İsa Mesih dağdaki vaaz

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Varlığı kendinden olan yaratıcıyı ve bu yaratıcının amacını ararken karşına bir din, bir peygamber, ve bir kitap çıkmış. Kitabı okurken bir bakmışsın bu kitap gelecekten haber vermiş ve haber verdiklerinin maşallah hepsi çıkmış. Kitabı gönderen tanrıda benim adım allah benim herşeye gücüm yeter, doğmadım doğurulmadım, geleceğide bir tek ben bilirim, kainatın hakimide benim demiş eeeee bu allahın yaratılmadığını kanıtlamıyor ki.

Allah'tan daha güçlü bir tanrı, allaha yaratma, gelecekten haber verme gibi yetkiler vermiş ve onu sınav için yaratmış ve yarattıklarına nasıl davranacağını, yarattıkları öldüğünde nasıl cezalar vereceğini denetliyor olabilir.

Ben sana benim yazdıklarımı doğru kabul et demiyorum ki. Ben sana bir olasılıktan bahsediyorum düşünce sonsuz bana allahında sınavda olmadığını yaratılmadığını kanıtlayabiliyor musun hayır böyle bir ihtimal var mı tabiki var. Bu kadar.

Ortada bilimsel somut bir delil olmadımı her yere gidersin. Sen nasıl allahın tanrı olduğuna gidiyorsun bende allahıda yaratan bir tanrı olabileceğine gidiyorum. Bu kadar basit.
Yaratılan bir şey ilah olamaz. Kendisi de çekilen bir şeyin lokomotif olamayacağı gibi. Hayali kurgunuzda büyük bir mantık hatası var.

Entropyy22

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yaratılan bir şey ilah olamaz. Kendisi de çekilen bir şeyin lokomotif olamayacağı gibi. Hayali kurgunuzda büyük bir mantık hatası var.
Sen varlığı kendinden olan herşeye gücü yeten tanrıyı kısıtlamış oldun bu sözünle. Tanrı yarattığına yaratma gücü veremez dedin ve kendi hayali kurgunu savunmak için saçmaladın. Varlığı kendinden olan herşeye gücü yeten tanrı yarattığınada isterse yaratma gücü verir.

Allahada vermiş olabilir ve allahta sınavda olabilir. Fazla zorlamana gerek yok.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
tanrıyı kısıtlamış oldun
Bu tanrı zırvalarını çürütmek o kadar kolay ki, tanrı diye bir şeyin olmadığı son derece açıktır. Çünkü tanrı kendinin kopyasını yaratabilir mi? Sonra bu ikinci tanrıyı tekrar yok edebilir mi dedin mi tanrı varsayımı çöker.

Bunun tek çıkış yolu her şeye gücü yetmeyen tanrılardır. Politeizm çürütülebilir değildir. Politeizmin sadece kanıtı olmadığı için kabul edilmez. Yani çürütülemiyor diye tanrılara inanmak gerekmez. Politeizme karşı argüman e alev soluyan ejderhalara, boynuzlu uçan atlara da inanalım mı şeklindedir.

Ama tek ve her şeye gücü yeten tanrı iddiası için buna gerek yoktur. Bu tanrı olanaksızdır, olabilir mi diye bir tereddüt yoktur. Olamaz. Olamayacak bir şey ise yoktur.

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Sen varlığı kendinden olan herşeye gücü yeten tanrıyı kısıtlamış oldun bu sözünle. Tanrı yarattığına yaratma gücü veremez dedin ve kendi hayali kurgunu savunmak için saçmaladın. Varlığı kendinden olan herşeye gücü yeten tanrı yarattığınada isterse yaratma gücü verir.

