İnsanın tek hücreli "algler / su yosunundan" evrimleşmesi teorisi (500 Milyon Yıl Önce - Günümüz)

Knightwalker

Deneyimli
Düşünce
Tarihselci

Yazan tarafından düzenlendi:

siradan1mumin

Çaylak
Düşünce
Tarihselci
Tefsirleri tekrar okumanızı tavsiye ediyorum orada açıklandı "nebat" kelimesi.
Nebat kelimesi, yerden bir şey çıkarmak/ üretmek/ büyütmek anlamlarına geliyor. Nebat kelimesine farklı anlam verebilmen için başına harfi cer gelmesi lazım. Bu bir Arapça gramer kuralıdır. Ve ne anlama geldiği gayet açık.

Rütbesiz

Çaylak
Düşünce
Sünni
Nebat kelimesi, yerden bir şey çıkarmak/ üretmek/ büyütmek anlamlarına geliyor. Nebat kelimesine farklı anlam verebilmen için başına harfi cer gelmesi lazım. Bu bir Arapça gramer kuralıdır. Ve ne anlama geldiği gayet açık.
Tefsirde anladığım kadarı ile nebat kelimesi mastar olarak geçmekte o yüzden tekrar okumanızı istedim. Direkt nebat olarak geçmiyor diye biliyorum.

Rütbesiz

Çaylak
Düşünce
Sünni

siradan1mumin

Çaylak
Düşünce
Tarihselci
Tefsirde anladığım kadarı ile nebat kelimesi mastar olarak geçmekte o yüzden tekrar okumanızı istedim. Direkt nebat olarak geçmiyor diye biliyorum.
Ayet bu: وَاللَّهُ أَنبَتَكُم مِّنَ الْأَرْضِ نَبَاتًا

#kelimeanlamkök
1vallahuve Allah
2enbetekumsizi bitirdiنبت
3mine-den
4l-erdiyer-ارض
5nebatenbir bitki olarakنبت

Evet, mastar halde gelmiş. Nebate(mazi çekim) deseydi o zaman olayın bittiğini anlardık.
Özne: Allah
Fiil: bitirdi
Nesne(meful): sizi
Dolaylı Tümleç: mine l-erde: yerden
Zarf Tümleci: bir bitki olarak. (Nasıl bitirdi? Cevap: Bitki olarak(gibi)).

Ayeti çözümledik. Şimdi tekrardan bakalım. Gibi anlamı ayete uyuyor. Ama burada gibi anlamı ile kullanıldığı yorumunu ele alırsak, Allah'ın insanları bir yerden bitirmesi değişmiyor. Sonuç olarak Allah, insanı bir yerden bitirmiş. Burada her ne kadar görünürde benzetme anlamı olsa da, fiil mazidir. Olay bitmiştir. Bitirdi ifadesine benzetme değil direk öz hakiki anlam gelmelidir. Hz. Adem yorumu zayıf bir yorumdur. Biraz teknik konular, Allahualem.

KemalY

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Lakin öyle su, balık, maymun, insan yok.
Sana sırf ben 2 defa çürütülemez kanıtlar sundum. Diğerleri ne kadar sundu bilmiyorum bile. Bu konuda araştırmalarının sığ olduğunu düşünüyorum. Azıcık araştırsan diyeceksin ki: Ya ben yıllardır gözümün önündekini görmemişim."

Yazan tarafından düzenlendi:

KemalY

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Evrim ile okudum makale, fosil üzerinden bir hikaye yazılıyor veya fosiller üzerinden. Birde benzerlik bak bu var deniliyor sonra evrim deniyor.
Çünkü en net kanıtlar onlar. Türler arası benzerlikler ve fosiller. Kanıtları saymakla bitmez fakat dediğim gibi en net kanıtlar bunlar. Bu durum algler vb. canlılarda farklıdır sadece. 60 gün gibi bir sürede makro evrimi gözlemleyebilirsiniz onlarda. Bu diğer canlılar için milyonlarca yıldır.

Son konular