İslam Eleştirilerine Klasik Müslüman Tepkileri

Ahlaksız

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
- Allah'ını...
- Kitabını...
- Peygamberini...
- Terörist..
Bu tarz şeyler'i ben daha çok görüyorum. Daha size sayıp söven bir Müslüman'a rastlamadım.
Ölümle tehdit edildim. 7 sülaleme sövüldü. Neler neler.
Dediğiniz küfürler de ediliyor. Doğru.
Küfür zaten bizim doğamızda var. Çıkın sokağa, çocukların sürekli koyduklarını işitirsiniz.
Yalnız küfür eden veya tehdit eden müslümanlar, bunu çaresizliklerinden dolayı yapıyorlar. Küfür eden gayrimüslimler ise, islama ve müslümanlara olan öfkelerinden dolayı bunu yapıyorlar. Arada bir nüans var.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
- Allah'ını...
- Kitabını...
- Peygamberini...
- Terörist..
Bu tarz şeyler'i ben daha çok görüyorum. Daha size sayıp söven bir Müslüman'a rastlamadım.
Özel tehditleri asla bilemezsin...
Ölüm tehditi almayan dinsiz bulamazsın türkiye de. Acı örneklerini gördük. Turan Dursun hayla da aklımızda...

Şarlo

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Benim en çok karşılaştığım tepki "bunlar şeytanın sözleri, sen şeytanın sözlerini söylüyorsun" o kadar şartlanmışlar ki kendi düşüncelerine aykırı bir söz delirtiyor. Vesvese diye birşey uydurmuşlar. Halbuki vesvese aklının sesi. Namazda sana şeytan fısıldamıyor aklın seni uyarıyor ne saçmalıyorsun diye.

Şarlo

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Biraz ufak atta civcivler yesin knk.
Sen yaş olarak bazı şeyleri görmemiş olabilirsin. 30 yaş üstü çok daha iyi bilir. Bu memlekette değil ateist olduğunu söylemek saçını uzatıp küpe taktığı için kaç kişinin canı yandı ne hakaretler gördü. Benim lise zamanlarımda boxer giyenlere gay muamelesi yapılırdı. Tişörtünün kolu diresek hizasından yukarıda olduğunda hemen bir büyük gelip uyarırdı. Düşün ateist olduğunu söyleyenlere neler yapıldı. Bugün böyle rahat takılman zamanında o baskılara, eziyetlere boyun eğmeyenler sayesinde, islamın hoşgörülüğünden değil..

Ahlaksız

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Biraz ufak atta civcivler yesin knk.
Ben size bizzat başıma gelen şeyleri söyledim.
Yıllardır forumlarda yazarım. Ara ara hep bu tehditler / küfürler özelden veya genelden ediliyor.
Ben bir müslümana ateistlere laf etti diye özelden tehditler savurmadım ya da sırf müslüman olduğu için bir müslümana küfür etmedim. Niye hep saldırgan taraftakiler Müslümanlar, bunu hiç düşündünüz mü?
Bugün de Fransa'da ışid eylem yapmış, insanları öldürmüş. Niye?
Evanjelistlere, siyonistlere, emperyalistlere karşı cihat ediyorlar. Böyle inanıyorlar çünkü.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
Belki örnekleri verilmiştir ama yine de yazalım hatta büyük harflerle 'GERÇEK ISLÂM BU DEEEEGELL'
aynn pati, gerçek islam böö döğöööölll.siz yanliş öğrenmişsiniz.islam adalettir.sevgidir.aşktir.

kisaca;

islam candir gerisi heyecandir.

Tiglath

☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Ateist: Omniscient, omnipotent, omnibenovelent bir tanrı modeli mantıkla çelişir, dolayısıyla varlığı imkansızdır.

Müslüman: Sen ne diyon?

Ateist: Kısaca tanrı yoktur diyorum.

Müslüman: Nee! Tanrı yok mu diyon? Tanrı yoksa kuranı kim yazdı?

Ateist: O.O

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ben de deneyimlerimi aktarayım. İslamdan yavaş yavaş uzaklaştıkça önce namaz kılmamakla itham edildim. Namaz kılmayan kafirdir diye yüzüme söylendi. Tabii aldırış etmedim. Tarikat büyüğü diye kimse yoktur, bu adamlar müşriktir dediğim için kollarımdan tutulup sorgulandım ve sözlerimi geri almaya zorlandım. Sonra bu beni kollarımdan tutup karşısına çıkardıkları ve sözlerimi geri almaya zorlayan herif iki sene geçmeden kanser oldu öldü. Ülen ahın mı tuttu dediler. Hiç sesimi çıkarmadım.

Bir ara sakal traşı olmadım. Bu sakalı okuyacağız ve kesmen haram dediler. Kimse bana okuyamaz, ittirip gidin dedim. Çok sinirlendim. Zaten sözlerimi geri almaya zorlanmışım. İnadına uzatıp uzatıp kesmeye başladım sakalımı. Sonra Kuran'ı artık inceleyip bu dinde kalacak mıyım çıkacak mıyım diye araştırma kararı aldım ve arkadaşlara bunun için toplanıp araştırma yapmayı önerdim. Hemen bir büyük abi dedikleri kişi olaya el koyup hepiniz kafir olur cehenneme gidersiniz diye grubu dağıttı. Kuran'ı Türkçe okumak yorumlamak kesinlikle yasaktır dedi.