Allahada vermiş olabilir ve allahta sınavda olabilir. Fazla zorlamana gerek yok.
Hep derim en azından liselerde mantık dersi mutlaka okutulmalı diye. Çünkü insanlar mantık dışı çıkarımlarını mantıklı zannediyor.
Mantıkta "Gerçek olmayan mukaddemelerle yapılan kıyaslara demagoji veya safsata" denilmektedir ve yine mantıkta bir şeyin kendi özelliklerini koruyarak zıddına dönüşmesi imkansızdır. Sonradan yaratılan herşey eksik, fani, aciz ve sınırlıdır. Bu özellikleri taşıyan asla ilah olamaz.
Bütün mantık kurallarını çöpe atıp, yazdıklarınızın farz-ı muhal doğru olduğunu varsayarsak bile şu anda bir Yaratıcı olduğunu ve Onun Emirler’ine göre yaşamamız gerektiğini kabul etmek zorundayız

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
allahta sınavda olabilir.
Bu muslimlerin allaha sıfatlar eklemesi keyfe kalmış bir konu. Allah diye bir şey nasıl olsa yok, salla sallayabildiğin kadar. Yok kerimmiş yok rahimmiş... Sallamak sonuna kadar serbest. Nasıl olsa olmayan bir şeye hayali sıfatlar yüklüyorsun. Yok doğmamışmış da doğrulmamışmış da... Yok yaratmamış :p yaratılmamış! He he tabi tabi tırtıklamamış tırtıklanmamış da aynı zamanda. Tabi niye olmasın, olmayan bir şeyin nasıl olduğu hakkında nasıl bir sınırlama olacak ki? Yok demenin diğer adı bunlar hep.

"Yok laaa ben allahı gördüm, hiç öyle değil" diyecek kimse mi çıkacak? :D

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Yaratıcının varlığını gerektiren tüm yazılanlardan bir tanesini bile alıntılayıp, "şurası şundan dolayı yanlış" diyemediği halde çocuk gibi mızmızlanıp "banane banane yok işte, Yaratıcı falan yok" demenin gülümsetici etkisi :)

Entropyy22

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
farz-ı muhal doğru olduğunu varsayarsak bile şu anda bir Yaratıcı olduğunu ve Onun Emirler’ine göre yaşamamız gerektiğini kabul etmek zorundayız
Benim uydurulmuş arap putunun emirlerine göre yaşamam gerekmiyor. Sen yaşamak istiyorsan yaşa arap putunun hükümlerini emirlerini bana dayatmadığın sürece umrumda değil.

Allahın ondan daha güclü bir tanrı tarafından yaratılmış ve sınavda olma ihtimali varmı var. Bundan sonrası sana kalmış İster ilah de, ister yarı ilah de, ister yaradılan ilah olamaz de beni ilgilendirmiyor :)

Yazarı tarafından düzenlendi:

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Allahın olup da rahman ve rahim olduğu kanıtlanamayacağı gibi kuyruğunda pervane olduğu da kanıtlanamaz. Ejderhaların alev soludukları, boynuzlu atların uçtukları da kanıtlanamaz. Bunların hepsi hayali uydurmalardır. Nasıl olsa olmayan bir şeye uydur uydur özellikler ata. Hiç bir anlamı yok.

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Benim uydurulmuş arap putunun emirlerine göre yaşamam gerekmiyor. Sen yaşamak istiyorsan yaşa arap putunun hükümlerini emirlerini bana dayatmadığın sürece umrumda değil.

Allahın ondan daha güclü bir tanrı tarafından yaratılmış ve sınavda olma ihtimali varmı var. Bundan sonrası sana kalmış İster ilah de, ister yarı ilah de, ister yaradılan ilah olamaz de beni ilgilendirmiyor :)
Halen Yaratıcının varlığına dair argümanları çürütmediniz. Bu, şu demek: Evet, bütün argümanlarda yanlış olan hiçbir yer yok

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
İnsanın müdahale edip dengeyi bozmadığı her yerde canlıların rızkının eksiksiz gönderilmesi dünyada büyük bir şefkat ve merhamet hükmettiğini gösteriyor. Demek ki Yaratıcı Rahman ve Rahimdir

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Rüzgarın esmesi allahın kuyruğunda pervane olduğunun kanıtıdır.

