• AntiDogmatik
    Sorgulamaktan korkmayanlar için özgür düşünce platformu.
  • Din toplumun afyonudur.
    Karl Marx
  • Din; sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır.
    Lucius Annaeus Seneca
  • Din, sıradan insanları pasif ve sessiz tutmak için bulunmaz bir kaynaktır.
    Napoléon Bonaparte
  • Sorgulamayan insan cahildir, sorgulatmayansa zalim!
    Mustafa Kemal Atatürk
  • Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıt gerektirir.
    Carl Sagan
  • Aptal bir şeyi 50 milyon kişi de söylese, o hala aptal bir şeydir.
    Anatole France
  • Aydınlanma; kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir.
    Immanuel Kant
  • Dünyada iki çeşit insan var: Aklı olan ve dini olmayanlar, dini olan ve aklı olmayanlar.
    Ebu Ala el Maarri
  • İnsanı yaratmak mı tanrının büyük hatası, tanrıyı yaratmak mı insanın büyük hatası?
    Friedrich Nietzsche
  • İmana sarılmak, aklı terk etmektir.
    George Smith
  • İnsanlar gerçek olmasını diledikleri şeylere inanırlar.
    Julius Caesar
  • En tehlikeli insan tipi az anlayan, çok inanandır.
    Anton Chekhov

Anket İslam dininin kaynağı nedir?

İslam'ın kaynağı nedir?

• Kullanılan toplam oy
    12

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Tahrim 3, Kuran haricindeki vahyi ispat ediyor. Bu sorularınızın cevabı işte bu vahiydir
Tahrim 3te muhammedin eşine söylediğini muhammedin eşi millete yayınca allah hemen eşinin bu konuyu başkalarına yaydığını muhammede bildirmiş.

Ama ne hikmetse aişe muhammedi aldattımı aldatmadımı allah muhammede bunu hemen bildirememiş bir ay beklemiş ki aişe adet olsun keh kehh kehhh...

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Tahrim 3te muhammedin eşine söylediğini muhammedin eşi millete yayınca allah hemen eşinin bu konuyu başkalarına yaydığını muhammede bildirmiş.

Ama ne hikmetse aişe muhammedi aldattımı aldatmadımı allah muhammede bunu hemen bildirememiş bir ay beklemiş ki aişe adet olsun keh kehh kehhh...
İkisi de hemen bildirilmiyor. Ayrıca bayanların namusu hakkında dedikodu yapacak kadar aşağılık olmadığınızı düşünüyorum ama biraz daha devam ederseniz korkarım fikrimi değiştirmek zorunda kalacağım

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
korkarım fikrimi değiştirmek zorunda kalacağım
Değiştirsen ne olur değiştirmesen ne olur sen kimsin? Bu dedikoduyu 1400 yıldır yapılıyor zaten allahın bile kuranda yapmış hadisleri okuyan herkes yapmış farklı görüşten olan bir sürü insan var. Ben senin çıkarımlarını kabul etmek zorundamıyım.

Muhammed aişeyle 6 yaşındamı evlenmiş 9 mu. Bak dedikoduya bak birçok islam aliminin görüşü 6 yaşında sözlendiği 9 evlendiğidir.

Sen şimdi bana aşağılık demek zorundamı kalacaksın ben miyim aşağılık senin peygamber kabul ettiğin şahısmı?

Muhammed evlatlığının karısınına göz diktimi dedikoduya bak ben miyim aşağılık senin peygamber dediğin şahısmı aşağılık. İslamın heryeri dedikodu heryeri aşağılık.

Kendi yarattığına pislik diyen allah, kendisine inanmayana hayvan diyen allah, kendisine inanmayana domuz diyen allah, kendisine inanmayana aşağılık maymun diyen allah, kendisine inanmayana köpek diyen allah, kendisine inanmayana soysuz diyen allah, kendisine inanmayana eşşek diyen allah.

