İnsanların Kollarında Fazladan Bir Atardamar Oluşuyor.

Entropyy

V ☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
3,150
Tepki puanı
2,193
Düşünce
Ateist
Türümüzün uzak gelecekte nasıl görüneceğini hayal ederken, genelde boy, beyin boyutu ve cilt rengi gibi göze çarpan özellikler hakkında ilginç tahminler ortaya atılıyor. Fakat bugünlerde anatomimizde meydana gelen hafif değişimler, evrimin ne kadar tahmin edilemez olabileceğini gösteriyor.

Kolumuzdaki fazladan bir damar gibi sıradan bir özellik, mevcut gidişata göre sadece birkaç nesil içerisinde yaygın hale gelebilir.

Avustralya’daki Flinders Üniversitesi ve Adelaide Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, bizler henüz ana rahmindeyken geçici olarak ön kolun merkezine giden bir atardamarın, artık eskisi kadar kaybolmadığını fark etmişler.

Yani bu durum şu anlama geliyor; bileklerinin altından fazladan bir damar dokusu kanalı geçen yetişkinlerin sayısı artık daha fazla.


Flinders Üniversitesi’nde anatomi uzmanı olan Teghan Lucas şöyle söylüyor: “Anatomi uzmanları, 18’nci yüzyıldan beri yetişkinlerdeki bu atardamarın yaygınlığını inceliyorlardı ve bizim çalışmamız, bu damarın açık bir şekilde arttığını gösteriyor”

“Bu yaygınlık, 1880’lerin ortalarında doğan kişilerde yüzde 10 civarındayken; 20’nci yüzyılın sonlarında doğanlarda ise yüzde 30’a ulaşmış. Bu sebeple, evrimsel açıdan epey kısa bir zamanda önemli bir artış gerçekleşmiş.”

Orta atardamar, bütün insanlarda gelişimin çok başlarında oluşuyor ve kanı kollarımızın merkezine aktararak, gelişen ellerimizi besliyor.

8. hafta civarında genelde geri çekiliyor ve görevi, diğer iki damara bırakıyor; bir insanın nabzını ölçtüğümüzde hissedebildiğimiz ön kol damarına ve dirsek atardamarına…

Anatomi uzmanları, orta atardamardaki bu kayboluşun her zaman gerçekleşmediğini bir süredir biliyormuş. Bazı durumlarda, bir ay kadar daha kalıyor.

Bazen ise atardamar hâlâ kan pompalarken doğuyoruz; bu durumda ya ön kolu besliyor, ya da bazı durumlarda eli de besliyor.

Makale: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/joa.13224

1602261868840.pngMerkezde görülen orta atardamar. Prof. Dr. Hab. Maciej Henneberg, Zürih Üniversitesi
1602261727918.png
 

Hype

☆☆
Yazar
Mesajlar
275
Tepki puanı
359
Düşünce
Nihilist
Düşünsene bundan 100.000 yıl sonra kollarımızda farklı bir işlev ortaya çıkıyor. Herhalde teknolojik aletleri kullanmak için işlevsel yeni bir parmak filan.
 

iksaruman

lll ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
2,837
Tepki puanı
1,336
Düşünce
Bağımsız
Düşünsene bundan 100.000 yıl sonra kollarımızda farklı bir işlev ortaya çıkıyor. Herhalde teknolojik aletleri kullanmak için işlevsel yeni bir parmak filan.
100.000 yıl sonra insan türü kalmaz. Atası olduğumuz bir tür olabilir belki.
Veya teknolojik canlılar yaratırız, hepsinin birbirleri ile bağlantısını sağlarız. (Işık, titreşim, frekans, wifi)
Böylelikte kolektif zihinleri olur.
 
Yazan tarafından düzenlendi:

Son konular

Üst