Entropyy22

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Halen Yaratıcının varlığına dair argümanları çürütmediniz. Bu, şu demek: Evet, bütün argümanlarda yanlış olan hiçbir yer yok
Allah yaratılmış ve sınavda olabilir. Hala böyle bir ihtimal olamayacağını çürütemediniz demekki senin ergümanların bir boka yaramıyor.

Entropyy22

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İnsanın müdahale edip dengeyi bozmadığı her yerde canlıların rızkının eksiksiz gönderilmesi dünyada büyük bir şefkat ve merhamet hükmettiğini gösteriyor. Demek ki Yaratıcı Rahman ve Rahimdir
Demekki insanlar müdahele ettiği zaman senin allahın çaresiz kalıyor.

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Şu konuya bir açıklık getirelim Tanrı düşüncesi asla hayal değildir.Tam tersi Tanrı düşüncesi gayet normaldir.Yani insan hiçbir şey bilmezken uzaya bakım tesadüfen olmuş demez.Sonra araştırır.Bazıları Tanrı'ya inanır bazıları inanmaz.

Yani Tanrı'ya inanan arkadaşların Tanrı'sının Ejderha ile boynuzlu at ile hiçbir ilgilisi yokdur.Üstüne alınan herkes cevap verebilir.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Tanrı düşüncesi gayet normaldir.
Tersine anormaldir. Tanrıya bağlamak için bir neden yok. Eski Yunan bile tanrıya değil nedenselliğe bağlayarak açıklamışken bilim çağında tanrı tümüyle anormal bir inanç.

Ejderha ve boynuzlu at tabii ki tanrı ile çok alakalı. Hepsi kanıt olmadan inanıldıkları için aynılar. Tanrı gökyüzünü mü yaratmış! E ejderha da ormanları yakıyordur? Böyle kanıt olmaz.

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Tersine anormaldir. Tanrıya bağlamak için bir neden yok. Eski Yunan bile tanrıya değil nedenselliğe bağlayarak açıklamışken bilim çağında tanrı tümüyle anormal bir inanç.

Ejderha ve boynuzlu at tabii ki tanrı ile çok alakalı. Hepsi kanıt olmadan inanıldıkları için aynılar. Tanrı gökyüzünü mü yaratmış! E ejderha da ormanları yakıyordur? Böyle kanıt olmaz.
Bak bir insanın Dünya'yı Evren'i Tanrı yarattı demesi sana anormal geliyorsa buna zaten birşey diyemem bu senin kendi düşüncen.Müslüman bir ailede doğmuşsan eğer belli bir yaşa kadar sende inanmışsındır.Ben buna normal diyorum.Yoksa araştırdıkdan sonra inamaya değil bu kısım anormal mi değilmi kişiye göre değişir.

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Allah yaratılmış ve sınavda olabilir. Hala böyle bir ihtimal olamayacağını çürütemediniz demekki senin ergümanların bir boka yaramıyor.
Bakın bu yazdıklarım bir şeyin aynı anda kendinin zıddı olamayacağını ortaya koyarak sizin yazdığınız ihtimali çürütüyor. Bir şey aynı anda hem Yaratılan hem Yaratıcı olamaz.
“Hep derim en azından liselerde mantık dersi mutlaka okutulmalı diye. Çünkü insanlar mantık dışı çıkarımlarını mantıklı zannediyor.
Mantıkta "Gerçek olmayan mukaddemelerle yapılan kıyaslara demagoji veya safsata" denilmektedir ve yine mantıkta bir şeyin kendi özelliklerini koruyarak zıddına dönüşmesi imkansızdır. Sonradan yaratılan herşey eksik, fani, aciz ve sınırlıdır. Bu özellikleri taşıyan asla ilah olamaz.”

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Yazdıklarımı çürütmeye çalışırken bile kuyruklu pervaneli bile olsa bir Yaratıcının varlığını kabul etmek zorunda kalıyorsunuz. Yaratıcısın yazdığınız ihtimaller makroevrimin imkansızlığı yüzünden mantık dışı. Hem Yaratıcıyı inkar edip hem kuyruklu olduğunu iddia etmenin gülümseten çelişkisi :)