Ben miyim aşağılık senin dinin mi aşağılık.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Değiştirsen ne olur değiştirmesen ne olur sen kimsin? Bu dedikoduyu 1400 yıldır yapılıyor zaten allahın bile kuranda yapmış hadisleri okuyan herkes yapmış farklı görüşten olan bir sürü insan var. Ben senin çıkarımlarını kabul etmek zorundamıyım.
Eğer bayanların namusu hakkında dedikodu yapan bensem ben aşağılık biriyimdir. Hadisçiler veya bir başkası bunu yapmışsa onlar aşağılıktır. Siz bunu yapıyorsanız siz aşağılık birisinizdir.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Muhammed aişeyle 6 yaşındamı evlenmiş 9 mu. Bak dedikoduya bak birçok islam aliminin görüşü 6 yaşında sözlendiği 9 evlendiğidir.
Hz Aişenin evlilik yaşının 17-18 olduğunu ispat ettim. Dolayısıyla aksini delilsiz iddia eden iftiracı ve aşağılıktır.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Muhammed evlatlığının karısınına göz diktimi dedikoduya bak ben miyim aşağılık senin peygamber dediğin şahısmı aşağılık.
Bu iftira ve dedikoduyu kim yapıyorsa aşağılık odur. Ben yapıyorsam ben, siz yapıyorsanız siz, başkası yapıyorsa başkası. Örtünme ayeti gelmeden defalarca gördüğü, halasının kızı olan ve bizzat gidip başkasına istediği biri hakkında akıl ve mantık dışı bu dedikoduyu dillendiren herkes aşağılıktır. Bensem ben, sizseniz siz, başkasıysa başkası

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kendi yarattığına pislik diyen allah, kendisine inanmayana hayvan diyen allah, kendisine inanmayana domuz diyen allah, kendisine inanmayana aşağılık maymun diyen allah, kendisine inanmayana köpek diyen allah, kendisine inanmayana soysuz diyen allah, kendisine inanmayana eşşek diyen allah.

Ben miyim aşağılık senin dinin mi aşağılık.
Kainat gürül gürül, aklısız ve şuursuz varlıkların kendi kendine böylesine bir hale dönüşemeyeceğini, bir bitkinin kendi kendine kimya uzmanı olamayacağını gösterirken, bütün varlıkların vazifelerini inkar edip, onları abes olmakla itham etmek zerreler adedince hakarettir. Onlara bu hakareti layık görene zaten hayvan bile denilemez, olsa olsa daha aşağıdır.

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hz Aişenin evlilik yaşının 17-18 olduğunu ispat ettim. Dolayısıyla aksini delilsiz iddia eden iftiracı ve aşağılıktır.
Deliller hadislerle ortadadır. Hiçbir islam ülkesinde bu konu tartışılmaz 6 yaşında sözlenmiştir 9 yaşında evlenmiştir. Senin 17-18 yaş iddaan sadece muhammeddin uçkurunu toplaman için kullandığın beyinsel bir fantezindir.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kainat gürül gürül, aklısız ve şuursuz varlıkların kendi kendine böylesine bir hale dönüşemeyeceğini, bir bitkinin kendi kendine kimya uzmanı olamayacağını gösterirken, bütün varlıkların vazifelerini inkar edip, onları abes olmakla itham etmek zerreler adedince hakarettir. Onlara bu hakareti layık görene zaten hayvan bile denilemez, olsa olsa daha aşağıdır.
Akılsız şuursuz varlıkların kendi kendine bir hale dönüşemeyeceğini idda edip. Kusursuz ve mutlak bir güce sahip bir tanrının kendi kendine olabileceğini iddaa eden ve hatta bu iddasının daha ötesine geçerek bu tanrının yarattıklarına küfürbaz ve hakaret vari bir kitap gönderdiğini ısrarla savunan biride büyük ihtimal bitkisel hayata geçmiş bir beyine sahiptir.

Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kur'an' içkiye "pislik" demektedir. Ayetleri baktığınız zaman içkinin faydası var ama zararı daha çok olduğu için "pislik" demektedir. Bir de sadece içki pislik değildir. Ayette geçen ifade "hamr" kelimesi yani "aklı örten"ler de pisliktir.
Hamr yasak mı değil mi? Yasaksa ne zaman yasaklandı?

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Deliller hadislerle ortadadır. Hiçbir islam ülkesinde bu konu tartışılmaz 6 yaşında sözlenmiştir 9 yaşında evlenmiştir. Senin 17-18 yaş iddaan sadece muhammeddin uçkurunu toplaman için kullandığın beyinsel bir fantezindir.
Benim hadislere yaklaşım tarzım belli. Bu yüzden net delille konuşurum. Elimizdeki kaynaklar bir araya getirilince karşımıza bir çok yerde 17-18 sonucu çıkıyor. Diğer iddiaların bu durumda bir anlamı kalmıyor. İslam ülkesinde tartışılmaz iddianız da sizin delilsiz iddialarınızdan biri

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Akılsız şuursuz varlıkların kendi kendine bir hale dönüşemeyeceğini idda edip. Kusursuz ve mutlak bir güce sahip bir tanrının kendi kendine olabileceğini iddaa eden ve hatta bu iddasının daha ötesine geçerek bu tanrının yarattıklarına küfürbaz ve hakaret vari bir kitap gönderdiğini ısrarla savunan biride büyük ihtimal bitkisel hayata geçmiş bir beyine sahiptir.
Olmak kelimesi sonradan olan şeyler için kullanılır. Siz trendeki vagonlara bakıp bir çeken olmadan hareket edemez diyorsunuz. Hareketi kendinden olan lokomotifi kabul etmeden zaten bir sonuca varamazsınız

