İsa ve Horus arasındaki benzerlikler

atheistprophet

Çaylak
Düşünce
Ateist
Merhabalar. İsa hikayesi ve Horus hikayesi arasında neredeyse hiç fark yok gibi geliyor bana. Baktığınız zaman Horus da bakire bir anneden Doğdu İsa da, Horus da suyun üstünde yürüdü İsa da ve daha nicesi. Sizin de bu konudaki görüşlerinizi almak isterim, bu konuda internette pek bir şey bulamadım.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Plütoncu

ll ☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Bu konuda İsa hakkında çok tartışıldı. Bazısı yaşamadı diyor bazısı yaşadı. Geçmişin kahramanlarından hikaye ödünç almaları çok doğal. Dolayısıyla Sokrates olsun, Horus olsun hepsinden biraz biraz almış olabilirler.

vld_ackrmn

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Merhabalar. İsa hikayesi ve Horus hikayesi arasında neredeyse hiç fark yok gibi geliyor bana. Baktığınız zaman Horus da bakire bir anneden Doğdu İsa da, Horus da suyun üstünde yürüdü İsa da ve daha nicesi. Sizin de bu konudaki görüşlerinizi almak isterim, bu konuda internette pek bir şey bulamadım
O yalan. Mitoloji kitaplarında boğulmaya gerek yok. Sadece vikipediye girip kontrol etmek mümkün. Horus çarmıha gerilmedi, havarileri yoktu ve babası var. O da Osiris. Richard Dawkins ve Zeitgeist saçmalıklarından biri.

vld_ackrmn

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Bu konuda İsa hakkında çok tartışıldı. Bazısı yaşamadı diyor bazısı yaşadı. Geçmişin kahramanlarından hikaye ödünç almaları çok doğal. Dolayısıyla Sokrates olsun, Horus olsun hepsinden biraz biraz almış olabilirler.
İsa yaşamadı diyen Homerosu, Sokratesi, Heraclitusu aynı şekilde reddetmek zorunda. İsa mitolojik hale getirilmiştir. Ama ölümünden sonra. Yaşamadı demek tarihin içine etmek demektir. Elimizde yeterli sayıda kaynak var.

Sema.

Deneyimli
Düşünce
Bağımsız
İsa yaşamadı diyen Homerosu, Sokratesi, Heraclitusu aynı şekilde reddetmek zorunda. İsa mitolojik hale getirilmiştir. Ama ölümünden sonra. Yaşamadı demek tarihin içine etmek demektir. Elimizde yeterli sayıda kaynak var.
Yaşadığına dair kaynaklar neler?

vld_ackrmn

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik

Şuradan başlayarak okuyabilirsin. Ayrıca:

Düşünce
Bağımsız
Merhabalar. İsa hikayesi ve Horus hikayesi arasında neredeyse hiç fark yok gibi geliyor bana. Baktığınız zaman Horus da bakire bir anneden Doğdu İsa da, Horus da suyun üstünde yürüdü İsa da ve daha nicesi. Sizin de bu konudaki görüşlerinizi almak isterim, bu konuda internette pek bir şey bulamadım.
Benim bildiğim kadarıyla bakire anneden doğan tonla mitolojik karakter var Dionysus falan da öyleydi sanırsam ,ana kaynağı sümer mitolojisi diyorlar da emin değilim .
İsa ile ilgili İlyas Özkan ın kanalında doç.dr. Zafer Duygu nun anlattığı Hristiyanlık tarihi serisi var öneririm

Düşünce
Bağımsız
Tarihi kaynaklara göre yaşadı diyorlar ancak tabiki Hristiyanlıktaki İsa dan çok farklı bir insan.
Doç.dr Zafer Duygu nun ilyas Özkan ın kanalında videoları var onları izleyebilirsin.
İngilizce biliyorsan youtube da “lets talk religion “ diye bir sayfa var onun videosu kısa ,göz atabilirsin

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci

Düşünce
Bağımsız
Yazan tarafından düzenlendi:

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci

Ahlaksız

lll ☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Şu yazıya bakabilirsiniz;

Bir alıntı;

Muzaffer Hıristiyanlık, İsis'e tapınışı ortadan kaldırmada büyük zorluk çekmiştir. Heykellerini yoketme ve tapınaklarının yerine kiliseler yapmanın yanısıra, onu ustaca Hıristiyan inancıyla bütünleştirme çabası da vardı:
Çocuğuyla birlikte Meryem Ana, kucağına genç Horus'u alan İsis'i andırır.
Mitolojiler sözlüğü-Yves Bonnefoy
Bir alıntı daha;

''Sonsuz hayatta ödülünü almak için insanların ıstırabını çeken ölümsüz fanilerin listesi ihmal edilemeyecek kadar uzundur. Çarmıhla tarihsel veya mecazi olarak ilişkili kişiler arasında Prometheus, Adonis, Apollon, Aris, Baküs, Buda, Krişna, Horus, Indra, Ixion, Mitra, Osiris, Pisagor, Quetzalcoatl, Semiramis ve Jüpiter gibi isimler bulunur.''
Tüm çağların gizli öğretileri, Manly P. Hall

Altta fotoğrafını çektiğim çizim, bir Mısır hiyeroglifi ve burada başını gördüğümüz kişi HORUS.
bok böceği.png

Horus burada pislik böceğinin kendisi olarak çizilmiş.! Horus'un başı güneşi, tepesindeki yuvarlakta ayı gösteriyor. Ayın içinde de HAÇ'ı görüyoruz.! Tesadüf olabilir mi bu?!
Hemen kitabın diğer sayfasında da Aziz Augustinus İsa'nın hem pislik böceği, hem de OSİRİS olduğunu yazmış;
augustinus.png

Ahlaksız

lll ☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist

Son konular