Anket İslam dininin kaynağı nedir?

İslam'ın kaynağı nedir?

• Kullanılan toplam oy
    10

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
57:25 ayette "kitabı ve yasayı indirdi" demektedir.
Burda mizan kelimesini yasa olarak çevirmişsiniz. Kitap ve yasa deyince, yasa zaten kitapsa niye kitap ve yasa diyor; sadece kitap dese yeterliydi. Daha önce de kelimelere verdiğiniz anlamlar Kuran’da gereksiz kelime kullanımı var sonucu doğurmuştu, burda da aynı durum oluştu. Sırf hadisi inkar etme fikri yüzünden Kuran’da gereksiz kelime kullanımına düşmüş olmaya değer mi? Gereksiz olmadığını ispat edemiyorsunuz, demek ki verdiğiniz manalar yanlış

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Delil yoksa suçlu sayılmaz. Eğer bununla ile ilgili bir delil bulursan o zaman suçlu olur. Kamera kaydı neden olmasın. Ayette geçen "şahid" kelimesi "tanıklık" demektir. Sen kamera kaydında gördükten sonra "tanıklık" etmiş oluyorsun.
Bu sizin yorumunuz. Kamera kaydı üzerinde oynama yapılabiliyor. Siz kafanıza göre Kur’ânı dilediğiniz gibi yorumlayabilirken, Kur’ân’ın birinci dereceden muhatabı Peygamber, bunu Allahtan aldığı vahiyle yapamaz diye inkar ediyorsunuz

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Görülüyor ki Kuran çelişkilerle dolu. "Bana vahyolunanda şu şu şu ve şundan başka haram göremiyorum" demek, vahiyden başka haram kılacak bir araç yok demek. Diğer yandan allah ve elçisi ne emrederse demek, allah yanında elçisi de emredebilir demek. Elçisi de emredebilirse şunu yapmayın haramdır diyebilir demektir. E ne oldu şimdi?

Apaçık çelişki! Bu yüzden müslimler hiç anlaşamıyorlar ve mezhepler türüyor.
Peygambere Kuran ayetleri haricinde de vahiy geldiğine delil Tahrim Sûresi 3. Ayettir:
“Peygamber, eşlerinden birine gizlice bir söz söylemişti. Fakat eşi, o sözü başkalarına haber verip Allah da bunu Peygamber'e açıklayınca, Peygamber bir kısmını bildirmiş, bir kısmından da vazgeçmişti. Peygamber bunu ona haber verince eşi: Bunu sana kim bildirdi? dedi. Peygamber: Bilen, her şeyden haberdar olan Allah bana haber verdi, dedi.”
Kuran ayetleri içinde böyle bir bildirim yok. Demek ki Kuran ayetleri haricinde vahiy var ve Sünnetin kaynağı Kuranla birlikte işte bu vahiydir. Mesele böyle ele alınınca her türlü tartışma sona erer, yeter ki nefsimizi ve fikirlerimizi insafın ve hakkaniyetin önüne geçirmeyelim.

KuranMumini2698

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Burda mizan kelimesini yasa olarak çevirmişsiniz. Kitap ve yasa deyince, yasa zaten kitapsa niye kitap ve yasa diyor; sadece kitap dese yeterliydi. Daha önce de kelimelere verdiğiniz anlamlar Kuran’da gereksiz kelime kullanımı var sonucu doğurmuştu, burda da aynı durum oluştu. Sırf hadisi inkar etme fikri yüzünden Kuran’da gereksiz kelime kullanımına düşmüş olmaya değer mi? Gereksiz olmadığını ispat edemiyorsunuz, demek ki verdiğiniz manalar yanlış
Bana lafı kıvırma ayette geçen "kitap ve yasa" nedir ? Bana göre "yasa" Kur'an'ın içerisinde ki yasa. Hikmet=bilgelik demektir. Hadislerin neresinde bilgelik var ? Deve sidiğinde mi bilgelik var? Sayın sünni kardeşim...

