İntihar Üzerine

Hype

Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Sizce insan intihar etmekte özgür müdür yoksa çevresine karşı bir ödevi var mıdır? İntihar bencil bir davranış mı? Doğarken iradesi ve isteği olmayan birisi ölümünü seçmekte hak iddia edebilir mi? İntihar çözüm müdür? Düşüncelerinizi merak ediyorum.

Kanatsız Kuş

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Çözüm olduğu kişiden kişiye değişir. Artık yaşamdan sonrası ne düşünüyorsan veya inanıyorsan. Birde herkesin hayat amacı farklı bunlarda bir etken tabi.

kavak

V ☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Sizce insan intihar etmekte özgür müdür yoksa çevresine karşı bir ödevi var mıdır?
Aklı melekeleri yerinde olan birisi, intihar etmeye karar vermişse, kendini bağlar.
İntihar bencil bir davranış mı?
Tabii ki.
Doğarken iradesi ve isteği olmayan birisi ölümünü seçmekte hak iddia edebilir mi?
Evet.
İntihar çözüm müdür?
Bir yere kadar evet.

Fzpğcüwqkrlub

ll ☆☆☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Bağımsız
Gerçek çözümler hayatta kalmaya yöneliktir, bu durumda intihar ise tam zıttı.
Genellikle kandırılmış kişiler intihar ederler diye düşünüyorum.

kavak

V ☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Gerçek çözümler hayatta kalmaya yöneliktir, bu durumda intihar ise tam zıttı.
Genellikle kandırılmış kişiler intihar ederler diye düşünüyorum.
Sen ölümcül bir hastalığa yakalandın ve günün her saatinde katlanılamaz acı çekiyorsun.
Bu durumda, intihar, bir çözümdür.
Sen belki beğenmezsin o ayrı ancak uzaktan gazel okumak biraz kolay gelir. Benim başımdan bir kanser vakası geçti ve ne yalan söyleyeyim, hayatımı sonlandırmayı düşünmedim değil.

Yazan tarafından düzenlendi:

Efe

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
intihar özgürlük olmalı, çünkü kişinin bedeni kendini bağlar.

duruma göre değişir bencilliği.

evet hak iddia edebilir.

intihar bence çözüm değil kaçıştır.

Fzpğcüwqkrlub

ll ☆☆☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Bağımsız
Sen ölümcül bir hastalığa yakalandın ve günün her saatinde katlanılamaz acı çekiyorsun.
Bu durumda, intihar, bir çözümdür.
Sen belki beğenmezsin o ayrı ancak uzaktan gazel okumak biraz kolay gelir. Benim başımdan bir kanser vakası geçti ve ne yalan söyleyim, hayatımı sonlandırmayı düşünmedim değil.
Bende bir sürü kez hayatımı sonlandırmayı düşünmüş biriyim.
Ama kim demiş "Acı aldatıcı olmaz" diye.
Acı da aldatıcıdır, kandırır insanı.

Retrospective

lll ☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Sizce insan intihar etmekte özgür müdür yoksa çevresine karşı bir ödevi var mıdır?
Doğarken kendisine sorulmadığı için, hiçbir ödevi yoktur. Ancak anne ve babasının ona epey bir emek gösterdiğini, zaman ve para harcadığını düşünürsek, kendi hayatına ek olarak, ailesinin emeklerini de çöpe atıyor. Gerçi annen ve baban ölene kadar intihar edecek kadar depresif bir ergen değilsen, sen intihar edene kadar ailen çoktan ölmüş olacağı ve sen de artık baya büyümüş olacağın için... Yok sanırım gene.
İntihar bencil bir davranış mı?
Bencil nedir? "yalnızca ya da öncelikle kendi çıkarını, yararını düşünen (kimse)." Bu tanıma göre son derece bencillik. Gerçekten bencillik. Dünya'da bundan daha bencil çok az davranış olabilir düşüncesindeyim.

Ama bencillik illa kötü olmak zorunda değildir. İlla kötü algılanmamalı.
Doğarken iradesi ve isteği olmayan birisi ölümünü seçmekte hak iddia edebilir mi?
Sana sormadan seni doğurduk, ölmene de izin vermiyoruz diyemezsin. :) Cennet ve cehennemsiz Allah'çılık oynamak olur bu. Allah da öyle. Yaratırken sormamış, intihara da izin vermiyor. :D
İntihar çözüm müdür?
Şimdi değişir. @kavak'ın dediği gibi dayanılmaz bir acı için (eğer iyileşemiyorsan) tek yol intihar. Ama intihar eden birçok insan gerçekten çözüm değil, bir kaçış arıyor. Sadece kaçıyor. İntihar çok hafifletiliyor ve nedense ödüllendiriliyor. ÖZELLİKLE intihar eden gençlerde hiç suç aranmıyor.

Böyle yaşını başını almış adam intihar ediyorsa, büyük ihtimalle etraflıca düşünmüştür. Ha etraflıca düşünmüştür ama gene tek çözüm olarak intiharı görmüştür ama aslında başka çözümler de vardır ve adam çaresiz olduğunu zannedip kendini avuturken aslında kaçıyordur.

