İsim değiştirme

pantheon

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
İsmin ve soyismim kötü değil ancak İslam ile ilgili olduğu için değiştirmek istiyorum. Nüfus müdürlüğünde gitmeden e devlet üzerinden gerçekleştirebilir miyim? Sadece Mobil imza ile gerçekleştirilen bir hizmet var ama sadece başvuru mu yapılabiliyor yoksa tamamen değişiyor onu bilmiyorum, deneyenleriniz oldu mu?

Birde şöyle bı sorum var isim ve/veya soy isimleri değiştirirken bi kural var mıdır, örneğin X Q W karakterleri ya da Ch Sh gibi kalıpları içerebili mi?

dlya

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Abi bildiğim kadarıyla yardımcı olayım. Benim ismim de Arapça kökenli bu yüzden değiştirmek istemiştim, sanırım bahsettiğiniz E-Devlet aracılığıyla değiştirmeden kastınız çipli kimlik çıkarırken isim değiştirme. Bunu yaparken sadece harf hatasına vs izin veriliyormuş yani tamamen isim değiştirme yok. Maalesef mahkeme ile uğraşacaksınız avukat tutmazsanız da pek istediğiniz gibi sonuçlanmayabilir. İyi günler dilerim.

Altigin

Çaylak
Düşünce
Ateist
Evet benimde Arapça kökenli olduğundan ileride değiştirmeyi düşünüyorum. Din ile ilgili sebepten dolayı isim değişikliği davası açılabiliyor fakat kimliğimizde dinimiz halen "Müslüman" olarak geçtiğinden belki dava reddedilebilir. O halde nüfusumuzdaki dinimizi de mi değiştirmemiz gerekiyor? Ne yazık ki nüfusumuzdaki dinimizi, Ateist yapamıyoruz. Yani belli başlı bilinen dinler yapılıyor, çok saçma. Dinsiz olarak değiştiremiyoruz. Bu sorun artık düzelmesi gerekiyor. Neyse, böyle bir sorun yoktur değil mi, nüfusumuzdaki dine bakıyorlar mı? Umarım olmaz.

Yazan tarafından düzenlendi:

dlya

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Evet benimde Arapça kökenli olduğundan ileride değiştirmeyi düşünüyorum. Din ile ilgili sebepten dolayı isim değişikliği davası açılabiliyor fakat kimliğimizde dinimiz halen "Müslüman" olarak geçtiğinden belki dava reddedilebilir. O halde nüfusumuzdaki dinimizi de mi değiştirmemiz gerekiyor? Ne yazık ki nüfusumuzdaki dinimizi, Ateist yapamıyoruz. Yani belli başlı bilinen dinler yapılıyor, çok saçma. Dinsiz olarak değiştiremiyoruz. Bu sorun artık düzelmesi gerekiyor. Neyse, böyle bir sorun yoktur değil mi, nüfusumuzdaki dine bakıyorlar mı? Umarım olmaz.
Birçok sebepten dolayı değişim hakkın var. Ama sanırım din değişikliği sebebi için kimlikte de değişmen gerekiyor. Ateist değil ama dinsiz yazdırabiliyorsun diye biliyorum.

Ebu Cehil

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Evet biraz araştırdım, sanırım e-devlet üzerinden din kısmını boş bırakabiliyoruz. Bu şekilde işlem gerçekleşebiliyor.
Açıkçası kimliğimde müslüman yazması beni pek de rahatsız etmiyor, süs niyetine duruyor orda, şu devirde kimliğimdeki dini de değiştirmeyi düşünmüyorum açıkçası, yani bunların elinden her iş gelir, kıçı kollamak lazım.

Bathory

Deneyimli
Düşünce
Ateist
Dini falan değiştirmeyin sakın, bir iş görüşmesinde vs. sıkıntı çıkarırlar, dövmesi var diye işe alınmayan tanıdığım var siz düşünün.

TENTEN

ll ☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Apateist
İsmin ve soyismim kötü değil ancak İslam ile ilgili olduğu için değiştirmek istiyorum. Nüfus müdürlüğünde gitmeden e devlet üzerinden gerçekleştirebilir miyim? Sadece Mobil imza ile gerçekleştirilen bir hizmet var ama sadece başvuru mu yapılabiliyor yoksa tamamen değişiyor onu bilmiyorum, deneyenleriniz oldu mu?

Birde şöyle bı sorum var isim ve/veya soy isimleri değiştirirken bi kural var mıdır, örneğin X Q W karakterleri ya da Ch Sh gibi kalıpları içerebili mi?
Gerçek ismini pantheon mu yapacaksın?🤣

dlya

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Neden ki? İsmimiz kişisel bir şey, kimseye bir zararı da yok. Sırf öyle istediği için değiştirenler de vardır mutlaka. 🤔
TR simülasyonu işte ne beklersin. Avukat tutmazsan ve çok elde tutulur ve mantıklı bir sebebin varsa bile 3-6 ayda sonuçlanıyor ve çoğunlukla kabul edilmiyor. Avukat ile 1-3 ayda oluyor ve genellikle kabul ediliyor.

Düşünce
Ateist

Nüfus müdürlüğüne hitaben yazılı bir dilekçe ile talep edeceksin. Mobil imza ile dava açabilirsin e-devlet üzerinden(İsim değişikliği için dava açmana gerek yok). Nüfus müdürlüğüne böyle(e-devlet) başvuru yapılıyormu bilmiyorum. Girip kendin inceleyip. Deneyimini paylaşırsan. bizleride bilgilendirmiş olursun. Kolay- rast gele... .)

Yazan tarafından düzenlendi:

Son konular