Peygambere Kuran ayetleri haricinde de vahiy geldiğine delil Tahrim Sûresi 3. Ayettir:
“Peygamber, eşlerinden birine gizlice bir söz söylemişti. Fakat eşi, o sözü başkalarına haber verip Allah da bunu Peygamber'e açıklayınca, Peygamber bir kısmını bildirmiş, bir kısmından da vazgeçmişti. Peygamber bunu ona haber verince eşi: Bunu sana kim bildirdi? dedi. Peygamber: Bilen, her şeyden haberdar olan Allah bana haber verdi, dedi.”
Kuran ayetleri içinde böyle bir bildirim yok. Demek ki Kuran ayetleri haricinde vahiy var ve Sünnetin kaynağı Kuranla birlikte işte bu vahiydir. Mesele böyle ele alınınca her türlü tartışma sona erer, yeter ki nefsimizi ve fikirlerimizi insafın ve hakkaniyetin önüne geçirmeyelim.
Eğer senin dediğin gibi olsaydı Tahrim 3 diye bir ayet olmazdı. 6:19 ayeti apaçık bir şekilde vahyin Kur'an olduğunu söylüyor. Kur'an'ın öğretmeni kimdir? Peygamber, birçok defa "saparsam kendimden yol bulursam vahyimdendir." demektedir. Bu sözü senin "hadislerde vahiydir." saçmalığını çürütür ayrıca 6:19 ayeti zaten çürütüyor ama Sayın sünni arkadaş ayetleri fazla umursamıyor ?

KuranMumini2698

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Bu sizin yorumunuz. Kamera kaydı üzerinde oynama yapılabiliyor. Siz kafanıza göre Kur’ânı dilediğiniz gibi yorumlayabilirken, Kur’ân’ın birinci dereceden muhatabı Peygamber, bunu Allahtan aldığı vahiyle yapamaz diye inkar ediyorsunuz
Kur'an işi ehline verin demektir. Sen de kamera kaydını ehline verirsin oynama var mı yok mu öğrenirsin. Aklını kullan.

Bu ayete de kör olma! Bu ayet Sünni Müşriklerin "Peygamber, Kur'an'ı açıklar, Hüküm koyar." uydurmasını çürütüyor.

25:56- Biz seni bir müjdeleyici ve uyarıcı olmaktan başka bir görevle göndermedik.

Her hadisle tabi ki amel edilmez. Amel etmek için uygulanan metodolojiyi daha önceden yazmıştım
Diğer hadislerin güvenilir olduğunu nereden biliyorsun ? Bana Hadis senedi ile gelme onların ravi zincirinin hiçbirine güvenilmez. İçinde münafıklar olmadığını nereden biliyorsunuz ? SORGULA!

Hadislerin hepsi ZANDIR. En güvenilir hadisiniz olan veda hutbesi bile çelişkilidir. Diğer hadislere nasıl güvenilir?

KuranMumini2698

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Sünnet kelimesinin tek anlamı yasa değildir. Özellikle tek anlamı yasa gibi yazmanız olayı bağlamından koparıyor
Kur'an'da yasa olarak geçmektedir.

Açıklanması hoşunuza gitmeyecek şeyleri sormayın diyor, Sünnette hükmü görmek benim hoşuma gidiyor.
5:101 eksik okumuşsun. Aynı Ateistler gibi ayeti bağlamından koparıyorsun ey Sünni kardeşim...

5:101-İnananlar, açıklandığı vakit hoşunuza gitmeyecek şeyler hakkında sorular sormayın. Kuran'ın ışığında sorarsanız size açık olurlar. ALLAH özellikle onlardan söz etmedi. ALLAH Bağışlayandır, Yumuşaktır.

Ayette "Kur'an'ın ışığında sorun" demektedir. Allah'ın sözünü etmediği şeylerden sorumlu değiliz.

43:44-Gerçek şu: Bu Kur'an sana ve toplumuna elbetteki bir hatırlatıcı/bir düşündürücü/bir şeref/bir öğüttür. Bundan sorumlu tutulacaksınız.

Ayette "Kur'an'dan sorumlu tutulacaksınız" demektedir. Yani Kur'an yeter ! Ayette "Muhammed'in sünnetine uyun" demiyor.

KUR'AN YETER!!!

Sen Allah'tan başka yasa/sünnet koyucu kabul etmişsin. Hadis ve Mezhep. Kur'an'a göre MÜŞRİK'SİN.