Ama gençlerin intihar etmesi kadar komik bir şey yok. Aşk acısı çekiyor, intihar. Ailesi bir şey almamış, intihar. Gerizekalı ergenlerin gruplarına girip sürüye karışamadı diye intihar. :) Haberlerde gördüm. Arkadaşları onu gruplarına almamış diye intihar eden vardı. Ben de bir ara böyle muamele görmüştüm. Tamamen dışlanmıştım. Gidip kapüşonumu takıp, paso kitap okudum o yüzden. O çocuk yaşımda makine gibi kitap bitiriyordum ve okuyup da artık hatırlamadığim kim bilir kaç kitap vardır.

Böyle salakların sadece ailelerine üzülüyorum. O salaklara gerçekten zerre acımam yok.

Hayata bir defa geliyoruz. O yüzden artık bilincin günün her anı her saniyesi dayanılmaz bir acı çekmesi gibi (hatta bildiğim kadarıyla uyusan bile acı çekiyorsan tespit edilebiliyor ama uykudayken acı hissedebiliyor musun bu konuda bir fikrim yok) ekstrem bir vaka olmadığı sürece, intihar edene kadar mutlaka savaşılması gerektiğini düşünüyorum.

Kolları ve bacakları kesilmiş işe yaramaz bir asker olmadığın sürece intihar edilmemeli. Tabii bu benim kişisel fikrim ama burada her zaman istisnaları muaf olarak tuttuğumu belirtmek isterim.

Science

☆☆☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
Sizce insan intihar etmekte özgür müdür yoksa çevresine karşı bir ödevi var mıdır? İntihar bencil bir davranış mı? Doğarken iradesi ve isteği olmayan birisi ölümünü seçmekte hak iddia edebilir mi? İntihar çözüm müdür? Düşüncelerinizi merak ediyorum.
Morgan Freeman ın bir sözü der ki :
intihar mı etmek istiyorsun ?
at kendini denize 5 saniye sonra yaşamak için çırpındığını göreceksin
sen ölmek istemiyorsun içindeki birşeyleri öldürmek istiyorsun.

kavak

V ☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Morgan Freeman ın bir sözü der ki :
intihar mı etmek istiyorsun ?
at kendini denize 5 saniye sonra yaşamak için çırpındığını göreceksin
sen ölmek istemiyorsun içindeki birşeyleri öldürmek istiyorsun.
İntihar etmek, acı çekmeden veya korkmadan mümkün olsaydı, muhtemelen dünyadaki insanların yarısı intihar ederdi. Ancak bilek kesmek, bir köprüden atlamak, bir arabanın önüne veya trenin önüne fırlamak, insanları bir hayli korkutuyor.

Fzpğcüwqkrlub

ll ☆☆☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Bağımsız
İntihar etmek, acı çekmeden veya korkmadan mümkün olsaydı, muhtemelen dünyadaki insanların yarısı intihar ederdi. Ancak bilek kesmek, bir köprüden atlamak, bir arabanın önüne veya trenin önüne fırlamak, insanları bir hayli korkutuyor.
Halihazırda acı içinde olan insan bu durumdan korkmuyor ve çekinmiyor hatta bazen eğilimli oluyor.

Science

☆☆☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
intihar etmek vazgeçmektir sana intihar ettirenlere teslim olmaktır benim gözümde , okadar cesareti olan hayata karşıda cesur olmalı
( Buarada ismime ve profil resmime baktınmı :D )

kavak

V ☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
intihar etmek vazgeçmektir sana intihar ettirenlere teslim olmaktır benim gözümde , okadar cesareti olan hayata karşıda cesur olmalı
Üzgünüm, çünkü lafla peynir gemisi yürümüyor. Yaşananan bazı çileler, insanları çıldırma noktasına getirebiliyor. Nihayetinde başka çözüm yolu göremiyorlar. Ben yaşadım.
( Bu arada ismime ve profil resmime baktınmı :D )
Görmez olur muyum; iyi halt ettiniz.
Ancak iyi bir yan etkisi var; forumun gülünün mesajları arada kayboluyor.🤣

Science

☆☆☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
Üzgünüm, çünkü lafla peynir gemisi yürümüyor. Yaşananan bazı çileler, insanları çıldırma noktasına getirebiliyor. Nihayetinde başka çözüm yolu göremiyorlar. Ben yaşadım.
Bende yaşadım öyle acılar hatta intiharı düşündüm ama vazgeçtim
😂😂😂😂🤣🤣🤣🤣

Yazan tarafından düzenlendi:

Retrospective

lll ☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist

O zaman aslında intiharın daha çok bir cinnet hâli olduğunu söyleyebiliriz.

Bu cinnetin "sakince" gözükmesi ya da "cinnet gibi" gözükmesi bir şey değiştirmez.

PastayıSeven

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Kendim için söyleyecek olursam :
İntiharı İslam yasaklıyor, belki Allah'ın gönderdiği diğer dinler de yasaklıyor olabilir.
İntihar etmek bir çözüm değildir, çünkü emin ol intihar edenin gideceği yer çok daha kötü ve daha uzun...

Son konular