Millet çil yavrusu gibi dağılınca ben kendim inceleyerek sonuna kadar okudum. Önce dinden niye çıkacağımın gerekçelerini not alıyordum. Sonra baktım neresine baksan dinden çıkmak için gerekçe! O listeyi de çöpe attım bütün kitaplarla birlikte.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
İslamı reddetmeyi dogma haline getirmiş tipler çeşitli kaynaklardan beslenir. Bu kaynaklar İslamda eleştirecek şeyler bulmak için derin araştırmalar yaparlar.
1-)Ayet ve hadislere diğer ayet ve hadislerle çelişen anlamlar verirler. Bunların yanlış olduğu, metin kritiği bilimine göre ayet ve hadisler anlamlandırılırken diğer ayet ve hadislere, nüzul sebebine, ilk muhatap olan Peygamber ve Sahabenin nasıl anladığına bakmak kısacası işkembeden atmayıp bilimsel kriterlere göre anlamlandırma yapmak gerektiğini söylediğinizde kıvırmakla suçlanırsınız. İslamı reddetmeyi dogma haline getirmiş bu tiplerin bilimsel bakıştan anladıkları şey kıvırmak :)
2-)Bu şekilde fikir namusuna sahip kişileri kandıramayacaklarını bilen kişiler İslamda hakikaten eleştirilecek bir şey bulamayınca bu kez kendi dönemlerinde bile yalancılıkları ilan edilmiş tiplerin yazdıkları ayet yorumlarına ve uydurdukları hadislere sarılırlar. Yapacağınız şey basit. İslamı eleştirenlere kaynak sorun. Ya mevcut sahih kaynaklardaki yazanlara ekleme çıkarma yaptıklarına, ya da cımbızla çekip bağlamından kopararak anlamları çarpıttıklarına şahit olursunuz. Ya da daha kendi zamanlarında yalancılıkları, hadis uydurdukları vs ilan edilmiş tiplerin yazdıkları kitaplardan alıntı olduğunu görürsünüz. Kaynak sorduğunuzda foyaları meydana çıkar. Ben uydurma hadislerin toplandığı kitabı kaynak olarak gösterip Hz Peygamberi söylemediği bu sözlerden eleştirenler bile gördüm :) Bu ifadelerin sahih kaynaklardan alınmışsa cımbızlandığını, önünde sonunda yazanlarla birlikte gösterdiğinizde veya kaynak olarak gösterilen metinlerin yazarlarının daha kendi dönemlerinde yalancı ilan edildiklerini, hadis uydurduklarının ilan edildiğini, bu ifadelerin de uydurma olduğunu gösterdiğinizde yine sizi kıvırmakla suçlarlar. Arkadaşım kendi zamanında bunlar ilan edilmiş, ben ilan etmiyorum ki kıvırmış olayım :)
3-)Bu şekilde de fikir namusuna sahip kişileri kandıramayacaklarını bilen kişiler İslamda hakikaten eleştirilecek bir şey bulamayınca, uydurma kaynakların da uydurma olduğu ortaya çıkınca son safhaya geçip acziyetlerini ilan etmiş olurlar. Son safha hiçbir kaynakta geçmeyen yeni yalanlar üretmektir. Buna karşı da yapılacak şey basit. Kaynak sorduğunuz zaman fıttırıyorlar. Çünkü işkembeden attıkları ortaya çıkıyor.

Sadece İslam hakkında değil, hangi konuda kim bir iddia ortaya atarsa kaynak sorun. Ya sahih kaynakları önünden sonundan kesip cımbızlayarak bağlamından koparmış, ya kendi dönemlerine bile yalancı ve hadis uydurdukları ilan edilmiş ya da hiçbir kaynağa dayanmayan işkembeden atılmış iddialar oluğu ortaya çıkar. Ayet ve sahih hadisleri metin kritiği bilimine uygun olarak diğer ayet ve hadislere, nüzul sebebine, ilk muhatap olan Peygamber ve Sahabenin nasıl anladığına baktıktan sonra halen eleştirecek bir şey bulabiliyorsanız, burada yüzüme çarpın. Hodri meydan!!!

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Her yeniyetme gibi sakalım kuvvetlenir düşüncesiyle kesiyordum. Sonra bakayım nasıl oldu diye kesmeyince herifler sakal okunmadan bırakılmaz diye tepeme üşüştü yahu! Ülen ne beladır anlamadım! Ne yapsan karışıyorlar! Eee okunup ne olacak? Okununca da artık kesmen haram olur dediler. Eee ne diyorsunuz şimdi? Ya keseceksin, ya kesmezsen okuyacağız bir daha kesemeyeceksin!