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Tarihselci bakış açısı ile; "İslam'ın değişkenleri ve sabitleri" (Saadettin Merdin)
Not: Makale, aşağıda okuduğunuz cümlelerden çok daha fazla şeyi içermektedir, Tarihselcilerin yaklaşımları hakkında daha fazla fikir edinmek için de makalenin tamamını okumanızı tavsiye ederim.
Özetle; sabit din, dinamik şeriat! Es-Sünnetü kâdıyetün alâ’l-Kitab! Yalnız bu sünnet Hicri üçüncü asrın genel din algısını ifade eden hadis/sünnet değil, İNSANLIĞIN ORTAK TARİHİ TECRÜBESİDİR!

Kimse insanlığı bu noktadan geriye götürmeyi aklından geçirmesin bile! İşte bu sünnet kitaba hükmeder! Doğal hukuk, vicdan, içimizdeki Cebrail olan akl-ı selimimiz ve Makasıd-ı Şerîa/ Şeriatın ve Şârî’nin maksadını, maslahat, istihsan, sedd-i zerai, örf (bir toplumun ortak kabulleri, yazılı olmayan hukuku, konsensüs sapladığı ortak paydaları) Peygamberin ümmete öğrettiği hikmet, yani Kur’an’dan hüküm çıkarma metodu, bizlere İslam’ı çağa getirme imkanı vermektedir.

Artık yeni bir peygamber ve din gelmeyecektir. Öyleyse Allah insanı kaderiyle başbaşa bırakmış demektir. Oysa O Allah rahim ve kerimdir, biz aciz kullarını sahipsiz, imkansız bırakmaz! Bizden beklediği aklımızı başa devşirerek, Kur’an ve tabiat ayetlerinden yararlanarak, öncelikle selef-i salihinin içtihatlarından, medeniyetinden de yararlanmak koşuluyla, tüm insanlığın ürettiği erdemlerden, bilimden, tarihi tecrübelerden yararlanarak O’nun muradını yeryüzünde tahakkuk ettirmektir. Sorumlu bireyler ve ahlaklı toplumlar yetiştirmek olmalıdır.

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Tarihselci bakış açısı ile; "İslam'ın değişkenleri ve sabitleri" (Saadettin Merdin)
Not: Makale, aşağıda okuduğunuz cümlelerden çok daha fazla şeyi içermektedir, Tarihselcilerin yaklaşımları hakkında daha fazla fikir edinmek için de makalenin tamamını okumanızı tavsiye ederim.
İçerik, İslam dininin kaynağı hakkında diğerlerinden daha farklı bir yaklaşım sunmakta ve bakış açımız hakkında da bizleri düşünmeye sevk etmektedir. Benim de yaklaşımım böyledir; eğer yanılıyorsam Allah beni düzeltsin, ıslah etsin, doğrusunu öğretsin ve olası hatamdan dolayı beni affetsin, amin.

virac

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Benim de yaklaşımım böyledir; eğer yanılıyorsam Allah beni düzeltsin, ıslah etsin, doğrusunu öğretsin ve olası hatamdan dolayı beni affetsin, amin.
Ben bu nokta da zannım ile hareket etmekteyim; sizler hakkındaki olası bir sorumluluğu kabul etmiyorum. Yani bu düşüncemde yanılabileceğimi kabul ediyorum, eğer yeni bir okuyucu iseniz, bu ilke ile hareket ederek; beni ve bu düşünceyi her daim tenkit ederek yaklaşınız.

Ben sizleri böyle de düşündürerek, bu düşünceyi yani tarihselciliği analiz etmeniz dışında başka bir şeye teşvik etmiyorum. Lütfen siz de, herhangi bir kimseden etkilenerek veya o kişiyi rol model alarak değil; sunulan deliller ile Allah karşısındaki vicdani rahatlığınızı hesaba katarak bir yolu tercih edin veya reddedin.

Unutmayın ki; bugüne kadar yaptığımız veya imkanımız varken yapmadığımız tüm şeyler için Allah'a hesap vereceğiz.

Allah bana da, sizlere de merhamet etsin, bizleri hakikat nuru ile aydınlatsın ve şu hayattaki yolculuğumuzu, cennetine layık bir kul olmamıza vesile kılsın, amin.

Allah'a emanet olun; esenlik-barış-selam üzerinize olsun.