizm inanç özgürlüğünü savunur elbette ama benim dediğim komu yasak değil fikir ve bilimle ile mücadele vermektir anla artık şunu.
Lan diyorsun ki Kemalizm ile İslam'ı bitiricez. Daha ne dediğini bilmiyorsun be. Yeter artık sıkıldım ya valla.

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Lan diyorsun ki Kemalizm ile İslam'ı bitiricez. Daha ne dediğini bilmiyorsun be. Yeter artık sıkıldım ya valla.
Mücadele edicez diyorum zaten. Bal dikkat et silip süpürüp yok etmicez siz barbarlar gibi. Bilim felsefesiyle mücadele edip sekülerleşeceğiz diyorum. Ve evet bir bakıma islam i bitircez. Bunda kemalizm aykırı bir şey yok.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Sünni
Mücadele edicez diyorum zaten. Bal dikkat et silip süpürüp yok etmicez siz barbarlar gibi. Bilim felsefesiyle mücadele edip sekülerleşeceğiz diyorum. Ve evet bir bakıma islam i bitircez. Bunda kemalizm aykırı bir şey yok.
Senin adına ben utandım ya..