Var ya beynim oynadı ya, sinirimden ne yapacağımı şaşırdım. Şunlara dümdüz saydırsam mı ki diye içim içimi yedi. Şunlara dümdüz geçeyim ne olacaksa cinayet çıkacaksa da çıksın ama daha yaşanacak hayat var, genciz yahu! Genç olmama rağmen soğukkanlılığı bırakmadım. Kimse bana okuyamaz bi ittirin gidin demekle yetindim. Baktılar sinirlendim üzerime fazla gelmediler.

Ama bu olay artık köprüleri attırdı. Bir de sabah daha güneş doğmadan namaz kılmıyor hayvan gibi yatıyor dediklerini duydum. Artık bunlarla kozlarımı paylaşacaktım. Bir daha hiç olumlu yaklaşım göstermedim. Sürekli münakaşa. İpler kopuncaya kadar.

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
Her yeniyetme gibi sakalım kuvvetlenir düşüncesiyle kesiyordum. Sonra bakayım nasıl oldu diye kesmeyince herifler sakal okunmadan bırakılmaz diye tepeme üşüştü yahu! Ülen ne beladır anlamadım! Ne yapsan karışıyorlar! Eee okunup ne olacak? Okununca da artık kesmen haram olur dediler. Eee ne diyorsunuz şimdi? Ya keseceksin, ya kesmezsen okuyacağız bir daha kesemeyeceksin!

Var ya beynim oynadı ya, sinirimden ne yapacağımı şaşırdım. Şunlara dümdüz saydırsam mı ki diye içim içimi yedi. Şunlara dümdüz geçeyim ne olacaksa cinayet çıkacaksa da çıksın ama daha yaşanacak hayat var, genciz yahu! Genç olmama rağmen soğukkanlılığı bırakmadım. Kimse bana okuyamaz bi ittirin gidin demekle yetindim. Baktılar sinirlendim üzerime fazla gelmediler.

Ama bu olay artık köprüleri attırdı. Bir de sabah daha güneş doğmadan namaz kılmıyor hayvan gibi yatıyor dediklerini duydum. Artık bunlarla kozlarımı paylaşacaktım. Bir daha hiç olumlu yaklaşım göstermedim. Sürekli münakaşa. İpler kopuncaya kadar.
bro, hayatına insanların bu kadar mudahale etmesine izin niye verdin.böyle birşey zaten kabul edilemez.ben olsam kesin dövüşürdüm, dayanamazdim.bu kadar da olmaz.zaten bana kimse az karıştımı tepem atıyor, yani böyle bişey olsa Allah ne kadar güç kuvvet artık verdiyse hepsine dalardım açikcasi.okurken bile sinirlendim.

ayrıca bu tipleri nerden buldun?ve bunlara kızıp tanrıya küsmekte kusura bakma da o da ayrı hata.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Aslında bu sakal duası Kuran'da yazıyor mu diye araştırmanın aklıma geldiğini itiraf etmeliyim ve bu bir fiyasko. Buna kadar Kuran'da ne yazıyor diye merak etmememden utanç duyuyorum. Okudukça sakal makal önemli hiç değil, çok daha büyük sorunlar var diye bilinçlendim. Kısa bir süre yalnızca Kuran diye takılmaya çalıştım bu sakaldı carttı curttu saçmalıklarını böylece elerim İslamdan çıkarırım diye düşündüm ama okudukça baktım hadisleri atmakla İslam kurtulmuyor. Sakala bakacağım derken asıl büyük sorunlarla karşılaştım. Kuran ile ipler daha ilk bölümde, "hüre hür köleye köle dişiye dişi" yazdığını görünce koptu. Sakal makal bu çok ciddi hukuk sorunu yanında sıfırdan başka bir şey değildi! Zaten Yahudiler şöyle kötü böyle kötü diye durmaksızın mızmızlanılmasından zaten iyice canım sıkılmıştı. Hüre hür köleye köle dişiye dişiyi okuyunca... Oymuş...

Olmayacak işleri İslamdan çıkarayım derken ben çıktım İslamdan. Ha, sabredip sonuna kadar okudum. Sonuna kadar okumadan kesin kararımı da vermedim.

Aradan zaman geçince bu Kuran'ın ekleme süsleme yapmadan düzgün bir tercümesinin yapılması gerektiğini düşündüm ve bir çalışma daha yaptım. İlk çalışmalarımı Kuran'la birlikte ortadan kaldırdım ama bu sonraki çalışmayı aslında forumda paylaşsam olur. Çünkü piyasadaki mealler bir felaket! Ekleyeceğiz süsleyeceğiz matah bir şeymiş göstereceğiz diye atılmadık takla yok! Motamot, ne yazıyorsa o şeklinde bir tercüme şart! Yorumlar ancak tercümenin dışına dipnot olarak eklenebilir. Çalışmam bu şekilde.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
yok doğrudur.inaniyorum.

böyle insanlar çok var.aşırı dinciler böyle psikolojisi bozuk oluyor nedense.tabi bunda,bu aşırı dincilerin cahilliklerininde etkisi var.
Siz inanabilirsiniz, böyle tipler de var olabilir ama söz konusu kişinin ruh halini farkettiğim için ihtiyatlı yaklaşıyorum