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Bana lafı kıvırma ayette geçen "kitap ve yasa" nedir ?
Müslüman olmayanlardan sadece insanlık adına güzel bir üslup talep edebilirim ama siz üstelik Müslümansınız. Sizi, size yakışan üsluba davet ediyorum. Bir şey başka şeyin aynısı olursa aralarına "ve" bağlacı kullanılmaz. Bu yüzden her seferinde gereksiz kelime kullanılmış gibi durum oluşuyor sizin verdiğiniz anlamlarda. Ya Kuranda gereksiz kelime kullanımı var ya da verdiğiniz mana yanlış, sizce hangisi?

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Hikmet=bilgelik demektir. Hadislerin neresinde bilgelik var ? Deve sidiğinde mi bilgelik var? Sayın sünni kardeşim...
Develerin süt ve idrarlarında değişik hastalıklara şifa özelliğine sahip unsurlar bulunduğuna dair ilmî çalışmalar söz konusudur. Doktorlar, bunların cilt hastalıklarına, bazı iç hastalıklara faydalı olduğunun tecrübeyle anlaşıldığını söylemektedir. (bk. Mecelletu’d-Dave, Nisan, 1425/2004; sayı:1938)
Hayvan idrarlarında sağlığa faydalı unsurların bulunduğunu kabul eden İbn Sina’ya göre, bunlar arasında idrarı en faydalı olan, havası enfes olan Arap badiyelerinde otlayan develerdir. (bk. İbn Kayyım, Zadu’l-Mead, IV/47-48)

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Eğer senin dediğin gibi olsaydı Tahrim 3 diye bir ayet olmazdı.
Ayette açıkça Allah Peygamberine bunu açıklayınca şöyle şöyle oldu diyor. Demek ki bu ayet inmeden önce Allah Peygamberine açıklamış. Kuranda böyle bir açıklamaya rastlamıyoruz. Demek ki Allah Kuran haricinde de Peygamberine vahyediyor

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
Diğer hadislerin güvenilir olduğunu nereden biliyorsun ? Bana Hadis senedi ile gelme onların ravi zincirinin hiçbirine güvenilmez. İçinde münafıklar olmadığını nereden biliyorsunuz ? SORGULA!
İslamda aksi ispat edilene kadar herkes masumdur. Ravi zincirinde münafık olduğu ispat edilene kadar tüm raviler masum kabul edilir. Açıkça sui zan yapıyorsunuz. Sui zan haramdır, hatırlatayım

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
5:101 eksik okumuşsun. Aynı Ateistler gibi ayeti bağlamından koparıyorsun ey Sünni kardeşim...

5:101-İnananlar, açıklandığı vakit hoşunuza gitmeyecek şeyler hakkında sorular sormayın. Kuran'ın ışığında sorarsanız size açık olurlar. ALLAH özellikle onlardan söz etmedi. ALLAH Bağışlayandır, Yumuşaktır.

Ayette "Kur'an'ın ışığında sorun" demektedir. Allah'ın sözünü etmediği şeylerden sorumlu değiliz.
Tüm meallerde "Eğer Kur’an indirilirken onları sorarsanız size açıklanır." derken siz neye dayanarak "Kuran'ın ışığında sorarsanız size açık olurlar." diye anlam verdiniz?

bilgelikyolunda

Üye
Düşünce
Sünni
43:44-Gerçek şu: Bu Kur'an sana ve toplumuna elbetteki bir hatırlatıcı/bir düşündürücü/bir şeref/bir öğüttür. Bundan sorumlu tutulacaksınız.

Ayette "Kur'an'dan sorumlu tutulacaksınız" demektedir. Yani Kur'an yeter ! Ayette "Muhammed'in sünnetine uyun" demiyor.

KUR'AN YETER!!!

Sen Allah'tan başka yasa/sünnet koyucu kabul etmişsin. Hadis ve Mezhep. Kur'an'a göre MÜŞRİK'SİN.
Biri Allah'tan aldığı vahiyle Kuranı açıklıyor ve hüküm bildiriyorsa buna Allah'tan başka yasa koymak denmez. Peygamber hadislerde zaten Allahtan geleni bildiriyor.

