İsa ve Babasız Doğum

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Mesajlar
927
Tepki puanı
617
Düşünce
Ateist
Babasız doğum antik uygarlık destan ve efsanelerinde İsa'dan öncede vardı. Mesela Mısır tanrısı Horusta bakire bir kadından doğmuştur. Keza İsa da öyle. Ancak bütün insanlık bilir ki maddi yaşamın kuralları vardır ve bunlar asla değişmezler. Tohum olmadan nebat çıkmaz! Şu halde ne Horus vardır ne de İsa adında bir peygamber diğer İbrahimi peygamberler gibi tarihte yaşamamışlardır.

İyide bu anlatımları yazan yazarlar acaba ne anlatmak istemişlerdir. Konu maneviyat olduğuna göre İsa da onu doğuran Meryem de manevi yani düşünsel mefhumlar olabilirler. Tohum rahimdeki embiryonun sebebidir! Demek ki baba doğumun sebebidir. Bunu manada düşünürsek babasız doğum sebepsiz bir düşüncenin doğumudur ki o da sevgidir! Yani ortada hiç bir neden olmadığı halde insanda oluşan yaşam sevgisidir! Zaten İsa'nın kelime anlamı Allah kurtarsındır. Hapise düşen insanlara Allah kurtarsın denilir. Hapisten kurtulmak istiyorsan o zaman insan olarak orayı da sevmek zorundasın. Ama bu tabi ki bir anda ve insanın kendi şuur üstü iradesi ile olamaz. İnsan beyni bunu zamanla otomatikman ayarlar. Ve insan yaşamın hangi tokadını yerse yesin gülmeye başlar mutludur!

Zaten Kurandaki Meryem'in dayandığı kuru hurma kütüğünün canlanıp ona taptaze tatlı hurma vermesi de budur. Ölü bir akıl halinin (O da Meryem'in ta kendisidir) bir anda zevkle ve neşeyle canlanıp yaşama gülümsemesinden başka bir şey değildir ki arkasından o dertli akıl kadını Meryem'e oruç tutması söylenir. Oruç Yaşamın sillesini şu veya bu şekilde yiyenlerin yeniden toparlanmalarından başka bir şey değildir. Başka türlü insan bilinci o kötü hale dayanamaz.

Hristiyan anlatımları ise şöyledir: Bir melek gelir ve Meryem'e kırizanten çiçeği yani kasımpatı getirir. Meryem kasımpatıyı koklar ve İsaya gebe kalır! Kasımpatı bildiğimiz gibi kasım ayında açan mis gibi güzel kokan renkli bir çiçektir. Yani tabiatın geçici olarak öldüğü zamanda ortaya çıkan bir diriliştir. Bir yaşam müjdesidir! ve çiçekler için kötü bir zamanda ortaya çıkar. Kuranı yazan Arap sofi şairleri işte kanaatimce bu manevi hakikati görmüşlerdir. Muhammed de tarihi bir şahıs değildir. Kelime anlamı övülendir. İşin tuhaf tarafı adı Kuran'da topu topu 4 defa geçer. Ama isim midir sıfat mıdır belli değildir. Büyük bir ihtimalle İsa'nın sıfatıdır.

Muhammedin İsa'dan ayrı bir kişilik olarak gösterilmesi yani siyer ve hadisler Muhammed'in fiksi olarak yaşadığı tarihten 2 asır sonra yazılmışlardır. Baba adı da gariptir? Allah'ın kulu anlamına gelen Abdullah! tasavvufta Abdullah 5 ve 6 nefis yani hal makamı olan Razıyetül Mardiyedir. Yani bu manevi kişilikler aslında insanlarda oluşan hallerin anlatımlarıdır. Ama kah İsa kah Muhammed kah Musa kah Süleyman (SLM kökü ki barış yada teslimiyettir). Kah Adem kah İbrahimdir. Onun için Bektaşiler "Biz 1400 yıl önce yaşadığı varsayılan Muhammed'e değil ezeli ve ebedi ve bir olan Muhammed Aliye inanırız" derler. Yani Tarihte yaşayan insana değil bilinçte oluşan aşk akıl beraberliği hali bizim peygamberimizdir" demek isterlerse de; yine de bunu akıllarını işletenler idrak edebilirler. Bütün bu düşüncemi Ahmet Arifin şu dizileri ile özetlemek isterim:

Oy havar
Muhammed İsa aşkına
Yattığım ranza aşkına
Deeey dağları un eder ferhadın gürzü

Benim de boş yanım hançer yalımı
Ve zulamda kan ter içinde asi
He desem koparacak dizginlerini
Yediveren gül kardeşi bir arzu
Oy sevmişem ben seni

Evet Muhammed İsa ve yattığı ranza işte mesele bu.
Keşke Müslümanlarda bunları anlayabilselerdi o zaman yine bu üst akılların maşası olabilirler miydi?
 

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Mesajlar
1,755
Tepki puanı
1,020
Düşünce
Agnostik
Muhtemelen babasız doğum diye bir şey uydurmuş adamın biri. Sonra bunu duyanlar kendi dinlerinde bunu kullanmışlar hep.
 

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Mesajlar
927
Tepki puanı
617
Düşünce
Ateist
Bunlar o devrin edebiyatçıları ve şairleri. İsa sebepsiz sevgi ve aşkın rumuzlu anlatımından başka bir şey olamaz.
 

Kemal

☆☆☆
Yönetici
Mesajlar
391
Tepki puanı
255
Düşünce
Agnostik
Herkes kafasına göre bişey uydurmuş. :D
 

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Mesajlar
927
Tepki puanı
617
Düşünce
Ateist
Din doğmalar yaratıcı bir tanrıya ve onun koyduğu dine inanmayan ancak çok hassas ruhlu (yani kendi bilincini dinleyen) şairler ve edebiyatçılar tarafından incelenmelidir.
 

Coolumsu

Üye
Mesajlar
148
Tepki puanı
34
Düşünce
Muvahhid
Hayatımda okuduğum en saçma yazıydı. Bilgisizce yazılmış. Dogmatik cahil dindarlar var ama ateistler cidden daha cahil.. İnkarınız, bağnazlığa dayanıyor, bilgiye değil.
 

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Mesajlar
927
Tepki puanı
617
Düşünce
Ateist
Hayatımda okuduğum en saçma yazıydı. Bilgisizce yazılmış. Dogmatik cahil dindarlar var ama ateistler cidden daha cahil.. İnkarınız, bağnazlığa dayanıyor, bilgiye değil.
İnkarımız ilme dayanır efendim. Çünkü babasız yani spermsiz döllenme olmaz. O zaman bana bilgi olarak babasız doğum ilmen nasıl olur lütfen açıklayın ki bilelim bizlerde.
 
Üst