KuranMumini2698

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Develerin süt ve idrarlarında değişik hastalıklara şifa özelliğine sahip unsurlar bulunduğuna dair ilmî çalışmalar söz konusudur. Doktorlar, bunların cilt hastalıklarına, bazı iç hastalıklara faydalı olduğunun tecrübeyle anlaşıldığını söylemektedir. (bk. Mecelletu’d-Dave, Nisan, 1425/2004; sayı:1938)
Hayvan idrarlarında sağlığa faydalı unsurların bulunduğunu kabul eden İbn Sina’ya göre, bunlar arasında idrarı en faydalı olan, havası enfes olan Arap badiyelerinde otlayan develerdir. (bk. İbn Kayyım, Zadu’l-Mead, IV/47-48)
Bilimsel bir çalışma göster lütfen bana! Kaynak Suudi Arabistan olmasın. http://www.hurriyet.com.tr/gundem/umrede-deve-idrari-icen-iki-turk-hastanelik-oldu-20376954

Adamlar deve sidiği içmişler hastanelik olmuşlar.

Bu konuyu daha önce izah ettim ama benim argümanlarımı çürütücü bir şey yazmadan iddianızı devam ettirmeniz nasıl izah edilir, size havale ediyorum
Ne zaman izah ettin? Hadislerin senedine güvenilmez. 200 yıl geçmiş lafı değiştirmediklerini nereden biliyorsun? Orada geçen kriterlerine insanların uyduğunu nereden biliyorsun? Münafık olmadıklarını nereden biliyorsun? Bazı hadislere "zayıf" diyorsunuz. Sahih olan hadisleri de onlar rivayet etti onlara nasıl güveniyorsunuz ?

Biri Allah'tan aldığı vahiyle Kuranı açıklıyor ve hüküm bildiriyorsa buna Allah'tan başka yasa koymak denmez. Peygamber hadislerde zaten Allahtan geleni bildiriyor.
Kur'an'ı Muhammed açıklamıyor. (75:17-18-19) Muhammed'in tek görevi "duyurmak/tebliğ etmek" "Tebliğ" kelimesinde "açıklamak" diye bir şey yoktur.
Tüm meallerde "Eğer Kur’an indirilirken onları sorarsanız size açıklanır." derken siz neye dayanarak "Kuran'ın ışığında sorarsanız size açık olurlar." diye anlam verdiniz?
Kur'an=ışık

"Eğer Kur’an indirilirken onları sorarsanız size açıklanır." bunu dediğimiz zaman da anlam bozulmaz. Sonuç Kur'an kendisini açıklıyor. Ayette hadislerden bahsetmiyor. Kur'an yeter olduğu bu ayetten bile belli oluyor. Eğer senin dediğin gibi olsaydı Kur'an dışında bir kaynak olsaydı bu ayette "Eğer Kur’an indirilirken onları sorarsanız size açıklanır." diye bir cümle olmazdı.

İslamda aksi ispat edilene kadar herkes masumdur. Ravi zincirinde münafık olduğu ispat edilene kadar tüm raviler masum kabul edilir. Açıkça sui zan yapıyorsunuz. Sui zan haramdır, hatırlatayım
Münafık olmadığını nereden biliyorsunuz ? Sened kriterlerine sahabelerin uyduklarını nereden biliyorsun ? Sahabe'nin içerisinde münafıklar da vardı. Bunları Muhammed bilmiyordu.

Hadisler de bu görevi yapıyor zaten
"Hadisler de bu görevi yapıyor zaten" HAYIR! Kur'an'ı insanlara ileterek bu görevi yapıyor.

Yeni teknolojilerde yapay zeka sayesinde beli olmayacak kayıtlar üretilebiliyor
Bununla ile ilgili kanıt verebilir misiniz?
Müslüman olmayanlardan sadece insanlık adına güzel bir üslup talep edebilirim ama siz üstelik Müslümansınız. Sizi, size yakışan üsluba davet ediyorum. Bir şey başka şeyin aynısı olursa aralarına "ve" bağlacı kullanılmaz. Bu yüzden her seferinde gereksiz kelime kullanılmış gibi durum oluşuyor sizin verdiğiniz anlamlarda. Ya Kuranda gereksiz kelime kullanımı var ya da verdiğiniz mana yanlış, sizce hangisi?
Kitap ve yasa ne demek? Açıklamadın laf kalabalığı yapıyorsun.